Σύνταξη Κλείδας μέσω του διαδικτύου σε μία βάση δεδομένων (τεχνικές προτάσεις)

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
[Σημ. συντ. (π. Μ)] Αντιγραφή και μετακίνηση μηνυμάτων από το θέμα: Θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα εγχειρίδιο εξήγησης με κάποιες βασικές αρχές;


Αγαπητοί συνάδελφοι,
η πραγματοποίηση του Σεμιναρίου Παλαιογραφίας στο Βόλο κατέδειξε την ανάγκη για σύνταξη της περιβόητης Κλείδας εξ αρχής, όμως, μέσω του Διαδικτύου σε μία Βάση Δεδομένων, στην οποία ένα επιτελείο ενασχολουμένων (δε λέω ειδικών...) θα μπορούσε να καταχωρίζει θέσεις κατά το δοκούν και κατά τη χρονική δύναμη και άνεση εκάστου, με συγκεκριμένο προκαθορισμένο τρόπο, ο οποίος θα διασφαλιζόταν από το ίδιο το πρόγραμμα για τυχόν λάθη και αβλεψίες.
Φυσικά, δε θα πρέπει να τεθούν περιορισμοί σε θέματα συμμετεχόντων, αλλά να είναι μια ανοικτή προσπάθεια (το πολύ πολύ με έναν κωδικό), και όσοι πιστοί προσέλθετε...
Μόνη προϋπόθεση θα πρέπει να είναι η προσυνεννόησή μας για τον τύπο της φόρμας που θα συμπληρώνεται, καθώς και για τη συμβατότητα των καταχωρίσεων.
Βέβαια, και μέσω Διαδικτύου δεν πρέπει να θεωρούμε ότι στην "παρούσα ζωή" θα ολοκληρωνόταν η προσπάθειά μας, όμως, μπορούμε να κάνουμε την αρχή και ας το παραδώσουμε στις επερχόμενες γενιές...

Δυστυχώς, ένα βιβλίο δεν αρκεί να συμπεριλάβει τον τεράστιο όγκο θέσεων. Θα έπρεπε να μιλάμε για πολύτομη εγκυκλοπαίδεια...

κχκ
 
Last edited by a moderator:

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον επί της προτάσεως...
Προσωπικώς δεν το θεωρώ δύσκολο. Έχω ήδη ξεκινήσει μια προσπάθεια σε excel, αλλά το πρόβλημά μου είναι πως να βάλω εικονίδια των παλαιών θέσεων σε κελί.
Έχει κανείς καμμιά ιδέα επ' αυτού ή κάποιο άλλο εύχρηστο πρόγραμμα που να το κάνει;
Την εξήγηση των θέσεων την πληκτρολογώ ως μουσική γραμματοσειρά στο κελί και βγαίνει ωραιότατα.

Μένει να ορίσουμε σταθερά πεδία κλπ.
κχκ
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Έχω ήδη ξεκινήσει μια προσπάθεια σε excel, αλλά το πρόβλημά μου είναι πως να βάλω εικονίδια των παλαιών θέσεων σε κελί.
Έχει κανείς καμμιά ιδέα επ' αυτού ή κάποιο άλλο εύχρηστο πρόγραμμα που να το κάνει;

