Συντήρηση φωνής - τραυματισμοί δομών στόματος

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Δεν ξερω αν εχει ανοιξει παρομοιο θεμα, οποτε κανω την αρχη [ή την συνεχεια :) ]

Θα ηθελα να μαθω οτι ξερετε πανω στις 'θεραπειες' για μικροτραυματισμους στο στομα, για κρυωμα και 'κλεισιμο' του λαιμου, καθως και για το τι κανει καλο-κακο στην συντηρηση της φωνης κτλ κτλ, απο φαρμακα και καραμελες ως γιατροσοφια που μαθαμε απο προ-προ-προπαππουδες :)

Υγ. Η αφορμη για να ανοιξω το θεμα: Παραμονες απο 4-5 μερες γεματες ψαλτικη, κρυωσα και ποναει ο λαιμος μου, απεκτησα 2 τεραστιες αφθες (μια πανω και μια κατω, για να μην κουνιεται τιποτα), μια πληγη στα πλαγια τις γλωσσας και ενα σπυρι στην κορυφη της! Καποιος προσπαθει να μου πει να μην ψελνω :-/
 
Δεν ξερω αν εχει ανοιξει παρομοιο θεμα, οποτε κανω την αρχη [ή την συνεχεια :) ]

Θα ηθελα να μαθω οτι ξερετε πανω στις 'θεραπειες' για μικροτραυματισμους στο στομα, για κρυωμα και 'κλεισιμο' του λαιμου, καθως και για το τι κανει καλο-κακο στην συντηρηση της φωνης κτλ κτλ, απο φαρμακα και καραμελες ως γιατροσοφια που μαθαμε απο προ-προ-προπαππουδες :)

Υγ. Η αφορμη για να ανοιξω το θεμα: Παραμονες απο 4-5 μερες γεματες ψαλτικη, κρυωσα και ποναει ο λαιμος μου, απεκτησα 2 τεραστιες αφθες (μια πανω και μια κατω, για να μην κουνιεται τιποτα), μια πληγη στα πλαγια τις γλωσσας και ενα σπυρι στην κορυφη της! Καποιος προσπαθει να μου πει να μην ψελνω :-/

Πονόλαιμος
Άφθες
Σπυρί στη γλώσσα
Περαστικά ένιγουέι.:rolleyes:

Το καλύτερο πάντως για θέματα υγείας είναι να απευθυνθείς στον κατάλληλο γιατρό και να μην googlάρεις ή να παίρνεις συμβουλές τηλε-ψευδο-ιατρικής από διαδικτυακούς φίλους, διότι κατά πάσα πιθανότητα θα λάβεις λάθος διάγνωση και συνεπώς λάθος θεραπεία.

Πριν πας στους γιατρούς βέβαια, βάλε στις πάσχουσες περιοχές λίγο λαδάκι από το καντήλι.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφε,

Σὲ ΩΡΛ τρέχοντας καὶ κάνε ὅ,τι σοῦ πεῖ τάχιστα!!!
 

Κοσμάς Ν.

β' ψάλτης Ι.Ν.Αγίας Σκέπης Παπάγου
περαστικα φιλε μου ευχομαι ταχεια αναρρωση

Κοσμας

Υπ. δρ. θεολογιας Α.Π.Θ.
 
κρυωσα και ποναει ο λαιμος μου, απεκτησα 2 τεραστιες αφθες (μια πανω και μια κατω, για να μην κουνιεται τιποτα), μια πληγη στα πλαγια τις γλωσσας και ενα σπυρι στην κορυφη της! Καποιος προσπαθει να μου πει να μην ψελνω :-/

Βρε φιλαράκι εσύ ετσι οπως εισαι δεν εισαι για να ψάλεις αλλά ....
για να σε ψάλουνε....ε ε ε ε ε black χούμορ:D

Ευκαιρία να κάθήσεις και να ακούς και να ψάλουν άλλοι...κάνει διπλό καλό!!!
 
Last edited:

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Για αυτά έχω να πώ στον γιατρό και γρήγορα.
Αν πάλι ήταν ένας πονόλαιμος ,και εκεί κάτι έφταιγε ,θα σου έλεγα όπως και έκανα και εγώ να κάνεις μια παράκληση στον Άγιο Δημήτριο .Εμένα μέ έκανε καλά όταν χρειάστηκε ! εκεί που και οι καραμέλες ,τα σιρόπια δεν κάνανε τίποτα.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
...απεκτησα 2 τεραστιες αφθες (μια πανω και μια κατω, για να μην κουνιεται τιποτα), μια πληγη στα πλαγια τις γλωσσας και ενα σπυρι στην κορυφη της...

