Σύγκριση δωρεάν προγραμμάτων συγγραφής βυζαντινής μουσικής

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μέχρι στιγμής έχουν παρουσιαστεί εδώ στο φόρουμ τέσσερα δωρεάν προγράμματα συγγραφής βυζαντινής μουσικής :
Θα ήταν πολύ χρήσιμο εάν κάποιος (ή περισσότεροι) απ' όσους χρησιμοποίησαν και τα τρία ή έστω τα δύο απ' αυτά, μας έλεγε τις συγκριτικές εντυπώσεις του. Ποια είναι τα δυνατά και ποια τα αδύνατα σημεία του καθενός. Σε τι υπερέχει (αν ....) το καθένα κλπ.
 
Last edited:
Ενδιαφέρον από την μια , από την άλλη επειδή το ένα πρόγραμμα είναι ελεύθερο και τα άλλα εμπορεύσιμα μην θεωρηθεί ότι μεροληπτούμε ή διαφημίζουμε .
Εγώ ότι πληροφορίες ζήτησα τις πήρα με Π.Μ , από αυτούς που τα χρησιμοποιούν .
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πραγματικά ευχαριστούμε όλους που έχουν κοπιάσει για μας, δεν υποτιμούμε κανένα. Είναι άλλωστε πολύ σημαντικό το ότι πλέον δεν υπάρχει μόνο ένα δωρεάν πρόγραμμα συγγραφής χαρακτήρων βυζαντινής μουσικής.

Ωστόσο νομίζω πως θα έπρεπε στη λίστα αυτού του θέματος που πολύ σωστά σκέφτηκε να ανοίξει ο Νεοκλής, να προσθέσουμε και το πρόγραμμα του κ. Στέφανου Σουλδάτου (η βελτιωμένη έκδοση του πατρός Εφραίμ από το μοναστήρι του αγίου Αντωνίου στην Αριζόνα) το Byzantina 1.1 Αυτό το γράφω διότι από όλα αυτά τα προγράμματα κανένα δε βρήκα τόσο πλήρη, εύκολο αλλά και γρήγορο στη χρήση όσο το Byzantina 1.1
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Προσυπογράφω τα λόγια του Eiryk (αν και πρέπει να ομολογήσω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει το "Πανδουρίς") και επίσης λέω ότι θα πρέπει να προστεθεί ο Μελωδός και η Βυζαντινή Κάλαμος. Πολλά βιβλία έχουν γραφτεί με τα προγράμματα αυτά.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Να ζητήσω συγγνώμη για την εκ της παραλείψεως παρανόηση. Εννοούσα δωρεάν προγράμματα. Το διόρθωσα στο πρώτο μήνυμα και στον τίτλο του θέματος. Αλλιώς δεν θα ήταν δίκαια η σύγκριση.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πρόσθεσα και το "Byzantina" που το είχα ξεχάσει.
 
Στην ουσία είναι τρία τα προγράμματα. Θα πρέπει το ΒΖ να το ενσωματώσουμε στο VP, επειδή το τελευταίο έχει όλες τις λειτουργίες του ΒΖ συν τις λειτουργίες του παλιού ΕΖ '97 (γράφεις και με πλήκτρα και με ποντίκι).

Άρα:
1. Βυζαντινογράφος: στηρίζεται στο word, γράφεις μόνο με πλήκτρα, δεν έχει στοίχηση, γράφεις κείμενο στο ίδιο πλαίσιο με τους φθόγγους.
2. VP (ED+EZ+BZ): στηρίζεται στο word, γράφεις και με πλήκτρα και με ποντίκι, έχει στοίχηση, γράφεις κείμενο σε διαφορετικό πλαίσιο.
3. Πανδουρις: αυτόνομο πρόγραμμα, γράφεις με ποντίκι, δεν έχει στοίχηση, γράφεις στη ίδια γραμμή φθόγγους και κείμενο.

