Συμεωνίδης Χάρης -Κατανυκτικός Τυρινής 2011

6-3-2011 στον Ι.Ν.Αγ.Δημητρίου του ομωνύμου δήμου Αττικής
και σε αντικατάσταση του Αρχοντα πρωτοψάλτη Γ.Χατζηχρόνογλου
προσεκλήθη ο κ.Συμεωνίδης Χαράλαμπος
Μαζί του συγχοροστάτησαν οι :

Μπακόπουλος Δημήτριος ,λαμπαδάριος Άρχοντος Χατζηχρόνογλου στην Φανερωμένη Χολαργού

Μανώλης Κουλούρης, Πρωτοψάλτης Αγ. Ελευθερίου Καμινίων

Γεώργιος Προικιός, Πρωτοψάλτης Παναγίας Μυρτιδιώτισσας Μικρολίμανου

Ισοκράτες ήταν οι:

Θανάσης Κοτίκης, Πρωτοψάλτης Αγ. Φανουρίου Κορελά

ο υποφαινόμενος

και ο αδελφός του Δημ.Μπακόπουλου Βασίλης

Υ.Γ. σε επόμενο μν θα ανέβουν και διάφορα άλλα της ακολουθίας .
 

Attachments

  • 6-3-2011_Elampsen Η Xaris_Iakwvou_Symewnidis.mp3
    6.8 MB · Views: 226
Τα Εσπέρια
 

Attachments

  • 01_6-3-11_Kampanes-EisPollaEti(ellipes)_Symewnidis.mp3
    1.1 MB · Views: 37
  • 02_6-3-11_Eirinika_Symewnidis.mp3
    3.4 MB · Views: 35
  • 03_6-3-11_Kekragaria-EsperiaKatanyktika_Symewnidis-Bakopoulos.mp3
    5.6 MB · Views: 68
  • 04_6-3-11_EsperiaIdiomela_Symewnidis-Bakopoulos.mp3
    6.3 MB · Views: 51
  • 05_6-3-11_ProsomoiaMinaiou_Symewnidis-Bakopoulos-Koulouris.mp3
    4.8 MB · Views: 53
Last edited:

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Σπύρο, σε ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά σου.
Το προκείμενο δεν το έχεις να το ακούσουμε και αυτό;
 
αλλα 5 και ερχονται και τα τελευταία..
 

Attachments

  • 06_6-3-11_MiApostrepseis_Symewnidis.mp3
    2.9 MB · Views: 85
  • 07_6-3-11_MiApostrepseis_Koulouris.mp3
    2.9 MB · Views: 55
  • 08_6-3-11_MiApostrepseis_Proikios.mp3
    3.5 MB · Views: 55
  • 10_6-3-11_ElampsenHXaris_Petrou_Bakopoulos&Symewnidis.mp3
    2.6 MB · Views: 48
  • 11_6-3-11_Martyrikon-DoksaKaiNynTheotokion_Symewnidis&Bakopoulos.mp3
    2 MB · Views: 34

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Χάρη σε ζηλεύω για τα τάλαντα που σου έδωσε ο Θεός.
Μεγάλος ψάλτης ο Σαλονικός.
Μπράβο.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μουσικολογικός Προβληματισμός για όσους ενδιαφέρονται εδώ :)
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Από τα καλύτερα ανεβάσματα που έχω ακούσει.
3 διαφορετικές ερμηνείες στο "μη αποστρέψεις" και οι 3 υπέροχες.
Μπράβο.
 
Και επειδή μας ζητήθηκε να πούμε τα πεντηκοστάρια εις τον Ν' του Τριωδίου, όσο γινόταν η συγχώρηση ολοκληρώνουμε με αυτά.

Και του χρόνου καλύτεροι και αγιότεροι.Καλό στάδιο μελωδικό και αγωνιστικό...

Ευχαριστούμε οσους μας ευχαρίστησαν.
 

Attachments

  • 12_6-3-11_ApolytikiaKatanyktikou_Symewnidis-Bakopoulos&Xorwdia.mp3
    3.4 MB · Views: 21
  • 13_6-3-11_PantwnProstateveis_Symewnidis.mp3
    3.5 MB · Views: 25
  • 14_6-3-11_DoksaTisMetanoias_Symewnidis.mp3
    1.7 MB · Views: 21
  • 15_6-3-11_KaiNynTisSwtirias_Bakopoulos.mp3
    1.7 MB · Views: 24
  • 16_6-3-11_EleisonMeTaPlithi_Koulouris.mp3
    2 MB · Views: 23

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θέλω δημόσια νὰ εὐχαριστήσω, τοὺς πολύ ἀγαπητούς μου, ἀξιολογώτατους συναδέλφους, πού μὲ πλαισίωσαν μὲ τὸν καλύτερο τρόπο, σὲ αὐτὴ τήν ἐπίσημη ἀκολουθία.

