Συναυλία στο Βέλγιο με Εκκλησιαστικά Μέλη Πέτρου Πελοποννησίου (1979)

Χωρίς λόγια...........
 

Attachments

  • 01. Τη υπερμάχω.mp3
    1.3 MB · Views: 327
  • 02. Κεκραγάριο-Κατευθυνθήτω-Τας εσπερινάς-Κυκλώσατε λαοί.mp3
    4 MB · Views: 449
  • 03. Άξιον εστίν την υπέρθεον υμνείν Τριάδα.mp3
    1.3 MB · Views: 285
  • 04. Την ωραιότητα.mp3
    3.4 MB · Views: 324
  • 05. Εκ νεότητος μου - Α΄ Αντίφωνο Δ΄ Ήχου.mp3
    3.7 MB · Views: 358
  • 06. Πολυέλεος Δούλοι Κύριον - Ήχος Πλ. α΄.mp3
    6.2 MB · Views: 440
  • 07. Κράτημα του Τριαδικού Μαθήματος του Πολυελέου.mp3
    13.2 MB · Views: 541
  • 08. Αργά Ευλογητάρια.mp3
    6.2 MB · Views: 429
  • 09. Δοξολογία Ήχος δ΄ Άγια.mp3
    5.7 MB · Views: 446
  • 10. Κοινωνικό Εις μνημόσυνον - Ήχος Βαρύς (Μονωδία Γεωργ. Λαμπρόπουλος).mp3
    7.6 MB · Views: 470
  • 11. Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις.mp3
    21.3 MB · Views: 501
  • 12. Σε υμνούμεν - Πατριαρχικόν (Bonus Track).mp3
    2.2 MB · Views: 361

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;80666 said:
Έχω την εντύπωση ότι η συναυλία στο Βέλγιο δεν ήταν με μέλη του Πέτρου Πελοποννησίου.

Ὁ Ἄρχων ἦρθε δύο φορὲς στὸ Βέλγιο. Τὴν πρώτη φορὰ τὸ 1977 (βλ. τὶς ἀναρτήσεις τῶν κ. Vagelis, nkm13 καὶ Nektarios). Τὴν δεύτερη φορά, τὸ 1979, ἔδωσε τρεῖς συναυλίες (Βρυξέλλες, Γάνδη καὶ Λουβαὶν) καὶ τότε ἔψαλε μόνο μέλη τοῦ Πέτρου.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πολλὲς εὐχαριστίες γιὰ τὸ ἀνέβασμα.

Ἄντε γιατὶ τώρα τελευταία μᾶς «βομβαρδίζουν» μὲ διάφορα γιὰ κατανυκτικὸ ἤ μὴ ψάλσιμο, συγκρίσεις γίνονται μεταξὺ τοῦ ὕφους Σ. Καρᾶ καὶ τοῦ πατριαρχικοῦ ὕφους του Θρ. Στανίτσα, χορωδίες κοσμικὲς ἀπὸ τὸ πουθενὰ ἀναδεικνύονται σὲ κορωνίδα τοῦ ἁγιορειτικοῦ ὕφους κι ἄλλα τέτοια καὶ μάλιστα ἀπὸ συναδέλφους ποὺ ὑποτίθεται βρίσκονται σὲ στάδιο «μαθητείας» καὶ «ἀναζήτησης». Ἐνῶ εἶναι φανερὸ πὼς ἔχουν κάνει τὴν ἐπιλογή τους -καὶ καλὰ κάνουν, δικαίωμά τους.

Ἀλλὰ τελευταία ἔχει μπεῖ κι ἄλλη παράμετρος. Συγκεκριμένη νεωτερικὴ σχολὴ δικαιώνεται γιὰ τὸ νεωτερίζον ὕφος της ἐπειδὴ οἱ θιασῶτες της χαρακτηρίζονται πνευματικοὶ ἄνθρωποι, ἐφαρμόζουν αὐστηρὰ τὰ ἀρχαία τυπικὰ, εἶναι ταπεινοὶ καὶ ἄλλα τέτοια. Οἱ ὑπόλοιποι τραγουδᾶμε, παὶρνουμε λεφτὰ, εἴμαστε ἐγωιστὲς καὶ ὑπερήφανοι κοκ.

Ἄντε νὰ δοῦμε τὶ ἄλλο θὰ μᾶς προσάψουν ...

Ξαναγυρίζω νοερὰ στὶς Βρυξέλλες, ἀπὸ τὶς μεγάλες μουσικὲς στιγμὲς τῆς ψαλτικῆς μας παράδοσης. Τυχεροὶ κάποιοι ἐδῶ μεσα ποὺ τὰ 'ζησαν ...
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Ευχαριστούμε πολύ, Ευάγγελε!

Ακριβή ημερομήνια της συναυλίας υπάρχει;

Ευχαριστώ.

