Συνθέσεις Θρασυβούλου Στανίτσα

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Συνάδελφοι καλημέρα! Λέω να ξεκινήσω να "ανεβάζω" διάφορες πάρτες του αειμνήστου Θρασ. Στανίτσα. Πρόσεξα ότι παραδόξως δεν έχει μαζευτεί εδώ κάτι... Τι λέτε, θα βάλετε ένα χεράκι (και καμιά πάρτα επίσης εεεε!!!:D :p) ο καθένας να μαζέψουμε εδώ τίποτα από τα έργα του; :cool:
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ιδού λοιπόν η αρχή... :D

Εσπέριο Δοξαστικό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου. Περιέχεται και στο Δοξαστάριο (τόμος Α) του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Λυκούργου Πετρίδη, όπως θα γνωρίζουν οι έχοντες.

Για τους μη έχοντες, εδώ παρατίθεται σε αυτόγραφο του αειμνήστου. Ελπίζω να σας αρέσει...


(Γιατί δεν μπορώ να "ανεβάσω" *.rar αρχεία;;; ) :(:(:(
 

Attachments

  • Dox_Eyagg_Stan_1.JPG
    808.6 KB · Views: 1,509
  • Dox_Eyagg_Stan_2.JPG
    958.9 KB · Views: 1,732
  • Dox_Eyagg_Stan_3.JPG
    1.1 MB · Views: 1,219
  • Dox_Eyagg_Stan_4.JPG
    1.1 MB · Views: 696
  • Dox_Eyagg_Stan_5.JPG
    1.1 MB · Views: 569
  • Dox_Eyagg_Stan_6.JPG
    1.1 MB · Views: 508
  • Dox_Eyagg_Stan_7.JPG
    1.1 MB · Views: 489
  • Dox_Eyagg_Stan_8.JPG
    884 KB · Views: 576

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ἐχει εκδοθεί βιβλίο του Τσιούνη με Εσπερινό Όρθρο. Επίσης έχω κάνει κι εγώ παρόμοια δουλειά, αλλά με καθαρισμένες εικόνες για το φθορικό τρισάγιο (έρχεται την Κυριακή).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολύ καλή δουλειά παιδιά! Να 'στε καλά! Κι εγώ μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω κάποια χειρόγραφα της λειτουργίας. Σίγουρα, όμως, δε θα έχουμε πρόβλημα με τον γνωστό-άγνωστο; Νομίζω ότι κάποια χειρόγραφα έχουν ήδη αρχίσει να εκδίδονται...
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ευχαριστούμε. Πολύ καλή προσπάθεια. Μόνο αν μπορείτε να επισυνάπτετε και τον ήχο (όπου είναι δυνατόν) για να το ακούμε κι όλας. Και αυτό γιατί, και ο Λυκούργος Πετρίδης ας πούμε έχει κάνει απομαγνητοφωνήσεις (θα ανέβουν κι αυτές) αλλά καθένας κατα την δική του αντίληψη. Όσο περισσότερες φωνές ακούγονται, τόσο καλύτερη δουλειά θα γίνει σ αυτό τον τομέα...

Όσο για τον γνωστό-άγνωστο δεν πιστεύω να υπάρχει τώρα πρόβλημα για το φόρουμ (όχι όμως και για το Αναλόγιον)˘ Πάντως δεν πιστεύω οτι θα τραβήξει πολύ αυτή η ιστορία. Ούτε ο π. Ιερόθεος θα το αφήσει έτσι το θέμα. Τόσο κόπο έκανε. Προβλέπω φασαρίες....

ΥΓ. Όσοι προλάβετε προμηθευθείτε επιγόντως το cd με την Συναυλία των Βρυξελλών. Όσοι το έχετε μή το ξαναπάρετε για να το πάρουν και οι υπόλοιποι. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ....
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολύ καλή δουλειά παιδιά! Να 'στε καλά! Κι εγώ μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω κάποια χειρόγραφα της λειτουργίας. Σίγουρα, όμως, δε θα έχουμε πρόβλημα με τον γνωστό-άγνωστο; Νομίζω ότι κάποια χειρόγραφα έχουν ήδη αρχίσει να εκδίδονται...

Εννοείς τον Ζορρό , το μασκοφόρο ληστή, τον προστάτη των φτωχών και των αδυνάτων του Αναλογίου? :D:p;)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εννοείς τον Ζορρό , το μασκοφόρο ληστή, τον προστάτη των φτωχών και των αδυνάτων του Αναλογίου? :D:p;)

Άλλος αποδείχτηκε Ζορρό και του Αναλογίου αυτές τις μέρες και έχει και τη θέση του νομάρχη...;););) Πάντως γνωρίζω ότι ο εν λόγω μασκοφόρος ληστής έχει πάρει το προτότυπο ηχητικό αρχείο (καρούλια) γνωστών ψαλτών που ως τώρα το εκδοτικό τους έργο ταυτιζόταν με την έκδοση των έργων του Στανίτσα...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Άλλος αποδείχτηκε Ζορρό και του Αναλογίου αυτές τις μέρες και έχει και τη θέση του νομάρχη...;););) Πάντως γνωρίζω ότι ο εν λόγω μασκοφόρος ληστής έχει πάρει το προτότυπο ηχητικό αρχείο (καρούλια) γνωστών ψαλτών που ως τώρα το εκδοτικό τους έργο ταυτιζόταν με την έκδοση των έργων του Στανίτσα...