Ἀκόμα, νὰ τονίσω
πώς ἐκ τῶν πραγμάτων ψάλαμε χωρίς πρόβα, ἀπό κλασικά κείμενα πού ἔφερα σὲ δύο ντοσιέ, ὅπου εἶχα προσθέσει μόνον ἰσοκρατήματα καὶ σταυρούς-ἀναπνοές.

Ἡ ἀξία καὶ ἡ πεῖρα τους, φάνηκε ἀπό τὸ γεγονός πώς ἔπρεπε νὰ ἀκολουθοῦν ἕναν ...ἰδιόρρυθμο χοράρχη (τήν ἀφεντιά μου), ὁ ὁποῖος ἔκανε ἕνα σωρό ἀναλύσεις στὸ κλασικό κείμενο (πού τὶς ἔδειχνε μὲ τά χέρια) καὶ τούς ἀνάγκαζε νὰ ἀκολουθοῦν ἀρκετὰ ὑψηλά ἴσα, γιὰ τὶς φωνές τους (ὄχι δηλαδή πώς εἶχαν καί ἀνάγκη, μιὰ χαρὰ τὰ κατάφερναν :wink:).

Ὡστόσο, βλέπετε ὅτι τὸ ἀποτέλεσμα ἦταν ἀξιοπρεπέστατο, ψάλαμε μὲ τήν καρδιά μας καὶ εὐφρανθήκαμε. Γιὰ κάτι τέτοιες στιγμές, ἀξίζουν ὅλοι οἱ κόποι καὶ οι θυσίες πού κάνουμε γιὰ τὴν ψαλτική. Καὶ μιά καὶ μιλᾶμε για θυσίες, νὰ πῶ μόνον ὅτι ὀ Γιῶργος Προικιός, ἐνῶ εἰδοποιήθηκε ἀνήμερα ἀπὸ τό τηλέφωνο, γύρισε ἀπὸ ἐκδρομή καὶ "ἔτρεξε" στὀν Ἅγιο Δημήτριο μαζί μας. Δὲν χρειάζεται νὰ πῶ μὲ λεπτομέρειες γιὰ τὸν καθένα πού συμμετεῖχε: τὰ γνωρίζετε, ἔτσι εἶναι ἡ ψαλτική!

Εἴθε νὰ μὲ ἀξιώσῃ ὀ Θεός νὰ ἔχω καὶ μελλοντικά τέτοιες
ὡραῖες ἀγαπητικές, μουσικές καὶ προσευχητικὲς συνευρέσεις. Γένοιτο!

Χαραλάμπης

 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Θέλω δημόσια νὰ εὐχαριστήσω, τοὺς πολύ ἀγαπητούς μου, ἀξιολογώτατους συναδέλφους, πού μὲ πλαισίωσαν μὲ τὸν καλύτερο τρόπο, σὲ αὐτὴ τήν ἐπίσημη ἀκολουθία.

Ἀκόμα, νὰ τονίσω
πώς ἐκ τῶν πραγμάτων ψάλαμε χωρίς πρόβα, ἀπό κλασικά κείμενα πού ἔφερα σὲ δύο ντοσιέ, ὅπου εἶχα προσθέσει μόνον ἰσοκρατήματα καὶ σταυρούς-ἀναπνοές.

Ἡ ἀξία καὶ ἡ πεῖρα τους, φάνηκε ἀπό τὸ γεγονός πώς ἔπρεπε νὰ ἀκολουθοῦν ἕναν ...ἰδιόρρυθμο χοράρχη (τήν ἀφεντιά μου), ὁ ὁποῖος ἔκανε ἕνα σωρό ἀναλύσεις στὸ κλασικό κείμενο (πού τὶς ἔδειχνε μὲ τά χέρια) καὶ τούς ἀνάγκαζε νὰ ἀκολουθοῦν ἀρκετὰ ὑψηλά ἴσα, γιὰ τὶς φωνές τους (ὄχι δηλαδή πώς εἶχαν καί ἀνάγκη, μιὰ χαρὰ τὰ κατάφερναν :wink:).

Ὡστόσο, βλέπετε ὅτι τὸ ἀποτέλεσμα ἦταν ἀξιοπρεπέστατο, ψάλαμε μὲ τήν καρδιά μας καὶ εὐφρανθήκαμε. Γιὰ κάτι τέτοιες στιγμές, ἀξίζουν ὅλοι οἱ κόποι καὶ οι θυσίες πού κάνουμε γιὰ τὴν ψαλτική. Καὶ μιά καὶ μιλᾶμε για θυσίες, νὰ πῶ μόνον ὅτι ὀ Γιῶργος Προικιός, ἐνῶ εἰδοποιήθηκε ἀνήμερα ἀπὸ τό τηλέφωνο, γύρισε ἀπὸ ἐκδρομή καὶ "ἔτρεξε" στὀν Ἅγιο Δημήτριο μαζί μας. Δὲν χρειάζεται νὰ πῶ μὲ λεπτομέρειες γιὰ τὸν καθένα πού συμμετεῖχε: τὰ γνωρίζετε, ἔτσι εἶναι ἡ ψαλτική!

