Σύντομον Δοξαστάριον Πέτρου του Πελοποννησίου (δακτυλογράφηση από την έκδοση του 1820 Πέτρου του Εφεσίου)

Μια διόρθωση:
Οι 3 τελευταίες σελίδες του Β΄τόμου είδα ότι δεν είχαν αριθμηθεί, μάλλον κατόπιν κάποιας εκ των υστέρων διόρθωσης. Τις ανεβάζω εδώ για να τις αντικαταστήσετε, ως εξής:

1)Κατεβάστε το αρχείο "Σελίδες 294 -296" και αποθηκεύστε το στην επιφάνεια εργασίας.
2)Ανοίξτε τον Β΄ τόμο και διαγράψτε τις αντίστοιχες σελίδες (Document - Delete Pages - επιλέγετε τις 3 τελευταίες για διαγραφή).
3)Μετά επιλέξτε Document - Insert Pages - From File - Επιφάνεια εργασίας όπου επιλέγετε το αρχείο "Σελίδες 294 -296" - Select - Θα σας βγάλει ερώτηση για το που να τις εισάγει, θα επιλέξετε after last και θα πατήσετε το εικονίδιο της δισκέτας για αποθήκευση στον τόμο.
 

Attachments

  • Σελίδες 294 -296.pdf
    238.6 KB · Views: 335

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Στο πρωτα 2 βιβλια περιπου θα εχετε κανει αποσβεση-επειτα, οι 715 σελιδες θα κοστιζουν περιπου 5 ευρω!

Αν έχεις κάνει την απόσβεση, να σου φέρω μερικά βιβλία για εκτύπωση...!:D
 
Επειδή κάποιοι φίλοι με προσωπικά μυνήματα ζητάνε αν είναι εύκολο να γίνει δίχρωμο το Δοξαστάριο, θα ήθελα να σας εξηγήσω ποιά διαδικασία ακολούθησα κατά τη σελιδοποίηση, ώστε να καταλάβετε γιατί αυτό είναι δύσκολο (ψυχολογικά και όχι τεχνικά) να γίνει, ακολουθώντας ακριβώς την ίδια σελιδοποίηση του pdf.

Η μετατροπή σε διχρωμία από τον Μελωδό είναι πάρα πολύ απλή, γίνεται με δύο τρία κλικ, όπως και η μετατροπή σε pdf. Το πρόβλημα όμως είναι αλλού και εξηγούμαι:

Θα μου ήταν πολύ εύκολο να το κάνω από ασπρόμαυρο σε δίχρωμο, αν είχα ας πούμε τον Νοέμβριο σε ένα αρχείο. Για να γίνει όμως η τελική σελιδοποίηση ως βιβλίο (το τονίζω αυτό και θα καταλάβετε παρακάτω) κατακερμάτισα πολύ τα αρχεία (πχ Νοέμβριος 1, 2, 3) και το χειρότερο, η αραίωση των χαρακτήρων μουσικής άλλαζε πάρα πολλές φορές μέσα σε ένα μόνο αρχείο για να "κλείνουν σωστά" κάποιες σελίδες, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει παντού η ίδια ομοιογένεια. Γι αυτό ας πούμε θα παρατηρήσετε ότι σε μια σειρά είναι αραιωμένοι οι φθόγγοι και στην αμέσως από κάτω λίγο πιο συμπυκνωμένοι. Και πιστέψτε με, προσπάθησα όσο μου ήταν δυνατόν να ισορροπήσω οπτικά αυτή τη διαφορά.

Κάποιες φορές έβαζα έναν ολόκληρο μήνα στο pdf όπως ήταν γιατί απλά βόλεψαν τα πάντα, άλλες φορές μία και μόνο ακολουθία κομματιαζόταν σε 3-4 ξεχωριστά φύλλα, για να τελειώσει όμορφα μια σελίδα, ή να πάει μια γραμμή παρακάτω ώστε να μπεί ένας τίτλος και να κλείσει μια άλλη και ένα σωρό άλλες περιπτώσεις που μπορεί να φανταστεί κανείς... και όλα αυτά για να βγεί ένα όμορφα σελιδοποιημένο βιβλίο.

