Συναξάριον Μηναίου και Υπόμνημα Τριωδίου ή Πεντηκοσταρίου

Χριστός Ανέστη! Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε εσείς στις ενορίες σας. Διανύουμε την κινητή περίοδο Ιερών Ακολουθιών. Όταν έρχεται η ώρα να διαβάσουμε μετά το συναξάρι του Μηναίου το υπόμνημα της κινητής Εορτής διαβάζετε το "Ταις των Αγίων Σου Πρεσβείαις Χριστέ ο Θεός ελέησον ημάς" ή το παραλείπετε και προχωράτε στο υπόμνημα;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἡ ἀπάντηση χρειάζεται σοφία;;;;;; ἤ ἠ ἐρώτηση εἶναι "σοφία";;;;;;;;
 
Ἡ ἀπάντηση χρειάζεται σοφία;;;;;; ἤ ἠ ἐρώτηση εἶναι "σοφία";;;;;;;;
Ρωτάω γιατί με βάση τα όσα ξέρω, και εφαρμόζω, από τους παλαιούς ψάλτες αλλά και από τον αείμνηστο δάσκαλό μου στη Λειτουργική Πρωτοπρεσβύτερο Θεμιστοκλή Στεφανίδη παραλείπεται. Όμως, προσφάτως μου έγινε παρατήρηση να το αλλάξω και να το λέω πρώτα αυτό και ύστερα το υπόμνημα της κινητής. Απάντηση τεκμηριωμένη χρειάζομαι, όχι ειρωνία.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Παραλείπεται, διότι ἡ ἀνάγνωση εἰς τὸ

«Συναξάριον. Κύριε εὐλόγησον» (χφ. Paris. gr. 249 τριῴδιο ιε’ αἰ. φφ. 23v, 169v). - «Δι’ εὐχῶν...». «Μηνὶ τῷ αὐτῷ ιη’ μνήμη...». «Συναξάριον...Πάτερ εὐλόγησον» (χφφ. ἀνθολόγια Σινὰ 645 ιδ’ αἰ. φφ. 44r, 94v, 646 ιδ’ αἰ. φφ. 31r, 61v). Πρβλ. χφ. Σινὰ 751 τριῴδιο ιδ’ αἰ. φ. 120v,

εἶναι ἑνιαῖα, μὲ ἕναν ἐπίλογο-σύνθημα τῆς ἔναρξης τῆς ψαλμωδίας τῆς ζ' ᾠδῆς.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ρωτάω γιατί με βάση τα όσα ξέρω, και εφαρμόζω, από τους παλαιούς ψάλτες αλλά και από τον αείμνηστο δάσκαλό μου στη Λειτουργική Πρωτοπρεσβύτερο Θεμιστοκλή Στεφανίδη παραλείπεται. Όμως, προσφάτως μου έγινε παρατήρηση να το αλλάξω και να το λέω πρώτα αυτό και ύστερα το υπόμνημα της κινητής. Απάντηση τεκμηριωμένη χρειάζομαι, όχι ειρωνία.
Ἄν τά γράφατε αὐτά ἐξ ἀρχῆς ἡ "εἰρωνεία" θά πήγαινε σ᾿ αὐτόν πού τό εἶπε...
Ὅταν ὅμως τίθεται μιά ἐρώτηση, μέ συγχωρεῖτε, τόσο "χαζή" γιά μένα, ἐγώ ὡς παλαιό μέλος, μέ τόσες χιλιάδες συζητήσεις ἐπιπέδου, στενοχωροῦμαι ἀφάνταστα ὅταν στό Ψ (ὄχι μόνον ἐδῶ, ἀλλά καί σέ ἄλλες περιπτώσεις τελευταῖα) "πέφτει" τόσο πολύ τό ἐπίπεδο...
Δεχτεῖτε μιά εἰλικρινῆ ἐξομολόγηση...

(υγ. τί τεκμήριο ζητᾶτε; νά ἀποδείξω ὅτι δέν εἶμαι ἐλέφαντας; )
 

Panos_

Νέο μέλος
Χριστός Ανέστη! Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε εσείς στις ενορίες σας. Διανύουμε την κινητή περίοδο Ιερών Ακολουθιών. Όταν έρχεται η ώρα να διαβάσουμε μετά το συναξάρι του Μηναίου το υπόμνημα της κινητής Εορτής διαβάζετε το "Ταις των Αγίων Σου Πρεσβείαις Χριστέ ο Θεός ελέησον ημάς" ή το παραλείπετε και προχωράτε στο υπόμνημα;

Ἄν τά γράφατε αὐτά ἐξ ἀρχῆς ἡ "εἰρωνεία" θά πήγαινε σ᾿ αὐτόν πού τό εἶπε...
Ὅταν ὅμως τίθεται μιά ἐρώτηση, μέ συγχωρεῖτε, τόσο "χαζή" γιά μένα, ἐγώ ὡς παλαιό μέλος, μέ τόσες χιλιάδες συζητήσεις ἐπιπέδου, στενοχωροῦμαι ἀφάνταστα ὅταν στό Ψ (ὄχι μόνον ἐδῶ, ἀλλά καί σέ ἄλλες περιπτώσεις τελευταῖα) "πέφτει" τόσο πολύ τό ἐπίπεδο...
Δεχτεῖτε μιά εἰλικρινῆ ἐξομολόγηση...

(υγ. τί τεκμήριο ζητᾶτε; νά ἀποδείξω ὅτι δέν εἶμαι ἐλέφαντας; )

Αν ωστόσο χρειάζεται οπωσδήποτε τεκμήριο:
1.JPG2.JPG
(ΣΤ σελ. 69,70). Έχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο αναφέρει κι ο Ρήγας αλλά δεν το έχω πρόχειρο οπότε το λέω με κάθε επιφύλαξη...
 
Last edited:
Top