Συμβουλές για αντιμετώπιση δυσκολιών στην Θ.Λ., όταν δλδ. οι ιερείς εκφωνούν λανθασμένα

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Για το χερουβικό που πετάγονται πριν πεις "πάσαν την..." δε σας πειράζει;;; εκεί τί κάνετε, αν σας έχει συμβεί;

Προσωπικά έχω κάνει συστάσεις, κόσμιες πάντα και τεκμηριωμένες... Αν παρ' όλα αυτά δεν συμμορφωθεί ο ιερέας στο μέλλον..... αν δεν μπορείς να αποφύγεις κάτι φίλτατε, χαλάρωσε και απόλαυσέ το... :p
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Για το χερουβικό που πετάγονται πριν πεις "πάσαν την..." δε σας πειράζει;;; εκεί τί κάνετε, αν σας έχει συμβεί;

Είπαμε "υπομονή" :)

Εξάλλου είμαι σε ευαίσθητη ηλικία, αγχώνομαι πολύ για την κύρια εργασία μου, να αγχώνομαι και για το αναλόγιο δε λέει... Ψυχραιμία λοιπόν.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
δεν αντιλέγω σ' αυτά που λέτε, αλλά υπάρχουν διάφορες πτυχές-γωνίες σ' αυτό το θέμα που θέλουν προσοχή. αυτό προσπαθώ να πώ!!!!

Για το χερουβικό που πετάγονται πριν πεις "πάσαν την..." δε σας πειράζει;;; εκεί τί κάνετε, αν σας έχει συμβεί;

Αυτό είναι άλλο θέμα. Συνεργασία Ιερέως και Ψάλτου. Και γενικά των χορών και των κληρικών.

Αυτά πρέπει να λύνονται με κατ' ιδίαν συννενοήσεις.
Σου είπα δεν συμβαίνει πλέον. Κάποια πράγματα στον Ναό που ψάλεις πρέπει να τα επιβάλλεις - με την καλή έννοια...

εδώ συζητάμε για το θέμα της "φωνητικής" συνεργασίας.
Πολλοί δεν θέλουν ας πούμε να είναι "ελ φαλτσαδόρ" :D αλλά... δεν είναι κριτήριο σωστού Ιερέα ή Διακόνου η φωνή ή η κατάρτησή του στα μουσικά.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, διότι το ξεκαθάρισα απ' την αρχή ότι χύμα χερουβικο δεν υπάρχει. Περιμένει, και εξέρχεται όταν τελειώσω. Όμως συμβαίνει και σε μεγάλους ναούς κι εκεί είναι πρόβλημα. πετάχτηκε ποτέ ο έρμος ο ψάλτης να πεί "Κύριε ελέησον" στη μεση της εκφώνησης;;; Ποτέ. Περιμένει να απαντήσει στην ώρα του.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, διότι το ξεκαθάρισα απ' την αρχή ότι χύμα χερουβικο δεν υπάρχει. Περιμένει, και εξέρχεται όταν τελειώσω. Όμως συμβαίνει και σε μεγάλους ναούς κι εκεί είναι πρόβλημα. πετάχτηκε ποτέ ο έρμος ο ψάλτης να πεί "Κύριε ελέησον" στη μεση της εκφώνησης;;; Ποτέ. Περιμένει να απαντήσει στην ώρα του.

Διαλέγεις και πέρνεις... μεγάλο ναό... είσαι :mad: συνέχεια.
Ξέρω τί λέω εκ πείρας.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
πετάχτηκε ποτέ ο έρμος ο ψάλτης να πεί "Κύριε ελέησον" στη μεση της εκφώνησης;;; Ποτέ. Περιμένει να απαντήσει στην ώρα του.

