Σύγχρονα προβλήματα ιεροψαλτών (αποχωρήσεις, παραιτήσεις, απολύσεις, προσλήψεις, ένας ψάλτης σε ναό, οικονομικά, εξασφάλιση-κατοχύρωση θέσης, διορισμο

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Να δούμε τώρα που κόβεται το μηνιάτικο του Ιερέα και του Ψάλτη, ποιός θα διακονήσει για τον Θεό και όχι για το χρήμα...

Δεν τα λες καλά...
Τώρα που κόβεται ο μισθός των ιερέων (ενώ η Εκκλησία προσέφερε μέχρι τώρα το 94-96% της περιουσίας της στο Κράτος!!!-κάποιοι ζητούν κ διαχωρισμό...ας της επιστρέψουν όσα της πήραν κ να γίνει...:rolleyes::rolleyes:), μήπως επιχειρηθεί να μειωθεί αναλογικά και ο μισθός των ψαλτών;;;:D:D
 
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
ΔΟΞΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ
ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΟ !!!!!
 
Δεν τα λες καλά...
Τώρα που κόβεται ο μισθός των ιερέων (ενώ η Εκκλησία προσέφερε μέχρι τώρα το 94-96% της περιουσίας της στο Κράτος!!!-κάποιοι ζητούν κ διαχωρισμό...ας της επιστρέψουν όσα της πήραν κ να γίνει...:rolleyes::rolleyes:), μήπως επιχειρηθεί να μειωθεί αναλογικά και ο μισθός των ψαλτών;;;:D:D

Το τι θα γίνει, θα μας το δείξει το μέλλον. ΤΩΡΑ όμως, υπάρχουν Ιερείς άμισθοι και ψάλτες σε μικρές ενορίες, με ένα χαρτζιλίκι από τα μνημόσυνα και τις ιδιωτικές λειτουργίες. Όλοι διακονούν την Εκκλησία. Ο καθένας με τον τρόπο του... (εγώ είμαι έμμισθος)
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Πως βλέπουν τελικά τους ψάλτες; Σαν έξοδα ή σαν έσοδα;

Αυτο ειναι δυφορουμενο . Δεν εχει να κανει με το πως τους βλεπουν οι ιερεις και οι επιτροποι . Αλλοι ειναι εσοδα :) και αλλοι ειναι .... ασκοπα εξοδα :D !
Αντιληπτον ;;;
 
Last edited:
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
πολυ ωραια ερωτηση αδελφε !!!!!4 εβδομαδες του μηνα με χαμογελα να φευγει ο κοσμος απο τις λειτουργιες ο παπας να λεει τα καλυτερα λογια για τον ηχο και τι ομορφα που ειμασταν και και και .................<<ο κοσμος ξερει και αναπαυετε οτι υπαρχει καποιος η υπαρχει ενας χορος που τους κανει να νιωθουμε την λειτουργια>>..και οταν ερχετε η ωρα για πληρωμη κατεβαζουν κατι μουτρα μεχρι το πατωμα..............ελεος!!!!ποια...........!!!εμεις δεν γεμιζουμε τις τσεπες μας απο τα προσφορακια ουτε απο τα λαδακια ουτε απο αρτοκλασιες αμα δεν τους παει καθε κυριακη απο 50 ευρο και πανω κατι παθαινουν .............και επειδη ισως παλι πουν οτι τα ισοπεδωνω ολα να πω οτι οκ υπαρχουν και αγιοι πατερες πουν τουλαχιστων ειναι ποιο διακριτικοι!!!!
 
Last edited:

pan_lampadarios

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ
Αυτο το εχω βιωσει. Επτα χρονια πριν...και η κριση δεν ειχε ερθει τοτε ακομα. Στο Ναο που ημουν τοτε επαιρνα 440 ευρω και με μια συνεργασια αψογη. Καποια στιγμη ο εφημεριος αλλαξε και δυο μηνες μετα με καλεσε το συμβουλιο και μου ανακοινωσαν οτι ο μισθος μου μειωνεται στο μισο. Χωρις να ενοχληθω τους ευχαριστησα για τη συνεργασια και τους ανακοινωσα την ιδια στιγμη την παραιτηση μου. Τοτε πηρε ο προισταμενος το λογο και μου λεει, ''Δηλαδη θα φυγεις''? ''Ναι πατερ μου'' του λεω. ''Δεν εχω αλλη επιλογη δυστυχως''. Και η απαντηση του ηταν, ''Αυτο ποτε δεν το περιμενα απο εσενα! Ντροπη σου αχαριστε''! Δεν του απαντησα, εκλινα την κεφαλην σε ολους και τους καληνυχτισα....

