Συλλογή σύντομων και αργοσύντομων δοξολογιών

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ξεκίνησα να φτιάχνω αυτή την συλλογή για να συγκεντρώσω δοξολογίες που ψάλλουμε ή θα μπορούσαμε να ψάλουμε στον ναό μας, γιατί συνήθως είναι διασκορπισμένες σε διάφορα μεμονωμένα αρχεία ή και βιβλία και κάθε φορά χρειάζεται να τις ψάχνω από την αρχή. Αργές συνήθως δεν ψάλλουμε, εκτός εξαιρέσεων κι έτσι περιορίστηκα σε σύντομες ή αργοσύντομες, που βρήκα στα αρχεία μου και στα βιβλία μου. Ευχαρίστως να συμπεριλάβω και άλλες, αν κανείς έχει να προτείνει. Επειδή μπορεί να μου πάρει καιρό να τελειώσω όλη την συλλογή, ανεβάζω ξεχωριστά αυτές του α΄ ήχου, που αφορούν και την ερχόμενη Κυριακή και με τον καιρό θα ολοκληρώσω την συλλογή. Ό,τι λάθη βρείτε, γράψτε τα για να τα διορθώσω.

Δοξολογίες Α΄ Ήχου
 
Last edited:

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Ευχαριστουμε πολυ για μια φορα ακομη!
Μια σημειωσουλα μονο: Στο 'Παρατεινον' στην 1η δοξολογια της συλλογης, το 'Αγιος ο Θεος-Αγιος Ισχυρος' ειναι γραμμενο 2 φορες συνεχομενα (μια στο τελος της πρωτης σελιδας, και μια στην αρχη της επομενης), οποτε μπορει να κανετε λαθος απο κεκτημενη ταχυτητα οπως γυρνατε την σελιδα, να το προσεξετε. :)
 
Αξιέπαινος ο κόπος σου, όπως και σε άλλες συλλογές που ανεβάζεις (π.χ. Χερουβικά) τις οποίες χρησιμοποιώ και σ' ευχαριστώ προσωπικά. Οι θεματικές συλλογές είναι πολύ χρήσιμες στην "ψηφιακή" ψαλτική εποχή. :)

Υ.Γ. Αν δεν κάνω λάθος, την Κυριακή ο ήχος της δοξολογίας (αφού δεν θα ψάλλουμε εωθινό) ακολουθεί το δοξαστικό της ημέρας, οπότε χρειαζόμαστε του πλ. β΄ ήχου. (προλαβαίνεις :D)
 

π. Ραφαήλ Γκουρβέλος

Βλάσιος-Ραφαήλ Γκουρβέλος
Ευχαριστούμε πολύ.
Για να προλάβω το δαίμονα του τυπογραφείου, σπεύδω να προείπω ότι ενδιαφέρουσες αργοσύντομες δοξολογίες είναι και οι παρακάτω:
1. Ιωάννου Καββάδα σε ήχο δεύτερο,
2. Χαραλ. Παπανικολάου σε ήχο άγια ασιράν,
3. Κοσμά Μαδυτινού σε ήχο πλ. α΄ ασιράν (η συγκεκριμμένη είναι η αγαπημένη μου), και
4. Μισαήλ Μισαηλίδου σε ήχο πλ. α΄κατά το διαπασών.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Αν δεν κάνω λάθος, την Κυριακή ο ήχος της δοξολογίας (αφού δεν θα ψάλλουμε εωθινό) ακολουθεί το δοξαστικό της ημέρας, οπότε χρειαζόμαστε του πλ. β΄ ήχου. (προλαβαίνεις :D)

Ο ήχος της Κυριακής συνεχίζει να είναι ο α΄. Βέβαια κάποιοι θα πουν δοξολογία σε πλ.β΄. Θα τους συναντήσω της άλλη Κυριακή με τον β΄ ήχο!:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...
1. Ιωάννου Καββάδα σε ήχο δεύτερο,
2. Χαραλ. Παπανικολάου σε ήχο άγια ασιράν,
3. Κοσμά Μαδυτινού σε ήχο πλ. α΄ ασιράν (η συγκεκριμμένη είναι η αγαπημένη μου), και
4. Μισαήλ Μισαηλίδου σε ήχο πλ. α΄κατά το διαπασών.

Είναι στη λίστα!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Στο 'Παρατεινον' στην 1η δοξολογια της συλλογης, το 'Αγιος ο Θεος-Αγιος Ισχυρος' ειναι γραμμενο 2 φορες συνεχομενα (μια στο τελος της πρωτης σελιδας, και μια στην αρχη της επομενης), οποτε μπορει να κανετε λαθος απο κεκτημενη ταχυτητα οπως γυρνατε την σελιδα, να το προσεξετε. :)

Μου έχει τύχει αρκετές φορές να την "πατήσω" από τέτοιου είδους λάθη. Ανέβασα το διορθωμένο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ανεβάζω τις δοξολογίες του β΄ήχου. Λείπει μία (του Α. Οικονόμου), που θα την ανεβάσω χωριστά μόλις είναι έτοιμη. Στη σελ. 14 η δοξολογία είναι του Αντ. Σύρκα. Η δοξολογία της σελ. 28 είναι ανωνύμου μελοποιού, ερανισμένη από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής.

Δοξολογίες Β΄ Ήχου
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στο προηγούμενο μήνυμα προστέθηκαν στο αρχείο για τον β΄ ήχο οι δοξολογίες των Ν. Καμαράδου, Α. Οικονόμου και Μ. Ραζή-Μαράτου και διορθώθηκαν κάποια λάθη.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Προστέθηκαν στη συλλογή του α΄ ήχου η δοξολογία του Αθ. Βουγιουκλή σε ήχο α΄δίφωνο παθητικό και στη συλλογή του β΄ήχου η δοξολογία του ιδίου σε δευτερόπρωτο και ανέβηκαν τα διορθωμένα αρχεία.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Με καθυστέρηση πάνω από ένα χρόνο κατώρθωσα να τελειώσω με τις δοξολογίες του πλ.Α΄..
33 δοξολογίες, 182 σελίδες.
Μόλις τις ανέβασα, διεπίστωσα ότι έχω παραλείψει αυτές σε ήχο Δ΄άγια. Θα είναι το επόμενο βήμα, ελπίζω σχετικά σύντομα.


Δοξολογίες πλ.Α΄Ήχου
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Διαπίστωσα πολλά λάθη στην σελιδοποίηση του PDF με τις δοξολογίες του πλ. Α'. Ζητώ συγγνώμη και θα προσπαθήσω να το διορθώσω σύντομα, ώστε να είναι έτοιμο για την ερχόμενη Κυριακή.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στις δοξολογίες του πλ.Α΄ ήχου προστέθηκε μια ακόμη, αφαιρέθηκε μια που ήταν διπλή και αφαιρέθηκαν και κάποιοι στίχοι που είχαν παρεμβληθεί σε λάθος σημείο. Το αρχείο ανέβηκε ξανά διορθωμένο.
Οσονούπω έρχονται και οι δοξολογίες του πλ.Β΄.
 
Top