γι' αυτό μην παίρνεις όρκο. Λίγες φορές έχεις ακούσει να εκφωνεί σύντομα ο ιερέας ή ο διάκονος τα πληρωτικά και να πετάγεται ο ψάλτης να κάνει τα αμανετζίδικά του; Να σου πω την αλήθεια το έχω κάνει κι εγώ ουκ ολίγες φορές όταν έχω όρεξη αλλά ο παπάς δεν έχει.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Τί εννοείς ποιοί το κάνουν; Όσοι τους αρέσουν τα αμανετζίδικα... Τουλάχιστον στην Πάτρα δεν είναι και λίγοι...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Τί να σου πω, δεν έχω κάνει στατιστική ανάλυση. Μια φορά στη λειτουργία της Αναστάσεως είχα βάλει να πω σύντομο χερουβικό του Καραμάνη. Δεν πρόλαβα να φτάσω στο "εικονίζοντες" και άρχιζε να θυμιατίζει. Αναγκάστηκα να επιταχύνω. Είπα χερουβικό σε 5 λεπτά!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
και του Φωκαέως καλά είναι, αλλά είναι θέμα για άλλη συζήτηση...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Λίγη ώρα σας άφησα ( διακοπή ρεύματος... :mad: ) και του αλλάξατε τα φώτα... Με την καλή έννοια :p
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Τί να σου πω, δεν έχω κάνει στατιστική ανάλυση. Μια φορά στη λειτουργία της Αναστάσεως είχα βάλει να πω σύντομο χερουβικό του Καραμάνη. Δεν πρόλαβα να φτάσω στο "εικονίζοντες" και άρχιζε να θυμιατίζει. Αναγκάστηκα να επιταχύνω. Είπα χερουβικό σε 5 λεπτά!

Επειδη είναι κανόνας να τελειώνουμε 10:15 και ο ένας εκ των δύο εφημερίων όταν λειτουργει συνηθίζει να βγάζει ημίωρα κυρήγματα αμέσως μετα το Ευαγγέλιο, έχω πει Χερουβικά των 30 δευτερολέπτων- 1 λεπτου....όπως βλέπεις υπάρχουν κ χειρότερα... :p:mad:
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Αδύνατον! Μα καλά, πώς το είπες; Σε ειρμολογικό μέλος;:confused:

ελα μου ντε! ούτε κι εγω ξέρω!και νά' ταν η μοναδική φορά! πολλές φορες γίνεται...:p:D:mad:
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Και λέγε η μάνα μου (η οποία τώρα ταχιδεύει για Πάτμο........................δεν σας ενδιαφέρει;;;;; και τότε ο κ.Στάθης γιατί όποτε υπογράφει μας λεει και που βρισκεται;;;;;... να μη θυμηθώ τις πτήσεις στην Οδησσό τώρα....) όταν ήμουν μικρός αμά είναι θερίσεις άσκοπες θύελλες με αυτά που θα πείς καλύτερα να μη μιλάς!!!!

Τι ήθελα και είπα για τα λειτουργικά;;;; δεν σας προλάβαινα...... κόλαφος! καταιγισμός περιστατικών και συμβουλών..(άλλο που δεν ήθελα).... ουτε οι Άρχοντες τυπικάριοι δεν απαντούν έτσι σε θέματα ζωτικής σημασίας τυπικού!!!

Και το χειρότερο αδιαφορήσατε γα το΄δεύτερο μήνυμα με τις ερωτήσεις..... που ήταν και το κρίσιμο!!


Ξέχασα το θέμα τώρα......α ναι!! η λύση είναι τα κλείνεις όλα τα βιβλία και:

Α. αν δεν έχεις χρόνο: κλιτό και Αξιον σε Β
Β. αν έχεις: πιάνεις κάθε φορά τη βάση του παπά και το κεντάς και στο Άξιον εστί βάζεις το μάθημα που θες αφού δεν σχετίζεται με τα λειτουργικά
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Του αλλάξατε τα ακροκέραμα του θέματος.... Άλλα ντάλα κουτρουβάλα της Παρασκευής το γάλα... Και το άνοιξα με τόση σοβαρότητα και προσδοκία ο έρμος :( (δεν έχει και φατσούλα με κλάματα να πάρει η ευχή...)

Ευτυχώς είναι και ο Καλπακίδης με τον Σόμαλη και κρατάνε λίγο τα μπόσικα :D. Δεν πειράζει όμως, χαλάλι σας, αν κρίνω από το πλήθος των μηνυμάτων μέσα σε λίγες ώρες, το διασκεδάσατε :)

Καλημέρα!!! :)
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Συγχώρησέ μας Σταύρο. Μας συνεπήρε η συζήτηση! Ξέρεις, όταν πιάνω κουβέντα με κάποιον, δυσκολεύομαι να μείνω στο ίδιο θέμα. Πετάω από θέμα σε θέμα. Μου αρέσει η ποικιλία:)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Συγχώρησέ μας Σταύρο. Μας συνεπήρε η συζήτηση! Ξέρεις, όταν πιάνω κουβέντα με κάποιον, δυσκολεύομαι να μείνω στο ίδιο θέμα. Πετάω από θέμα σε θέμα. Μου αρέσει η ποικιλία:)

Με μπυρίτσα ή με ουζάκι; χε χε χε :rolleyes:
 
Top