Σύγχρονα προβλήματα ιεροψαλτών (αποχωρήσεις, παραιτήσεις, απολύσεις, προσλήψεις, ένας ψάλτης σε ναό, οικονομικά, εξασφάλιση-κατοχύρωση θέσης, διορισμο

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
«Μη πεποίθατε επ' άρχοντας ...» κι ας είναι και Μητροπολίτες.
 
E

emakris

Guest
Η ουσία είναι ότι δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα, όσον αφορά τη στάση των "υπευθύνων" των ναών στα θέματα της ψαλτικής. Απλώς, η οικονομική κρίση φέρνει στην επιφάνεια με εντονότερο τρόπο κάποιες χρόνιες παθογένειες. Εμένα, για παράδειγμα, με είχαν απολύσει προ πολλών ετών από έναν ναό μετά από σύντομη θητεία, γιατί στο μεταξύ ένας από τους (προϋπάρχοντες εμού) "βοηθούς" πήρε πτυχίο απο το ωδείο και διεκδίκησε τη θέση (!!!), επικαλούμενος οικονομικά προβλήματα και όντας περισσότερο αρεστός στους επιτρόπους! Για να μην αρχίσω να λέω τα ευτράπελα που έζησα το διάστημα που ακολούθησε, αναζητώντας αναλόγιο...
Συνεπώς δεν έχει νόημα να θρηνούμε, διότι γνωρίζουμε όλοι τον πλήρη εξευτελισμό του επαγγέλματος και ουδείς είναι άμοιρος ευθυνών. Οι "σχολές βυζαντινής μουσικής" των μητροπόλεων και των ναών προετοιμάζουν από καιρό τις ευσεβείς κυρίες, που μεσο/μακροπρόθεσμα θα αντικαταστήσουν τους ψάλτες... Ήδη, μαθαίνω ότι στον ναό που έψαλλα πριν φύγω από την Αθήνα, καταργήθηκαν οι αμειβόμενοι ιεροψάλτες και εξυπηρετεί όποιος και όπως μπορεί! Και τα χειρότερα έρχονται...
 
Last edited:
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
Καλα να παθουμε .............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Χαρην καποιον που εχουν δει τον εαυτο τους ως αρχοντες πρωτοψαλτες και ζητανε μισθους απο 400 ευρο και πανω και εμφανιζοντε μονο κυριακες (εχω παρα πολλα παραδειγματα) και που απο καταρτιση βυζαντινης μουσικης αλλα και καληφωνιας περα βρεχει ...παιρνει μπαλα και εμας που μερα νυχτα ειμαστε στο αναλογιο!!!!!!!!!!!!!!!!ψαλτες που κανανε οτι θελανε χαρην του φιλου ιερεος η του συγγενη ιερεος η του κουφου ιερεος η επειδη ηταν αφιλοκερδος ψαλτης και σου λεει ο παπας και οι επιτροποι --μια χαρα θα τον εχουμε εδω και θα γλυτωνουμε τα λεφτα ..τι μας νοιαζει εμας εαν απο κατω δεν αντεχουν ?!!?!?!??!?!?ο κοσμος δεν γνωριζει!!!!!!!---
δεν λεω φταινε και οι παπαδες αλλα ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ......................ειλικρινα τι υπηρετουμε τελικα ?????????????
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Καλα να παθουμε .............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Χαρην καποιον που εχουν δει τον εαυτο τους ως αρχοντες πρωτοψαλτες και ζητανε μισθους απο 400 ευρο και πανω και εμφανιζοντε μονο κυριακες (εχω παρα πολλα παραδειγματα) και που απο καταρτιση βυζαντινης μουσικης αλλα και καληφωνιας περα βρεχει ...παιρνει μπαλα και εμας που μερα νυχτα ειμαστε στο αναλογιο!!!!!!!!!!!!!!!!ψαλτες που κανανε οτι θελανε χαρην του φιλου ιερεος η του συγγενη ιερεος η του κουφου ιερεος η επειδη ηταν αφιλοκερδος ψαλτης και σου λεει ο παπας και οι επιτροποι --μια χαρα θα τον εχουμε εδω και θα γλυτωνουμε τα λεφτα ..τι μας νοιαζει εμας εαν απο κατω δεν αντεχουν ?!!?!?!??!?!?ο κοσμος δεν γνωριζει!!!!!!!---
δεν λεω φταινε και οι παπαδες αλλα ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ......................ειλικρινα τι υπηρετουμε τελικα ?????????????

