Συμεωνίδης Χάρης

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πρωτοψάλτης του Ι.Ν. Προφήτου Ηλιού Άνω Πόλης Θεσσαλονίκης.

Διάφορες ηχογραφήσεις.
 

Attachments

  • Δόξα - Δεύτε των ορθοδόξων το σύστημα (Δοξαστικό στιχηρών Εσπερινού Προφήτου Ηλιού).mp3
    4.1 MB · Views: 168
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως.mp3
    7.8 MB · Views: 313
  • 04 Κύριε εκέκραξα - Εσπέρια Δ' Ήχου.mp3
    2.6 MB · Views: 137
  • 23 Δύναμις Στανίτσα Ήχος βαρύς φθορικός (Φεραχνάκ).mp3
    2.9 MB · Views: 306
  • Είη το όνομα Κυρίου ευλογημένον.mp3
    537.9 KB · Views: 138
  • Δόξα - Των αγίων πατέρων Ήχος πλ δ'.mp3
    6.8 MB · Views: 186

haris1963

παλαιότατο μέλος
Στέλνω κ μια ακόμα.

Καλύτερα και χωρίς θόρυβο είναι αυτή η ηχογράφηση σε αυτά τα αρχεία
 

Attachments

  • 7- PasaPnoi_A_Symeonidis.mp3
    780.6 KB · Views: 116
  • 8- ErxomenosOKyrios_Symeonidis.mp3
    2.5 MB · Views: 119
οι ηχογραφησεις του συμεωνιδη που υποσχεθηκα χθες.
 

Attachments

  • 8- AxionEstinPlD_X'Athanas_Symeonidis.mp3
    1.8 MB · Views: 157
  • 7- DynamisPlA_Kalogirou_Symeonidis.mp3
    3.9 MB · Views: 371
  • 10- AxionEstinPlB_Adespoton_Symeonidis.mp3
    1.8 MB · Views: 122

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αυτό το "αδέσποτο" τι είναι πάλι? νέα σύνθεση?:D

Φίλε Χρίστο,
η πλούσια και νοηματοδοτική ελληνική γλώσσα χρησιμοποιούσε πολύ σοφά τον όρο "Αδέσποτον", για μέλη ή μουσικές συνθέσεις που δεν ήταν γνωστός ο συγγραφέας-συνθέτης. Έτσι δηλώνονταν πως το κομμάτι ήταν χωρίς δεσπότη-δημιουργό. Ο νεώτερος όρος "Ανώνυμον" (που είναι σε χρήση με αντιδανεισμό, τον πήραν δηλαδή οι δυτικοί από την ελληνική γλώσσα κι εμείς πίσω από αυτούς) είναι κατά τη γνώμη μου αδόκιμος καθώς οι συνθέσεις έχουν όνομα. Αλλά και στο συνθέτη να αναφέρεται το "ανώνυμον" πάλι είναι λάθος καθώς ο συνθέτης προφανώς είχε κάποιο όνομα. Στα παλιά χειρόγραφα της Πόλης το συγκεκριμένο "Άξιον Εστίν" σε μακάμ "Χιτζαζκιάρ" (Σκληρός Χρωματικός Αντιφωνών) τιτλοφορείται "Αδέσποτον".
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Στα παλιά χειρόγραφα της Πόλης το συγκεκριμένο "Άξιον Εστίν" σε μακάμ "Χιτζαζκιάρ" (Σκληρός Χρωματικός Αντιφωνών) τιτλοφορείται "Αδέσποτον".
Λίγο δύσκολο με μοιάζει, αν το βλέπα θα ήταν καλύτερα....
Και στην Ι.Μ.Μ.Βατοπαιδίου υπάρχει σε ένα κώδικα ένα Άξιον εστίν το ονομαζόμενον "η κατζιβέλα":eek::eek::eek: όποιοι υπηρέτησαν στον Έβρο γνωρίζουν τι σημαίνει "Κατζίβελος"...:D:D:D
 
Last edited:

pnikos

Νέο μέλος
οι ηχογραφησεις του συμεωνιδη που υποσχεθηκα χθες.

