Συγχαρητήρια

nektar

νεοαρχάριος
Μοιραζόμαστε με πολλή χαρά την είδηση ότι ο Ιωάννης Αρβανίτης εκλέχθηκε σε θέση Αναπληρωτή Καθηγητή του Ιονίου Πανεπιστημίου, με γνωστικό αντικείμενο «Μουσική της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας» του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Σχολής Μουσικής και Οπτικοακουστικών Τεχνών.
 
Μοιραζόμαστε με πολλή χαρά την είδηση ότι ο Ιωάννης Αρβανίτης εκλέχθηκε σε θέση Αναπληρωτή Καθηγητή του Ιονίου Πανεπιστημίου, με γνωστικό αντικείμενο «Μουσική της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας» του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Σχολής Μουσικής και Οπτικοακουστικών Τεχνών.
Τα θερμά μου συγχαρητήρια!!!
 

vrm

New member
Θερμά συγχαρητήρια και από εμένα. Εύχομαι αυτό να δώσει ικανοποίηση στον κ. Αρβανίτη για όσα έχει προσφέρει, και περισσότερο χρόνο και όρεξη για να συνεχίσει να προσφέρει ακόμη περισσότερο στη μουσική που τόσο αγαπά και αγαπάμε!

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να εκφράσω και την ελπίδα μου ότι ο κ. Αρβανίτης θα θελήσει να συγγράψει ένα βιβλίο και για εμάς τους μη ειδικούς σχετικά με την εξήγηση της παλαιάς μεθόδου, ώστε η γνώση που με μακροχρόνιους κόπους ο ίδιος απέκτησε να μείνει και έντυπα «κτῆμα ἐς ἀεὶ» για κάθε ενδιαφερόμενο.
Είχα προ ετών διαβάσει το βιβλίο του Elpidio Mioni (εκδόσεις MIET) «Εισαγωγή στην ελληνική παλαιογραφία», που με βοήθησε πραγματικά να μυηθώ στον κόσμο των (ψηφιοποιημένων) βυζαντινών χειρογράφων· θα χαιρόμουν (και νομίζω δεν είμαι ο μόνος σε αυτό) αν υπήρχε αντίστοιχο εξαίρετο εγχειρίδιο και για την παλαιά μέθοδο της βυζαντινής μουσικής.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια κύριε Ἀρβανίτη!

Οἱ κόποι σας ἀμοίβονται!

Εὐχαριστοῦμε γιὰ ὅσα μᾶς ἔχετε προσφέρει, ἀλλὰ καὶ γιὰ τὶς ἐπερχόμενες συμβολές σας!
 
Top