Συναυλία Ελληνικής Βυζαντινής Χορωδίας στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών 4-2-2010

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μήπως κάποιο από τα μέλη της χορωδίας μπορεί να ανεβάσει κάποιο ηχητικό έστω για δείγμα;
 

Shota

Παλαιό Μέλος

Μοῦ ἔκαναν ἐντύπωση οἱ συνεχεῖς παρατονισμοί αὐτοῦ τοῦ ἀρχαίου μέλους.

Νομίζω ότι αυτό είναι κυρίως πρόβλημα της μεταγραφής (Ο Μιχάλης Αδάμης απότι κατάλαβα ακολουθεί τους δυτικούς).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νομίζω ότι αυτό είναι κυρίως πρόβλημα της μεταγραφής (Ο Μιχάλης Αδάμης απότι κατάλαβα ακολουθεί τους δυτικούς).
Εὐχαριστοῦμε πολύ. Αὐτό ἴσως θέλει περισσότερη ἐπεξήγηση γιά νά τό καταλάβουμε, μᾶλλον σέ νέο θέμα (ἄν δέν ὑπάρχει κάτι σχετικό).


 

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ1

Νέο μέλος
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου το κείμενο της ικετηρίου ακολουθίας δια το περιβάλλον.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου το κείμενο της ικετηρίου ακολουθίας δια το περιβάλλον.
«Ιερή ακολουθία υπέρ προστασίας του περιβάλλοντος», ποιηθείσα υπό του πρώην Μητροπολίτου Πατρών Νικοδήμου Βαλληνδρά, έκδ. Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, Αθήναι 1993.​
Ἐδῶ, μέ λάθος προβαλλόμενο ἐξώφυλλο βέβαια. Ἐδῶ ὅμως στό 10ο βιβλίο φαίνεται τό ἐξώφυλλο.

 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αντιγράφω από εδώ:

Σίγουρα πρόκειται για μια πρωτότυπη παραγωγή, με την Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία να αποδίδει τα μέλη με έξαρση και “χορευτική διάθεση”, θα λέγαμε, ιδίως τους κανόνες του όρθρου, και τον Λυκούργο Αγγελόπουλο να μελοποιεί “κατά μίμηση προς τα νοούμενα”. Το cd αποτελεί μια έκφανση της σύγχρονης υμνογραφικής παραγωγής και μελοποιϊας, με συγκεκριμένη αποστολή: “υπέρ ευσταθείας πάσης κτίσεως”.

Ας αναρτήσει κάποιος ένα δείγμα της “κατά μίμηση προς τα νοούμενα” μελοποιΐας του Άρχοντα Λ.A. Ευχαριστώ.

