Συνθέσεις Λεωνίδα Αστέρη

alex7305

Well-known member
Παραδόξως ανεκάλυψα σε αυτό το βίντεο (
)πως υπάρχουν συνθέσεις του τέως Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜτΧΕ Λεωνίδος Αστέρη. Ο κ. Βακάκης ψάλλει λειτουργικά του σε γ´ήχο. Έχει κάποιος το μουσικό κείμενο; Επίσης γνωρίζουμε για περαιτέρω συνθέσεις του Άρχοντος;
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αυτό το ωραίο μερακλίδικο χερουβικό του Αστέρη είχε ανεβάσει δοκιμαστικά ένα βράδυ ο κ Βακάκης πρίν δυό μήνες στο fb και το είχα ψάλλει τότε (για να δούμε αν και πως βγαίνει, επειδή κάποιοι έγραψαν διάφορα..χεχε), ορίστε το ηχητικό . Θα κυκλοφορήσει βιβλίο, νομίζω θα είναι αρκετά ενδιαφέρον, αναμένουμε.
 

Attachments

  • Χερουβικον βαρεος Αστερη Λωνιδα.pdf
    307.5 KB · Views: 177
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Αυτό το ωραίο μερακλίδικο χερουβικό του Αστέρη είχε ανεβάσει δοκιμαστικά ένα βράδυ ο κ Βακάκης πρίν δυό μήνες στο fb και το είχα ψάλλει τότε (για να δούμε αν και πως βγαίνει, επειδή κάποιοι έγραψαν διάφορα..χεχε), ορίστε το ηχητικό . Θα κυκλοφορήσει βιβλίο, νομίζω θα είναι αρκετά ενδιαφέρον, αναμένουμε.

Ας μου επιτραπεί να αναφέρω ότι είμαι περήφανος για την απομαγνητοφώνηση που έκανα!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ας μου επιτραπεί να αναφέρω ότι είμαι περήφανος για την απομαγνητοφώνηση που έκανα!
Δική σου είναι η απομαγνητοφώνηση Κωνσταντίνε;;!!! Δεν αναφέρθηκε πουθενά το όνομά σου (ή είμαι τόσο γκαβός που δεν το είδα), σίγουρα αυτή η μεγάλη παράληψη είναι από λάθος, δεν πιστεύω να έγινε εσκεμμένα!
Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια !
Θέλει πολλή προσοχή όταν αναδημοσιεύουμε εργασίες συναδέλφων, ας το κοιτάξουν όσοι έκαναν πρώτοι αυτή την δημοσίευση!!!
και πάλι συγχαρητήρια Κώστα και συγγνώμη από μέρους μου αν και εν αγνοία μου έκανα αυτήν την παράληψη!
 
Last edited:
Το pdf που ανάρτησε ο κ. Σολδάτος φαίνεται να προέρχεται από το βιβλίο "Πατριαρχική Θεία Λειτουργία". Μπορείτε να μας δώσετε κάποιες λεπτομέρειες για αυτό το βιβλίο; Σε αυτό περιέχονται συνθέσεις του τέως Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜτΧΕ Λεωνίδος Αστέρη; Επίσης, μπορείτε να μας δώσετε λεπτομέρειες για το βιβλίο που επίκειται να εκδοθεί; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για την ερμηνεία σας σε αυτό το έντεχνο μέλος! Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν και στον κ. Βαγενά για την απομαγνητοφώνηση!
 

alex7305

Well-known member
Το pdf που ανάρτησε ο κ. Σολδάτος φαίνεται να προέρχεται από το βιβλίο "Πατριαρχική Θεία Λειτουργία". Μπορείτε να μας δώσετε κάποιες λεπτομέρειες για αυτό το βιβλίο; Σε αυτό περιέχονται συνθέσεις του τέως Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜτΧΕ Λεωνίδος Αστέρη; Επίσης, μπορείτε να μας δώσετε λεπτομέρειες για το βιβλίο που επίκειται να εκδοθεί; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για την ερμηνεία σας σε αυτό το έντεχνο μέλος! Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν και στον κ. Βαγενά για την απομαγνητοφώνηση!
Υποθέτω πως αυτό είναι το βιβλίο που θα εκδοθεί, μιας και δεν γνωρίζω κάποιο άλλο βιβλίο με τον ίδιο τίτλο
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Το pdf που ανάρτησε ο κ. Σολδάτος φαίνεται να προέρχεται από το βιβλίο "Πατριαρχική Θεία Λειτουργία". Μπορείτε να μας δώσετε κάποιες λεπτομέρειες για αυτό το βιβλίο; Σε αυτό περιέχονται συνθέσεις του τέως Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜτΧΕ Λεωνίδος Αστέρη; Επίσης, μπορείτε να μας δώσετε λεπτομέρειες για το βιβλίο που επίκειται να εκδοθεί; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για την ερμηνεία σας σε αυτό το έντεχνο μέλος! Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν και στον κ. Βαγενά για την απομαγνητοφώνηση!
Ευχαριστώ πολύ για την αγάπη σας. Λεπτομέρειες για την έκδοση δεν γνωρίζω πέρα από όσα ήδη έγραψα.
 
Top