μην τα ισοπεδωνεις όλα...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αλλοι μαλιστα προ'ι'σταμενοι,επικαλουνται δηθεν την οικονομικη κριση,για να βρουν ευκαιρια,να μειωσουν τους μισθους των ιεροψαλτων,νεοκορων,κλπ για να αυξησουν τα δικα τους κερδη...:wink:
Αν το κανουν βεβαια για ν'αυξησουν τα εσοδα των Ναων,εχει καλως...αλλα δεν νομιζω....
Προσοχη λοιπον και σ'αυτο αγαπητοι συναδελφοι...:(
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Μια υποσυζήτηση μεταφέρθηκε σε νέο θέμα: Η ιεροψαλτική κατάσταση στην Αμερική. Με ενδιαφέρον ακούμε τα προβλήματα των ψαλτών και σε άλλες χώρες. Ας μας συγχωρήσουν τα μέλη από άλλες χώρες, αλλά το θέμα αυτό περιορίζεται στον ελλαδικό χώρο με τα σύγχρονα καταγγελόμενα προβλήματα. Περιμένουμε και μηνύματα από άλλες χώρες, τα οποία θα πρέπει να εντάσσονται σε νέα χωριστά θέματα.
 
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
μην τα ισοπεδωνεις όλα...

αγαπητε κουβεντα κανουμε υποστηριξτε αυτο που λετε..........

..
 
Last edited by a moderator:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αρχικό μήνυμα απο NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ
Καλα να παθουμε .............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Χαρην καποιον που εχουν δει τον εαυτο τους ως αρχοντες πρωτοψαλτες και ζητανε μισθους απο 400 ευρο και πανω και εμφανιζοντε μονο κυριακες (εχω παρα πολλα παραδειγματα) και που απο καταρτιση βυζαντινης μουσικης αλλα και καληφωνιας περα βρεχει ...παιρνει μπαλα και εμας που μερα νυχτα ειμαστε στο αναλογιο!!!!!!!!!!!!!!!!ψαλτες που κανανε οτι θελανε χαρην του φιλου ιερεος η του συγγενη ιερεος η του κουφου ιερεος η επειδη ηταν αφιλοκερδος ψαλτης και σου λεει ο παπας και οι επιτροποι --μια χαρα θα τον εχουμε εδω και θα γλυτωνουμε τα λεφτα ..τι μας νοιαζει εμας εαν απο κατω δεν αντεχουν ?!!?!?!??!?!?ο κοσμος δεν γνωριζει!!!!!!!---
δεν λεω φταινε και οι παπαδες αλλα ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ......................ειλικρινα τι υπηρετουμε τελικα ?????????????

μην τα ισοπεδωνεις όλα...
αγαπητε κουβεντα κανουμε υποστηριξτε αυτο που λετε..........

..

Τί να απαντήσω τώρα;;;
απάντησα, αλλά ένα σφάλμα κ διαγράφηκαν...
εν ολίγοις:
1) δεν είναι όλοι οι ψάλτες ίδιοι, δεν έχουν τα ίδια προσόντα= άρα δεν υπάρχει κ ίση αμοιβή για όλους. ΌΜΩΣ, μεσα στις υποχρεώσεις του κάθε πρωτοψάλτη εκτός από τις εβδομαδιαίες εμφανίσεις πρέπει να είναι κ η οργάνωση χορού κ εκμάθηση των ψαλλομένων μελών από το χορό κ όχι η μονωδία με κανα δεκαριά να τον κοιτάζουν στα μάτια κ να τραβάνε βιντεο κλπ...κλπ...
2) δεν εχουν όλοι οι ψάλτες τη συναίσθηση του καθήκοντος-διακονίας. υπάρχουν όμως και αυτοί που όποτε κληθούν, πηγαίνουν ευχαρίστως κ όχι μουρμουρίζοντας...
3) δεν έπιασαν αναλόγιο όλοι επειδή είχαν γνωστό κάποιον ιερέα.