Πολύ καλός ψάλτης ο Χάρης Συμεωνίδης, από τους καλύτερους της γενιάς του σίγουρα. Ήταν και δικός μου δάσκαλος στο Κρατικό Ωδείο. Παραδοσιακό ύφος, βαθιά γνώση βυζαντινής μουσικής και ''μακαμίων'', καλλιφωνότατος με μεγάλη έκταση και ευστροφία στη φωνή του. Μήπως έχεις κι άλλα κομμάτια να μας στείλεις; Θα το εκτιμούσα...
 

pnikos

Νέο μέλος
Πολύ καλός ψάλτης ο Χάρης Συμεωνίδης, από τους καλύτερους της γενιάς του σίγουρα. Ήταν και δικός μου δάσκαλος στο Κρατικό Ωδείο. Παραδοσιακό ύφος, βαθιά γνώση βυζαντινής μουσικής και ''μακαμίων'', καλλιφωνότατος με μεγάλη έκταση και ευστροφία στη φωνή του. Μήπως έχεις κι άλλα κομμάτια να μας στείλεις; Θα το εκτιμούσα...

Στο μεταξύ να και ένα πού καλό βιντεο από ντοκυμαντέρ που γυρίστηκε στον Πρ. Ηλία. Αυτοσχεδιασμοί και προχωρημένες θέσεις σε κλιτόν από το δάσκαλο στο http://www.youtube.com/watch?v=eA50dmiNShA

Να και ένα δωράκι από μένα με αγάπη στο site. Δυνατό εργαλείο που κατεβάζει στον υπολογιστή βίντεο από το youtube και τα μετατρέπει κιόλας από flv σε διάφορα format (ξέρετε καμιά φορά τα αποσύρουν οπότε καλό είναι να κρατά κανείς αρχείο με τα αγαπημένα του) :wink:
 

Attachments

  • youtubedownloader.rar
    3.4 MB · Views: 92

haris1963

παλαιότατο μέλος
Λίγο δύσκολο με μοιάζει, αν το βλέπα θα ήταν καλύτερα....
Αγαπητέ Χρίστο ιδού ένα "Άξιον Εστίν" από Παλαιά Χειρόγραφα, από τον Δημήτριο Βαφειάδη, που τιτλοφορείται "Αδέσποτον". Σημειωτέον οτι το συγκεκριμένο είναι σε μακάμ "Ατζέμ Δουγκιάχ" και οτι σε δύο περιπτώσεις παλαιών χειρογράφων, συμπληρώνει τα Λειτουργικά του Β. Μπαλάση σε ήχο Πλ. Α' Εναρμόνιο.
 

Attachments

  • LeitourgPlA_Balasi&AxionEstin_Adespoton.pdf
    160.9 KB · Views: 241

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητέ Χρίστο ιδού ένα "Άξιον Εστίν" από Παλαιά Χειρόγραφα, από τον Δημήτριο Βαφειάδη, που τιτλοφορείται "Αδέσποτον". Σημειωτέον οτι το συγκεκριμένο είναι σε μακάμ "Ατζέμ Δουγκιάχ" και οτι σε δύο περιπτώσεις παλαιών χειρογράφων, συμπληρώνει τα Λειτουργικά του Β. Μπαλάση σε ήχο Πλ. Α' Εναρμόνιο.

Πολλές ευχαριστίες, κάτι μου ... θυμίζουν όμως! Μιχαλάκη Χατζηαθανασίου, και το προσφιλές στον Ιάκωβο Ναυπλιώτη Άξιόν εστιν, για εξωπατριαρχικές λειτουργίες...

ΥΓ. Β. Μπαλάσης;= Ιω. Παλλάσης;
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πολλές ευχαριστίες, κάτι μου ... θυμίζουν όμως! Μιχαλάκη Χατζηαθανασίου, και το προσφιλές στον Ιάκωβο Ναυπλιώτη Άξιόν εστιν, για εξωπατριαρχικές λειτουργίες...
ΥΓ. Β. Μπαλάσης;= Ιω. Παλλάσης;

Ευχαριστώ για την (ακαριάια) ανταπόκριση, αλλά έχω παρόμοιες απορίες.
Ο Β. Μπαλάσης (που υπάρχει και στο άλλο χειρόγραφο με τα λειτουργικά αυτά) δεν είναι (μάλλον) ο Ιωάννης Παλάσης. Ίσως να είναι πατέρας ή θείος του, καθώς συνηθίζονταν να υπάρχει "ιεροψαλτική διαδοχή" στις οικογένειες λ.χ. Βασίλειος Καμαράδος, ο γιος του Νηλέως, Κων/νος Φωκαεύς ο γιος του παπα-Παράσχου κ.λ.π.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι προγενέστερα του Χατζηαθανασίου και εδώ πιστεύω οτι έλαβε χώρα η συνήθης τακτική "διασκευή-οικειοποίηση". Πάντως το "Άξιον Εστίν" Αδέσποτον είναι ούτως ή άλλως, οπότε καλά έκανε και το έψελνε ο ...γίγας Ιάκωβος ή οποιοσδήποτε άλλος :)
 
Μερικες ακομα ηχογραφησεις του Συμεωνιδη.
 