Υγ1. Γίνεται να (προσ)εύχεται κανείς “υπέρ ευσταθείας πάσης κτίσεως” με “χορευτική διάθεση”;:confused: Είναι μετά ν᾽απορεί κανείς πως "στέκεται" το σύμπαν..:eek:
Υγ2. Πρωτότυπη & σύγχρονη παραγωγή ή "μουσική απ᾽το Βυζάντιο..";:confused:
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δημήτρη, σεβαστό το δικαίωμα της άποψης, αλλά αρχίζει και γίνεται κουραστικό, κατά τη γνώμη μου, να ανακινούνται σε άσχετο χρόνο όλα τα συναφή θέματα και να ξεκινούν όλο και νέοι, ατέρμονες κύκλοι αντιπαράθεσης, για να δημιουργούνται συλλογικές εντυπώσεις. Έτσι προβλέπω να γίνεται και με αυτό το θέμα.
Θα περίμενε κανείς από έναν επιστήμονα και εξαίρετο ψάλτη, που ξέρω ότι είσαι, να βλέπει τη μουσική από πτυχές διαφορετικές από αυτές της "πολεμικής". Υπάρχουν και άλλα θετικά πράγματα στη μουσική εκτός από το μουσικολογικό πρόβλημα (για όσους θέλουν να το βλέπουν έτσι).
Προσωπικά, διαμαρτύρομαι, γιατί πιστεύω ότι με το πρόσχημα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών γίνεται προσπάθεια να μεταβληθεί ένα χώρος φιλικής επικοινωνίας σε προμαχώνα μουσικοϊδεολογικής εκστρατείας, χωρίς να ερωτηθεί κανείς από εμάς γι' αυτό, πράγμα που δίνει στο φόρουμ κλίμα και πνεύμα μέσα στο οποίο πολλοί, όπως κι εγώ, δεν αισθάνονται καθόλου άνετα να συμμετέχουν. (Το ίδιο φυσικά θα έλεγα και αν γινόταν από την αντίθετη πλευρά). Την άποψή μου λέω...
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Γιώργος Μ.;79082 said:
Δημήτρη, σεβαστό το δικαίωμα της άποψης, αλλά αρχίζει και γίνεται κουραστικό, κατά τη γνώμη μου, να ανακινούνται σε άσχετο χρόνο όλα τα συναφή θέματα και να ξεκινούν όλο και νέοι, ατέρμονες κύκλοι αντιπαράθεσης, για να δημιουργούνται συλλογικές εντυπώσεις. Έτσι προβλέπω να γίνεται και με αυτό το θέμα.
Θα περίμενε κανείς από έναν επιστήμονα και εξαίρετο ψάλτη, που ξέρω ότι είσαι, να βλέπει τη μουσική από πτυχές διαφορετικές από αυτές της "πολεμικής". Υπάρχουν και άλλα θετικά πράγματα στη μουσική εκτός από το μουσικολογικό πρόβλημα (για όσους θέλουν να το βλέπουν έτσι).
Προσωπικά, διαμαρτύρομαι, γιατί πιστεύω ότι με το πρόσχημα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών γίνεται προσπάθεια να μεταβληθεί ένα χώρος φιλικής επικοινωνίας σε προμαχώνα μουσικοϊδεολογικής εκστρατείας, χωρίς να ερωτηθεί κανείς από εμάς γι' αυτό, πράγμα που δίνει στο φόρουμ κλίμα και πνεύμα μέσα στο οποίο πολλοί, όπως κι εγώ, δεν αισθάνονται καθόλου άνετα να συμμετέχουν. (Το ίδιο φυσικά θα έλεγα και αν γινόταν από την αντίθετη πλευρά). Την άποψή μου λέω...

Όταν εκθειάζεται η μελοποιητική ικανότητα "ανδρός ουκ ασήμου", εύλογο είναι να ζητούνται (παρα)δείγματα, όχι a priori προς αμφισβήτηση..

Yγ. Tα προσωπικά εκ μέρους σου τα αντιπαρέρχομαι για δεύτερη κ τελευταία, το τονίζω, φορά. Υπάρχουν και πιο "ξεκούραστα" και "δροσερά" θέματα στο φόρουμ.. Κανείς δεν είναι, άλλωστε, υποχρεωμένος να απαντά παντού, δίκην συντονιστού ή "πυροσβέστη". Τα δε περί "πολεμικής" προδίδουν, φοβούμαι, ανιστορική συνείδηση..
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Κανείς δεν είναι, άλλωστε, υποχρεωμένος να απαντά παντού, δίκην συντονιστού ή "πυροσβέστη". ...

Αν δεν υπήρχαν αυτοί οι εθελοντές ... «πυροσβέστες», των οποίων τα ονόματα είναι γνωστά και σεβαστά, και φυσικά και οι συντονιστές, ως καθ' ύλην αρμόδιοι, το «Ψαλτολόγιο» θα είχε γίνει προ πολλού παρανάλωμα.

Και νάρχεται ο ... «εμπρηστής» (με όσα εισαγωγικά θέλετε), να διαμαρτύρεται όταν κάποιος ρίχνει ένα κύπελλο νερό στη φωτιά! Ε, πάει πολύ!
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Αντιγράφω από εδώ:



Ας αναρτήσει κάποιος ένα δείγμα της “κατά μίμηση προς τα νοούμενα” μελοποιΐας του Άρχοντα Λ.A. Ευχαριστώ.

Υγ1. Γίνεται να (προσ)εύχεται κανείς “υπέρ ευσταθείας πάσης κτίσεως” με “χορευτική διάθεση”;:confused: Είναι μετά ν᾽απορεί κανείς πως "στέκεται" το σύμπαν..:eek:
Υγ2. Πρωτότυπη & σύγχρονη παραγωγή ή "μουσική απ᾽το Βυζάντιο..";:confused:
Η ΑΘΠ ο Οικουμενικός Πατριάρχης (ο οποίος παρέστη στην εκδήλώση και γράμμα του περιέχεται στον ψηφιακό δίσκο) έχει μάλλον διαφορετική γνώμη από σένα. Μήπως "παρεκκλίνει" κι αυτός; Αν νομίζεις ότι είναι έτσι, πήγαινε να διαμαρτυρηθείς.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Όταν εκθειάζεται η μελοποιητική ικανότητα "ανδρός ουκ ασήμου", εύλογο είναι να ζητούνται (παρα)δείγματα, όχι a priori προς αμφισβήτηση..

