Συναυλία στον Πύργο της Ηλείας

Για την παρούσα συναυλία δε γνωρίζω, δεν αποκλείετε πάντως να διοργανώθηκε με πρωτοβουλία του αειμνήστου Βασ. Καλογερόπουλου.Εντύπωση μου κάνει το ρεπερτόριο της, γιατί περιέχει ταυτόχρονα Τροπάρια Αναστάσιμα, Τριωδίου και Πεντηκοσταρίου.
 

Attachments

  • 01. Κεκραγάριο Ιακώβου Ήχος β'΄ - Ιδιόμελο ''Φέροντες τα παρόντα''.mp3
    5.7 MB · Views: 373
  • 02. Στιχηρό Ανατολικό '' Έρραναν μύρα''.mp3
    853.9 KB · Views: 209
  • 03. Ιδιόμελο Ο τον Αμπελώνα - Ιακώβου Πρωτ.mp3
    5.5 MB · Views: 308
  • 04. Απολυτίκια Κατανυκτικών Εσπερινών.mp3
    2.4 MB · Views: 248
  • 05. Της μετανοίας - Τα πλήθη.mp3
    3 MB · Views: 307
  • 06. Πεντηκοστήν εορτάζομεν - Πάντα χορηγεί.mp3
    2.7 MB · Views: 235

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ωι Ευάγγελε, τι ανεβάζεις σήμερα....
(He is on fire)

Μόνο μη σου απαντήσει κανένα νέο μέλος με όνομα Tsiounis_X ή Tsiounispolice (κάτι τέτοιο τέλος πάντων)
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Τι ωραια πραγματα ειναι αυτα που ανεβαζετε σημερα με τον αρχοντα Στανιτσα κ.Σφακιανακη!! Ενα ευχαριστω ειναι λιγο!!:)
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Για την παρούσα συναυλία δε γνωρίζω, δεν αποκλείετε πάντως να διοργανώθηκε με πρωτοβουλία του αειμνήστου Βασ. Καλογερόπουλου.Εντύπωση μου κάνει το ρεπερτόριο της, γιατί περιέχει ταυτόχρονα Τροπάρια Αναστάσιμα, Τριωδίου και Πεντηκοσταρίου.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ, Ευάγγελε!!

Μήπως γνωρίζεις ημερομηνία;

Απόστολος
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητέ Ευάγγελε, ευχαριστούμε για τις ωραίες και σπάνιες ηχογραφήσεις. Να είσαι καλά. Μακάρι να συμπληρωθούν και ημερομηνίες και ιστορικά στοιχεία σε όλες. Ευχαριστούμε πολύ.
 
Μόνο μη σου απαντήσει κανένα νέο μέλος με όνομα Tsiounis_X ή Tsiounispolice (κάτι τέτοιο τέλος πάντων)

Κ. Μαμάη, Ο Τσιούνης πόσους και ποιους δίσκους έχει κυκλοφορήσει;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Δε γνωρίζω με σιγουριά καθώς το Κέντρο Παραδοσιακών Μουσικών Εκδόσεων δεν έχει ιστοσελίδα (αν έψαξα καλά). Έχει απ' ότι ξέρω εκδόσει ηχογραφήσεις της περιόδου πρωτοψαλτίας του Στανίτσα στο πατριαρχικό ναό (με αριστερό το Δανιηλίδη), τον εσπερινό στη Παναγία Χρυσοσπηλιώτισσα με δεξιό Στανίτσα αριστερό Ταλιαδώρο, χειρόγραφα του Στανίτσα κ.α.

Το τηλ τους είναι 2105149430
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η παρούσα ηχογράφηση ακούω να είναι τμήμα αυτής, την οποία απέδωσα με εικασία στη γνωστή συναυλία στο Ρεξ (ο Πετρίδης έγραφε «Συναυλία Αθηνών Θ. Στανίτσα»), απλά σε πιο ανεβασμένες στροφές. Τα μη επαρκή στοιχεία του Πετρίδη δεν αποκλείουν να έγινε στον Πύργο, όμως πιστεύω πως δύσκολα να έγινε εκεί. Συγκεκριμένα, από τα μέλη προκύπτει ότι η συναυλία έγινε με το Νέο Κύκλο Κωνσταντινουπολιτών. Η φήμη του Ιερωνύμου, που ακούγεται στην πλήρη μορφή της ηχογράφησης, την τοποθετεί χρονικά μέχρι και το 1973, εποχή που ο Άρχων έδινε συναυλίες μόνο με τη χορωδία του Νέου Κύκλου. Εντούτοις, στον κατάλογο των συναυλιών του ΝΚΚ, που δημοσιεύται στο λεύκωμα της πρώτης δεκαετηρίδος του εν λόγω συλλόγου, δε μαρτυρείται τέτοια συναυλία στον Πύργο. Επίσης, το «Δούλοι Κύριον» είναι σε παλιότερη διασκευή από αυτή των Βρυξελλών και του Παρνασσού.
 
Top