Συλλογή Εωθινών Δοξαστικών

Αφού συγχαρώ τον Νεοκλή που άνοιξε το θέμα και κοπίασε τόσο , αλλά και τους άλλους συναδέλφους που ανέβασαν αρχεία , ας συμπληρώσω και εγώ το ζ (ανέκδοτο) εωθινό του Αθ. Καραμάνη σε ήχο βαρύ διατονικό.
 

Attachments

  • idou skotia.pdf
    40.1 KB · Views: 226

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Α΄σειρά των 11 εωθινών δοξαστικών του Τριανταφύλλου Γεωργιάδη, από το βιβλίο του "Κήπος Χαρίτων" (1916).
 

Attachments

  • Εωθινά Δοξαστικά Τριαντ.Γεωργιάδη Α΄1916_.pdf
    2.6 MB · Views: 327
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα Δοξαστικά Εωθινά υπό Αντωνίου Σύρκα. Επειδή χρειάστηκε να γίνουν κάποιες διρθώσεις σε σημεία που παραλείπονταν χαρακτήρες, ή υπήρχαν χειρόγραφες διορθώσεις ή μουτζούρες, ρίξτε το μια ματιά για να διορθώσω τυχόν λάθη. Ιδιαιτέρως επισημαίνω την σελίδα 15, απ' όπου έλειπαν οι αρχικοί χαρακτήρες σ' όλες τις σειρές.
(Πηγή)
 

Attachments

  • Εωθινά Δοξαστικά Αντ. Σϋρκα (1955).pdf
    6.9 MB · Views: 367
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα Εωθινά Δοξαστικά υπό Σωκράτους Παπαδοπούλου (πρωτοψάλτου Ι.Ν. Αγ. Τριάδος Θεσσαλονίκης), από το βιβλίο του "Νέα Φόρμιγξ της Εκκλησίας" (Τεύχος Β΄Όρθρος, 1950)
 

Attachments

  • Εωθινά Δοξαστικά Σωκρ. Παπαδοπούλου (1950)_.pdf
    5.4 MB · Views: 431
Last edited:

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Τα 11 Εωθινά Δοξαστικά από τον Θεμιστοκλή Γεωργιάδη.
(Πηγή)


Νεοκλή σε ευχαριστουμε για την πολύτιμη προσφορά σου.

Πιστεύω οτι το συγκεντρωμένο υλικό που παρουσιάζεις μπορεί να μας παρέχει
συμπεράσματα και για την παρασήμανση - αποτύπωση της ακουστικής παράδοσης.
Εν προκειμένω στα Εωθινά του Θεμιστ. Γεωργιάδη είναι εμφανής ο τρόπος
παρασήμανσης όπως ακριβώς τον παρέλαβε απο τον Δάσκαλό του Νηλ. Καμαράδο .
Αρχίζει και γίνεται περιγραφή και των μεταβολών της Χρονικής αγωγής ,
στοιχείο που άρχισε δειλά να εμφανίζεται κατ αρχήν στα χερουβικά του Πέτρου Εφεσίου. ( απ ότι γνωρίζω )
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα 11 Εωθινά Δοξαστικά του Ιακώβου Πρωτοψάλτου, από το "ΤΑΜΕΙΟΝ ΑΝΘΟΛΟΓΙΑΣ" του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος (1824)
 

Attachments

  • Εωθινά Δοξαστικά Ιακώβου πρωτοψάλτου (1824)_.pdf
    2.5 MB · Views: 527
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα ίδια δοξαστικά του Ιακώβου Πρωτοψάλτου, από την ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ (1830) και κατά την γραφή του Πέτρου Εφεσίου.
 

Attachments

  • Εωθινά Δοξαστικά Ιακώβου πρωτοψάλτου (Π.Εφεσίου 1830)_.pdf
    3.5 MB · Views: 426

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... στα Εωθινά του Θεμιστ. Γεωργιάδη είναι εμφανής ο τρόπος παρασήμανσης όπως ακριβώς τον παρέλαβε απο τον Δάσκαλό του Νηλ. Καμαράδο .
Αρχίζει και γίνεται περιγραφή και των μεταβολών της Χρονικής αγωγής ,
στοιχείο που άρχισε δειλά να εμφανίζεται κατ αρχήν στα χερουβικά του Πέτρου Εφεσίου. ( απ ότι γνωρίζω )

Για την σύγκριση αυτή, εδώ έχουν ανεβεί τα Εωθινά Δοξαστικά του Νηλέως Καμαράδου, από τον "Σύλλογο Ιεροψαλτών Χαλκιδικής".
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Κύριε Νεοκλή (και λοιποί αγαπητοί φίλοι που ανεβάσατε αρχεία),
σας ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο που κάνατε!
Καλό διάβασμα σε όλους μας!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα Εωθινά Δοξαστικά από τον Γεώργιο Χαλιορή (Νέον Ταμείον Μουσικής Ανθολογίας 1890), όπως ο ίδιος σημειώνει : « κατ' αναλυτικώτερον, εμμελέστερον και κανονικώτερον τρόπον».
 

Attachments

  • Εωθινά Δοξαστικά Γεωργ.Χαλιορή (1890).pdf
    4.6 MB · Views: 329
T

Tzanakos_B

Guest
Η πρώτη σειρά είναι τα εωθινά δοξαστικά του Πέτρου Πελοποννησίου, από το Αναστασιματάριο του Πέτρου Εφεσίου (Βουκουρέστι 1820). Δεν συνάντησα την συγκεκριμένη εκδοχή σε κανένα από τα έντυπα αναστασιματάρια που έχω, είτε σε βιβλίο, είτε σε PDF. Ταυτίζεται όμως με όλες τις εκδόσεις χειρόγραφων αναστασιματαρίων που έχω δεί.

Κυριε Νεοκλη , ειλικρινα νιωθω συγκινηση και θελω να σε ευχαριστησω εκ Βαθους καρδιας γιατι ανεβασες στο Φορουμ τα εωθινα του Π. Λαμπαδαριου τα οποια εγω δεν ειχα , οπως δεν εχω και αλλα κλασσικα Μελωδηματα , παρα την πολυχρονη Διακονια μου.. Θεωρω οτι ηταν ενα πολυτιμο δωρο και θα το θυμαμαι ΠΑΝΤΑ !!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
Top