"Σώμα Χριστού" - Κοινωνικό Αναστάσιμο

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Το θέμα δεν είναι από που είναι ο κάθε αντιγραφέας, αλλά νομίζω πως σημασία έχει το ότι αυτά τα κείμενα (έστω και με αυτό τον ανεπίσημο τρόπο) έχουν ξεθαφτεί από τις βιβλιοθήκες και έχουν γίνει κτήμα του μουσικού-ψαλτικού κόσμου.

ΥΓ:Μεταξύ μας πάντως -για εμάς τους Αθηναίους- είναι ντροπή και όνειδος να περνάμε έξω από την Εθνική Βιβλιοθήκη και να ξέρουμε ότι μέσα εκεί φυλάσσονται οι εξηγήσεις του Χουρμουζίου και δεν κάνουμε τίποτα για να βγουν από εκεί πριν τις φάει ο σκόρος, η υγρασία, κανένας μεγάλος σεισμός, οι φωτιές από τους αναρχικούς.......
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το θέμα δεν είναι από που είναι ο κάθε αντιγραφέας, αλλά νομίζω πως σημασία έχει το ότι αυτά τα κείμενα (έστω και με αυτό τον ανεπίσημο τρόπο) έχουν ξεθαφτεί από τις βιβλιοθήκες και έχουν γίνει κτήμα του μουσικού-ψαλτικού κόσμου.

Εδώ έχεις δίκιο.

ΥΓ:Μεταξύ μας πάντως -για εμάς τους Αθηναίους- είναι ντροπή και όνειδος να περνάμε έξω από την Εθνική Βιβλιοθήκη και να ξέρουμε ότι μέσα εκεί φυλάσσονται οι εξηγήσεις του Χουρμουζίου και δεν κάνουμε τίποτα για να βγουν από εκεί πριν τις φάει ο σκόρος, η υγρασία, κανένας μεγάλος σεισμός, οι φωτιές από τους αναρχικούς.......

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο :D

Πάντως πέρα από τα αστεία που κάνουμε να περάσει ευχάριστα η ώρα, ΜΠΡΑΒΟ στον οποιονδήποτε έγραψε ή πρόσφερε έστω και μια πεταστή από κάποιο μάθημα-θησαυρό μας.

Εύγε!
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Δημήτριος Κοντογιώργης είναι παιδιά και ΔΕ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΑΙΟΣ. Απλά, σας τα δώσαμε και σας να χαρείτε λίγο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

...πάντως, Κώστα, για να μή κομπάζουμε οι Αθηναίοι μόνο για το ότι είναι Αθηναίος ο αντιγραφέας, δε θα ήταν καλή ιδέα να κάνουμε κάτι πιο χρήσιμο;
Εάν (απ'ό,τι φαίνεται) τον γνωρίζεις τον κ.Κοντογιώργη, δε θα ήταν ωραίο και χρήσιμο πολύ να του ζητήσεις την άδεια για την ηλεκτρονική δημοσίευση της δουλειάς του εδώ στο Ψαλτολόγιο;
Το προτείνω σαν μια σκέψη που έκανα. Δε ξέρω κατα πόσο τον γνωρίζεις τον άνθρωπο και αν έχεις, επομένως, την άνεση να ζητήσεις κάτι τέτοιο.
φιλικά,
Τ.Μ.​
 

petros

Παλαιό Μέλος


...πάντως, Κώστα, για να μή κομπάζουμε οι Αθηναίοι μόνο για το ότι είναι Αθηναίος ο αντιγραφέας, δε θα ήταν καλή ιδέα να κάνουμε κάτι πιο χρήσιμο;
Εάν (απ'ό,τι φαίνεται) τον γνωρίζεις τον κ.Κοντογιώργη, δε θα ήταν ωραίο και χρήσιμο πολύ να του ζητήσεις την άδεια για την ηλεκτρονική δημοσίευση της δουλειάς του εδώ στο Ψαλτολόγιο;
Το προτείνω σαν μια σκέψη που έκανα. Δε ξέρω κατα πόσο τον γνωρίζεις τον άνθρωπο και αν έχεις, επομένως, την άνεση να ζητήσεις κάτι τέτοιο.
φιλικά,
Τ.Μ.​