Φαντάζομαι ότι και ο ιερέας θα μείωσε τα "τυχερά" του κατά 50%......
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Δηλαδή αυτό το απαράδεκτο που γίνεται στην μητρόπολη Περιστερίου είναι μόνο θέμα του ψάλτη; Αν θα βρεί άλλο ναό και αν θα τα βγάλει πέρα; (Σημαντικό και αυτό, και η εκκλησία θα έπρεπε μάλλον να ενδιαφέρεται περισσότερο...) Δεν είναι απαράδεκτο για την λατρεία να λές, και με κανονισμό (!!!), πως η εκκλησία θα έχει έναν ψάλτη; Μήπως να κόβαμε και τον όρθρο με κανονισμό; Τα καντήλια στις εικόνες; (Πολύ λάδι βρε παιδί μου.)
Μήπως δια κανονισμού να απαγορευτούν οι πολυέξοδες αγιογραφίες; Αφού ο Θεός δεν κατοικεί σε χειροποίητους ναούς... :rolleyes::(:mad:
 

cpolitop

Νέο μέλος
Δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένους Μητροπολίτες και Ιερείς. Πραγματικά δυσκολεύομαι! Για πιο λόγο να έχουν έτσι τους Ιεροψάλτες ? Μας διώχνουν , μας πληρώνουν(πολλούς απο εμάς) με ψίχουλα,μας αλλάζουν σαν τα πουκάμισα με καλύτερους και πολλές φορές με "καλύτερους" ψάλτες και έχουν και απαιτήσεις από πάνω. Γιατί έχει χάσει τόσο πολύ την αίγλη του ο Ιεροψάλτης την σήμερον ημέρα? Εμείς δεν έχουμε δώσει λεφτά για να τελειώσουμε σχολές? δεν έχουμε ιδρώσει για να βγάλουμε ένα χαρτί? Σεβασμός μηδέν.Για να βρεις Ιερέα να ενδιαφέρεται για τους Ιεροψάλτες του πρέπει να κάνεις αίτηση στον Δήμο. Ας βγει η κυβέρνηση να πει "Οι Ιερείς θα πληρωνόσαστε εξολοκλήρου απο τις Μητροπόλεις " Να δεις για ποτε βγάζουν τα λάβαρα της επανάστασης να βγουν στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν!

υγ. Δεν έχω τίποτα με τον Κλήρο. Το αντίθετο μάλιστα είμαι και παπαδοπαίδι!
Απλά τα βλέπω και εδώ στο νησί και αρχίζω να "φορτώνω"
Για όλα φταίνε οι παπάδες... δεν σέβονται τίποτα μόνο τα χρήματα τους ενδιαφέρουν.
Εγώ το έχω ξανα πει σε λίγα χρόνια απο τώρα αντί για ψάλτες στις εκκλησίες θα έχουμε DJs. Δεν ντρέπονται... δεν κάνουν τίποτε άλλο απο το να κοιτάνε το ρολόι τους πότε θα τελειώσουν... δεν μας υπολογίζουν ... κρίμα.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Για όλα φταίνε οι παπάδες...

Προφανώς πρόκειται για ατεκμηρίωτες κουβέντες σε στιγμή φόρτισης και αγανάκτησης καθώς τα λειτουργικά βιβλία της εκκλησίας που έχει ο ψάλτης μπροστά του γράφουν ακριβώς το αντίθετο.
 
Για όλα φταίνε οι παπάδες... δεν σέβονται τίποτα μόνο τα χρήματα τους ενδιαφέρουν.
Δεν ντρέπονται... δεν κάνουν τίποτε άλλο απο το να κοιτάνε το ρολόι τους πότε θα τελειώσουν... δεν μας υπολογίζουν ... κρίμα.

