Σύλλογοι ιεροψαλτών

Μια σκέψη .
Ποτε δεν εχω συμμετάσχει σε συλλόγους ,ούτε πήγα να ψηφίσω .
Γενικότερα η γνώμη μου ειναι πως οι περισσότεροι που ασχολούνται με τα κοινά ,το κάνουν για προςωπικη προβολή ,φιλοδοξία και ίδιον όφελος .
Υπάρχουν βεβαια για να μην αδικησω άθελα μου και εξαιρέσεις .
Μάλλον ομως δικαιώνομαι .
Απόντες οι σύλλογοι οταν διώκονται συνάδελφοι και χάνουν το αναλόγιο τους .
Απόντες οι σύλλογοι στις αδιαφανείς διαδικασίες πρόσληψης ιεροψαλτών .
Σιγή ιχθύος οι σύλλογοι για την εγκύκλιο της ιερας συνόδου .(Να πάρουν θεση ξεκάθαρα ,υπερ ή κατά )
Άρα ο λόγος ύπαρξης ενός συλλόγου ,που έγκειται ;
Στην ετήσια χοροεσπερίδα ;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
....Σιγή ιχθύος οι σύλλογοι για την εγκύκλιο της ιερας συνόδου .(Να πάρουν θεση ξεκάθαρα ,υπερ ή κατά )...
Σύμφωνα με όσα διάβασα, που αφορούν τον εν Αθήναις σύλλογο, το θέμα πρόκειται να συζητηθεί στο προσεχές Διοικητικό Συμβούλιο και ετοιμάζεται επίσης υπόμνημα πρός την ΔΙΣ.
 

tzark

Μέλος
Μια σκέψη .
Ποτε δεν εχω συμμετάσχει σε συλλόγους ,ούτε πήγα να ψηφίσω .
Γενικότερα η γνώμη μου ειναι πως οι περισσότεροι που ασχολούνται με τα κοινά ,το κάνουν για προςωπικη προβολή ,φιλοδοξία και ίδιον όφελος .
Υπάρχουν βεβαια για να μην αδικησω άθελα μου και εξαιρέσεις .
Μάλλον ομως δικαιώνομαι .
Απόντες οι σύλλογοι οταν διώκονται συνάδελφοι και χάνουν το αναλόγιο τους .
Απόντες οι σύλλογοι στις αδιαφανείς διαδικασίες πρόσληψης ιεροψαλτών .
Σιγή ιχθύος οι σύλλογοι για την εγκύκλιο της ιερας συνόδου .(Να πάρουν θεση ξεκάθαρα ,υπερ ή κατά )
Άρα ο λόγος ύπαρξης ενός συλλόγου ,που έγκειται ;
Στην ετήσια χοροεσπερίδα ;

Πόσο δίκιο έχεις.....Ολοι του ΔΣ των συλλόγων είναι Πρωτοψάλτες σε αναλόγια σιγά.....μη πούν και την άποψη τους !!!!
 
Σύμφωνα με όσα διάβασα, που αφορούν τον εν Αθήναις σύλλογο, το θέμα πρόκειται να συζητηθεί στο προσεχές Διοικητικό Συμβούλιο και ετοιμάζεται επίσης υπόμνημα πρός την ΔΙΣ.
Θα χει πολυ ενδιαφέρον .
Αναμένουμε
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
To προφανες θα ηταν η υπαρξη συλλόγων και η εντονη δραστηριότητά τους σε πολλαπλά επίπεδα.
Νομίζω άλλωστε ότι ο χώρος έχει ανάγκη από την ύπαρξη τέτοιων συλλόγων, όχι μονάχα για θέματα επαγγελματικά, αλλά και για διδακτικά.

Η αδιαφορία και η αδυναμία των συλλόγων νομίζω έχουν την βάση τους σε 2 βασικές αιτίες:
α) Υπάρχει όντως μεγάλη φιλαυτία και εγωισμός.
Αν εγώ έχω ένα καλό αναλόγιο γιατί να ενδιαφερθὠ αν σε διπλανή ενορία οι συνάδελφοι δεινοπαθούν;; Γιατί να ρισκάρω την θεσούλα μου;; Γιατί να νοιαστώ που ο τρίτος ψάλτης αμοίβεται με ψίχουλα και κάνεις όλες τις λειτουργίες και τους εσπερινούς;
β) Η Εκκλησία αντιτίθεται σε κάτι τέτοιο.
Αν οι ψάλτες είχαν δύναμη και λόγο και μπορούσαν να επηρεάσουν καταστάσεις με ομαδικές αποφάσεις, ο κάθε ναός δεν θα μπορούσε πια να κάνει κουμάντο στο "τσιφλίκι" του...

Υπάρχουν πλείστα θέματα στα οποία θα μπορούσε να παρεμβαίνει ένας σύλλογος, όπως : θέματα τυπικού, κατώτερης αμοιβής, επιτροπή ακροάσεων, δανειστική βιβλιοθήκη, αρχείο ηχογραφήσεων, συμμετοχή στις ωδειακές εξετάσεις και τόσα πράγματα...

Αντ' αυτών όμως, Διαίρει και βασίλευε...
 
Top