Σύντομο «Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις» Πέτρου Πελοποννησίου (Γιάννου Νικόλαος)

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ακούστε το εν θέματι μέλος από τον γράφοντα και ... την ... βοηθό του:D, που θέλει να παραμείνει άγνωστη!
 

Attachments

  • KASSIANHS TROPARIO SYNTOMO PETROU.mp3
    8.6 MB · Views: 173

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ακούστε το εν θέματι μέλος από τον γράφοντα και ... την ... βοηθό του:D, που θέλει να παραμείνει άγνωστη!
Συγχαρητήρια· πολύ ὡραῖο καί κατανυκτικό!

Ὑποπτεύομαι τήν ὁμόζυγον· ἀλλά μή τό πεῖτε...
 

panos Kareotis

Μέλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;70602 said:
Ακούστε το εν θέματι μέλος από τον γράφοντα και ... την ... βοηθό του:D, που θέλει να παραμείνει άγνωστη!
-Πολύ καλό και ωφέλιμο.Συγχαρητήρια.
 

Attachments

  • Δόξα Κνυν Κασιανής [σύντομο ΠΕΤΡΟΥ].pdf
    1.1 MB · Views: 116
Last edited:
P

ptz

Guest
Ακούστε το εν θέματι μέλος από τον γράφοντα και ... την ... βοηθό του:D, που θέλει να παραμείνει άγνωστη!

-Κυρ Νικολή φίλε μου.Σεβαστή η επιθυμία της βοηθού σου.Ομως σωστή και γλυκύτατη.Και με ηχόχρωμα βυζαντινό.
-Λοιπόν και εδώ,αλλά πιό πολύ στο κοινωνικό του Διδασκάλου που ανέβασες κάνεις ψιλοβελονιά με σωστές αναλύσεις.Και έτσι νομίζω αντιπαρατιθέμεθα σωστά και καθοριστικά σε όσους ναι μεν έχουν κλασικά κείμενα προ οφθαλμών αλλά αποδίδουν τι? Αυτός πρέπει να καταστεί ο τρόπος αντιπαράθεσης.Πέτρος ή Ιάκωβος κλπ με αυτές τις αναλύσεις-υφος-χρόνο.Το φωνάζω!!!!
-Και κάτι γιά χαλάρωση.Πανηγυρικά πέραν του Ιταλικού οφιτσίου εντάσσεσαι και στους Πετρολόγους.Απομένουν Ζαγκανάς-Σκρέκας και Μανιάτης.Ο Τσακίρογλου είναι ήδη εκπρόσωπος τύπου.Θα εκπορθήσουμε την Αυστραλία....
Νάσαι καλά.Και του χρόνου.
Υγ.Αυτό το σύντομο είπα φέτος ως κύριο.Γύρω στα 8-9 λεπτά.Σε διαβεβαιώ και το ευχαριστήθηκα αλλά το ευχαριστήθηκε και ο κόσμος.Π.Τζ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια· πολύ ὡραῖο καί κατανυκτικό!
Ὑποπτεύομαι τήν ὁμόζυγον· ἀλλά μή τό πεῖτε...

Όχι φίλοι μου! Η ομόζυγος δεν είναι και .. ομότεχνος:D!
Ενορίτισσα είναι, ηλικιακά θα μπορούσε να είναι κόρη μου, μικρό όνομα ..... (άγνωστη Χ)... Θά ανεβάσω και όλα τα στιχηρά ίσως αύριο...

panos kareotis;-πολύ καλό και ωφέλιμο[/QUOTE said:
Γιατί τροποποίησες το μήνυμά σου; Να ανεβάσεις το ηχητικό σου! Δεν πρόκειται για αντίπραξη ούτε για αντιπαλότητα:D! Χαρά θα δώσει στους φίλους μας που θέλουν να ακούν κάτι διαφορετικό και απλό.
Ν.
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;70624 said:
-Κυρ Νικολή φίλε μου.Σεβαστή η επιθυμία της βοηθού σου.Ομως σωστή και γλυκύτατη.Και με ηχόχρωμα βυζαντινό.
-Λοιπόν και εδώ,αλλά πιό πολύ στο κοινωνικό του Διδασκάλου που ανέβασες κάνεις ψιλοβελονιά με σωστές αναλύσεις.Και έτσι νομίζω αντιπαρατιθέμεθα σωστά και καθοριστικά σε όσους ναι μεν έχουν κλασικά κείμενα προ οφθαλμών αλλά αποδίδουν τι? Αυτός πρέπει να καταστεί ο τρόπος αντιπαράθεσης.Πέτρος ή Ιάκωβος κλπ με αυτές τις αναλύσεις-υφος-χρόνο.Το φωνάζω!!!!
-Και κάτι γιά χαλάρωση.Πανηγυρικά πέραν του Ιταλικού οφιτσίου εντάσσεσαι και στους Πετρολόγους.Απομένουν Ζαγκανάς-Σκρέκας και Μανιάτης.Ο Τσακίρογλου είναι ήδη εκπρόσωπος τύπου.Θα εκπορθήσουμε την Αυστραλία....
Νάσαι καλά.Και του χρόνου.
Υγ.Αυτό το σύντομο είπα φέτος ως κύριο.Γύρω στα 8-9 λεπτά.Σε διαβεβαιώ και το ευχαριστήθηκα αλλά το ευχαριστήθηκε και ο κόσμος.Π.Τζ