Τι να σου πω αγαπητέ, εγώ είμαι από χωριό, δεν ξέρω από αυτά... :D Αν κάποιος νομίζει ότι παραβιάζουμε κάτι ή αισχροκερδούμε εις βάρος του, μας το λέει και τα αποσύρουμε... Ελπίζω πάντως να μην συμπεριληφθεί και ο Πετρίδης στην εν λόγω φάση, γιατί τότε θα έρθουνε τα πάνω κάτω...

Η κατοχύρωση πνευμ. δικαιωμάτων μετά από τόσα χρόνια και μετά από τόσες δημοσιεύσεις αποσπασμάτων του έργου του Στανίτσα και άλλων ενδεχομένως, είναι πολύ επικίνδυνη και πρέπει να διενεργείται με φειδώ και προσοχή αλλιώς κινδυνεύουμε να χωσριστεί η Μουσική μας σε μονοπώλια...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ελπίζω πάντως να μην συμπεριληφθεί και ο Πετρίδης στην εν λόγω φάση

Αυτόν ακριβώς εννοούσα. Του βούτηξε όλα του τα καρούλια. Η πληροφορία είναι από το στενό του περιβόλλον, οπότε τη θεωρώ αξιόπιστη.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
ΣΟΒΑΡΑ!??!?!!?!?!? :eek::eek::eek:

Απίστευτο!!!! Και το μέχρι τώρα εκδοθέν έργο υπόκειται σε περιορισμούς τώρα;;; Στείλε μου προσωπικό μήνυμα με λεπτομέρειες αν μπορείς σε παρακαλώ, γιατί το θέμα με ενδιαφέρει, καθότι.... Πετριδικός :)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για να μην παρεξηγούμαι, μόνο τα καρούλια ξέρω ότι του πήρε. Δεν ξέρω κάτι άλλο σχετικό. Λεπτομέρειες σε προσωπικό mail.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Παρατηρώ πως αν και αρκετά δημοφιλής αυτός εδώ ο τόπος, και πολλά "κατεβάσματα" γίνονται από τους επισκέπτες, ωστόσο κανένας δεν επιστρέφει με σχόλια ή προβληματισμούς επί των συνθέσεων... :(:confused:
 

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Δοξαστικό αίνων Αγ Δημητρίου. Εδώ κολλάει το κάλιο αργά παρά ποτέ. Αλήθεια αυτό το θέμα το ξεχάσαμε. Για βάλτε ένα χεράκι.
 

Attachments

  • Δοξαστικό αίνων Αγ Δημητρίου Στανίτσας 1.JPG
    288.8 KB · Views: 418
  • Δοξαστικό Αγ Δημητρίου Στανίτσας 2.JPG
    316.9 KB · Views: 182
  • Δοξαστικό Αγ Δημητρίου Στανίτσας 3.JPG
    301.2 KB · Views: 142
  • Δοξαστικό Αγ Δημητρίου Στανίτσας 4.JPG
    308.8 KB · Views: 143
  • Δοξαστικό Αγ Δημητρίου Στανίτσας 5.JPG
    297 KB · Views: 157

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Να βάλουμε ένα χεράκι λοιπόν... :D
Τα παρακάτω, είναι από μαγνητοφωνήσεις, οπότε c(L)opyright δεν υπάρχουν :wink:. Δεν είμαι ο καταγραφέας των, απλά ο ταχυδρόμος...
 

Attachments

  • ALLHLOYARION STANITSA A'.pdf
    53.5 KB · Views: 1,077
  • Ανάστα ο Θεός Θρ. Στανίτσα.pdf
    34.1 KB · Views: 808
  • Εις την Κοίμησιν της Θεοτόκου.pdf
    37.6 KB · Views: 1,455
  • Εξέδυσάν με Στανίτσα.pdf
    44.3 KB · Views: 1,154
  • Μεγαλυνάρια της Υπαπαντής.pdf
    89.1 KB · Views: 837
  • Σε υμνουμεν.pdf
    41 KB · Views: 854
Μ

Μιχαηλ Τσαβαρης

Guest
Δεν ξερω αν μπορουμε να γραφουμε τετοια πραγματα στο site αλλα θα κανω μια προσπαθεια! Υπαρχει ενα βιβλιο με το ονομα "Θρασυβούλου Στανίτσα: Μουσικά Χειρόγραφα: Ἕσπερινός - Ὄρθρος." Το βιβλίο περιέχει 562 σελίδες φωτοτυπημένων κ΄ σκαναρισμένων χειρογράφων τοῦ Θρασ. Στανίτσα μ[ε μαθήματα Ἑσπερινοῦ, Ὄρθρου (συμπεριλαμβάνεται ἀργό κ΄σύντομο ειρμολόγιο) σε ιδιαίτερα καλαίσθητη μορφή καὶ μὲ τὸν μοναδικό καλλιγραφικό τρόπο γραφής τοὐ Θρασ. Στανἰτσα. Για παραγγελειες εδω http://www.music-art.gr/component/p...id,0/option,com_virtuemart/Itemid,1/vmcchk,1/

ΠΡΟΣΟΧΗ! δεν εχω καμια σχεση με το συγκεκριμενο site! Για να μην νομιζει καποιος οτι βγαζω και χρηματα απο αυτο! Απλα πιστευω οτι οποιος θελει μερικα εργα χειρογραφα του μεγαλου αρχοντα μπορει να βρει και εδω! Σας ευχαριστω
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όπως βλέπεις, ... κανένα δεν έγραψε ο μακαρίτης...:D
Νικολαΐδης το ένα, Παϊβανάς το άλλο.... και ρολόϊ με ρολόϊ... έχει διαφορά:D
 
Top