Ίσως αν μετατρέπονταν οι θέσεις σε εικόνες;
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αν κόψω δηλαδή τις παλαιές θέσεις σε εικόνες, πως μπαίνουν σε κελλί του excel; Αυτό είναι το πρόβλημά μου. Όλα τα άλλα τα έχω προβλέψει για τη Βάση Δεδομένων (π.χ. πεδία κλπ).
κχκ
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αν κόψω δηλαδή τις παλαιές θέσεις σε εικόνες, πως μπαίνουν σε κελλί του excel; Αυτό είναι το πρόβλημά μου. Όλα τα άλλα τα έχω προβλέψει για τη Βάση Δεδομένων (π.χ. πεδία κλπ).
κχκ
Αποθηκεύστε τις εικόνες σας. Ανοίγοντας το excel και από το μενού "εισαγωγή" επιλέγετε "εικόνα". Μέσα από το παράθυρο αναζήτησης τις βρίσκετε και εισαγάγονται στο αρχείο. Η εικόνα μέσα στο excel μπορεί έρθει στο μέγεθος που επιθυμείτε (το σίγουρο είναι ότι γίνεται με τα αρχεία Jpeg τουλάχιστον), καθώς και στη θέση ακριβώς που θέλετε. Αυτά για το office 2007 που χρησιμοποιώ. Στις υπόλοιπες εκδόσεις νεώτερες ή παλαιότερες, σίγουρα ο τρόπος εισαγωγής εικόνας γίνεται με παρόμοιο τρόπο. Αν με το καλό ετοιμαστεί μία τέτοια εργασία και επιθυμείτε να την δημοσιεύσετε εδώ, σας συμβουλεύω εκ των προτέρων να την μετατρέψετε σε pdf ώστε να αποφευχθούν τυχόν ασυμβατότητες με παλαιότερες κυρίως εκδόσεις του MS Office.
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Κ. Τσακίρογλου,
σας ευχαριστώ για τις οδηγίες σας, αλλά νομίζω έτσι η εικόνα μπαίνει πάνω από τα κελλιά και όχι μέσα στα κελλιά, όπως π.χ. μπαίνει μια λέξη. Δεν είναι πρόβλημα αυτό;
Από την άλλη πλευρά, εγώ φαντάζομαι ένα αρχείο Βάσης Δεδομένων διαδραστικών δυνατοτήτων, όπου όποιος επιθυμεί (εξουσιοδοτημένος, εννοείται) να μπορεί να προσθέτει "θέσεις" από τις δικές του εξηγητικές προσπάθειες (επωνύμως), αλλά επιπλέον να μπορεί και να λαμβάνει το περιεχόμενο του αρχείου για προσωπική του χρήση.

Νομίζω, πως πρέπει να κινηθούμε προς αυτήν την κατεύθυνση. Ένας μόνο του δεν μπορεί να παρουσιασει ολοκληρωμένη μια τέτοια δουλειά.

Ευχαριστώ
κχκ
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κ. Τσακίρογλου,
σας ευχαριστώ για τις οδηγίες σας, αλλά νομίζω έτσι η εικόνα μπαίνει πάνω από τα κελλιά και όχι μέσα στα κελλιά, όπως π.χ. μπαίνει μια λέξη. Δεν είναι πρόβλημα αυτό;
Όντως ουσιαστικά μπαίνει πάνω από τα κελιά, αλλά πόση σημασία έχει αυτό στην όλη εμφάνιση της εργασίας; Για μένα το πρόβλημα είναι βασικότερο, ότι δηλαδή το excel δεν κάνει για αυτή την δουλειά. Στο word μία τέτοια εργασία θα μπορούσε να γίνει αρκετά ευκολότερα με την δημιουργία πινάκων όπου χρειάζονται και με την βοήθεια των δωρεάν προγραμμάτων μουσικής δακτυλογράφησης που κυκλοφορούν. Εάν δε κάποιος αναλάμβανε και την παράλληλη μεταφορά των δεδομένων στο μελωδό, το θέμα θα έπαιρνε άλλες διαστάσεις, όχι πλέον μόνο ανάγνωσης.
Από την άλλη πλευρά, εγώ φαντάζομαι ένα αρχείο Βάσης Δεδομένων διαδραστικών δυνατοτήτων, όπου όποιος επιθυμεί (εξουσιοδοτημένος, εννοείται) να μπορεί να προσθέτει "θέσεις" από τις δικές του εξηγητικές προσπάθειες (επωνύμως), αλλά επιπλέον να μπορεί και να λαμβάνει το περιεχόμενο του αρχείου για προσωπική του χρήση.
Σε αυτή την περίπτωση θα υπάρχει ένα αρχείο excel ή word που θα ενημερώνεται και παράλληλα ένα αρχείο pdf που θα ενημερώνεται για τις όποιες προσθήκες δεδομένων.
Νομίζω, πως πρέπει να κινηθούμε προς αυτήν την κατεύθυνση. Ένας μόνο του δεν μπορεί να παρουσιασει ολοκληρωμένη μια τέτοια δουλειά.

