"Σώμα Χριστού" - Κοινωνικό Αναστάσιμο

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εφορμώμενος απ' αυτό το μήνυμα, είπα να δω τι μας λείπει από τα παραπάνω Κοινωνικά. Οπότε έχουμε:

- Μανουήλ Χρυσάφου (γ΄) (βλ. μήνυμα #2 του θέματος αυτού και στο συνημμένο αρχείο)
- Μανουήλ Χρυσάφου (δ΄) (βλ. συνημμένο αρχείο)
- Μανουήλ Χρυσάφου (δ΄) έτερον (βλ. μήνυμα #16 του θέματος αυτού και στο συνημμένο αρχείο)
- Μανουήλ Χρυσάφου (βαρύς ζω) (βλ. συνημμένο αρχείο)
- Μανουήλ Χρυσάφου (βαρύς Πα) (βλ. μήνυμα #2 του θέματος αυτού, αλλά κι εδώ που είναι η ίδια αντιγραφή καθαρότερη, αλλά και στο συνημμένο αρχείο)
- Παναγιώτη Χρυσάφου (βαρύς Πα) (βλ. συνημμένο αρχείο όπου είναι ημιτελές)
- Γερμανού Ν.Πατρών (δ΄) (βλ. μήνυμα #3 του θέματος αυτού)
- Μπαλασίου ιερέως (α΄Κε) (βλ. μήνυμα #1 του θέματος αυτού, αλλά κι εδώ. Αυτό στο μήνυμα #15 και στο μήνυμα #17 είναι προσαρμογή από άλλο Κοινωνικό του ιδίου, όπως ειπώθηκε παραπάνω)
- Πέτρου Μπερεκέτου (α' Κε) (βλ. μήνυμα #4 του θέματος αυτού, αλλά κι εδώ που είναι η ίδια αντιγραφή καθαρότερη)

Στο αρχείο που επισυνάπτω είναι οι εξηγήσεις του Χουρμουζίου που βρίσκονται στο αρχείο μου, χωρίς να κάνω επεξεργασία για να αφαιρέσω τις μουτζούρες και τα πρόσθετα ισοκρατήματα. Να έχει κάποιος χρόνο και όρεξη, ας τα επεξεργαστεί!
 

Attachments

  • Soma Xristou Xrusafou apo Xourmouzio.zip
    6 MB · Views: 238
Last edited:

petros

Παλαιό Μέλος
Είπα και γω, αφού δεν εξήγησε τέτοιο ο Χουρμούζιος... :D

Όπως και να'χει, ευχαριστούμε. :wink:

Ωραίοι άνθρωποι θα πρέπει να ήταν αυτοί οι άνθρωποι...για να τόσο μελωδικοί... :)
αιωνία τους η μνήμη :eek:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...έχει κάποιος χρόνο και όρεξη, ας τα επεξεργαστεί!

Το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής...

Όσοι πάντως διαβάσετε καμιά 10αριά από τις σελίδες θα δείτε ότι μετά θα προσαρμοστείτε στη γραφή. Μη το βάλετε όμως να το πείτε με άλλους :eek:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πάντως πάρα πολλά άρθρα και μελέτες διαφόρων μουσικολόγων περί των έργων των μεγάλων παλαιών συνθετών πρέπει να αλλάξουν το τμήμα της μελέτης που αφορά την έκδοση παλαιών μελών...


...καθώς στο ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ εκδίδονται ηλεκτρονικά για πρώτη φορά στην ιστορία παλαιά μέλη!


Μπράβο αλάνια :cool:
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Έχω αρχίσει να αντιγράφω σε ηλεκτρονική μορφή το β' κοινωνικό σε Δ' ήχο του Μανουήλ Χρυσάφη-το τρίτο κατά σειρά δηλαδή. Πιστεύω να προλάβω σε 1-2 μέρες να το ολοκληρώσω για να το δημοσιεύσω.Προβαίνω στη δήλωση αυτή για να μη συμπέσουμε με κάποιον άλλο ο οποίος ενδεχομένως πάρει αντίστοιχη πρωτοβουλία.