Έχω προσχωρήσει πολλές φορές στο στρατόπεδο, και πάντα με ικανοποίηση (Κυριακές με Εωθινά, καθημερινές με Δοξαστικά Αγίων, Ώρες Χρ/γέννων και Θεοφανείων) :), άσχετα αν δεν το λέω :D . Όσο για την σύντομη "Κασσιανή", την έψαλα στην Προηγιασμένη, και έτυχε (όπως και σε εσάς) πολύ θετικής αντιμετώπισης. Δεν αποτόλμησα να την ψάλλω την Μ. Τρίτη το βράδυ, μια που οι περισσότεροι που έρχονται για να ακούσουν το τροπάριο της Κασσιανής, περιμένουν κάτι πιο.... έντεχνο :D:D:D ... O tempora o mores! :D
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε κ. Νίκο. Να έχεις υγεία να το ψάλλεις πολλά χρόνια ωραία.

ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;70624 said:
Θα εκπορθήσουμε την Αυστραλία....

Η Αυστραλία.. έπεσε εδώ και καιρό. Χερουβικά και Κοινωνικά εορτών Πέτρου κατά συρροήν από τις πρώτες εκδόσεις της Κωνσταντινουπόλεως (με εξαιρέσεις Δανιήλ). Πολυέλαιοι, δοξολογίες Πέτρου. Μα και όλα τα υπόλοιπα (Κυψέλη, Βουδούρης) στον Πέτρο δεν βασίζονται; :wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ψάλλει ο γράφων με τη βοηθό του!
Καλή ακρόαση! Και ισοκράτημα στον ΚΑΤΩ ΠΑ(= SI)
"Ώ! ... της ... λαιμού μου αθλιότητος":mad:, .... όμως ωραία ακούγεται...:D:D
Λόγω μη υπάρξεως τρίτου ψάλτη, η ... Μεγ. Εβδομάδα για μένα άρχισε την ... Πέμπτη του Ευαγγελισμού! Υπολογίστε λοιπόν τις ... ψαλτοώρες:D!
 
Last edited:
P

ptz

Guest
Ψάλλει ο γράφων με τη βοηθό του!
Καλή ακρόαση! Και ισοκράτημα στον ΚΑΤΩ ΠΑ(= SI)
"Ώ! ... της ... λαιμού μου αθλιότητος":mad:, .... όμως ωραία ακούγεται...:D:D
Λόγω μη υπάρξεως τρίτου ψάλτη, η ... Μεγ. Εβδομάδα για μένα άρχισε την ... Πέμπτη του Ευαγγελισμού! Υπολογίστε λοιπόν τις ... ψαλτοώρες:D!

-Φίλε Νίκο +1000 ειλικρινά και γιά το κατανυκτικό και γιά το δέσιμο με την γλυκειά γυναικεία φωνή.Αλλά πιό πολύ γιά το όμοιον.Βρε παιδί μου μου θυμίζεις τον Δάσκαλο όταν έτσι χαλαρά μας έψελνε κατ' ιδίαν διάφορα ή μας έβαζε να λέμε εμείς και μας διόρθωνε.Ιδιος.Νάσαι καλά.
-Θα μου επιτρέψεις να σου γράψω και ένα υποθετικό ευτράπελο γιατί πι'ο πολύ απ' όλους μας τα έζησες εσύ.Πές ότι ζούσαν δύο τόσο προσφιλείς μας και σημαντικοί στα ψαλτικά.Και πήγαινα εγώ με τον σκαραβαίο όπως τότε παλιά και χωρίς να το ξέρεις σου τους έφερνα και καθόμασταν κάτω.Δεν θα πάθαινες?Ποιούς εννοώ.Μα φυσικά τον Δάσκαλο και τον παπαΘανάση.....Ε ρε γλέντια.
-Νάσαι καλά.Π.ΤΖ
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Εις Πρίγγος, εις Άρχων, εις Πρωτοψάλτης εις δόξαν Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Αμήν!

Δ.

Κυκλοφορούν και απομιμήσεις στο Κέντρο της Αθήνας, και μάλιστα με δώρο! :D:p:D:p
 
Top