Ευχαριστώ
κχκ
Συμφωνώ, στην κοινότητα υπάρχουν αρκετοί που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στον τομέα αυτόν.
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αναφέρω παρακάτω, πολύ πρόχειρα, ποιά στοιχεία πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στην καταχώρηση μιάς θέσεως, εννοείται σε ξεχωριστά πεδία (στήλες):
α) ο κωδικός αριθμός της θέσεως
β) η θέση στην παλαιά γραφή,
γ) ο ήχος
δ) το διαστηματικό γένος
ε) το Γένος Μελοποιίας
ς) η βάση της θέσεως (σε ποιο φθόγγο είναι θεμελιωμένη)
ζ) η κατάληξη της θέσεως
η) η ονομασία της θέσεως π.χ. θέση πιάσματος, θέση τρομικού κ.λ.π.
θ) ο χαρακτηρισμός της θέσεως π.χ. εναρκτήρια ή καταληκτήρια θέση π.χ. η θέση του πιάσματος θα μπορούσε να είναι θέση διφώνου καταβάσεως ή θέση που οδηγεί στην μεσότητα του ήχου
ι) ο αριθμός φωνητικών σημαδίων της θέσης
ια) ο αριθμός χειρονομικών της θέσης
ιβ) το Είδος Μελοποιίας και η προέλευση της θέσεως π.χ. χερουβικό
ιγ) ο μελουργός
ιδ) η συγκεκριμένη μελοποίηση και ο ήχος της
ιε) η σειρά ή η αρίθμηση της θέσεως στο μουσικό κείμενο, κλπ
ις) η πηγή προέλευσης της συνθέσεως, όπου επεσημάνθη η θέση (χφ)
ιζ-κ) η θέση σε ποικίλα χφ ανά χρονική περίοδο

κα-λς) η εξήγηση της θέσεως στη Νέα Μέθοδο με όλα τα ανωτέρω πεδία και επιπλέον
λζ) ο εξηγητής
λη) ο αριθμός χρόνων της θέσης
λθ) ο αριθμός ρυθμικών ποδών της θέσης

μ-ξ...) Επιπλέον πεδία για τυχόν επισήμανση της συγκεκριμένης θέσης σε κάποια εξηγηματική φάση (Δανιήλ, Πέτρου Πελοποννησίου, Πέτρου Βυζαντίου, Αποστόλου Κώνστα κ.ο.κ.)

Παρακαλώ οποιονδήποτε στο Ψαλτολόγιο να μας προτείνει κατάλληλο πρόγραμμα, που να μπορεί να συμπεριλάβει όλα αυτά και ίσως άλλα τόσα που προς το παρόν δεν έχω σκεφτεί ή ξεχνώ αυτή τη στιγμή.

Καλημέρα σε όλους.
κχκ
 
Last edited:

NKontis

Παλαιό Μέλος
Παρακαλώ οποιονδήποτε στο Ψαλτολόγιο να μας προτείνει κατάλληλο πρόγραμμα, που να μπορεί να συμπεριλάβει όλα αυτά και ίσως άλλα τόσα που προς το παρόν δεν έχω σκεφτεί ή ξεχνώ αυτή τη στιγμή.