ΥΓ:Κύριε Κωστόπουλε, αν έχετε και το υπόλοιπο του βαρέως που είναι ημιτελές, κάντε ένα κόπο να το δημοσιεύσετε και αυτό για να το ετοιμάσουμε σιγά-σιγά...
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
...επίσης, συμπληρωματικά στον κατάλογο με τα κοινωνικά του Πάσχα των παλαιών συνθετών, να προσθέσω ότι το του Μανουήλ Χρυσάφη σε βαρύ εκ του Πα υπάρχει δημοσιευμένο στο βιβλίο "έν άνθος..." σσ.378-383.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
ΥΓ:Κύριε Κωστόπουλε, αν έχετε και το υπόλοιπο του βαρέως που είναι ημιτελές, κάντε ένα κόπο να το δημοσιεύσετε και αυτό για να το ετοιμάσουμε σιγά-σιγά...

Με την πρώτη ευκαιρία, τώρα άμεσα δεν προλαβαίνω.

Εννοείτε αυτό του Χρυσάφου του νέου, σωστά;

Μόλις μπορέσω...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δυστυχώς εγώ που το ανέβασα, δεν έχω την επόμενη σελίδα. Απ' ότι είδα, όμως, στη σελίδα που ανέβασε ο Ευθύμης, κι αυτός την εκλογή που έχω εγώ πρέπει να τα έχει (σάρωσα μόνο το τμήμα της σελίδας με το κείμενο, χωρίς τα όποια παράσιτα εμφανίζονται στο πλάι και χωρίς την αρίθμηση της εκλογής). Οπότε Ευθύμη, αν ελπίζεις στην εκλογή αυτή, μάλλον δεν θα βρεις συνέχεια στο Κοινωνικό του Χρυσάφου του Νέου. Παρεμπιπτώντως, τη λίστα των Κοινωνικών που ανέβασες τη βρήκες από κάποιο ευρετήριο με τα περιεχόμενα του κώδικα ΜΠΤ 705; Αν ναι, μπορείς μήπως να το ανεβάσεις; Με ενδιαφέρει να δω τι έχω και τι δεν έχω...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Δυστυχώς εγώ που το ανέβασα, δεν έχω την επόμενη σελίδα. Απ' ότι είδα, όμως, στη σελίδα που ανέβασε ο Ευθύμης, κι αυτός την εκλογή που έχω εγώ πρέπει να τα έχει (σάρωσα μόνο το τμήμα της σελίδας με το κείμενο, χωρίς τα όποια παράσιτα εμφανίζονται στο πλάι και χωρίς την αρίθμηση της εκλογής). Οπότε Ευθύμη, αν ελπίζεις στην εκλογή αυτή, μάλλον δεν θα βρεις συνέχεια στο Κοινωνικό του Χρυσάφου του Νέου.

Υπάρχει μια έκδοση εκτυπωμένης (από μια μέτρια ηλεκτρονική έκδοση) μορφής του ΜΠΤ-705 που τα σημάδια φαίνονται σαν "κουκκιδιασμένα" και δεν είναι για σκανάρισμα και ανέβασμα, θα σας βγουν τα μάτια. Μπορώ όμως να αντιγράψω πρόχειρα το κομμάτι που λείπει και να το ανεβάσω. Όπως καταλαβαίνεις όχι σήμερα και αύριο... :(

Παρεμπιπτώντως, τη λίστα των Κοινωνικών που ανέβασες τη βρήκες από κάποιο ευρετήριο με τα περιεχόμενα του κώδικα ΜΠΤ 705; Αν ναι, μπορείς μήπως να το ανεβάσεις; Με ενδιαφέρει να δω τι έχω και τι δεν έχω...

Υπάρχει κάτι γραμμένο με το χέρι εν ήδει καταλογογράφησης (φιλότιμες προσπάθειες φίλου) αλλά όχι για ανέβασμα όπως καταλαβαίνεις.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Υπάρχει μια έκδοση εκτυπωμένης (από μια μέτρια ηλεκτρονική έκδοση) μορφής του ΜΠΤ-705 που τα σημάδια φαίνονται σαν "κουκκιδιασμένα" και δεν είναι για σκανάρισμα και ανέβασμα, θα σας βγουν τα μάτια.

τι είδους έκδοση?
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
τι είδους έκδοση?

(Υποθέτω) κακή ψηφιοποίηση μικροφίλμ και εκτύπωσή του.