Yγ. Tα προσωπικά εκ μέρους σου τα αντιπαρέρχομαι για δεύτερη κ τελευταία, το τονίζω, φορά. Υπάρχουν και πιο "ξεκούραστα" και "δροσερά" θέματα στο φόρουμ.. Κανείς δεν είναι, άλλωστε, υποχρεωμένος να απαντά παντού, δίκην συντονιστού ή "πυροσβέστη". Τα δε περί "πολεμικής" προδίδουν, φοβούμαι, ανιστορική συνείδηση..

1. Μπορείς να αγοράσεις τον δίσκο, για να δείς την ικανότητα που αποζητάς.

2. Δεν ξέρω τί θα κερδήσετε με όλη σας αυτή την στάση εσύ και όσοι σκέφτονται και ενεργούν σαν και σένα, αλλά έχετε χάσει ήδη κάτι σημαντικό: την ανθρωπιά σας και την ευαισθησία σας. Κι όχι μόνο αυτό. Θέλετε και τους άλλους να είναι σαν και σάς. Και δεν ανέχεστε ανθρώπους σαν το Γιώργο. Τα γραφικά ρητά περί κέρδους και ζημίας τα γνωρίζετε (και ισχύουν φυσικά για όλους μας).
Καλή ανάνηψη!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοί πυρσευταί,

Αντιπροτείνω να ενδιατρίψετε στον σύνδεσμο που μόλις ανακάλυψα, ενώ αναζητούσα τί το καταναλίσκον και τί το πυρ! Η Μέδουσα της Βέροιας παρέχει πολλαπλές λύσεις... σαν την Ανέμη της Κρήτης.

Το ειρμολόγιον-σίγουρα γνωστό και στον φίλτατο Λαοσυνάκτη- αφιερώνεται σε όλη την ομήγυρη, πυρσευθείσαν και ου φλεγείσαν...

Έχει κ ματς , που λέει κ ένας φίλος σας, ον φιλώ....

Δ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Είναι ιδέα μου, ή κάποιοι διαρρηγνύουν ξαφνικά μετά από πολύ καιρό και ποικίλα θέματα τα ιμάτιά τους, και δη μονομερώς, ανάλογα από πού φέρνει ρεύμα το air condition??? Δεν έχει παρατηρηθεί αλλού τόσο ξαφνική εγρήγορση και δυναμική παράσταση διαμαρτυρίας... :eek:

Καθόλου άξιον απορίας που το σχέδιο "Ξενοκράτης" ποτέ δεν ήταν αποτελεσματικό στη χώρα αυτή... :D
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν ξέρω τί θα κερδήσετε με όλη σας αυτή την στάση εσύ και όσοι σκέφτονται και ενεργούν σαν και σένα, αλλά έχετε χάσει ήδη κάτι σημαντικό: την ανθρωπιά σας και την ευαισθησία σας. Κι όχι μόνο αυτό. Θέλετε και τους άλλους να είναι σαν και σάς. Και δεν ανέχεστε ανθρώπους σαν το Γιώργο.

Φίλτατε Λαοσυνάκτα,

Βαριὲς κουβέντες κι ἐπὶ προσωπικοῦ καὶ σὲ προσωπικὴ κατάσταση.

Ὁ καθένας ἐδῶ ἔχει τὸ ὕφος του -ἀσχέτως ψαλτικῆς- καὶ κανένα ὕφος δὲν εἶναι καλύτερο ἀπὸ τὸ ἄλλο -ἀσχέτως ψαλτικῆς- στὴν δύσκολη διαδικτυακὴ ἐπικοινωνία.
 
Η ΑΘΠ ο Οικουμενικός Πατριάρχης (ο οποίος παρέστη στην εκδήλώση και γράμμα του περιέχεται στον ψηφιακό δίσκο) έχει μάλλον διαφορετική γνώμη από σένα. Μήπως "παρεκκλίνει" κι αυτός; Αν νομίζεις ότι είναι έτσι, πήγαινε να διαμαρτυρηθείς.