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν πιο πολύ με καθυστέρησε και με κούρασε η μορφοποίηση, παρά η ίδια η δακτυλογράφηση. Αν είχαν τον Μελωδό όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου η δουλειά θα είχε τελειώσει μόνο με τη δακτυλογράφηση σε 1 μήνα (και πολύ είπα) και δεν θα χρειαζόταν να γίνει κανένα βιβλίο, αφού ο καθένας θα το μορφοποιούσε κατά τα γούστα του και όλοι θα ήταν ικανοποιημένοι.

Συνοψίζοντας: για να κάνω το υπάρχον αρχείο δίχρωμο και ακριβώς όπως είναι στο pdf, πρέπει να μπω στην διαδικασία να ξαναβρώ πως κομμάτιασα την κάθε σελίδα (βλέποντας το pdf), ξανακάνοντας πόλεμο με τα νούμερα και τις αποστάσεις και όλα αυτά σε μια εργασία 700 σελίδων. Όχι πως δεν γίνεται, αλλά είναι κάτι πολύ χρονοβόρο και που ψυχολογικά δεν θα ήθελα να ξαναζήσω. Και να πω επίσης ότι το ίδιο θα ίσχυε και με την μετατροπή ορισμένων ολίγων σε οξείες που επιθυμούν κάποιοι.

Η τεχνολογία δεν προσφέρει πάντα τις λύσεις που θέλεις, τι να κάνουμε...
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Κόστος : εκτύπωση σε χαρτί "σαμουά" 100γρ Α4 (715σελίδες) = 17 ευρώ

μεταλλικό σπιράλ = 3 ευρώ έκαστο 3*2 τμ = 6 ευρώ


σύνολο : 23 ευρώ

Νομίζω ότι ούτε παγωτό δεν πέρνεις με 23 ευρώ :cool::cool:

Για να είμαστε και ξεκάθαροι, η ως άνω εκτύπωση είναι κατ ευθείαν σε Α4 χαρτί και όχι σε τυπογραφίο. Αν με το καλό μαζέψω τις πληροφορίες που κοιτάζω θα ενημερώσω για τελικό κόστος σε τυπογραφίο με ολοκληρωμένο δέσιμο κτλ.

Α και από τα 17 ευρώ τις εκτύπωσης , τα 19 πάνε στην τζέπη μου, και 2 ευρώ βάζει και ο φωτοτυπάς = 17 ευρώ. Είπαμε , δύσκολες εποχές, ευκαιρία για μαυραγορίτες :cool::cool:
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?

Μέχρι να στείλεις και αυτό το μήνυμα ήμουν σίγουρος πως έκανες αστεία όπως με το προγραμματάκι που θα πήγαινες να κατοχυρώσεις πνευματικά δικαιώματα. Ήταν η ίδια περίοδο και ίσως γι' αυτό ξεγελάστηκα. Συγνώμη που σε παρεξήγησα. Πολύ καλή η πρότασή σου και μπράβο για την πρωτοβουλία αυτή. Ωστόσο πρoς το παρόν τουλάχιστον μη με εντάξεις στους υποψήφιους αγοραστές, γιατί αναφορικά με τον δεύτερο τόμο έχω τριώδιο, μεγάλη εβδομάδα και πεντηκοστάριο του Σ. Καρά, και τον πρώτο τόμο θα τον εκτυπώσω δίχρωμο με τον ίδιο τρόπο όπως έχω κάνει και στα υπόλοιπα βιβλία που βρίσκονται στο αναλόγιο του ναού που ψάλω. Περισσότερα σχετικά εδώ: http://eiryk-emnoshele.blogspot.gr/2011/09/blog-post_15.html

Επειδή κάποιοι φίλοι με προσωπικά μυνήματα ζητάνε αν είναι εύκολο να γίνει δίχρωμο το Δοξαστάριο, θα ήθελα να σας εξηγήσω ποιά διαδικασία ακολούθησα κατά τη σελιδοποίηση, ώστε να καταλάβετε γιατί αυτό είναι δύσκολο (ψυχολογικά και όχι τεχνικά) να γίνει, ακολουθώντας ακριβώς την ίδια σελιδοποίηση του pdf.