δηλαδή, δεν είναι σωστό να τσουβαλιάζουμε κ να βγάζουμε συμπέρασμα γενικό με βάση τα προσωπικά μας βιώματα...
 
Last edited:
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
εν μερη συμφωνω με οσα λετε αλλα για πειτε μου ενα ποσοστο ιεροψαλτων που κανει αυτα που λετε??? 2 τους 10????3 τους 10???δεν ξερετε οτι μαζι με τα ξερα καιγοντε και τα χλωρα???
οσο για τα βιωματα που λετε νομιζω οτι ο καθενας μας εδω μεσα μιλαει βασει των βιωματων του....εαν ειναι να μην μιλαμε και ολας ας το κλεισουμε και να παμε στα αναλογια μας
 
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
ειλικρινα εαν μας καλουσε ο ιερεας και μας ελεγε --κοιταξτε να δειτε λογο οικονομικης κρισης απο τα 300 που περνετε μισθο πατε στα 180 πως θα αντιδρουσαμε????και μιλαω για ολα οσο αφορουν τις ακολουθιες εσπερινους λειτουργιες παρακλησεις ...........ολα στο πακετο!!!!!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
εν μερη συμφωνω με οσα λετε αλλα για πειτε μου ενα ποσοστο ιεροψαλτων που κανει αυτα που λετε??? 2 τους 10????3 τους 10???δεν ξερετε οτι μαζι με τα ξερα καιγοντε και τα χλωρα???

Το ξέρω γιατί από αυτή την παροιμία έχασα τη δουλειά μου!!!

οσο για τα βιωματα που λετε νομιζω οτι ο καθενας μας εδω μεσα μιλαει βασει των βιωματων του....εαν ειναι να μην μιλαμε και ολας ας το κλεισουμε και να παμε στα αναλογια μας
μάλλον δεν πρόσεξες τί είπα...
να εκφράζεις την άποψή σου, αλλά να μη γενικεύεις τα πράγματα...

ειλικρινα εαν μας καλουσε ο ιερεας και μας ελεγε --κοιταξτε να δειτε λογο οικονομικης κρισης απο τα 300 που περνετε μισθο πατε στα 180 πως θα αντιδρουσαμε????
σε ό,τι με αφορά, μου ετέθη το θέμα του δώρου των Χριστουγέννων (όπως ετέθη κ στον αριστερο κ στη νεωκόρο). Στην ανοιχτή κουβέντα που κάναμε, τους πρότεινα να μου δώσουν αντί ολοκλήρου του δώρου, τα 2/3. το ίδιο είπε κ η νεωκόρος.
Οπότε, αγαπητέ, σκεφτείτε δύο φορές αυτα που σας είπα για τη γενίκευση κ την ισοπέδωση...
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
ειλικρινα εαν μας καλουσε ο ιερεας και μας ελεγε --κοιταξτε να δειτε λογο οικονομικης κρισης απο τα 300 που περνετε μισθο πατε στα 180 πως θα αντιδρουσαμε????και μιλαω για ολα οσο αφορουν τις ακολουθιες εσπερινους λειτουργιες παρακλησεις ...........ολα στο πακετο!!!!!