Απόστολος

Βρυξέλλες, 13 Νοεμβρίου (1979) - Γάνδη, 15 Νοεμβρίου - Λουβαίν, 16 Νοεμβρίου. (Ἡ ἠχοληψία πραγματοποιήθηκε στὶς Βρυξέλλες). Στὴ Λουβαὶν συνέβη τὸ ἑξῆς κατὰ τὴν ἐκτέλεσι τοῦ τροπαρίου τῆς Κασσιανῆς· ὁ Ἄρχων διέπραξε κάποιο λάθος στὰ τοῦ καλοφωνάρη (ἔψαλε δηλαδὴ τὸ ''ἔρως'' στὴ θέσι τοῦ ''οἴμοι''). Ἀμέσως μετὰ τὴν συναυλία, βαθιὰ στενοχωρημένος ἔκλαψε γοερῶς. Τοῦ λέγαμε διάφορα (τοῦ τύπου ''αὐτὰ συμβαίνουν σὲ ὁποιονδήποτε'' κλπ.). Ὅταν συνῆλθε εἶπε, ''Αὐτὰ μποροῦν νὰ συμβοῦν σὲ ὁποιονδήποτε, ὄχι ὅμως στὸν Ἄρχοντα Πρωτοψάλτη τῶν Πατριαρχείων ...''.
 

nektarios

Παλαιό Μέλος
Παρακαλώ τους συντονιστές να τοποθετήσουν το θέμα στη σωστή κατηγορία.(Χορωδία Στανίτσα).Να είστε καλά!!!!!
 

greek487

Tasos N.
Πολλὲς εὐχαριστίες γιὰ τὸ ἀνέβασμα.

Ἄντε γιατὶ τώρα τελευταία μᾶς «βομβαρδίζουν» μὲ διάφορα γιὰ κατανυκτικὸ ἤ μὴ ψάλσιμο, συγκρίσεις γίνονται μεταξὺ τοῦ ὕφους Σ. Καρᾶ καὶ τοῦ πατριαρχικοῦ ὕφους του Θρ. Στανίτσα, χορωδίες κοσμικὲς ἀπὸ τὸ πουθενὰ ἀναδεικνύονται σὲ κορωνίδα τοῦ ἁγιορειτικοῦ ὕφους κι ἄλλα τέτοια καὶ μάλιστα ἀπὸ συναδέλφους ποὺ ὑποτίθεται βρίσκονται σὲ στάδιο «μαθητείας» καὶ «ἀναζήτησης». Ἐνῶ εἶναι φανερὸ πὼς ἔχουν κάνει τὴν ἐπιλογή τους -καὶ καλὰ κάνουν, δικαίωμά τους.

Ἀλλὰ τελευταία ἔχει μπεῖ κι ἄλλη παράμετρος. Συγκεκριμένη νεωτερικὴ σχολὴ δικαιώνεται γιὰ τὸ νεωτερίζον ὕφος της ἐπειδὴ οἱ θιασῶτες της χαρακτηρίζονται πνευματικοὶ ἄνθρωποι, ἐφαρμόζουν αὐστηρὰ τὰ ἀρχαία τυπικὰ, εἶναι ταπεινοὶ καὶ ἄλλα τέτοια. Οἱ ὑπόλοιποι τραγουδᾶμε, παὶρνουμε λεφτὰ, εἴμαστε ἐγωιστὲς καὶ ὑπερήφανοι κοκ.

Ἄντε νὰ δοῦμε τὶ ἄλλο θὰ μᾶς προσάψουν ...

Ξαναγυρίζω νοερὰ στὶς Βρυξέλλες, ἀπὸ τὶς μεγάλες μουσικὲς στιγμὲς τῆς ψαλτικῆς μας παράδοσης. Τυχεροὶ κάποιοι ἐδῶ μεσα ποὺ τὰ 'ζησαν ...

Φίλε Δομέστιχε,

Ήρθα και εγώ να απολαύσω λίγο Στανίτσα που δεν έχω ακούσει για κάμποσω καίρο. Εαν μου επιτρέψεις όμως, να μοιράσθω και εγω λίγα απ' την εμπειρία μου.

Σε όλα μου τα χρόνια στη 'σχολή Καρά' ΠΟΤΕ δεν άκουσα αρνητικές ηθικές γενικεύσεις για κανένα σύνολο ιεροψαλτών, είτε σε ιδιωτικές συζητήσεις, ειτε σε δημοσιο περιβαλλων. Για συγκεκριμενα προσωπα κατα καιρους, ναι. Αλλα για πληθος ανθρωπων που ακολοθουν μια συγκεκριμενη καταρτιση, οχι.

Και να μου πει κανεις οτι ολοι οι πατριαρχικοι ειναι εγωιστες, ολοι τραγουδανε, ολοι ειναι αμορφωτοι κτλ., δεν θα το δεχτω.

Εχω φιλους "Πατριαρχικους", με τους οποιους εχουμε μεγαλο αλληλοσεβασμο, που ειναι πιο πιστοι, πιο αγαθοι, και πιο ταπεινοι απο μενα.

Ναι, εχω τις μουσικες μου αρχες και προτιμησεις......ποια μαθηματα θα ψαλλω, ποια τα ισοκρατηματα, ποιες οι αναλυσεις, ποια τα διαστηματα, με ποια ενταση θα ψαλλουμε κτλ. Αλλα για να κρινω το χαρακτηρα των ανθρωπων σε αλλες 'σχολες', δεν εχει νοημα.

Τελος παντων, το 'εδαφος' εδω ειναι του Στανιτσα, οποτε ας τον απολαυσουμε οσοι θελουμε με καθαρη καρδια και με αγαπη προς τους συναδελφους μας. Δεν χρειαζεται να μειώσω 'τους αλλους' για να χαρω 'τους δικους μου'.

Να 'σαι καλα,
Τασος

. . .
 

Elias Labro

Elias Labro
πέστα χρυσόστομε.....νισαφι πια!!!!!! Βαρεθηκαμε να ακουμε αναρθρα ααααα και εεεεεε.....ο κοσμο διψαει για πατριαρχικα ακο΄σματα...οπως ανωθεν.....
 
Top