Αυτή η δουλειά γίνεται μόνο με πρόγραμμα Βάσης Δεδομένων και όχι με το Excel ή το Word. Το πιο γνωστό είναι η Access που έρχεται με το πακέτο του Office και την έχει σχεδόν κάθε υπολογιστής με Windows (εγώ πάντως δεν θα το προτιμούσα γιατί υπάρχουν αρκετά προγράμματα βάσης δεδομένων πιό αξιόπιστα και πιο επαγγελματικά, όπως για παράδειγμα το FileMaker Pro). Το γεγονός πάντως είναι ότι ένα τέτοιο πρόγραμμα μπορεί να δεχθεί πάρα πολλά πεδία, όπως αυτά που αναφέρετε πιο πάνω, και μπορεί να δεχθεί και εικόνες σε πεδίο, ακόμα και ήχο (σε περίπτωση που κάποιος θέλει να έχει και ακουστικό παράδειγμα των εξηγήσεων). Για πιο προχωρημένους χρήστες μάλιστα, αυτά τα προγράμματα μπορούν να συνδεθούν και με μία κεντρική βάση δεδομένων που θα έχει δημιουργηθεί και να προσθέτει ο κάθε χρήστης εγγραφές και στοιχεία στην κεντρική βάση από τον υπολογιστή του και να είναι αυτά ταυτόχρονα διαθέσιμα σε όλους τους άλλους χρήστες που και αυτοί θα δουλεύουν στον υπολογιστή τους.
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ συνάδελφε, ευχαριστώ θερμά.
Έτσι όπως το περιγράφεις, κάτι τέτοιο χρειαζόμαστε.
Δύο ερωτήσεις:
- Γνωρίζεις αν είναι συμβατό με τα του Office, ώστε να μην πάει χαμένη η τυχόν δουλειά που έχει κάνει κανείς μέχρι τώρα και που θα ήθελε να την εντάξει στην προσπάθειά μας;
- Είναι πρόγραμμα ελεύθερο ή πρέπει να το αγοράσουμε και τι κόστος έχει;

κχκ
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
- Γνωρίζεις αν είναι συμβατό με τα του Office, ώστε να μην πάει χαμένη η τυχόν δουλειά που έχει κάνει κανείς μέχρι τώρα και που θα ήθελε να την εντάξει στην προσπάθειά μας;
- Είναι πρόγραμμα ελεύθερο ή πρέπει να το αγοράσουμε και τι κόστος έχει;

κχκ

Γενικά είναι συμβατό από την στιγμή που τα προγράμματα βάσης δεδομένων διαβάζουν πίνακες, όπως αυτούς που δημιουργεί το Excel. Τώρα για λεπτομέρειες θα πρέπει να μιλάμε για συγκεκριμένους πίνακες με συγκεκριμένα δεδομένα κτλ, κτλ. Γενικά όμως, ναι είναι συμβατά.

Όσο για την δεύτερη ερώτηση, νομίζω πως τα «καλά» προγράμματα είναι επί πληρωμή (φυσικά). Το πρόγραμμα που ανέφερα ως παράδειγμα (και που είναι συμβατό και με PC και με Mac, συνεπώς συμβατό με το μεγαλύτερο μέρος των υπολογιστών) ξεκινάει από 300 δολάρια και φτάνει μέχρι 2.600 δολάρια ανάλογα την έκδοση που θα πάρει κάποιος. Φυσικά αυτός είναι ο «επίσημος» τρόπος για να προμηθευτεί κάποιος τα προγράμματα. Υποθέτω...:D πως θα υπάρχει και άλλος!!! Φυσικά υπάρχουν και άλλες λύσεις με παρόμοια προγράμματα, τα οποία όμως εγώ δεν τα γνωρίζω, ειδικά αυτά που απευθύνονται μόνο στον κόσμο των PC. Νομίζω όμως πως μία σοβαρή δουλειά απαιτεί και κάποια οικονομική επιβάρυνση. Με τα δωρεάν προγράμματα δεν γίνεται σοβαρή δουλειά.
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Και πάλι ευχαριστώ, και περιμένω και άλλες προτάσεις και ιδέες.

Μήπως, πρέπει να μεθοδεύσουμε μια συνάντηση ενδιαφερόμενων, έστω και διαδικτυακή, να δούμε πως μπορούμε να συντονιστούμε;

κχκ
 
Top