Αυτο το εχω βιωσει. Επτα χρονια πριν...και η κριση δεν ειχε ερθει τοτε ακομα. Στο Ναο που ημουν τοτε επαιρνα 440 ευρω και με μια συνεργασια αψογη. Καποια στιγμη ο εφημεριος αλλαξε και δυο μηνες μετα με καλεσε το συμβουλιο και μου ανακοινωσαν οτι ο μισθος μου μειωνεται στο μισο. Χωρις να ενοχληθω τους ευχαριστησα για τη συνεργασια και τους ανακοινωσα την ιδια στιγμη την παραιτηση μου. Τοτε πηρε ο προισταμενος το λογο και μου λεει, ''Δηλαδη θα φυγεις''? ''Ναι πατερ μου'' του λεω. ''Δεν εχω αλλη επιλογη δυστυχως''. Και η απαντηση του ηταν, ''Αυτο ποτε δεν το περιμενα απο εσενα! Ντροπη σου αχαριστε''! Δεν του απαντησα, εκλινα την κεφαλην σε ολους και τους καληνυχτισα....
 
E

emakris

Guest
Αυτο το εχω βιωσει. Επτα χρονια πριν...και η κριση δεν ειχε ερθει τοτε ακομα. Στο Ναο που ημουν τοτε επαιρνα 440 ευρω και με μια συνεργασια αψογη. Καποια στιγμη ο εφημεριος αλλαξε και δυο μηνες μετα με καλεσε το συμβουλιο και μου ανακοινωσαν οτι ο μισθος μου μειωνεται στο μισο. Χωρις να ενοχληθω τους ευχαριστησα για τη συνεργασια και τους ανακοινωσα την ιδια στιγμη την παραιτηση μου. Τοτε πηρε ο προισταμενος το λογο και μου λεει, ''Δηλαδη θα φυγεις''? ''Ναι πατερ μου'' του λεω. ''Δεν εχω αλλη επιλογη δυστυχως''. Και η απαντηση του ηταν, ''Αυτο ποτε δεν το περιμενα απο εσενα! Ντροπη σου αχαριστε''! Δεν του απαντησα, εκλινα την κεφαλην σε ολους και τους καληνυχτισα....

Αυτή είναι η σωστή αντίδραση! Με ευγένεια και ευπρέπεια, αλλά επίσης με αξιοπρέπεια και σεβασμό προς το επάγγελμα/διακόνημα. Συγχαρητήρια για αυτό, που κανονικά έπρεπε να είναι αυτονόητο για όλους μας!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αυτο το εχω βιωσει. Επτα χρονια πριν...και η κριση δεν ειχε ερθει τοτε ακομα. Στο Ναο που ημουν τοτε επαιρνα 440 ευρω και με μια συνεργασια αψογη. Καποια στιγμη ο εφημεριος αλλαξε και δυο μηνες μετα με καλεσε το συμβουλιο και μου ανακοινωσαν οτι ο μισθος μου μειωνεται στο μισο. Χωρις να ενοχληθω τους ευχαριστησα για τη συνεργασια και τους ανακοινωσα την ιδια στιγμη την παραιτηση μου. Τοτε πηρε ο προισταμενος το λογο και μου λεει, ''Δηλαδη θα φυγεις''? ''Ναι πατερ μου'' του λεω. ''Δεν εχω αλλη επιλογη δυστυχως''. Και η απαντηση του ηταν, ''Αυτο ποτε δεν το περιμενα απο εσενα! Ντροπη σου αχαριστε''! Δεν του απαντησα, εκλινα την κεφαλην σε ολους και τους καληνυχτισα....

έκανες πολύ καλά κ δεν απάντησες.
μήπως είσαι "αχαριστος";
αντί να πει κ ευχαριστώ που γλύτωσε 440 €...:D:D

Ακούστε, ο καθένας έχει να διηγηθεί πολλά συμβάντα. Το θέμα είναι προσωπικό-ατομικό κ η ευθύνη το ίδιο. Το λέω για να μην καταλήξουμε σε συμπεράσματα γενικότερα που μπορεί να μην ευσταθούν στη μια ή στην άλλη περίπτωση...
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Αυτή είναι η σωστή αντίδραση! Με ευγένεια και ευπρέπεια, αλλά επίσης με αξιοπρέπεια και σεβασμό προς το επάγγελμα/διακόνημα. Συγχαρητήρια για αυτό, που κανονικά έπρεπε να είναι αυτονόητο για όλους μας!

