Σχόλιο "Σχετικά με το forum"

Status
Not open for further replies.

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Αποτελεί ήττα για το φόρουμ και για τον καθένα προσωπικά, αν τελικά σε ένα φόρουμ ψαλτικό, άρα εμμέσως εκκλησιαστικό, η διαφορετικότητα γίνει αιτία διάσπασης, απόρριψης, αποχώρησης. Μη φεύγετε έτσι, μείνετε εδώ και αγωνιστείτε να γίνουμε καλύτεροι. Παίρνετε λίγα θετικά και πολλά αρνητικά; Μείνετε γι' αυτά τα λίγα θετικά και αγνοήστε τα πολλά αρνητικά. Η ίδια η ζωή έχει λίγα θετικά και πολλά αρνητικά, δε σημαίνει ότι πρέπει να την απαρνηθούμε. Εν τέλει, μείνετε για τα λίγα ή πολλά πρόσωπα με τα οποία μπορείτε να νιώθετε ανθρώπινη επαφή και για τα λίγα ή πολλά εφόδια που μπορεί το φόρουμ να σας δώσει για να δοξολογήσετε τον Κύριο.

ΥΓ Δεν ξέρω πόσοι έχετε δει την υπέροχη ταινία "Το νησί" του Λούγκιν. Τη στιγμή που ο γέροντας Ανατόλιος πεθαίνει, έρχεται πάνω απο το φέρετρό του ο μοναχός Ιώβ συντετριμμένος και του λέει: "Τώρα εγώ πώς θα ζήσω;". Και του απαντά ο Ανατόλιος: "Ζήσε όπως μπορείς, όλοι αμαρτωλοί είμαστε. Μόνο προσπάθησε να μην αμαρτάνεις πολύ".

Γιώργο, όπως έχω ξαναπεί, είσαι υπόδειγμα ευγένειας και διακριτικότητας. Επίσης, ένα από τα πρόσωπα με τα οποία νιώθω πραγματική ανθρώπινη επαφή.
Τα φαινόμενα που με λυπούν είναι τα ίδια που λυπούν τους περισσότερους. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα απ' τα πμ που δέχθηκα και δυστυχώς δεν λέχθηκαν δημόσια.
Δεν παραιτούμαι απ' την ζωή, αλλά περιορίζω ό,τι έχει αρνητική επίδραση σε μένα.
Ελπίζω η φράση μου (περί αρνητικών και θετικών) να έγινε πλέον κατανοητό πως δεν είναι συνολική κριτική για την αξία του forum αλλά συμπέρασμα της επίδρασής του πλέον σε μένα. Ζητώ συγγνώμη αν από κακή διατύπωση ή παρερμηνεία λύπησα τον οποιονδήποτε. Αγαπώ όλα τα μέλη, καί τα "καλά" καί κυρίως τα "κακά" παιδιά.

Για να μην μοιάζει με επικήδιος, υπενθυμίζω πως δεν φεύγω, απλώς επιλέγω σιωπή αορίστου χρόνου, όπως είχα κάνει και στο παρελθόν. Πιστεύω πως κι αυτό συμβάλλει.. (κάτι σαν απεργία πείνας!)

υγ.
Όσοι μπουν στον πειρασμό να μου βάλουν thanks, ας το ξανασκεφτούν καθώς, λόγω της χαμηλής δημοτικότητάς μου τις τελευταίες μέρες, ενδέχεται να χάσουν κοινωνικά και συνδικαλιστικά points!

Την αγάπη μου σε όλους.
Ματθαίος
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
To thanks το έγραψα στον Βασίλη γιατί τον συμπαθώ αν και δεν τον γνωρίζω προσωπικά.

Στο πάνω μέρος του φόρουμ ο Δημήτρης έχει βάλει δυο κοκόρια. Το ένα είναι του Καρά το άλλο ...

Εμείς οι ψάλτες έχουμε μανία να τα ψέλνουμε και αν δεν τα ψέλνουμε στο ναό τα ψάλλουμε ο ένας στον άλλον, άντε να πάρει και καναν ιερέα καμιά αδέσποτη.