Νομίζω πὼς θὰ πρεπε νὰ προσέχεις πὼς μιλᾶς. Θήγεις πολλοὺς καὶ ἀδίκως. Εἶσαι πολὺ μικρὸς γιὰ νὰ τὰ βάλεις μὲ τὸ ράσο. Χάνεις μὲ αὐτὸν τὸν ἐμπαθὴ τρόπο ποὺ ἐκφράζεσαι. Ἀκόμη καὶ τὴ δικαιολογημένη σου ἀγανάκτηση, ποὺ θὰ κανε κὰποιους ὑπεύθυνους νὰ ἐνδιαφερθοῦν, τὴ θάβεις μὲ τὸ τσουβάλιασμα ποὺ ἐπιχειρεῖς. Μιὰ ἀδελφικὴ συμβουλὴ: Πᾶνε νὰ τὰ βρεῖς μὲ τοὺς παπὰδες ποὺ σκανδαλίστηκες, νὰ τοὺς πεῖς τὰ παράπονά σου καὶ μὴ γενικεύεις. Αὐτὰ μὲ πολλὴ ἀγάπη.
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Νομίζω πὼς θὰ πρεπε νὰ προσέχεις πὼς μιλᾶς. Θήγεις πολλοὺς καὶ ἀδίκως. Εἶσαι πολὺ μικρὸς γιὰ νὰ τὰ βάλεις μὲ τὸ ράσο. Χάνεις μὲ αὐτὸν τὸν ἐμπαθὴ τρόπο ποὺ ἐκφράζεσαι. Ἀκόμη καὶ τὴ δικαιολογημένη σου ἀγανάκτηση, ποὺ θὰ κανε κὰποιους ὑπεύθυνους νὰ ἐνδιαφερθοῦν, τὴ θάβεις μὲ τὸ τσουβάλιασμα ποὺ ἐπιχειρεῖς. Μιὰ ἀδελφικὴ συμβουλὴ: Πᾶνε νὰ τὰ βρεῖς μὲ τοὺς παπὰδες ποὺ σκανδαλίστηκες, νὰ τοὺς πεῖς τὰ παράπονά σου καὶ μὴ γενικεύεις. Αὐτὰ μὲ πολλὴ ἀγάπη.

Πάτερ μου,
Με καθε σεβασμό προς το ράσο θελω να σας πω και εγω δυο σκέψεις.
Προσλαμβάνεσαι με σκοπο οταν αποχωρησει οδεξιος σε τρεις μήνες (εγινε ιερεύς) να αναλάβεις το δεξι αναλόγιο. Εισαι παλιος ψάλτης δεν ζητας ικα και ανέχεσαι τις ιδιοτροπίες εξηγοντας οτι ετσι ειναι αφου ετσι το θέλει ο προισταμενος. Γνωριζουν οτι εισαι χωρις εργασια (κρίσις γαρ).
Μετα την αποχωρηση σε ενα μηνα ερχεται φερελπις νεανιας 25 ετων χωρις καμμια ενημέρωση και τοποθετειται δεξια. Τραγουδαει με ορθοφωνια τους ύμνους εκτελει τα διαστηματα οπως δεν ξερω πως, λεει το τρισαγιο στον ηχο της Κυριακης, και ειναι και καθηγητης και ξερει οτι ο Ν ψαλμός καταλήγει εις τον δι και οχι εις τον βου γιατι οι παλαιοι ετσι το ειχαν.
ψαλλει ακομη 4 με 5 φωνες κατω μεχρι το δοξαστικο συνοδία ισικρατου πιανακίου και στο δοξαστικο παει 1 πανω.
Αλλα ειναι καλο παιδι!!!!!!!!!!!!! και πιστευει!!!!!!!!!!!!
Εχει και συνέχεια αλλα παρακαλω τη γνώμη σας .
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Πάτερ μου,
Με καθε σεβασμό προς το ράσο θελω να σας πω και εγω δυο σκέψεις.
Προσλαμβάνεσαι με σκοπο οταν αποχωρησει οδεξιος σε τρεις μήνες (εγινε ιερεύς) να αναλάβεις το δεξι αναλόγιο. Εισαι παλιος ψάλτης δεν ζητας ικα και ανέχεσαι τις ιδιοτροπίες εξηγοντας οτι ετσι ειναι αφου ετσι το θέλει ο προισταμενος. Γνωριζουν οτι εισαι χωρις εργασια (κρίσις γαρ).
Μετα την αποχωρηση σε ενα μηνα ερχεται φερελπις νεανιας 25 ετων χωρις καμμια ενημέρωση και τοποθετειται δεξια. Τραγουδαει με ορθοφωνια τους ύμνους εκτελει τα διαστηματα οπως δεν ξερω πως, λεει το τρισαγιο στον ηχο της Κυριακης, και ειναι και καθηγητης και ξερει οτι ο Ν ψαλμός καταλήγει εις τον δι και οχι εις τον βου γιατι οι παλαιοι ετσι το ειχαν.
ψαλλει ακομη 4 με 5 φωνες κατω μεχρι το δοξαστικο συνοδία ισικρατου πιανακίου και στο δοξαστικο παει 1 πανω.
Αλλα ειναι καλο παιδι!!!!!!!!!!!!! και πιστευει!!!!!!!!!!!!
Εχει και συνέχεια αλλα παρακαλω τη γνώμη σας .