Οδοντόκρεμα Zendium (με ένζυμα και πρωτόγαλα θηλαστικών). Οι άφθες και οι πληγές θα περάσουν σε 2-3 μέρες και δεν θα εμφανιστούν ποτέ ξανά.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Οδοντόκρεμα Zendium (με ένζυμα και πρωτόγαλα θηλαστικών). Οι άφθες και οι πληγές θα περάσουν σε 2-3 μέρες και δεν θα εμφανιστούν ποτέ ξανά.

Την οποια την βρισκουμε σε σουπερ-μαρκετ ή σε φαρμακειο;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Την οποια την βρισκουμε σε σουπερ-μαρκετ ή σε φαρμακειο;

Σε φαρμακείο και πάλι όχι σε όλα. Πάντως μπορείς να την παραγγείλεις κάνει 5-6 €. Βγαίνει και παιδική για τα παιδάκια που βγάζουν άφθες. Έχει λυτρώσει πολύ κόσμο!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι λόγοι που μπορεί να επιρεάσουν είναι πάρα πολλοί και καλό είναι μέσα από την εμπειρία του ο καθένας να ωφελήσει ίσως τους υπόλοιπους.

Αυτές τις μέρες όπως κάθε Φθινώπορο, Άνοιξη και σε κάποιες περιπτώσεις Χειμώνα ο λαιμός μου για κάποιες μέρες κλείνει σε σημείο αδυναμίας και στην ομιλία. Λόγω του ότι πάσχω από ευαισθησία στα ιγμόρια, θέλησα να κάνω φέτος κάτι πραγματικά γι' αυτό, μιας και απ' ότι διάβασα και στο διαδίκτυο πλέον υπάρχει τρόπος ολοκληρωμένης θεραπείας. Πήγα στον Ω.Ρ.Λ. ο οποίος μετά από εξετάσεις είδε ότι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την χρόνια αυτή κατάσταση η οποία κρατείται σε καταστολή λόγω του ότι προσέχω γενικώς το κρύο από το οποίο τρέφεται, αλλά μία έντονη αλεργική ρινίτιδα, όπου με τη συσσόρευση βλεννοδών εκρρύσεων στο εσωτερικό της μύτης δεν αποβάλλονται προς τα έξω, κατεβαίνουν στον ισοφάγο και ως όξινη ουσία με αρνητικό ph από αυτό των αδένων και των φωνητικών χορδών, ερεθίζουν την περιοχή. Στην περίπτωση αυτή και λόγω της εντονότητας της κατάστασης καθώς και της συχνότητάς της, μου συνέστησε μία κυκλική θεραπεία ανά εποχή όπως αναφέρονται παραπάνω, η ο οποία αποτελείται από το Pulmicor Nasal Aqua (ρινικό εκνέφωμα, εναιώρημα) δις κάθε μέρα και το αντισταμινικό Aerius για το βράδυ, με συνολική διάρκεια 45 ημερών ανά κύκλο. Το πρώτο αν και κορτιζονούχο δεν απορροφάται από το αίμα, γιαυτό και μπορεί να χορηγηθεί μέχρι και σε παιδιά.

Ήδη από την δεύτερη μέρα η διαφορά είναι εμφανής και βρίσκομαι στην φάση της "ξεκαθάρισης". Στις περιπτώσεις βέβαια αυτές εάν κάποιος ασχοληθεί εκτενέστερα, θα δει ότι ο τομέας των αλεργιών είναι πάντα λίγο θολός, με την έννοια ότι ενώ οι εξετάσεις αίματος για τον εντοπισμό της αλεργιογόνου ουσίας έχουν ένα φάσμα των 2.000 περίπου ουσιών, εντούτοις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είμαστε αλεργικοί παράλληλα σε 5-6 ουσίες που δεν εντάσσονται στις εντοπίσιμες. Εάν είμαστε βέβαιοι ποιος είναι ο "εχθρός", τότε μπορεί η εξάλειψη του προβλήματος να γίνει σε μόνιμο βαθμό μέσω μίας θεραπείας στον αλεργιολόγο που διαρκεί περίπου ένα χρόνο (και απ' ότι πληροφορήθηκα έχει και κάποιο ιδιαίτερο κόστος).
 
Οι λόγοι που μπορεί να επιρεάσουν είναι πάρα πολλοί και καλό είναι μέσα από την εμπειρία του ο καθένας να ωφελήσει ίσως τους υπόλοιπους.

