Συνθέσεις μελών του Ψαλτολογίου - Μία γνώμη-ένσταση

P

ptz

Guest
-Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον σχεδόν όλες τις προσπάθειες γιά νέες συνθέσεις μελών του ψαλτολογίου.Και πολλές από αυτές τις ψάλλω τακτικά και τις βρίσκω ενδιαφέρουσες και χρήσιμες[π.χ του φίλου Ν.Γιάννου].
-Θέλω όμως να εκφράσω και μία καλοπροαίρετη άποψή μου για μερικές από αυτές.Συγκεκριμένα παρατήρησα ότι μερικές συνθέσεις π.χ χερουβικών,ενώ επιγράφονται φαρδιά-πλατιά ''μέλος τάδε'',όταν το δείς προσεκτικά,παρατηρείς ότι περιέχει ολόκληρες προτάσεις αυτούσιες παλαιών διδασκάλων.Επισημαίνω.Οχι θέσεις[που και αρμόζει και πρέπει],αλλά φράσεις.Π.χ.''Οι τα χερουβείμ μυστικώς εικονίζοντες'',όλο από Δανιήλ π.χ.
-Στις περιπτώσεις αυτές ερωτώ.Είναι μέλος,σύνθεση τέλος πάντων του όποιου υπογράφοντος?Νομίζω άλλο η προσαρμογή και χρήση θέσεων παλαιών μελοποιών[που επικροτώ σφόδρα]και άλλο η ''ιδιοποίηση''.
-Προτείνω λοιπόν και γιά λόγους δεοντολογίας αλλά και σεβασμού στους μεγάλους δημιουργούς,να γράφουν οι νέοι μελοποιοί σε αυτές τις περιπτώσεις
π.χ Κοινωνικόν Αινείτε-ήχος Α-προσαρμογή παλαιών θέσεων ή σύντμηση υπο τάδε''.
-Επαναλαμβάνω.Μία καλοπροαίρετη άποψη.Π.ΤΖ

Y.Γ. Και γιά να συμπληρώσω κάτι.Εβλεπα και άκουγα χθές το χερουβικό σε πλ.Β του φίλου Β.Λιναρδάκη από τον κ Καραμπάση.Είναι μία νέα αυτούσια προσωπική σύνθεση.Είτε σου αρέσει[εγώ την ευχαριστήθηκα]έίτε όχι,την σέβεσαι ως νέα προσπάθεια.Π.ΤΖ
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Έχετε συγκρίνει ποτέ διάφορα χερουβικά π.χ. του ΙΖ' αιώνος με αντίστοιχα του ΙΕ' αιώνος η και αυτά πάλι με άλλα του ΙΔ' αιώνος? Τα συμπεράσματα θα είναι πολύ χρήσιμα...περί μορφολογίας των συνθέσεων των κατα καιρούς διαφόρων παλαιών διδασκάλων ο λόγος...
 
Top