Ετσι έχουμε κάποια σχέση και κάποια συμ-πάθεια μεταξύ μας.
Δεν είμαστε προτεστάντες να μιλούμε με γλώσσα υποκριτική. Εκ του μακρόθεν.
Δε λέμε τα σύκα-σύκα αλλά βάζουμε και κάτι παραπάνω να γίνετε λίγο τζερτρζελές - εν αγάπη .
Για συμφέροντα δεν τα καταλαβαίνω.
Ισως είμαι βαθιά νυχτωμένος. Αλλά τι; θα ψάξει ο ναός το φόρουμ για να προσλάβει ιεροψάλτη; ή να καλέσει χορωδία;

Οταν έγραψα για την χορωδία Λυκούργου, έλαβα πλήθος απαντήσεων αντιδράσεων όπως ότι είναι η καλύτερη, μήπως ζηλεύεις, δεν σε καλούν σε χορωδίες και άλλα τέτοια που αναλογίστηκα αν υπάρχουν προσωπικά συμφέροντα πίσω από αυτά. Φυσικά και δεν απάντησα γιατί σέβομαι τον συνάδελφο Λυκούργο και θα απαντούσα ευχαρίστως αν έγραφε ο ίδιος στο φόρουμ ή κάποιος εκ μέρος του.

Τον Γιώργη Μιχαλάκη δεν έτυχε να τον γνωρίσω παρά μόνο δι αλληλογραφίας. Είμαι αντίθετος σε πολλά που λέει.
Αλλά παρόλα αυτά απορώ γιατί τον έχετε αποκλείσει από το φόρουμ την στιγμή που όλοι οι ψαλτάδες έχουμε ωφεληθεί τα μέγιστα από τον Γιώργη.

Είναι συνάδελφος που προσπαθεί.

ΟΥ ΦΙΜΩΣΕΙΣ ΒΟΥΝ ΑΛΟΩΝΤΑ
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ! και τα χρόνια πολλά σε όσους και όσες εόρταζαν ή εορτάζουν.
Όταν ήμουν μικρός (δηλ. παιδί...) και τσακωνόμουν με τους γονείς (πρωτότυπο !), για να τους νευριάσω, όταν μου έβαζαν να φάω, εγώ - παρόλο που σκυλοπείναγα - έλεγα ΟΧΙ (Μεταξάς μιλάμε!). Βρε φάε, -Δεν θέλω ! Φάεε θ' αρρωστήσεις, -Όχι δεν πεινάωω, Φάε γιατί θα τις φάς, -Όχι είπα δεν πεινάω καθόλου ( μούσι...), κι άλλα πολλά κι ωραία...!( Τώρα βέβαια που μεγάλωσα το τρώω όλο το φαί μου...).
Μου θυμίζουν εμένα λοιπόν, τα παιδιά (μας) στο Φόρουμ, που όταν νευριάζουν και τσακώνονται δεν θέλουν μετά να...τρώνε μαζύ μας και απέχουν :
Έλα ...Λάκη μπες στο Φόρουμ , -Όχι ζεν σέλω, Έλα εμείς σας αγαπάμε, -Όχι είπα ζεν σέλω, Μπες εσύ κι αν ξαναμιλήσουμε για ύφος, να πέσει το καντήλι το ακοίμητο στη κεφαλή μας, - Όχι, όχι , όχι !
Καλά βρε παλιόπαιδα μην μπαίνετε. Αλλά θυμηθείτε, λέει μια παροιμία " Μ' όποιον δάσκαλο καθήσεις, πάλι βαθημό δεν παίρνεις !". Προς τι το μίσος λοιπόν ; !
Πάντως εμείς οι περιλΥπόμενοι ( περίπου 2.000, που βλέπουμε κι ακούμε χωρίς να πολυγράφουμε...), έστω κι εκ του μακρόθεν, νομίζω οτι καλό θάναι κι αυτό το Πάσχα, να...συμφάγωμεν μαζύ σας ! Μετά το Πάσχα (λέμε για 40 μέρες, έτσι;), βλέπετε...Και πάλι Χρόνια Πολλά κι ευλογημένα.
Ευλογείτε Πατέρες !
( Είπα πατέρες και νοιώθω πάλι παιδί, ύπαγε οπίσω μου ! )
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ;34894 said:
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ! και τα χρόνια πολλά σε όσους και όσες εόρταζαν ή εορτάζουν.
Όταν ήμουν μικρός (δηλ. παιδί...) και τσακωνόμουν με τους γονείς (πρωτότυπο !), για να τους νευριάσω, όταν μου έβαζαν να φάω, εγώ - παρόλο που σκυλοπείναγα - έλεγα ΟΧΙ (Μεταξάς μιλάμε!). Βρε φάε, -Δεν θέλω ! Φάεε θ' αρρωστήσεις, -Όχι δεν πεινάωω, Φάε γιατί θα τις φάς, -Όχι είπα δεν πεινάω καθόλου ( μούσι...), κι άλλα πολλά κι ωραία...!( Τώρα βέβαια που μεγάλωσα το τρώω όλο το φαί μου...).
Μου θυμίζουν εμένα λοιπόν, τα παιδιά (μας) στο Φόρουμ, που όταν νευριάζουν και τσακώνονται δεν θέλουν μετά να...τρώνε μαζύ μας και απέχουν :
Έλα ...Λάκη μπες στο Φόρουμ , -Όχι ζεν σέλω, Έλα εμείς σας αγαπάμε, -Όχι είπα ζεν σέλω, Μπες εσύ κι αν ξαναμιλήσουμε για ύφος, να πέσει το καντήλι το ακοίμητο στη κεφαλή μας, - Όχι, όχι , όχι !
Καλά βρε παλιόπαιδα μην μπαίνετε. Αλλά θυμηθείτε, λέει μια παροιμία " Μ' όποιον δάσκαλο καθήσεις, πάλι βαθημό δεν παίρνεις !". Προς τι το μίσος λοιπόν ; !
Πάντως εμείς οι περιλΥπόμενοι ( περίπου 2.000, που βλέπουμε κι ακούμε χωρίς να πολυγράφουμε...), έστω κι εκ του μακρόθεν, νομίζω οτι καλό θάναι κι αυτό το Πάσχα, να...συμφάγωμεν μαζύ σας ! Μετά το Πάσχα (λέμε για 40 μέρες, έτσι;), βλέπετε...Και πάλι Χρόνια Πολλά κι ευλογημένα.
Ευλογείτε Πατέρες !
( Είπα πατέρες και νοιώθω πάλι παιδί, ύπαγε οπίσω μου ! )