Η μετατροπή σε διχρωμία από τον Μελωδό είναι πάρα πολύ απλή, γίνεται με δύο τρία κλικ, όπως και η μετατροπή σε pdf. Το πρόβλημα όμως είναι αλλού και εξηγούμαι:

Θα μου ήταν πολύ εύκολο να το κάνω από ασπρόμαυρο σε δίχρωμο, αν είχα ας πούμε τον Νοέμβριο σε ένα αρχείο. Για να γίνει όμως η τελική σελιδοποίηση ως βιβλίο (το τονίζω αυτό και θα καταλάβετε παρακάτω) κατακερμάτισα πολύ τα αρχεία (πχ Νοέμβριος 1, 2, 3) και το χειρότερο, η αραίωση των χαρακτήρων μουσικής άλλαζε πάρα πολλές φορές μέσα σε ένα μόνο αρχείο για να "κλείνουν σωστά" κάποιες σελίδες, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει παντού η ίδια ομοιογένεια. Γι αυτό ας πούμε θα παρατηρήσετε ότι σε μια σειρά είναι αραιωμένοι οι φθόγγοι και στην αμέσως από κάτω λίγο πιο συμπυκνωμένοι. Και πιστέψτε με, προσπάθησα όσο μου ήταν δυνατόν να ισορροπήσω οπτικά αυτή τη διαφορά.

Κάποιες φορές έβαζα έναν ολόκληρο μήνα στο pdf όπως ήταν γιατί απλά βόλεψαν τα πάντα, άλλες φορές μία και μόνο ακολουθία κομματιαζόταν σε 3-4 ξεχωριστά φύλλα, για να τελειώσει όμορφα μια σελίδα, ή να πάει μια γραμμή παρακάτω ώστε να μπεί ένας τίτλος και να κλείσει μια άλλη και ένα σωρό άλλες περιπτώσεις που μπορεί να φανταστεί κανείς... και όλα αυτά για να βγεί ένα όμορφα σελιδοποιημένο βιβλίο.

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν πιο πολύ με καθυστέρησε και με κούρασε η μορφοποίηση, παρά η ίδια η δακτυλογράφηση. Αν είχαν τον Μελωδό όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου η δουλειά θα είχε τελειώσει μόνο με τη δακτυλογράφηση σε 1 μήνα (και πολύ είπα) και δεν θα χρειαζόταν να γίνει κανένα βιβλίο, αφού ο καθένας θα το μορφοποιούσε κατά τα γούστα του και όλοι θα ήταν ικανοποιημένοι.

Συνοψίζοντας: για να κάνω το υπάρχον αρχείο δίχρωμο και ακριβώς όπως είναι στο pdf, πρέπει να μπω στην διαδικασία να ξαναβρώ πως κομμάτιασα την κάθε σελίδα (βλέποντας το pdf), ξανακάνοντας πόλεμο με τα νούμερα και τις αποστάσεις και όλα αυτά σε μια εργασία 700 σελίδων. Όχι πως δεν γίνεται, αλλά είναι κάτι πολύ χρονοβόρο και που ψυχολογικά δεν θα ήθελα να ξαναζήσω. Και να πω επίσης ότι το ίδιο θα ίσχυε και με την μετατροπή ορισμένων ολίγων σε οξείες που επιθυμούν κάποιοι.

Η τεχνολογία δεν προσφέρει πάντα τις λύσεις που θέλεις, τι να κάνουμε...

Κουράστηκες αρκετά, πρόσφερες δωρεάν τον κόπο σου και στο τέλος ζητάς και συγνώμη! Θυμίζεις τον μάγειρα στο μοναστήρι, που και χάνει μεγάλο μέρος των ακολουθιών για να ετοιμάσει το φαγητό, και παιδεύεται εκεί στην κουζίνα ενώ θα μπορούσε να βρισκόταν στο στασίδι του, και στο τέλος μόλις τελειώσει η τράπεζα βγαίνει πρώτος έξω και με σκυμμένο το κεφάλι ζητά συγνώμη.
Σωστότατος. Να σου δίνει ο Θεός δύναμη σε όλα.
Για τη διχρωμία μην ανησυχείς, για προσωπική χρήση θα επεξεργαστώ τον πρώτο τόμο όπως έγραψα και παραπάνω και κάποια στιγμή θα τον ανεβάσω εδώ. Σίγουρα δε θα είναι τόσο καλό όπως αν γινόταν μέσα από το Μελωδός, αλλά εντάξει.
Σε ευχαριστώ για όλα, και συχώρεσέ με γιατί ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που έστειλαν π.μ.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
http://www.sendspace.com/file/dflu72
Δεκέμβριος και Ιανουάριος διχρωμος. Κάποιες σελίδες στον Ιανουαριο μου ξέφυγαν στις διαστάσεις. Συνολικά μόνο αυτοί οι δύο μήνες είναι πάνω από το 40% του πρώτου τόμου 168 σελίδες. Οι υπόλοιπες ίσως μετά τις γιορτές.
 
