Σύντομη δοξολογία σε πλ. α΄ εκ του Πα

E

emakris

Guest
Αναζητώ μια σύντομη δοξολογία, για τις Κυριακές που έχουμε το "Αναστάσεως ημέρα" στο "Και νυν". Συνήθως ψάλλω δοξολογία είτε σε πλ. α΄ εκ του Κε, είτε στον ήχο της Κυριακής. Νομίζω όμως ότι θα ήταν πολύ πιο ταιριαστή μια σύντομη δοξολογία γραμμένη με πρότυπο το "Χριστός ανέστη" (πλ. α΄ εκ του Πα, με κατάληξη στον Δι). Έχουν ανεβεί δύο περιπτώσεις εδώ, αλλά δεν τις βρίσκω ικανοποιητικές. Η μία θυμίζει υπερβολικά τα Εγκώμια του Επιταφίου Θρήνου (αταίριαστο για Κυριακή), ενώ η άλλη είναι σε τρίσημο και εκ του Κε. Υπάρχουν επίσης μελοποιήσεις σε μακάμια και σε παράξενους κλάδους του ήχου. Δεν μπορεί, κάτι "νορμάλ" θα έχει γραφτεί.
 
Last edited:
Kαι εγώ ασπάζομαι το δεύτερο που ανέφερες . Σύντομη δοξολογία ( του Μανουήλ) στον ήχο της Κυριακής .
Σύντομες δοξολογίες έχουν γραφεί εκ του πα - νεώτερες συνθέσεις ..
Δεν μου έρχεται καμία κατά νου να καταλήγει στον δι
 
E

emakris

Guest
Σύντομες δοξολογίες έχουν γραφεί εκ του πα - νεώτερες συνθέσεις ..
Δεν μου έρχεται καμία κατά νου να καταλήγει στον δι

Δεν πειράζει, ας καταλήγει και στον Κε, όπως το "Χαίροις ασκητικών" ή η στιχολογία "Θου Κύριε" του πλ. α΄...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν πειράζει, ας καταλήγει και στον Κε, όπως το "Χαίροις ασκητικών" ή η στιχολογία "Θου Κύριε" του πλ. α΄...

Στο Ταμείον Ανθολογίας που συνοδεύει το ομώνυμο έργο του Θ. Π. Φωκαέως από τον εκδ΄οίκο Β. Ρηγόπουλου, Όρθρος, τόμος Γ', περιέχονται μόνο Δοξολογίες, κατάλληλες γαι πολλές περιστάσεις.

Δ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν πειράζει, ας καταλήγει και στον Κε, όπως το "Χαίροις ασκητικών" ή η στιχολογία "Θου Κύριε" του πλ. α΄...

Τότε, μια τέτοια καλή επιλογή είναι η του Σωκράτους Παπαδόπουλου, κατανυκτικότατη. Καταλήγει στο Κε, αλλά η λογική της είναι του Χαίροις ασκητικών, όχι του ειρμολογικού πλ. α (γι' αυτό και, νομίζω, πρέπει να τηρούνται απαρεγκλίτως τα ισοκρατήματα στο Πα). Είναι μια από τις αγαπημένες μου δοξολογίες και την έχουμε ψάλει πολλάκις σε αγρυπνίες και γιορτές.

(Η γραφή σε ΗΥ είχε γίνει για τις ανάγκες μιας από αυτές από τον φίλο Γ.Α και τον ευχαριστώ ξανά. Οι ορθογραφικές ιδιοτυπίες που θα δείτε -π.χ. πεταστή προ δύο καταβάσεων- ανήκουν στο πρωτότυπο κείμενο του συνθέτη).
 

Attachments

  • δοξολογια Σωκρ παπαδοπουλου.pdf
    141.7 KB · Views: 714
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Εχει ξαναανεβεί καπου, αλλά επειδη δε θυμαμαι που, την επισυναπτω.
Εμ. Φαρλεκα πλ Α΄

ΥΓ: υπάρχει κ του παπα-Γιώργη(αν δεν κανω λάθος) Σκουρτανιώτου. την είδα μια φορά σε τευχιδιο στο αναλογιο του Μητροπολιτικου Ναού Αγ Νικολάου Τρικάλων (Πρωτοψάλτης κ λίαν αγαπητος φίλος ο Παν. Καλαμπάκας). αν τη βρω, θα την ανεβάσω.....
 

Attachments

  • ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ πλ Α ΦΑΡΛΕΚΑ.pdf
    2.2 MB · Views: 497
Last edited:
E

emakris

Guest
Πολύ καλή η του Σ. Παπαδόπουλου! Και του Φαρλέκα καλή είναι (έχει ανεβεί ήδη εδώ από τον Νεοκλή), αλλά ανήκει σε έναν ιδιόμορφο κλάδο του πλ. α΄. Οι καταλήξεις στον άνω Πα (επτάφωνος χαρακτήρας) δίνουν έναν πολύ πανηγυρικό τόνο, ενώ του Παπαδόπουλου είναι κατανυκτικότερη.
Σας ευχαριστώ πολύ, φίλοι μου!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
υπαρχει κ του Κουντιάδου με καταλήξεις στον κάτω ΚΕ...
Ταμείο ανθολογιας, αν θυμάμαι καλα...
 
E

emakris

Guest
υπαρχει κ του Κουντιάδου με καταλήξεις στον κάτω ΚΕ...
Ταμείο ανθολογιας, αν θυμάμαι καλα...

Ναι, είναι σε μακάμ χουσεϊνί ασιράν. Βλ. εδώ. Προέρχεται, νομίζω, από τον τόμο που ανέφερε προηγουμένως ο κ. Σκρέκας.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ναι, είναι σε μακάμ χουσεϊνί ασιράν. Βλ. εδώ. Προέρχεται, νομίζω, από τον τόμο που ανέφερε προηγουμένως ο κ. Σκρέκας.

Η αρχική προέλευση της Δοξολογίας είναι το Μουσικόν Πεντηκοστάριον του ιερομ. Γαβριήλ Κουντιάδου.

Δ.
 
Top