''Φοβερε'' ΠΛΗΘΩΝ Χριστος Ανεστη . Τα ειπες ΟΛΑ ετσι οπως μονο ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ να γραφεις .
Σε ευχαριστω και σε συγχαιρω εκ μερους ΟΛΩΝ των ''περιλΥπομενων'' .
Αν θα εισακουσθεις ; ΕΙΘΕ .
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Αγαπητοί αδελφοί,
Χριστός Ανέστη!
Έβαλα Thanks στο μήνυμα του Βασίλη, όπως και σε πολλά άλλα μηνύματα όταν συμφωνώ με το περιεχόμενο του μηνύματος.
Μπράβο, Βασίλη, και σε ευχαριστώ πολύ για την όλη παρουσία σου. Είναι κάτι που είχα αποφασίσει να γράψω εδώ και λίγο καιρό, -ειλικρινείς ευχαριστίες στα μέλη του φόρουμ που γράφουν με αγάπη και μεράκι, με ειλικρίνεια, που δε φοβούνται να πάρουν πίσω κάτι που είπαν ή έκαναν λάθος, που ζητούν ειλικρινά συγγνώμη, που εκθέτουν την άποψή τους όχι σαν να είναι η μοναδική σωστή και όλοι οι διαφωνούντες να είναι λίγο πολύ "περιορισμένης ευθύνης", αυτούς που δείχνουν να είναι πρώτα πιστοί και μέλη της Εκκλησίας και μετά ψάλτες, αυτοί που δεν νέμονται το χώρο της ψαλτικής ως ιδιοκτησίας τους, αυτούς που αποφεύγουν συχνά ανούσιες αντιπαραθέσεις που αποπνέουν τη δυσωδία του εγωισμού και του πείσματος...
Δε αυτοπροσδιορίζομαι ούτε ως "καραϊκός" ούτε ως "παραδοσιακός". Συμφωνώ και διαφωνώ και με τους δύο σε εξίσου σημαντικά θέματα. Θέλω όμως να πω πως βρίσκω τον εαυτό μου κάθετα αντίθετο με όλους αυτούς (απ' όπου και αν προέρχονται) που είναι το αντίθετο από αυτούς που περιέγραψα πριν -ειδικά τους επαγγελματίες. (ξέρω ότι θα με φάνε γι' αυτό το σημείο, αλλά θα το πω όπως το πιστεύω).
Και για να ελαφρύνει λίγο το μήνυμα, -αν και θα αποδειχτεί πόσο σημαντικά είναι κάποια θέματα που αν μας βολεύει τα προσπερνάμε (το θέμα των χορών)...
Ψέλνω στο παρεκκλήσι του Αγ. Λουκά, στο νοσοκεμείο ΑΧΕΠΑ, φυσικά ...μόνος. Μεγάλη Πέμπτη έψαξα λοιπόν για κάποιον δεύτερο βοηθό, καταλαβαίνετε... Παίρνω το φίλο mesimerianos και κανονίζουμε να έρθει. Του λέω πως έχω Δοξαστικό Πέτρου (Κηλτζανίδη) και Πρίγγο. Αυτός είχε Ρεδαιστηνό, μου είπε όμως πως είχε ψηφιακά τον Πρίγγο και θα μελετούσε από εκεί λίγο. (Καταλήγω σε αυτόν και ως πιο σύντομο από τον Πέτρο -ως ιδρυματικός ναός είμαστε λίγο πιο "σβέλτοι"). Ως εδώ όλα καλά.
Την ώρα της ακολουθίας ήρθαν άλλα δύο νέα παιδιά να βοηθήσουν -άγνωστοί μου. Ο ένας είχα μαζί του βιβλίο του Καραμάνη, ο άλλος του Πετρίδη. Εγώ χάρηκα, από το να είμαι μόνος, θα είχαμε δύο χορούς των 2 ατόμων -μια χαρά. Ο καραμανικός όμως δεν έλεγε τίποτε άλλο εκτός από Καραμάνη (τον έλεγε μια χαρά αλήθεια) και ο του Πετρίδη ομοίως. Πού καταλήξαμε; Τρία βιβλία και τέσσερις ψάλτες που μοιραζόταν μονωδιακά τους ύμνους -για γέλια και για κλάματα. Την άλλη μέρα ξαναήρθε ο με τον Πετρίδη και, αφού είμασταν οι δυο μας, ψάλλαμε από τα δικά του μόνο. Σημειωτέον ότι δεν έλεγε ούτε στίχο έξω από το μουσικό.
Δυστυχώς νοοτροπία χορική έχουν ελάχιστοι. Οι μεγαλοψαλτάδες θεωρούν χορικό ψάλσιμο να έχουν γύρω τους 10-15 ισοκράτες και να ψέλνουν μόνοι τους με δύο μικρόφωνα στο στόμα. Όταν απ' την άλλη θέλεις να διευθύνεις χορό, πάντα υπάρχουν αρκετοί που δεν μπορούν να συμψάλλουν, να ακολουθήσουν (και δεν προσπαθούν να ακολουθήσουν το χορωδό) και κάνουν του κεφαλιού τους. Είναι λοιπόν θέμα παιδείας, πολλοί μπήκαν στο χώρο γιατί τους αρέσει να ακούν την φωνή τους...
Δεν δηλώνω ότι αποχωρώ, άλλωστε ποιον ενδιαφέρει, αλλά εύχομαι σε όλους καλή πρόοδο πρώτα από όλα στην αγάπη του Χριστου και την πίστη (καθότι η πάλη με τις βιοτικές μέριμνες είναι πολύ έντονη) και στη συνέχεια κάθε ευλογία από το Θεό στις οικογένειές σας.
Ο Χριστός μαζί μας!
Χριστός Ανέστη!
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Εὖγε Γιῶργο,