Ψηφίζω Πανδουρίς για τους παρακάτω λόγους...
α. Εμένα με βολεύει να γράφω με ποντίκι, επειδή δεν έχω το μυαλό να θυμάμαι την αντιστοιχία των φθόγγων στα πλήκτρα. Δεν γράφω πολύ συχνά ώστε να τα μάθω (ίσως να είμαι λίγο πιό αργός).
β. Ο τρόπος που είναι στο ποντίκι τοποθετημένα μου είναι πολύ πιό εύκολος απ' ότι στο VP.
γ. Το κείμενο μου είναι πιό βατό να το γράφω στην ίδια σειρά με τους φθόγγους παρά στο ίδιο πλάισιο ή διαφορετικό πλαίσιο από τους φθόγγους, έτσι μου στοιχίζει τις συλλαβές αυτόματα. Αλλά έχει ένα μειονέκτημα... δεν μπορώ να αντιγράψω κείμενα από άλλα αρχεία και να κάνω paste. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γράψω τα κείμενα ολόκληρα.
δ. Είναι αυτόνομο πρόγραμμα και πολύ "ἑλαφρύ".

Εάν το Πανδουρίς είχε και την στοίχηση, όπως γράφω παραπάνω θα είναι για μένα το καλύτερο.
 

3. Πανδουρις: αυτόνομο πρόγραμμα, γράφεις με ποντίκι, δεν έχει στοίχηση, γράφεις στη ίδια γραμμή φθόγγους και κείμενο.

Ακόμα και αυτό στηρίζεται στο Word. Το πρόγραμμα φαίνεται ότι δεν δουλεύει αν δεν υπάρχουν εγκατεστημένα τα Microsoft Office. Παρόλα αυτά, δεν χρησιμοποιεί το περιβάλλον του Office, και από αυτήν την άποψη είναι όντως αυτόνομο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κι εγώ την Πανδουρίδα ψηφίζω, αν και πιστεύω πως έχει αρκετά περιθώρια βελτίωσης!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αν έχει και σημάδια προ του 1814, τότε είναι όντως καλό.
Ποιᾶς γραφῆς; Τοῦ Πέτρου ἤ πιό πρίν;
Νά προσθέσει ὅλα τά σύμβολα τῆς ἀρχαίας παρασημαντικῆς ἤ μερικά;
Δηλαδή ψάχνετε πρόγραμμα για νά γράφετε σάν τόν Πέτρο ἤ τούς ἀρχαιότερους τοῦ Πέτρου ἤ κάποια γραμματοσειρά μεῖγμα συγχρόνου καί ἀρχαίας παρασημαντικῆς; Δηλ. ψάχνετε γιά Καραδόφωνα;

Δέν μπορεῖς φίλε νά χαρακτηρίσεις ἕνα πρόγραμμα κακό ἄν δέν ἐξυπηρετεῖ τά ..γουστα σου ἀλλά ἐξυπηρετεῖ τό 99% τῶν ψαλτῶν.

Γιά μένα μπράβο στόν κατασκευαστή πού δέν ἔβαλε Καραδόφωνα.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ποιᾶς γραφῆς; Τοῦ Πέτρου ἤ πιό πρίν;
Νά προσθέσει ὅλα τά σύμβολα τῆς ἀρχαίας παρασημαντικῆς ἤ μερικά;
Δηλαδή ψάχνετε πρόγραμμα για νά γράφετε σάν τόν Πέτρο ἤ τούς ἀρχαιότερους τοῦ Πέτρου ἤ κάποια γραμματοσειρά μεῖγμα συγχρόνου καί ἀρχαίας παρασημαντικῆς; Δηλ. ψάχνετε γιά Καραδόφωνα;

Δέν μπορεῖς φίλε νά χαρακτηρίσεις ἕνα πρόγραμμα κακό ἄν δέν ἐξυπηρετεῖ τά ..γουστα σου ἀλλά ἐξυπηρετεῖ τό 99% τῶν ψαλτῶν.

Γιά μένα μπράβο στόν κατασκευαστή πού δέν ἔβαλε Καραδόφωνα.

Ψάχνω για ...οφωνα κλπ...

Που είδες, ΦΙΛΕ, ότι το χαρακτήρισα κακό;;
Επειδή κάθε πρόγραμμα επιδέχεται βελτιώσεις σε μελλοντικές εκδόσεις, ΚΑΛΟ θα ήταν να έχει και κάποια σημαδόφωνα για το ;% που χρησιμοποιεί κάποια απ αυτά, όπως το ολίγον με τη σηκωμένη μύτη στην έκδοση του Εφεσίου.
Αν σας ενοχλούν, μην τα χρησιμοποιείτε.
μπράβο στον κατασκευαστη για το πρόγραμμα, αλλά κ προτάσεις για βελτίωση.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, το είχα στη σκέψη μου και εγώ προχθές και χάρηκα που άνοιξε. Θα ήταν χρήσιμο να αξιολογηθούν τα δωρεάν προγράμματα και ως προς