Aγαπητέ EIRYK δεν ζήτησα συγγνώμη, μάλλον κατανόηση θα έλεγα (εμμέσως), ούτε μου έκανες τίποτα για να σε συγχωρέσω...

Κατανοώ απόλυτα τις ευγενικές αιτήσεις για περαιτέρω βελτίωση του έργου, γιατί κι εγώ είμαι τελειομανής (με όρια, μόνο ο Θεός είναι παντέλειος). Και ειδικά για τέτοιες πολύτιμες εργασίες όπως του Πέτρου, το βρίσκω απολύτως θεμιτό να ζητάτε κάποιοι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και μπράβο σας γιατί αυτό δείχνει όρεξη και ζήλο και σεβασμό σε αυτό που κάνετε. Δεν χρειάζεται λοιπόν να απολογείστε σε κανέναν. Τα γούστα ως γνωστόν ποικίλλουν, όπως και τα χρώματα της φύσης...
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Και οπως εγραψα στον Χρηστο σε προσωπικο μηνυμα το επομενο νομιζω πρεπει να ειναι το αναστασιματαριο του 1820...

Αυτό θα ήταν ευχής έργο.
Πρόσφατα μου έλεγε ένα γνωστός ότι ξεκίνησε και μάθαινε τα μουσικά του Αναστασηματαρίου, από απομαγνητοφωνημένες - καταγεγραμένες εκτελέσεις Πρωτοψάλτη :cool::cool:
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
1. Θερμότατες ευχαριστίες στους τέσσρις αδελφούς. Μοιράζονται μαζί μας ό,τι καλύτερο έχουν και πρωτίστως αγάπη και κόπο. Το πόνημά σας, παιδιά, σπουδαίο. Ευχαριστούμε!

2. Αν γίνει κάποια πιο οργανωμένη προσπάθεια έκδοσης, με βάση την προσπάθεια του Νεκτάριου, θεωρώ πως θα πρέπει να ενσωματωθεί στην τιμή ένα ελάχιστο κέρδος για τα παιδιά (π.χ. 1€). Ξέρω πως δε θα δεχθούν, ούτε πιστέυω πως ο κόπος τους ανταμείβεται έτσι. Απλώς θα αποτελέσει ελάχιστη ένδειξη ευγνωμοσύνης, υποψία απόσβεσης των χρημάτων που έχουν δαπανήσει ως τώρα (ο χρόνος δεν πληρώνεται τόσο εύκολα) και προτροπή για συνέχεια του έργου τους. Εγώ σκεφτόμουν πως ακόμη και 50€ να κόστιζε ο Μελωδός δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορούσα να τα δώσω. Και τα παιδιά έχουν επενδύσει σημαντικά ποσά σε αυτή την ιστορία και μοιράζονται απλόχερα ό,τι φτιάχνουν. Εκτός από το "Κύριε ελέησον" που θα πούμε γι' αυτούς, νομίζω πως πρέπει να δείξουμε και αλλιώς τα πλούσια ευγνώμονα αισθήματά μας. "Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δότε". Αυτό ισχύει για το χάρισμά σας. Τον Μελωδό όμως εσείς "ακριβά ελάβατε, δωρεάν δώσατε".