Πολὺ ὠραῖο μήνυμα, στὸ πνεῦμα τῶν ἡμερῶν, στὸ πνεῦμα τοῦ forum. Ἐπιτέλους, λίγη θετικὴ ἀνοιξιάτικη ἐνέργεια ...
Επειδή το forum είναι ψαλτικό και αποτελείται κυρίως από ψάλτες με ονοματεπώνυμο, τα όσα λέγονται και συμβαίνουν έχουν και κάποια επίπτωση στους δασκάλους τους και στους μαθητές τους. Ελπίζω να το καταλαβαίνετε..
Φαντάζομαι, κι εγώ αν έμπαινα σε ένα forum αρχαιολόγων με ένα ψευδώνυμο, δύσκολα θα έχανα την θετική μου διάθεση. Ελπίζω να το καταλαβαίνετε..

Ευχαριστώ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εἶσθε ψάλτης κατὰ κύριο ἀσχολία καὶ κατὰ κύριο ἐπάγγελμα;

Ἀπαγορεύεται σὲ ἀρχαιολόγους νὰ κατέχουν ἀναλόγιο;

Ἀπαγορεύεται ἡ χρήση ψευδωνύμου στὸ forum;

Τὸ ὑπόλοιπο τοῦ μηνύματός σας ὄχι δὲν τὸ καταλαβαίνω.

Εὐχαριστῶ
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Τις ερωτήσεις σας τις βρίσκω άσχετες με αυτό που έθιξα.
Ο νοών νοείτω.
Δεν θα επανέλθω επί του θέματος.
Χαίρετε
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τις ερωτήσεις σας τις βρίσκω άσχετες με αυτό που έθιξα.
Ο νοών νοείτω.
Δεν θα επανέλθω επί του θέματος.
Χαίρετε

Οἱ ἄσχετες παρατηρήσεις προκαλοῦν ἄσχετες ἔρωτήσεις, φίλτατε. Καὶ ἀφοῦ οὔτε νοὼν εἶμαι, οὔτε κατανόηση μοῦ περισσεύει στὴν προκειμένη περίπτωση, παρομοίως δὲν θὰ ἐπανέλθω ἐπὶ τοῦ θέματος.

Χριστὸς Ἀνέστη.
 
Status
Not open for further replies.
Top