Μα, τι σχεση εχει ο χαρακτηρας του καθενος και η πιστη του,με τις μουσικες του γνωσεις;....Μηπως υπαρχει καποια συγχηση;
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Μα, τι σχεση εχει ο χαρακτηρας του καθενος και η πιστη του,με τις μουσικες του γνωσεις;....Μηπως υπαρχει καποια συγχηση;

συγχυση; δοντι η μάλλον δόντια υπάρχουν αγαπητηε. οποιος ειναι υποτακτικος στην κλίκα που υπάρχει αυτος προσλαμβάνεται . τέλος . εδω μπορει να παραξηγηθω αγρίως αν θελεις σου εξηγω σε κατ ιδιαν μ΄θνημα
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
συγχυση; δοντι η μάλλον δόντια υπάρχουν αγαπητηε. οποιος ειναι υποτακτικος στην κλίκα που υπάρχει αυτος προσλαμβάνεται . τέλος . εδω μπορει να παραξηγηθω αγρίως αν θελεις σου εξηγω σε κατ ιδιαν μ΄θνημα

Σιγουρα μερικοι προ'ι'σταμενοι εχουν ευθυνη για τετοιες καταστασεις...Κυριως,μαλιστα,οταν δεν εχουν ενημερωσει και το υπολοιπο προσωπικο(εδω, τον αριστερο ψαλτη).
Τωρα,οσο για τον αλλο,που τον εφεραν.... Τι να πω,εχεις δικιο. Αμα εισαι στο κυκλωμα.... :( Ευτυχως που ειμαι με τον πατερα μου και εχω το κεφαλι μου ησυχο!
Γιατι και εδω στην επαρχια,τα ιδια γινονται...:wink:
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Επειδή όλα τα παραπάνω περί κλίκας και άλλων παρομοίων μπορεί να φαίνονται πολύ απίθανα και τραβηγμένα σε καποιούς θα σας θέσω μία ερώτηση: Όταν ένας ψάλτης έχει συμφωνήσει με κάποιον Ναό σε όλα, εχει δοκιμαστεί και είναι έτοιμος να αναλάβει και την τελευταία στίγμη ο "Παναγιώτατος", χωρίς να τον έχει ακούσει ποτέ,τον απορρίπτει και τοποθετεί άλλον στη θέση του, αυτό πώς σας φαίνεται;;; Μάλλον ως ένα ακόμα σύμπτωμα της πελατιακής σχέσης της κοινωνίας μας που υπαρχεί σε όλα τα επίπεδα. Όταν όμως ακριβώς το ίδιο περιστατικό συμβαίνει λίγους μήνες μετά σε διαφορετικό ναό, ε τότε δε μιλάμε για κλίκα;;;
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ειλικρινά, εμένα μου φαίνεται εξωπραγματικό. Αν δεν το δω, δεν το πιστεύω...
Το έγραψα και παλιότερα, χωρίς ονόματα και διευθύνσεις, θυμίζει μια ιστορία μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας.
Στη δικιά μου Μητρόπολη, οι ψάλτες είναι είδος υπό εξαφάνιση, υπάρχουν χωριά που υπολειτουργούν. Όποιος ξεμείνει λοιπόν, ας ανέβει κατά την Καρδίτσα, έχει στα χωριά πολλά διαθέσιμα αναλόγια.

Υ/Γ .... εκτός κι αν μιλάμε για "πρωτοκλασσάτες" ενορίες. Α, από δαύτες δεν μας μείνανε και πολλές....
 
Top