[Ερώτηση] Στοίχιση

Basdos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη γραμματοσειρά BZ FONTS (π.Εφραίμ-Σουλδάτου). Θέλω να συντάξω το κείμενο σε πλήρη στοίχιση, αλλά δεν το έχω καταφέρει μέχρι τώρα ούτε με μετακίνηση του κέρσορα ούτε και με τη ρύθμιση πλήρους στοίχισης. Πώς μπορώ, λοιπόν, να γράψω κείμενα σε σωστή στοίχιση,όπως και στα εκδομένα βιβλία?Ευχαριστώ.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Όταν έχετε έτοιμο το μουσικό κείμενο και χρησιμοποιήσετε τη μακροεντολή PolishNotes, αυτή θα εισάγει κενά ανάμεσα στις νότες και θα τις στοιχίσει.
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Όταν έχετε έτοιμο το μουσικό κείμενο και χρησιμοποιήσετε τη μακροεντολή PolishNotes, αυτή θα εισάγει κενά ανάμεσα στις νότες και θα τις στοιχίσει.


Κ.Σουλδάτε σαςευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όμως το προσπάθεια, αλλά και πάλι. Το polishnotes διορθώνει κάποια πράγματα, αλλά δεν κάνει πλήρη στοίχιση φθόγγων και λέξεων.Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?Σας ευχαριστώ πολύ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν έχετε έτοιμο το μουσικό κείμενο και χρησιμοποιήσετε τη μακροεντολή PolishNotes, αυτή θα εισάγει κενά ανάμεσα στις νότες και θα τις στοιχίσει.

Αφού στοιχειθεί το μουσικό κείμενο, μετά προχωράς στην αναγραφή του ποιητικού κειμένου σε πλαίσιο (κειμένου) που το θέτεις πίσω από το μουσικό κείμενο... για να φαίνονται τα φθογγόσημα...και δεν χρειάζεται νέα στοίχιση του ποιητικού κειμένου... Εγώ αυτό κάνω .... Δηλ. παίζω δε διπλό ταμπλώ!!!:D
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Θα μπορούσε μήπως κάποιος που χρησιμοποιεί τις γραμματοσειρές BZ Music Fonts,να μου πει πώς θα στοιχίσω το μουσικό κείμενο χωρίς να υπάρχουν προεξοχές και ανομοιομορφία?
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Για παράδειγμα ένα τέτοιο αρχείο πως θα μπορούσα να το στοιχίσω με το BZ Music Fonts?
 

Attachments

  • Στοίχιση.doc
    25.5 KB · Views: 26
  • Ακολουθία τ?ς Θείας κα? ?ερ?ς Λειτουργίας.pdf
    66 KB · Views: 36

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Για παράδειγμα ένα τέτοιο αρχείο πως θα μπορούσα να το στοιχίσω με το BZ Music Fonts?

Το αρχείο είναι γραμμένο με τις γραμματοσειρές ΕΖ και όχι με τις ΒΖ, οπότε δε μπορεί να στοιχιστεί από τους αυτοματισμούς του πακέτου ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ. Προτείνω τα ακόλουθα βήματα:
α) Χρησιμοποιήστε το κουμπί ΕΖ->ΒΖ της γραμμής εργαλείων για να μετατρέψετε τη γραμματοσειρά στο πακέτο ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ.
β) Χρησιμοποιήστε το κουμπί "Polish Notes" για να στοιχιστεί σωστά το κείμενο.

Επιπλέον προτείνω:
α) Απεγκαταστήστε τις γραμματοσειρές ΕΖ για να μη μπερδεύεστε.
β) Διαβάστε μια φορά τις οδηγίες του πακέτου ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ για να καταλάβετε όλες τις λειτουργίες που περιέχει.
γ) Βεβαιωθείτε ότι έχετε εγκαταστήσει σωστά το πακέτο ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ (γραμματοσειρές, γραμμή εργαλείων).
 
Top