- τη δυσκολία εκμάθησης ενός αρχάριου χρήστη
- την ευχέρεια γραφής ενός έμπειρου χρήστη
- την υποστήριξη (νέες λειτουργίες, ερωτήσεις, οδηγίες)
- τις πλατφόρμες που τρέχουν
- την επεκτασιμότητα (με νέες γραμματοσειρές π.χ.)
- δείγματα ολοκληρωμένων εργασιών (π.χ. βιβλίων/φυλλαδίων) που έχουν γίνει με το καθένα
- τους όρους χρήσης

Ευχαριστώ.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ακόμα και αυτό στηρίζεται στο Word. Το πρόγραμμα φαίνεται ότι δεν δουλεύει αν δεν υπάρχουν εγκατεστημένα τα Microsoft Office. Παρόλα αυτά, δεν χρησιμοποιεί το περιβάλλον του Office, και από αυτήν την άποψη είναι όντως αυτόνομο.
Προφανώς λοιπόν θα είναι απαραίτητη η ύπαρξη κάποιον βιβλιοθηκών (libraries) του office. Όποιος δεν έχει το Microsoft Office και δεν θέλει να το... αγοράσει :D, μπορεί να δοκιμάσει τον office viewer, που επιτρέπει την εμφάνιση και όχι την επεξεργασία των εγγράφων του Office, είναι όμως δωρεάν. Τον Word Viewer μπορείτε να τον κατεβάσετε από εδώ. Είναι και μικρό σε μέγεθος, μόνο 25ΜΒ. Μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει και να μας πει. Εάν δουλεύει, αυτό θα σημαίνει ότι όντως το πρόγραμμα μπορεί να λειτουργήσει δωρεάν στα windows, απλώς με την προσθήκη ενός επιπλέον δωρεάν προγράμματος.
 
Προφανώς λοιπόν θα είναι απαραίτητη η ύπαρξη κάποιον βιβλιοθηκών (libraries) του office. Όποιος δεν έχει το Microsoft Office και δεν θέλει να το... αγοράσει :D, μπορεί να δοκιμάσει τον office viewer, που επιτρέπει την εμφάνιση και όχι την επεξεργασία των εγγράφων του Office, είναι όμως δωρεάν. Τον Word Viewer μπορείτε να τον κατεβάσετε από εδώ. Είναι και μικρό σε μέγεθος, μόνο 25ΜΒ. Μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει και να μας πει. Εάν δουλεύει, αυτό θα σημαίνει ότι όντως το πρόγραμμα μπορεί να λειτουργήσει δωρεάν στα windows, απλώς με την προσθήκη ενός επιπλέον δωρεάν προγράμματος.

Η πανδουρίς προφανώς εξαρτάται από το Microsoft Office, καθώς στα αρχεία εγκατάστασης υπάρχει το αρχείο "MSWORD.OLB". Δοκίμασα με το Word Viewer, και μετά επανεκκίνηση, αλλά εμφανίζει πάλι σφάλμα λειτουργίας (δεν δουλεύει). Και δεν θα μπορούσε να δουλεύει καθώς (αν δεν κάνω λάθος) το Word Viewer δεν υποστηρίζει macros.
 
Αρκετά βολικό στο γράψιμο!Πανέξυπνη αντιστοιχία σημαδόφωνων με πλήκτρα, π.χ ολίγον είναι το "ο" τα κεντήματα το "κ" κλπ.

Εμένα μου παρουσίασε πρόβλημα στην αποθήκευση του μουσικού κειμένου,καθώς μετά την αποθήκευση δεν είχε σωθεί ολόκληρο το μουσικό κείμενο...

