[Ψάχνω] Συνεχείς δίφωνες αναβάσεις - καταβάσεις

tb---

τσοπάνης
Καλημέρα σας

Αναζητώ σημεία εντός μουσικών θεμάτων, όπου παρατηρείτε το φαινόμενο των διπλών συνεχών δίφωνων αναβάσεων ή καταβάσεων.

Το γράφω λίγο πιο αναλυτικά πχ Πα-Γα-Κε ή Ζω – Δι – Βου, κτλ ανεξαρτήτως ήχου, κτλ.

Δεν αναφέρομαι σε ασκήσεις κτλ , αλλά καθαρά σε μουσικά θέματα , και πιο συγκεκριμένα στα κλασικά μέλη.

Όποιος θυμάται τέτοια σημεία ας επικοινωνήσει μαζί μου έστω και με π.μ.

Ευχαριστώ
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Γενικά αυτές οι κινήσεις θεωρούνται ως επιρροή από την ευρωπαϊκή μουσική, αφού αποτελούν ουσιαστικά αναλελυμένες συγχορδίες. Χωρίς να είμαι απόλυτος, δεν νομίζω ότι θα βρείτε και πολλές σε κλασικά κείμενα. Μάλλον σε μαθήματα νεωτέρων πρέπει να ψάξετε.
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Δεν είναι ακριβώς αυτό που ζητάτε,όμως ο Νικόλας Σμύρνης,δίδει μια αρμονική κίνηση αλυσίδας με δίφωνες καταβάσεις στον στίχο "Επαρον υπερ ημών βαπτιστά" του δοξαστικού της Θ΄ώρας των Θεοφανείων ΠΑ ΒΟΥ ΝΗ ΠΑ ΖΩ ΝΗ ΚΕ ΖΩ ΔΙ (βλ.Δοξαστάριον του όλου ενιαυτού Ν.πρωτ.Σμύρνης,τομ.Β΄ 1879,σελ.21.Παρόμοιες κινήσεις θα βρείτε και στον Ι.Σακελλαρίδη και στον Κ.Πρίγγο (αυτοί πρφανώς τον αντέγραψαν).
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... στον στίχο "Επαρον υπερ ημών βαπτιστά" του δοξαστικού της Θ΄ώρας των Θεοφανείων ...
...
 

Attachments

  • Nik_Smyrnis.jpg
    Nik_Smyrnis.jpg
    40 KB · Views: 10
E

emakris

Guest
Όχι, ο κ. Σαλάτας εννοεί μάλλον κάτι σαν το συνημμένο (από τα λειτουργικά σε α΄ ήχο του Χατζηαθανασίου), το οποίο δανείστηκα από τη συλλογή του κ. Τσακίρογλου. Ευρωπαϊκό μεν, αλλά... ωραίο!
 

Attachments

  • Χατζηαθανασίου.jpg
    106.3 KB · Views: 8

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Άλλωστε η γραμμή του Νικολ. Σμύρνης δεν αποτελείται στην ουσία από δίφωνες καταβάσεις, αλλά είναι αναλελυμένη γραφή συνεχούς κατάβασης, που εκτελείται συνήθως από πολλούς ψάλτες κατ' αυτό τον τρόπο.
 

tb---

τσοπάνης
Στο αρχαίο αργό εισοδικό "Δευτε προσκυνήσομεν" ή στο " Τον Δεσπότην" δεν έχουμε 2 φορές συνεχόμενη διπλή κατάβαση; Γράψε λάθος ... τα διαστήματα με μπερδεύουν.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Ένα πουλάκι μου είπε ότι πολλά συνεχή δίφωνα έχει ο κ Ταλιαδώρος στο έργο του. Αλλά αυτό το έργο είναι και θα παραμήνει άγνωστο σε μένα (συγγνώμη μαστερ που σε πληγώνω :D).
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ένα πουλάκι μου είπε ότι πολλά συνεχή δίφωνα έχει ο κ Ταλιαδώρος στο έργο του. ....
Όπως το κατωτέρω, αλλά μάλλον είναι από ευρωπαϊκή επίδραση.
 

Attachments

  • «Σε Υμνούμεν» ήχος Γ΄Χ.Ταλιαδώρου.jpg
    86 KB · Views: 10
Last edited:

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
[Σημείωση συντονιστή]

Μια υπο-συζήτηση με αφορμή το ανωτέρω «Σε υμνούμεν» μεταφέρθηκε σε οικείο θέμα :
Σε υμνούμεν Γ΄ήχου Χ.Ταλιαδώρου
Βεβαίως Ως γραφή είναι νεφανής . Τέτοιου έίδους καταβάσεις κατα την εκτέλεση , σαν στολίδια ,έκανε και ο Παναγιωτίδης
 
Last edited by a moderator:
Top