Οι παρεκκλίσεις του πατριάρχη είναι πολλές. Ένα παράδειγμα μόνο.
Η εκδήλωση ήταν για την προστασία του περιβάλλοντος. Οι γνώστες γνωρίζουν ότι η Coca Cola μολύνει τις υδροφόρες πηγές με τα απόβλητά της σε πολλές χώρες του κόσμου. Προς ενημέρωση:
ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ Coca Cola, ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΑ ΤΩΝ ΗΠΑ, ΣΤΙΣ 29/10/2009 (ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ):
«Απόψε συγκεντρωθήκαμε σε αυτό το εκπληκτικό κέντρο, στην πραγματικότητα ένα μουσείο, προς τιμήν ενός από τα πιο αγαπημένα προϊόντα, μιάς ―αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη λέξη― “εικόνας” του 20ου αιώνα…Συγκεντρωθήκαμε χάρη σε έναν αγαπημένο και έμπιστο φίλο, τον κύριο Μουχτάρ Κεντ, ο οποίος προεδρεύει σε αυτήν την εκπληκτική εταιρία, με περισσότερους από 1.000.000 υπαλλήλους σε 200 χώρες, με την ιδιότητα του προέδρου και του γενικού διευθυντή…
Συγκεντρωμένοι εδώ μαζί με όλους εσάς πρέπει να μιλήσουμε για αναψυχή, κάτι πολύ γνωστό στον κόσμο της κόκα κόλα».
(πηγή: http://www.augoustinos-kantiotis.gr/?p=7744)
Για να μην μιλήσω για τον οικουμενισμό (συνεχίζει την προδοτική παράδοση των προκατόχων του που δίχασαν τον ορθόδοξο ελληνισμό). Αυτός ο άνθρωπος πιστεύεται ότι νοιάζεται για την παράδοση στη μουσική; Όταν πετύχουν την ένωση των εκκλησιών ποιος θα νοιαστεί για το παραδοσιακό ύφος. Όλα στο βωμό των "κοινωνικών" σχέσεων...
Την άποψή μου λέω και εγώ, δόξα τω Θεώ οι εποχές των διωγμών(των σωματικών τουλάχιστων, γιατί οι ψυχολογικοί καλά κρατούν) τελείωσαν.
 

Attachments

  • coca.jpg
    63.4 KB · Views: 7

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Είναι ιδέα μου, ή κάποιοι διαρρηγνύουν ξαφνικά μετά από πολύ καιρό και ποικίλα θέματα τα ιμάτιά τους, και δη μονομερώς, ανάλογα από πού φέρνει ρεύμα το air condition??? Δεν έχει παρατηρηθεί αλλού τόσο ξαφνική εγρήγορση και δυναμική παράσταση διαμαρτυρίας... :eek:

Καθόλου άξιον απορίας που το σχέδιο "Ξενοκράτης" ποτέ δεν ήταν αποτελεσματικό στη χώρα αυτή... :D

Τα "κάποιοι" και το γ΄ πρόσωπο άστα αγαπητέ μου. Έχω όνομα συγκεκριμένο και θα ήταν καλό να μου απευθύνεασαι κατ' ευθείαν. Air condition δεν έχω στο σπίτι που μένω κι έτσι δεν ξέρω κατά πού φυσάει. Για το "μονομερώς", εσύ ξέρεις πώς το εννοείς, αλλά εγώ έχω να σου πώ ότι ο Γιώργος δεν είναι "οπαδός" μου, ούτε οπαδός του Καρά, ούτε κανενός, ούτε μίλησε υπέρ μας, αλλά εξέφρασε μια διαμαρτυρία για μια νοοτροπία που είναι ικανή να καταστρέψει οποιοδήποτε θέμα σε ένα χώρο που υποτίθεται ότι είναι χώρος συζήτησης. Είναι ένας άνθρωπος που έχει την βασική αρετή να μπορεί να δεχτεί τον άλλο και να διαλεχθεί όντως μαζί του. Δεν μπορώ να ανεχτώ αυτή η ευαισθησία και η καλωσύνη (του Γιώργου ή του οποιουδήποτε) να λοιδορείται. Γι' αυτό έγραψα αυτό που έγραψα.
Ως πρός το "μετά ποικίλσ θέματα", συμμετείχα, αν πρόσεξες, σε μερικά, όπου η συζήτηση ήταν νηφάλια.
Όσο για το "μετά από πολύ καιρό", δεν έχουμε μόνο το Ψαλτολόγιο βέβαια στη ζωή μας. Μετά την ολοκλήρωση, παρουσίαση και έγκριση της διατριβής μου, που μου απορροφούσε όλο μου το χρόνο, είπα να επιστρέψω στην παρέα. Αλλά βλέπω ότι μάλλον δεν έχει και τόσο νόημα.
 
Top