Πιστεύω το θέμα τις προτροπής για την δημοσίευση κειμένων ή όχι ειναι καθαρά θέμα "διάθεση προσφοράς". Πόσα "ωραία" κείμενα δεν μας έχουν χαρίσει, ο Firfiris, o Hristakis, Τάσος Μπόκος, Λιναρδάκης ... και πολλοί άλλοι ακόμα (για να μιλάμε και επώνυμα, γιατι πρέπει να δίνονται και τα εύσημα σε αυτά τα παιδιά) και πόσοι έχουν κείμενα, και τα φυλάνε "ερμητικά κλειστά"; ή αρέσκονται απλά να "κατεβάζουν".
Και πάλι όποιος δεν θέλει (για οποιονδήποτε λόγο) να τα δημοσιεύει ειναι δικαίωματα του όταν έχει κοπιάσει τόσο πολύ να κανει κάτι τόσο επίπονο (το θέμα της αντιγραφής).
ευχαριστώ :)
 

petros

Παλαιό Μέλος
Πιστεύω το θέμα τις προτροπής για την δημοσίευση κειμένων ή όχι ειναι καθαρά θέμα "διάθεση προσφοράς". Πόσα "ωραία" κείμενα δεν μας έχουν χαρίσει, ο Firfiris, o Hristakis, Τάσος Μπόκος, Λιναρδάκης ... και πολλοί άλλοι ακόμα (για να μιλάμε και επώνυμα, γιατι πρέπει να δίνονται και τα εύσημα σε αυτά τα παιδιά) και πόσοι έχουν κείμενα, και τα φυλάνε "ερμητικά κλειστά"; ή αρέσκονται απλά να "κατεβάζουν".
Και πάλι όποιος δεν θέλει (για οποιονδήποτε λόγο) να τα δημοσιεύει ειναι δικαίωματα του όταν έχει κοπιάσει τόσο πολύ να κανει κάτι τόσο επίπονο (το θέμα της αντιγραφής).
ευχαριστώ :)

το ξέχασα να το γράψω: μια φράση του π. Παϊσίου για το φιλότιμο στην πνευματική ζωή ...

...οι άγιοι με τον φιλότιμο αγώνα τους έκαναν "άγιο" το άγριο όρος, και εμείς καμαρώνουμε ώς αγιορείτες.:)
 

Ch. Zagoras

Νέο μέλος
Ευχαριστώ για όλα αυτά που μας προσφέρετε.
Ψάχνω βυζαντινά Χερουβικά (Κλαδά, Χρυσάφη κ.α.), όχι μεταβυζαντινά.
Υπάρχει τίποτα;
Δεκτά όπως είναι...:)
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Πιστεύω το θέμα τις προτροπής για την δημοσίευση κειμένων ή όχι ειναι καθαρά θέμα "διάθεση προσφοράς".

Συμφωνώ.


Και πάλι όποιος δεν θέλει (για οποιονδήποτε λόγο) να τα δημοσιεύει ειναι δικαίωματα του όταν έχει κοπιάσει τόσο πολύ να κανει κάτι τόσο επίπονο (το θέμα της αντιγραφής).

Και πάλι συμφωνώ απολύτως. Για το λόγο αυτό εξάλλου δεν έχω δημοσιεύσει δουλειές άλλων που έχω στα χέρια μου παρά μόνο ό,τι έχω αντιγράψει εγώ ή έχω σχετική άδεια να δημοσιεύσω.
Φυσικά, δεν τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων αλλά οφείλεται σεβασμός για τον κόπο που έχει κάνει ο καθένας. Μόνο και μόνο για αυτό χρειάζεται να ερωτηθεί πρώτα ο κοπιάσας.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Έχω αρχίσει να αντιγράφω σε ηλεκτρονική μορφή το β' κοινωνικό σε Δ' ήχο του Μανουήλ Χρυσάφη-το τρίτο κατά σειρά δηλαδή. Πιστεύω να προλάβω σε 1-2 μέρες να το ολοκληρώσω για να το δημοσιεύσω.

