[Ερώτηση] Σύντομα κοινωνικά π. Κων/νου Παπαγιάννη (με στίχους από "Αντιφωνάριον")

anthem

Μέλος
Στο Αντιφωνάριον του π. Κων/νου Παπαγιάννη υπάρχουν σύντομα κοινωνικά τα οποία περιέχουν και στίχους. Στο τέλος κάθε στίχου επαναλαμβάνεται το κοινωνικό σε σύντομο μέλος.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν αυτά τα κοινωνικά μαζί με τους στίχους των κάπου συγκεντρωμένα;

Ευχαριστώ!
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Μηπως κάποιο μέλος που έχει στο αρχείο του τα ως άνω κοινωνικά θα μπορούσε να τα ανεβάσει;
 

anthem

Μέλος
Σήμερα ψάλλαμε τα αντίφωνα της Θείας Λειτουργίας καθώς και το κοινωνικό απο το Αντιφωναριον του π.Κων/νου.

Πραγματικά μιλάμε για μία πάρα πολύ καλή δουλειά!

Ο Θεός να τον αναπαύσει.

Στάλθηκε από το ς μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σήμερα ψάλλαμε τα αντίφωνα της Θείας Λειτουργίας καθώς και το κοινωνικό απο το Αντιφωναριον του π.Κων/νου.

Πραγματικά μιλάμε για μία πάρα πολύ καλή δουλειά!

Ο Θεός να τον αναπαύσει.
Ἔτσι μπράβο! Κι ὅ,τι ἑτοιμαζόμουν ν᾿ ἀπαντήσω, ὅτι αὐτά πού ζητούσατε, ἐκτός τῶν πνευματικῶν δικαιωμάτων, πρακτικῶς εἶναι ἀδύνατον, ἀφοῦ αὐτά (ὅπως βλέπετε) καλύπτουν, ἄν ὄχι τό ½, σίγουρα τό ⅓ τοῦ ἐκ 400 σελ. βιβλίου.

 

anthem

Μέλος
Πνευματικά δικαιώματα για Κοινωνικά και εκλογή από το Ψαλτήριον;

Στάλθηκε από το ς μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πνευματικά δικαιώματα για Κοινωνικά και εκλογή από το Ψαλτήριον;
Δέν σᾶς καταλαβαίνω! :(
Θέλετε μόνον τό ἁγιογραφικό κείμενο;
Ἀλλιῶς ὅλα τά ἄλλα εἶναι ἐκδοτική πνευματική ἐργασία (σαφῶς) μέ δικαιώματα!
Ἐσεῖς πᾶρτε τό Ψαλτήριον καί διαβᾶστε ὅ,τι θέλετε. Δέν εἶναι ὅμως αὐτό πού ζητήσατε. :rolleyes:

 

anthem

Μέλος
Ναι αυτό εννοούσα.

Στάλθηκε από το ς μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ναι αυτό εννοούσα.
Τότε σέ λάθος ἑνότητα (στά μουσικά) δημιουργήσατε θέμα.
Ἀλλά καί πάλι αὐτό πρακτικῶς (ἐπαναλαμβάνω) εἶναι ἀδύνατον (ἄν πρόκειται γιά σκανάρισμα), ὅπως διαπιστώνετε, ἀφοῦ ἔχετε τό βιβλίο.
Ἀλλά καί ἡ ἐπιλογή ψαλμικῶν στίχων (καί ὄχι μόνον) εἶναι προσωπική του ἐργασία.
Ἀλλιῶς πᾶρτε τό Ψαλτήριον καί διαβᾶστε ὅποιους στίχους τοῦ ψαλμοῦ συγκεκριμένου κοινωνικοῦ θέλετε.

 

anthem

Μέλος
Είχα την εντύπωση πως όλα αυτά που περιέχει στο Αντιφωνάριον ο π. Κων/νος χρησιμοποιούνταν από πολύ παλια στις ακολουθίες της εκκλησίας και πως είναι καταγεγραμμένα.


Στάλθηκε από το ς μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top