Έχει περιθώρια βελτίωσης αλλά ήδη ξεκίνησε με πολύ καλές προοπτικές!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἐγραψα ἕνα «Ἄξιον ἐστίν» καί θά περιγράψω τίς ἐμπειρίες μου.
Τό ἔγραψα μόνο μέ ποντίκι. Πανεύκολο καί γρήγορο.
Ἔκανα ἀντιγραφή- ἐπικόλληση γραμμῶν γιά νά μήν ξαναγράφω τήν ἴδια γραμμή.
Δεκάδες ἐπιδιορθώσεις μέχρι νά βγεῖ τό τελικό χωρίς νά χάνεται ἡ στοίχηση γραμμάτων-φθόγγων.
Διαμόρφωσα λίγο τήν γραμματοσειρά ὅπως μοῦ ἄρεσε.
Δυστυχῶς ἐπειδή τό δουλεύω σέ ἀγγλικά windows μέσω Linux (Vbox) δέν μπόρεσα νά γράψω πολυτονικά.
Δυσκολία βρήκα ὅταν στό τέλος ἔγραψα ἐπικεφαλίδα κλπ ὃπου δέν ὑπάρχουν ἀρκετές ἐπιλογές κειμένου.
Εὐχαριστῶ τόν κατασκευαστή κ. Πέτρο Μουστάκα γιά αὐτό τό ὑπέροχο καί μάλιστα ΔΩΡΕΑΝ πρόγραμμα.
Εἶναι τό πιό εὔκολο καί γρήγορο ἀπό ὅσα ἔχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα.
 

Attachments

  • Axion estin.pdf
    47.1 KB · Views: 250

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Η Πανδουρίς είναι εύχρηστη αλλά περιορισμένων δυνατοτήτων όπως αναφέρθηκε. Προσπάθησα τον Βυζαντινογράφο 2.0 αλλά βρήκα τις θέσεις των σημαδιών πολύ άβολες στο πληκτρολόγιο και τη στοίχιση των χαρακτήρων μη ικανοποιητική για τα γούστα μου. Μετά δοκίμασα το Βυζαντινά ΒΖ του παπα-Εφραίμ/Σουλδἀτου και μου αρέσει η τοποθέτηση των πλήκτρων αλλά τα πλαίσια μουσικής/κειμένου είναι προβληματικά για μένα ή εγώ απλά δεν ξέρω να τα χρησιμοποιώ σωστά ακόμα. Προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω το ΒΖ και βλέπουμε.
 

dimitrios1949

Νέο μέλος
Στην ουσία είναι τρία τα προγράμματα. Θα πρέπει το ΒΖ να το ενσωματώσουμε στο VP, επειδή το τελευταίο έχει όλες τις λειτουργίες του ΒΖ συν τις λειτουργίες του παλιού ΕΖ '97 (γράφεις και με πλήκτρα και με ποντίκι).

Άρα:
1. Βυζαντινογράφος: στηρίζεται στο word, γράφεις μόνο με πλήκτρα, δεν έχει στοίχηση, γράφεις κείμενο στο ίδιο πλαίσιο με τους φθόγγους.
2. VP (ED+EZ+BZ): στηρίζεται στο word, γράφεις και με πλήκτρα και με ποντίκι, έχει στοίχηση, γράφεις κείμενο σε διαφορετικό πλαίσιο.
3. Πανδουρις: αυτόνομο πρόγραμμα, γράφεις με ποντίκι, δεν έχει στοίχηση, γράφεις στη ίδια γραμμή φθόγγους και κείμενο.

Ψηφίζω Πανδουρίς για τους παρακάτω λόγους...
α. Εμένα με βολεύει να γράφω με ποντίκι, επειδή δεν έχω το μυαλό να θυμάμαι την αντιστοιχία των φθόγγων στα πλήκτρα. Δεν γράφω πολύ συχνά ώστε να τα μάθω (ίσως να είμαι λίγο πιό αργός).
β. Ο τρόπος που είναι στο ποντίκι τοποθετημένα μου είναι πολύ πιό εύκολος απ' ότι στο VP.
γ. Το κείμενο μου είναι πιό βατό να το γράφω στην ίδια σειρά με τους φθόγγους παρά στο ίδιο πλάισιο ή διαφορετικό πλαίσιο από τους φθόγγους, έτσι μου στοιχίζει τις συλλαβές αυτόματα. Αλλά έχει ένα μειονέκτημα... δεν μπορώ να αντιγράψω κείμενα από άλλα αρχεία και να κάνω paste. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γράψω τα κείμενα ολόκληρα.
δ. Είναι αυτόνομο πρόγραμμα και πολύ "ἑλαφρύ".

Εάν το Πανδουρίς είχε και την στοίχηση, όπως γράφω παραπάνω θα είναι για μένα το καλύτερο.
Θά σοῦ ἦταν εὔκολο νά μᾶς πεῖς ποῦ ἀποθηκεύεται ἤ ποῦ ἀποθηκεύεις τά μαθήματα τά ὁποῖα γράφεις καί πῶς τά βρίσκεις ὅταν τά θέλεις;
Εὐχαριστῶ
Δημήτριος Ἰωαννίδης
 
Top