Εἴθε νὰ μὲ ἀξιώσῃ ὀ Θεός νὰ ἔχω καὶ μελλοντικά τέτοιες
ὡραῖες ἀγαπητικές, μουσικές καὶ προσευχητικὲς συνευρέσεις. Γένοιτο!

Χαραλάμπης


συγχαρητηρια....(ωραια ίσα....)
 

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Κι εγώ από την πλευρά μου θέλω να ευχαριστήσω τον αγαπητό Χάρη, που μας έδωσε την ευκαιρία και χαρά να συμψάλουμε σε μια τόσο όμορφη και κατανυκτική ακολουθία.
Είθε ο Θεός να μας ξαναδώσει τέτοιες ευκαιρίες και στο μέλλον.

Θερμές ευχαριστίες και στον Προϊστάμενο του Ναου και τους συνεργάτες του για την άψογη φιλοξενία που μας προσέφεραν.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium


Ἡ ἀξία καὶ ἡ πεῖρα τους, φάνηκε ἀπό τὸ γεγονός πώς ἔπρεπε νὰ ἀκολουθοῦν ἕναν ...ἰδιόρρυθμο χοράρχη (τήν ἀφεντιά μου), ὁ ὁποῖος ἔκανε ἕνα σωρό ἀναλύσεις στὸ κλασικό κείμενο (πού τὶς ἔδειχνε μὲ τά χέρια) καὶ τούς ἀνάγκαζε νὰ ἀκολουθοῦν ἀρκετὰ ὑψηλά ἴσα, γιὰ τὶς φωνές τους (ὄχι δηλαδή πώς εἶχαν καί ἀνάγκη, μιὰ χαρὰ τὰ κατάφερναν :wink:).

Ὡστόσο, βλέπετε ὅτι τὸ ἀποτέλεσμα ἦταν ἀξιοπρεπέστατο, ψάλαμε μὲ τήν καρδιά μας καὶ εὐφρανθήκαμε. Γιὰ κάτι τέτοιες στιγμές, ἀξίζουν ὅλοι οἱ κόποι καὶ οι θυσίες πού κάνουμε γιὰ τὴν ψαλτική. Καὶ μιά καὶ μιλᾶμε για θυσίες, νὰ πῶ μόνον ὅτι ὀ Γιῶργος Προικιός, ἐνῶ εἰδοποιήθηκε ἀνήμερα ἀπὸ τό τηλέφωνο, γύρισε ἀπὸ ἐκδρομή καὶ "ἔτρεξε" στὀν Ἅγιο Δημήτριο μαζί μας. Δὲν χρειάζεται νὰ πῶ μὲ λεπτομέρειες γιὰ τὸν καθένα πού συμμετεῖχε: τὰ γνωρίζετε, ἔτσι εἶναι ἡ ψαλτική!

Εἴθε νὰ μὲ ἀξιώσῃ ὀ Θεός νὰ ἔχω καὶ μελλοντικά τέτοιες
ὡραῖες ἀγαπητικές, μουσικές καὶ προσευχητικὲς συνευρέσεις. Γένοιτο!

[/SIZE][/FONT]

Ἰδιόρρυθμος ὁ Συμεωνίδης; Λίγο, ὅσο πατάει ἐλέφαντας :D

Εξάσκηση στὶς χειρονομίες, καρντάση; Ἔφυγες ἀπὸ τὴν Σαλονίκη καὶ τὸ γύρισες στὰ μουσικολογικὰ μοῦ φαίνεται ...

Συνευρέσεις; Στὴν διάρκεια τοῦ κατανυκτικοῦ, σεμνοπρεποῦς, ἀσκητικοῦ σταδίου τῆς Ἁγίας καὶ Μεγάλης Τεσσαρακοστῆς; Τσ, τσ, τσ, τσ ...:wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δέν παραλείπω ἀκόμη, νὰ εὐχαριστήσω δημόσια καὶ τὸν Ἄρχοντα κ. Γιῶργο Χατζηχρόνογλου, γιὰ τήν τιμή καὶ τὴν ἐμπιστοσύνη πού ἔδειξε πρὸς τό πρόσωπό μου, ὥστε νὰ μέ ἐπιλέξῃ γιὰ νὰ τὸν ἀντικαταστήσω στὴν πρόσκλησή του αὐτή, ἀπὸ τήν διοίκηση τοῦ Ἱ. Ν. Ἁγίου Δημητρίου Μπραχαμίου.

Τέλος, νὰ ὑπογραμμίσω τήν ἄψογη φιλοξενία ἐκ μέρους τοῦ Ναοῦ καὶ ἰδιαιτέρως ἀπό τὸν Πρωτοψάλτη του, Συμεών Σβανᾶ, πού ἦταν διακριτικὰ κοντά μας ἀπὸ τὴν ὥρα πού φθάσαμε στὸν Ναό, ἕως τὸ κέρασμα μετὰ τὸ πέρας τῆς ἀκολουθίας.

χς
 
Top