3. Αντίστοιχη εργασία με το Αναστασιματάριο είναι σημαντικότατη και πιο αναγκαία. Το Δοξαστάριο του 1820 είναι πιο ευανάγνωστο, ενώ έχει επανεκδοθεί και κυκλοφορεί ευρέως με ευανάγνωστους χαρακτήρες από τον Βιολάκη και τον Κηλτζανίδη. Μικρές διαφορές υπάρχουν, αλλά το πνεύμα είναι ίδιο. Αντιθέτως, το Αναστασιματάριον του Ιωάννου έχει αντικαταστήσει του Πέτρου, το οποίο σήμερα κλυκλοφορεί μόνο σε φωτογραφική επανέκδοση από την Κουλτούρα, είναι δε εξαιρετικά δυσανάγνωστο. Ειδικά για διδακτικούς σκοπούς, όπου οι μαθητές είναι σχετικά αρχάριοι, δύσκολα χρησιμοποιείται. Μια τέτοια προσπάθεια θα μας έλυνε τα χέρια.

4. Και πάλι θερμές ευχαριστίες.
 
E

emakris

Guest
Αντίστοιχη εργασία με το Αναστασιματάριο είναι σημαντικότατη και πιο αναγκαία. Το Δοξαστάριο του 1820 είναι πιο ευανάγνωστο, ενώ έχει επανεκδοθεί και κυκλοφορεί ευρέως με ευανάγνωστους χαρακτήρες από τον Βιολάκη και τον Κηλτζανίδη. Μικρές διαφορές υπάρχουν, αλλά το πνεύμα είναι ίδιο. Αντιθέτως, το Αναστασιματάριον του Ιωάννου έχει αντικαταστήσει του Πέτρου, το οποίο σήμερα κλυκλοφορεί μόνο σε φωτογραφική επανέκδοση από την Κουλτούρα, είναι δε εξαιρετικά δυσανάγνωστο. Ειδικά για διδακτικούς σκοπούς, όπου οι μαθητές είναι σχετικά αρχάριοι, δύσκολα χρησιμοποιείται. Μια τέτοια προσπάθεια θα μας έλυνε τα χέρια.
Δεν θα το έλεγα, διότι υπάρχει η ακριβής επανέκδοση του ίδιου Αναστασιματαρίου από το 1869 (β΄ τόμος "Μουσικής Βιβλιοθήκης"), που είναι πολύ ευανάγνωστη και διαθέσιμη σε ψηφιακή μορφή. Με ένα μικρό "ρετουσάρισμα" μπορεί να δώσει ωραιότατες εκτυπώσεις.
Αντίθετα, υπάρχει μεγάλη χρεία παπαδικών μαθημάτων (π.χ. Πέτρου) στην πρωτότυπη μορφή τους, με νέα και ευανάγνωστη στοιχειοθεσία.
 

tb---

τσοπάνης
Αν γίνει κάποια πιο οργανωμένη προσπάθεια έκδοσης

Υπάρχουν θετικές ενδείξεις :wink: .

Αυτό προς το παρόν :cool:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ορίστε το δικό μου αντίτυπο, στο φυσικό του περιβάλλον....

Στιβαρή κατασκευή, για πολλά χιλιόμετρα (αν με αξιώσει ο Θεός).

Δε λέω (πάλι) ευχαριστώ στους κ. Τσακίρογλου, Τσερκέζη και Γενεκίδη Χ2 γιατί είναι λίγο. Τα ονόματά τους όμως φαίνονται στη μία φωτογραφία.
 

Attachments

  • IMG_3917.JPG
    IMG_3917.JPG
    2.4 MB · Views: 286
  • IMG_3920.JPG
    IMG_3920.JPG
    3.1 MB · Views: 163
  • IMG_3921.JPG
    IMG_3921.JPG
    2.6 MB · Views: 216
  • IMG_3922.JPG
    IMG_3922.JPG
    2.8 MB · Views: 168
  • IMG_3919.JPG
    IMG_3919.JPG
    2.8 MB · Views: 178
  • IMG_3918.JPG
    IMG_3918.JPG
    2.4 MB · Views: 198
Last edited:

psaltis

Νέο μέλος
Το ευχαριστώ είναι πολύ φτωχό για να εκφράσει αυτό που νιώθω και πιστεύω και οι περισσότεροι στην ομάδα αυτή για την απλόχερη προσφορά σας. Συγχαρητήρια στους πονήσαντες το θαυμάσιο αυτό έργο. Εύχομαι ο Πανάγαθος Θεός να σας δίνει υγεία και να σας ευλογεί.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ - ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
 