Αυτές τις μέρες όπως κάθε Φθινώπορο, Άνοιξη και σε κάποιες περιπτώσεις Χειμώνα ο λαιμός μου για κάποιες μέρες κλείνει σε σημείο αδυναμίας και στην ομιλία. Λόγω του ότι πάσχω από ευαισθησία στα ιγμόρια, θέλησα να κάνω φέτος κάτι πραγματικά γι' αυτό, μιας και απ' ότι διάβασα και στο διαδίκτυο πλέον υπάρχει τρόπος ολοκληρωμένης θεραπείας. Πήγα στον Ω.Ρ.Λ. ο οποίος μετά από εξετάσεις είδε ότι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την χρόνια αυτή κατάσταση η οποία κρατείται σε καταστολή λόγω του ότι προσέχω γενικώς το κρύο από το οποίο τρέφεται, αλλά μία έντονη αλεργική ρινίτιδα, όπου με τη συσσόρευση βλεννοδών εκρρύσεων στο εσωτερικό της μύτης δεν αποβάλλονται προς τα έξω, κατεβαίνουν στον ισοφάγο και ως όξινη ουσία με αρνητικό ph από αυτό των αδένων και των φωνητικών χορδών, ερεθίζουν την περιοχή. Στην περίπτωση αυτή και λόγω της εντονότητας της κατάστασης καθώς και της συχνότητάς της, μου συνέστησε μία κυκλική θεραπεία ανά εποχή όπως αναφέρονται παραπάνω, η ο οποία αποτελείται από το Pulmicor Nasal Aqua (ρινικό εκνέφωμα, εναιώρημα) δις κάθε μέρα και το αντισταμινικό Aerius για το βράδυ, με συνολική διάρκεια 45 ημερών ανά κύκλο. Το πρώτο αν και κορτιζονούχο δεν απορροφάται από το αίμα, γιαυτό και μπορεί να χορηγηθεί μέχρι και σε παιδιά.

Ήδη από την δεύτερη μέρα η διαφορά είναι εμφανής και βρίσκομαι στην φάση της "ξεκαθάρισης". Στις περιπτώσεις βέβαια αυτές εάν κάποιος ασχοληθεί εκτενέστερα, θα δει ότι ο τομέας των αλεργιών είναι πάντα λίγο θολός, με την έννοια ότι ενώ οι εξετάσεις αίματος για τον εντοπισμό της αλεργιογόνου ουσίας έχουν ένα φάσμα των 2.000 περίπου ουσιών, εντούτοις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είμαστε αλεργικοί παράλληλα σε 5-6 ουσίες που δεν εντάσσονται στις εντοπίσιμες. Εάν είμαστε βέβαιοι ποιος είναι ο "εχθρός", τότε μπορεί η εξάλειψη του προβλήματος να γίνει σε μόνιμο βαθμό μέσω μίας θεραπείας στον αλεργιολόγο που διαρκεί περίπου ένα χρόνο (και απ' ότι πληροφορήθηκα έχει και κάποιο ιδιαίτερο κόστος).

Πολύ ωραία όλα αυτά κε Χρήστο αλλά αν γίνεται μεγαλώστε σας παρακαλούμε λίγο την γραμματοσειρά σας γιατί διαβαζεται κάπως ετσι :eek: !!!

:)
 
P

PANROUST

Guest
Κάτι όπου ανέβηκε τώρα:
http://pasier.gr/otolaryngologist.htm


Ιατρός Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

Η οικονομική κρίση, που ταλανίζει την χώρα μας εδώ και δύο περίπου έτη, έχει περιορίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τα εισοδήματα όλων μας, σε σημείο που για πολλούς από εμάς η φροντίδα για την υγεία μας να έχει μετατραπεί σε αγαθό ήσσονος σημασίας και η στοιχειώδης ιατρική περίθαλψη, όταν νοσούμε, να έχει γίνει «πολυτέλεια». Ωστόσο, εντοπίσαμε και ιατρό ωτορινολαρυγγολόγο (ΩΡΛ), με υψηλή επιστημονική κατάρτιση και ιατρείο με τα πλέον σύγχρονα μηχανήματα, η οποία αμείβεται για την παροχή ιατρικών υπηρεσιών με αντίτιμο εξόχως ικανοποιητικό. Όσοι εκ των κ. κ. συναδέλφων επιθυμούν περισσότερες πληροφορίες, μπορούν να τηλεφωνήσουν στα γραφεία του Συνδέσμου μας, ή να συμπληρώσουν τη φόρμα επικοινωνίας.
 
Top