Κάτι σαν... ορνιθοσκαλίσματα :D

Είναι μόνο για να το καθαρογράψεις κάπου, αλλιώς διαβάζεται με τα χίλια ζόρια...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει κι αυτό, σε φωτοαντίγραφα, που μου έδωσε κάποιος φίλος. Μήπως είναι κάποιο απ΄αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω ;
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    170.5 KB · Views: 82
  • 2.jpg
    2.jpg
    383.2 KB · Views: 93
  • 3.jpg
    3.jpg
    275.4 KB · Views: 75
  • 4.jpg
    4.jpg
    315 KB · Views: 50

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Υπάρχει κι αυτό, σε φωτοαντίγραφα, που μου έδωσε κάποιος φίλος. Μήπως είναι κάποιο απ΄αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω ;

Αυτό είναι ένα σπιράλ που διαδόθηκε ευρέως (πλέον) και είναι αντιγραφή από τις μεταγραφές του Χουρμουζίου.

Περιέχει λίγα λαθάκια, αλλά είναι καλό.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...που διαδόθηκε ευρέως...

Υ.Γ. Μιλάμε όμως πολύ ευρέως: το δικό μου το είχα δανείσει σε φίλο, το έδωσε αυτός σε άλλο φίλο του και αυτός το ξέχασε στο Άγιον Όρος!

...μετά από 2 χρόνια (!) το ξαναπήρα :D
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υ.Γ. Μιλάμε όμως πολύ ευρέως: το δικό μου το είχα δανείσει σε φίλο, το έδωσε αυτός σε άλλο φίλο του και αυτός το ξέχασε στο Άγιον Όρος!

...μετά από 2 χρόνια (!) το ξαναπήρα :D
Καλά, εγώ αναφερόμουν στη σελίδα που ανέβαζες από το 2ο Κοινωνικό σε Άγια. Είναι κι αυτή εκλογή ευρύτατα διαδεδομένη (την βρήκα από 3 διαφορετικές πηγές) και πρέπει να την έκανε ο Σουρλαντζής, χωρίς να είμαι σίγουρος γι' αυτό.

Σχετικά τώρα με το φυλλάδιο που αναφέρεις παραπάνω, πράγματι είναι ευρύτατα διαδεδομένο (το 'χω εδώ και 4-5 χρόνια και επίσης το είδα σε πολλούς γνωστούς). Ξέρεις μήπως ποιον πρέπει να ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη εργασία του; Τυχόντα λαθάκια είναι ευδιάκριτα, αρκεί να διαβάζουμε τα μαθήματα πριν τα ψάλλουμε. Αν γνωρίζεις τον γράφοντα, μπορούμε μήπως να πάρουμε άδεια και να το δημοσιεύσουμε ολόκληρο εις κοινόν όφελος;
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Καλά, εγώ αναφερόμουν στη σελίδα που ανέβαζες από το 2ο Κοινωνικό σε Άγια. Είναι κι αυτή εκλογή ευρύτατα διαδεδομένη (την βρήκα από 3 διαφορετικές πηγές) και πρέπει να την έκανε ο Σουρλαντζής, χωρίς να είμαι σίγουρος γι' αυτό.

Σουρλαντζής, Καλαϊτζής...

...λέω τυχαία ονόματα που λήγουν σε ...τζης :wink:

Ξέρεις μήπως ποιον πρέπει να ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη εργασία του; Τυχόντα λαθάκια είναι ευδιάκριτα, αρκεί να διαβάζουμε τα μαθήματα πριν τα ψάλλουμε. Αν γνωρίζεις τον γράφοντα, μπορούμε μήπως να πάρουμε άδεια και να το δημοσιεύσουμε ολόκληρο εις κοινόν όφελος;

Να σου πω, ούτε που τον ξέρω, πάντως καλα να είναι ο άνθρωπος.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Ξέρεις μήπως ποιον πρέπει να ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη εργασία του; ...
Το όνομα του αντιγραφέως φαίνεται στην πρώτη σελίδα, αλλά δεν μπορώ να βγάλω τι ακριβώς γράφει. Ορίστε το σημείο :
 

Attachments

  • 2a.jpg
    2a.jpg
    28.9 KB · Views: 46

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Δημήτριος Κοντογιώργης είναι παιδιά και ΔΕ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΑΙΟΣ. Απλά, σας τα δώσαμε και σας να χαρείτε λίγο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ε, καλά, στο 1.000.000 ξεχωρίζει περίπου ένας :eek:

Μένει να βρεθούν οι άλλοι δύο-τρεις δηλαδή :D
 
Top