Attachments

  • 5- Dynamis_VarysFthorikosStanitsa_Symeonidis.mp3
    2.3 MB · Views: 105
  • 9- Dynamis_Avagianou_Symeonidis.mp3
    2.8 MB · Views: 111
  • 13- Doxol_PlB_Violaki_Symeonidis.mp3
    4.3 MB · Views: 93
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Με αφορμή αυτό το επιχείρημα του κ. Βαγγέλη και επειδή ξέρει τι αγάπη και σεβασμό τρέφω γι αυτόν, παρ' ότι συμφωνώ μάλλον με τον κ. Ζάχαρη και συνήθως δεν ηχογραφώ (παιδιά είμαστε άλλωστε ακόμα :D:p:eek:), ανεβάζω κάτι από την προηγούμενη Κυριακή Β' Νηστειών 2009. Ξέρετε ήμουν κρυωμένος, με μπέρδευαν πότε πότε τα ίσα, δεν είχα κοιμηθεί καλά το βράδυ και τέτοια... :D:D

Εντάξει όμως, κάπως έτσι ψάλλω οπότε ...κάθε κριτική καλοδεχούμενη :)

Χαραλάμπης

ΥΓ1 ...και μη μου γράψει κανείς ότι γλείφω τον κ. Βαγγέλη, είναι ο πιο αυθεντικός εδώ στο φόρουμ, χώρια που μας έχει ανεβάσει εκατοντάδες ώρες εξαιρετικών και σπάνιων ηχογραφήσεων μέσα από τις εκπομπές του.

ΥΓ2 Βέβαια το ανεβάζω και γιατί προδόθηκα...:eek: Στο μήνυμα για την αποθορυβοποίηση έχω snapshots με αυτή την ηχογράφηση ανοιγμένη στο Audition :D:D
 

Attachments

  • 16. TinGarSinMitran_Arxaion_Symeonidis.mp3
    7.4 MB · Views: 255

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Με αφορμή αυτό το επιχείρημα του κ. Βαγγέλη και επειδή ξέρει τι αγάπη και σεβασμό τρέφω γι αυτόν, παρ' ότι συμφωνώ μάλλον με τον κ. Ζάχαρη και συνήθως δεν ηχογραφώ (παιδιά είμαστε άλλωστε ακόμα :D:p:eek:), ανεβάζω κάτι από την προηγούμενη Κυριακή Β' Νηστειών 2009. Ξέρετε ήμουν κρυωμένος, με μπέρδευαν πότε πότε τα ίσα, δεν είχα κοιμηθεί καλά το βράδυ και τέτοια... :D:D
Εντάξει όμως, κάπως έτσι ψάλλω οπότε ...κάθε κριτική καλοδεχούμενη :)
Χαραλάμπης
ΥΓ1 ...και μη μου γράψει κανείς ότι γλείφω τον κ. Βαγγέλη, είναι ο πιο αυθεντικός εδώ στο φόρουμ, χώρια που μας έχει ανεβάσει εκατοντάδες ώρες εξαιρετικών και σπάνιων ηχογραφήσεων μέσα από τις εκπομπές του.
ΥΓ2 Βέβαια το ανεβάζω και γιατί προδόθηκα...:eek: Στο μήνυμα για την αποθορυβοποίηση έχω snapshots με αυτή την ηχογράφηση ανοιγμένη στο Audition :D:D