Συμφωνώ απόλυτα...αυτή είναι η αξιοπρεπής και καλώς εννοούμενη από πλευράς εγωισμού συμπεριφορά και θέση του ιεροψάλτου που σέβεται τον εαυτό του και την τάξη που εκπροσωπεί.Δυστυχώς οι περισσότεροι ιερείς είναι άσχετοι με την τέχνη, διακατέχονται από αλαζονική συμπεριφορά..με λίγα λόγια δεν τους πολυενδιαφέρει ..τη δουλειά τους θα την κάνουν και με τον νεωκόρο.Αυτό τουλάχιστον είναι πιο εμφανές στην επαρχία.
 

ypsifonix

Ντερέκης Απόστολος
Μείωση στο μισό του μισθού χώρις δικαιολογία και με τα ίδια καθήκοντα είναι να να σου λένε φύγε, πολύ καλά έκανες , και μόνο ότι στο είπαν και παρουσία του συμβουλίου για να μην αρνηθείς δείχνει πόσο πονηροί είναι . Τελικά με αυτά που διαβάζω και ακούω καθημερινά , αυτό που βγάζω συμπέρασμα είναι ότι τους ιερείς (όχι όλοι, μεγάλο μέρος)και τους επιτρόπους δεν τους νοιάζει ποιος θα ψέλνει και τί και πως θα το λεεί , αρκεί να τους βολεύει, αυτό θα φέρει περισσότερα προβλήματα στις εκκλησίες σε αντιστάθμισμα μίας πρόσκαιρης οικονομικής διευκόλυνσης .
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Συμφωνόντας με το Νίκο παραπάνω, θα προέτρεπα να μην γενικεύουμε, διότι ενώ σίγουρα οι συμπεριφορές αυτές αφορούν στην πλειοψηφία, υπάρχουν πολύ φωτεινές εξαιρέσεις. Για τον κανόνα πάντως, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι περισσότερο από κάποιον που κατέχει μία θέση προϊσταμένου σε έναν ιερό Ναό και συμπεριφέρεται κατ' αυτό τον τρόπο, φταίει αυτός που τον έβαλε στη θέση αυτή. Όπως ακριβώς οι σχολές δεν βγάζουν ψάλτες (με την κυριολεκτική έννοια του όρου), σωστούς ανθρώπους και ψαγμένους διακόνους των αναλογίων με φόβο Θεού, έτσι και τα πανεπιστήμια δεν βγάζουν απαραίτητα σωστούς κήρυκες, Θεολόγους (στην κυριολεξία πάντα), καλούς διαχειριστές του οβολού των πιστών και καλούς εργοδότες, ούτε καν ισσοροπημένες προσωπικότητες. Θέλει (αν και πλέον είναι αργά πιστεύω) μία παραπάνω προσοχή στην εκλογή κάποιων προσώπων γενικότερα στις αρμόζουσες θέσεις, με γνώμονα τον ένθεο ζήλο, τα εκ Θεού δοθέντα τάλαντα, την ποιότητα του αποτελέσματος, αλλά κυρίως την ανθρωπιά.

Υ.Γ. Άσχετο (;) έβλεπα χθες το πως κατάντησε το έθιμο της κατάδυσης του Σταυρού και παρατηρούσα την προχειρότητα, την ανεγκεφαλιά μερικών που το μετέτρεψαν σε show, το πόσο ακατήχητοι είναι οι πιστοί που δέρνονται προκειμένου να τον πιάσουν πρώτοι και πολλά άλλα λυπηρά ευτράπελα. Δεν είναι τυχαία αυτά τα πράγματα τελικά και είναι μεγάλη ουτοπία να λέμε ότι για όλα φταίνε οι άλλοι...
 
Top