Τελικά, έγραψα το πρώτο από τα δύο κοινωνικά σε δ' αγια καθώς το δεύτερο δημοσιεύτηκε ήδη σε άλλο θέμα από τον κ.Κουνατίδη (ερώτηση προς κκ Συντονιστές:μήπως θα ήταν καλό να μεταφερθεί κι σε αυτό εδώτο θέμα το κείμενο του κοινωνικού του κ.Κουνατίδη;) και μου πήρε μερικές μέρες παρα πάνω.
Τουλάχιστον πρόλαβα την απόδοση του Πάσχα.....
Ιδού, λοιπόν, και του χρόνου!
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=36955&postcount=8
 

Attachments

  • Σώμα Χριστού-Μανουήλ Χρυσάφη, ηχ δ'.pdf
    4.2 MB · Views: 304
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Τάσο ποια γραμματοσειρά χρησιμοποιείς; Είναι πολύ όμορφη και στρογγυλή!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω καθαρογραμμένο το Κοινωνικό του Χρυσάφη σε γ' από το φυλλάδιο αυτό του Κοντογιώργη. Επειδή, όμως, έχει πάρα πολλά αξιόλογα Κοινωνικά που μας λείπουν, μήπως κανείς τον γνωρίζει ώστε να πάρουμε την άδειά του; Επίσης, το ίδιο ισχύει για μια συλλογή καθαρογραμμένων αρχαίων Κοινωνικών από τον κ. Θεοχάρη. Αν μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε και με τους δύο, θα ήταν πολλύ χρήσι,ο να ανεβούνε τα φυλλάδια αυτά.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
μήπως κανείς τον γνωρίζει ώστε να πάρουμε την άδειά του;

Είχα κάνει την ίδια ερώτηση αλλά δεν είδα καμιά απάντηση...
Μήπως κάποιο μέλος μπορεί να βοηθήσει;
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
τι θελετε ακριβώς να τον ρωτήσω?

Αν δίνει την άδεια να σκαναριστούν και να ανέβουν στο Ψαλτολόγιο τα ανέκδοτα κοινωνικά που έχει αντιγράψει.
Δε θα ήταν μεγάλη η προσφορά;

ΥΓ:Κάνε κάτι Κώστα για να μην έχουν να λένε τίποτα οι Θεσσαλονικείς...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τάσος Μπόκος;37505 said:
ΥΓ:Κάνε κάτι Κώστα για να μην έχουν να λένε τίποτα οι Θεσσαλονικείς...
Κάτι θα βρούμε πάλι να κάνουμε παραπάνω να σας ξεπεράσουμε!!!:wink::D:cool:

ΥΓ: Όχι ότι το επιδιώκουμε! Μόνο του γίνεται!!!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Αν δίνει την άδεια να σκαναριστούν και να ανέβουν στο Ψαλτολόγιο τα ανέκδοτα κοινωνικά που έχει αντιγράψει.


Τάσο τα έχεις όλα??? Θα το αναλάβεις εσύ?
Έχουμε την άδειά του...
Είναι δουλειά πάμπολλων ωρών όπως καταλαβαίνετε...
Να τον υπερευχαριστήσουμε ΟΛΟΙ για την προσφορά του αυτή!

Όχι ένα ένα όμως... Ας σκαναριστούν από κάποιον όλα και ας ανεβούν μετά όλα μαζί. Στείλτε μου με προσωπικό μήνυμα ένα κατάλογο με περιεχόμενα όσοι τα έχετε, μπας και λείπουν κάποια να τα συμπληρώσουμε... Ευχαριστώ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θα μπορούσε, μήπως, να γίνει αντίστοιχη ερώτηση στον κ. Θεοχάρη από κάποιον που τον γνωρίζει; Έχω κι ένα δικό του φυλλάδιο με πάμπολλα Κοινωνικά Κυριακών και Εβδομάδος, καιθώς και 2-3 του Ενιαυτού.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Τάσο τα έχεις όλα??? Θα το αναλάβεις εσύ?
Δυστυχώς,δεν τα έχω όλα.
Θα ετοιμάσω μία λίστα με όσα έχω κι ευχαρίστως να τα σκανάρω για να ανέβουν.


