Σχετικά με τις Καταβασίες των Κυριακών του Τριωδίου (μετά την απόδοση της Υπαπαντής)

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Έχοντας επικοινωνία με τον αδερφό μου Απόστολο σχετικά με τις Καταβασίες του Τριωδίου του έστειλα κάποιες σκέψεις μου- προβληματισμούς μου τους οποίους και θα μοιραστώ στο ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ:

Το ΤΜΕ και συνεπώς τα ΔΙΠΤΥΧΑ 2010 ορίζουν πολύ ορθά να ψάλλονται Καταβασίες "Χέρσον αβυσσοτόκον" εφόσον δεν αποδοθεί η εορτή της Υπαπαντής, όπως συμβαίνει την ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ [ΤΕΛΩΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΥ] και την ΚΥΡΙΑΚΗ 31 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ [ΑΣΩΤΟΥ].*

Μου κάνει μάλιστα εντύπωση ότι ο Πέτρος ο Λαμπαδάριος δεν μελοποίησε τους Ειρμούς του Τριωδίου [που κατ΄ ουσίαν δεν είναι ειδικές των εορτών αλλά οι ειρμοί του Κανόνος- άμνημες θα λέγαμε Καταβασίες- βέβαια ο ίδιος μελοποίησε του Θωμά που "ταιριάζουν" με την περίπτωσή μας].

Πιθανολογώ ότι έψαλλαν μετά την απόδοση της Υπαπαντής Καταβασίες "Ανοίξω το στόμα μου" όπως συμβαίνει σήμερα σε διάφορες μονές του Όρους Άθω.
[π.χ. Τυπικόν Διονυσίου]

Εν πάση περιπτώσει το ΤΜΕ προβλέπει πλέον "ειδικές" [;]- άμνημες καταβασίες τις ημέρες αυτές εφόσον αποδοθεί η εορτή.
Με την διάταξη αυτή συμφωνούν και τα ΔΙΠΤΥΧΑ 2010.


*Σημείωση:
Η εορτή της Υπαπαντής φέτος αποδίδεται την 5η Φεβρουαρίου, την 6η είναι το ΣΑΒΒΑΤΟΝ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ και η επομένη ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΕΩ
[ΤΜΕ Διάφοροι περιπτώσεις της Αποδόσεως της εορτής παρ. β΄ σελ 178 ή ΔΙΠΤΥΧΑ 2010]
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Έχοντας επικοινωνία με τον αδερφό μου Απόστολο σχετικά με τις Καταβασίες του Τριωδίου του έστειλα κάποιες σκέψεις μου- προβληματισμούς μου τους οποίους και θα μοιραστώ στο ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ:
............
Μου κάνει μάλιστα εντύπωση ότι ο Πέτρος ο Λαμπαδάριος δεν μελοποίησε τους Ειρμούς του Τριωδίου [που κατ΄ ουσίαν δεν είναι ειδικές των εορτών αλλά οι ειρμοί του Κανόνος- άμνημες θα λέγαμε Καταβασίες- βέβαια ο ίδιος μελοποίησε του Θωμά που "ταιριάζουν" με την περίπτωσή μας].

Πιθανολογώ ότι έψαλλαν μετά την απόδοση της Υπαπαντής Καταβασίες "Ανοίξω το στόμα μου" όπως συμβαίνει σήμερα σε διάφορες μονές του Όρους Άθω.
[π.χ. Τυπικόν Διονυσίου]

Πράγματι, σύμφωνα με ορισμένα τυπικά, τις Κυριακές του Τριωδίου (εκτός της Γ' Κυριακής Νηστειών) ψάλλονταν οι καταβασίες Ανοίξω το στόμα μου. Το αναφέρει ο π. Κωνσταντίνος Παπαγιάννης στο Σύστημα Τυπικού. Το έγραψε και ο κ. Δ. Καλπακίδης εδώ.
 
Last edited:
Top