Αγαπητε Χαρη
Κατ' αρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια . Μαλλον ομως τα παραλες (ειναι ο πιο αυθεντικος ..) .
Βεβαιως και δεν με ''γλειφεις'' .
Δεν με ''γλειφει'' κανεις στο φορουμ , για τον απλο λογο οτι κανεις δεν εχει να κερδισει κατι αν με γλειψει . Ουτε δασκαλος της Β.Μ. ειμαι , ουτε κανεις αξιολογος ψαλτης . Αρα τι να κερδισει ; Καποιες ηχογραφησεις που ισως εχω ;
Ουτως η αλλως τις ανεβαζω οποτε μπορω .
Εχω γραψει παλαιωτερα (ως συνηθως δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα) , οτι σημερα
εχουμε πολλους ψαλτες που διαθετουν και καλη φωνη και εχουν και πολυ καλες θεωρητικες γνωσεις (μαλλον περισσοτερες απο παλιους μεγαλους ψαλτες) . Ομως ακουγωντας τους , δεν μου κανουν αυτο το παραπανω κλικ ,
αυτο που μου κανουν οι παλιοι . Ισως βεβαια γιατι μεγαλωσα (ειμαι απο το 1950 σε αναλογιο) με τα δικα τους ακουσματα , με αυτα ποτιστικα , αυτα συνηθισα , αυτα φαινεται διαμορφωσαν τα γουστα μου .
Τωρα για το ''την γαρ σην μητραν ..'' που ανεβασες . Ξερεις οτι δεν συνηθιζω την κριτικη (ασε που αν σου γραψω καλη κριτικη , ισως καποιοι να πουνε οτι ''ξεπληρωνω το γλυψιμο'') , αλλα μια που την επιζητας , θα μου επιτρεψεις τα ακολουθα : Δεν μου εκαμες αυτο το παραπανω κλικ που γραφω πιο πανω .
Αλλά : Με το σημερινο ''στατους κβο'' των νεων ψαλτων , σε βρισκω αρκετα
αξιολογο . Καλη και καθαρη φωνη και παρ' ολο που λες ενα δυσκολο μαθημα ,
διαπιστωσα και καλο χρονο (το πιο βασικο στην ψαλτικη κατα την αποψη μου)
και καλη γνωση του μαθηματος . Εισαι και τενορακι .
Αυτα τα ολιγα και εχω την πεποιθηση οτι δεν εχεις φθασει ακομα στο ''πικ'' σου
οποτε ο χρονος δουλευει υπερ σου .
Και κατι , οχι προσωπικα (οχι μονο για σενα) , αλλα γενικωτερο . Πολλες φορες καποιοι ταλαντουχοι ''σολιστες'' , αδικουνται απο βοηθους (αναγκαιο κακο) που τους πλαισιωνουν .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὄντως τὰ ἀναγκαῖα ... κακὰ δὲν πολυάξιζαν τὴν σπανακόπιτα μετὰ τὴ Λειτουργία, ἀλλὰ τὶ νὰ γίνει; Συμβαίνει καὶ στὰ καλύτερα τὰ σπίτια (ἢ ἀναλόγια)... εἰδικὰ ὅταν ὁ πρωτοψάλτης εἶναι διαβασμένος καὶ οἱ «βοηθοὶ» τὸν στέλνουν ἀδιάβαστο ...

Χάρη, πάντα γερὸς καὶ δυνατὸς νὰ 'σαι!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Με αφορμή αυτό το επιχείρημα του κ. Βαγγέλη και επειδή ξέρει τι αγάπη και σεβασμό τρέφω γι αυτόν, παρ' ........
ΥΓ2 Βέβαια το ανεβάζω και γιατί προδόθηκα...:eek: Στο μήνυμα για την αποθορυβοποίηση έχω snapshots με αυτή την ηχογράφηση ανοιγμένη στο Audition :D:D

Αγαπητέ Χάρη, με την ευκαιρία σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ μεγάλη και πολύ ουσιαστική προσφορά σου στο Ψαλτολόγιο, καθώς και για τις υπέροχες ψαλμωδίες σου αλλά και για τα πολύ πολύ μερακλίδικα τραγούδια σου που ανέβασε κάποιος εκ των ''θαυμαστών'' σου.
Σε αντίθεση με τον αγαπητό μου Φίλο τον κ. Ευάγγελο, εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ τόσο οι ψαλμωδίες σου όσο και τα τραγούδια σου, και από καιρό είθελα να σου γράψω πως εμένα μου έκανες αυτό το κλίκ που γράφει ο Ευάγγελος.
Ανταποκρινόμενος δε και εγώ στην πρόσκληση του Βαγγέλη, επισυνάπτω το Χερουβικό 2ου ήχου που έψαλλα την Κυριακή του Ασώτου στις 15-02-2009, ενώ το Τριάδι ο ψάλλει ο Φίλος μου κ. Πολυζόπουλος Γρηγόριος.
Να είσαι καλά Χάρη!!!
Βασίλης Κιαμηλίδης, Βέροια
 

Attachments

  • Χερ. 2ου ήχου Ψάλλει ο Βασίλης Κιαμηλίδης .mp3
    7.6 MB · Views: 112
Top