Είναι δουλειά πάμπολλων ωρών όπως καταλαβαίνετε...
Όσοι έχουν ασχοληθεί με αντιγραφή κειμένων θα το εκτιμήσουν σίγουρα.


Να τον υπερευχαριστήσουμε ΟΛΟΙ για την προσφορά του αυτή!
Κώστα, αφού επικοινωνείτε, να του μεταφέρεις τις θερμότατες ευχαριστίες μας γιατί δεν είναι καθόλου ασήμαντο κι εύκολο να προσφέρεις έτσι τόσο απλόχερα τόσες ώρες από τον κόπο σου σε τρίτους.Και πάλι πολλές ευχαριστίες και την ευγνωμοσύνη μας προς τον κ. Κοντογιώργη.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος

Εάν (απ'ό,τι φαίνεται) τον γνωρίζεις τον κ.Κοντογιώργη, δε θα ήταν ωραίο και χρήσιμο πολύ να του ζητήσεις την άδεια για την ηλεκτρονική δημοσίευση της δουλειάς του εδώ στο Ψαλτολόγιο;
Το προτείνω σαν μια σκέψη που έκανα. Δε ξέρω κατα πόσο τον γνωρίζεις τον άνθρωπο και αν έχεις, επομένως, την άνεση να ζητήσεις κάτι τέτοιο.
φιλικά,
Τ.Μ.​
Έχω καθαρογραμμένο το Κοινωνικό του Χρυσάφη σε γ' από το φυλλάδιο αυτό του Κοντογιώργη. Επειδή, όμως, έχει πάρα πολλά αξιόλογα Κοινωνικά που μας λείπουν, μήπως κανείς τον γνωρίζει ώστε να πάρουμε την άδειά του; Επίσης, το ίδιο ισχύει για μια συλλογή καθαρογραμμένων αρχαίων Κοινωνικών από τον κ. Θεοχάρη. Αν μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε και με τους δύο, θα ήταν πολλύ χρήσι,ο να ανεβούνε τα φυλλάδια αυτά.
Είχα κάνει την ίδια ερώτηση αλλά δεν είδα καμιά απάντηση...
Μήπως κάποιο μέλος μπορεί να βοηθήσει;
τι θελετε ακριβώς να τον ρωτήσω?
Αν δίνει την άδεια να σκαναριστούν και να ανέβουν στο Ψαλτολόγιο τα ανέκδοτα κοινωνικά που έχει αντιγράψει.
Δε θα ήταν μεγάλη η προσφορά;
Έχουμε την άδειά του...
Είναι δουλειά πάμπολλων ωρών όπως καταλαβαίνετε...
Να τον υπερευχαριστήσουμε ΟΛΟΙ για την προσφορά του αυτή!

Όχι ένα ένα όμως... Ας σκαναριστούν από κάποιον όλα και ας ανεβούν μετά όλα μαζί. Στείλτε μου με προσωπικό μήνυμα ένα κατάλογο με περιεχόμενα όσοι τα έχετε, μπας και λείπουν κάποια να τα συμπληρώσουμε... Ευχαριστώ

Πέρασαν μερικές μέρες από την παραπάνω συζήτηση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπήρξε καμία εξέληξη στο θέμα.

Ανεβάζω σήμερα τα Κονωνικά της παλαιάς Παπαδικής για την περίοδο Τριωδίου-Πεντηκοσταρίου που έχει αντιγράψει ο κ.Κοντογιώργης από τις εξηγήσεις του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.


Τον ευχαριστούμε πολύ για την άδεια που έδωσε για να δημοσιευτεί ο κόπος του καθώς και το μέλος του forum kostaeri που έκανε τις απαραίτητες διπλωματικές κινήσεις!
Λίγη υπομονή και ακολοθούν τα κοινωνικά της εβδομάδας και τα κοινωνικά των Κυριακών....
 
Last edited:
Top