Χαίρετε, κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για τον κόπο που καταβάλετε, και μοιράζεστε μαζί μας τους καρπούς. θα ήθελα αν μπορείτε να μου στείλετε σας παρακαλώ τα αρχεία σε mel , γιατί έχω το melodos. Είμαι ο π. Νικόλαος Λυμπουρίδης και η ηλ. διευθ. μου είναι: nlymbourides@yahoo.com
Και πάλιν, ευχαριστώ πολύ, χαιρετώ ,π.Νικόλας
 

dimitrios1949

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι.

Μετά από τα ευμενή σχόλια που ακολούθησαν τη δημοσίευση στο Ψαλτολόγιο του Αναστασιματαρίου του Κ. Πρίγγου πριν από ένα χρόνο, προχωρήσαμε στη δακτυλογράφηση και ψηφιακή μορφοποίηση του σύντομου Δοξασταρίου του Πέτρου Πελοποννησίου, που αποτελεί αντίγραφο της πρώτης τυπογραφημένης έκδοσης του Πέτρου Εφεσίου (Βουκουρέστι, 1820). Λόγω της μεγάλης σε υλικό έκτασης του έργου, αποφασίσαμε να το χωρίσουμε σε δύο τόμους, έναν για τις ακίνητες εορτές (Μηνολόγιο) και έναν για τις κινητές (Τριώδιο–Μεγ. Εβδομάδα–Πεντηκοστάριο), ώστε να είναι εύχρηστο, σε σχέση με έναν και μοναδικό, πλην ογκώδη, τόμο. Στον πρόλογο του Α΄ τόμου γίνεται αναλυτική αναφορά στις όποιες βελτιώσεις προβήκαμε κατά τη διάρκεια της δακτυλογράφησης.

Σύντομον Δοξαστάριον Πέτρου Πελοποννησίου

Το .pdf αρχείο έχει μορφοποιηθεί κατάλληλα για εκτύπωση και βιβλιοδεσία. Επιλέξτε View - Page Display - Two-Up ή Two-Up Continuous, ώστε να το δείτε σε παρουσίαση δύο σελίδων, όπως ακριβώς δηλαδή θα φαίνεται ως βιβλίο. Η αρίθμηση των σελίδων αρχίζει από δεξιά. Στην 1η σελίδα είναι ο σύντομος τίτλος του βιβλίου, στη 2η το κενό οπισθόφυλλο, στην 3η ο πλήρης τίτλος κ.ο.κ. Όποιος από τους κατόχους του προγράμματος «Μελωδός» επιθυμεί να λάβει το Δοξαστάριο σε αρχείο .mel για προσωπική μορφοποίηση, ας μας το κοινοποιήσει με προσωπικό μήνυμα επωνύμως, επισυνάπτοντας και την ηλεκτρονική του διεύθυνση.

Ευχόμαστε σε όλους καλή υπόλοιπη Τεσσαρακοστή και καλό Δωδεκαήμερο Θεού θέλοντος, και παρακαλούμε να μας ενημερώνετε για οποιεσδήποτε δικές μας αβλεψίες συναντήσετε, οι οποίες όμως να αφορούν στην πιστότητα του τρόπου γραφής του εν λόγω έργου.


Οι πονήσαντες

Χρήστος Τσακίρογλου
Χαράλαμπος Τσερκέζης
Σωτήριος Γεκενίδης
Αλέξανδρος Γεκενίδης

Ἀδελφοί, ὁ Θεός νά σᾶς ἔχει καλά. Νά σᾶς χαρίζει πλούσιες τίς δωρεές Του, κατά τόν κόπο σας καί κατά τήν ἀγάπη πού ἔχετε πρός τούς ἀεικλεεῖς μακαριστούς Διδασκάλους μας καί τό ἔργο τους, ἀλλά καί πρός ἐμᾶς τούς μαθητάς τους τῶν ἐσχάτων αὐτῶν χρόνων.
'Η προσφορά σας εἶναι ἀνεκτίμητη.
Ὁ Θεός νά σᾶς δίνει δύναμη.
Δημήτριος
 
Top