Στιχολογία των αίνων

Leonidas Pittos

Νέο μέλος
Μήπως γνωρίζει κανείς που υπάρχει η μελοποιημένη στιχολογία των αίνων για όλους τους ήχους;

Σας ευχαριστώ.

Λεωνίδας Πίττος
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Λεωνίδα, η στιχολογία των Αίνων υπάρχει μελοποιημένη στους οκτώ ήχους από τον Χουρμούζιο Χαρτοφύλακα στο Ειρμολόγιο των Πέτρου Λαμπαδαρίου και Πέτρου Βυζαντίου. Δε γνωρίζω (και δε νομίζω) να υπαρχει άλλη μελοποίηση και δημοσίευσή της.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Μήπως γνωρίζει κανείς που υπάρχει η μελοποιημένη στιχολογία των αίνων για όλους τους ήχους;
Σας ευχαριστώ. Λεωνίδας Πίττος

Είναι εδώ καλό ψάλσιμο.
 

Attachments

  • Μελοποιημένη στιχολογία αίνων Χουρμουζίου.zip
    4.7 MB · Views: 1,452
Είναι εδώ καλό ψάλσιμο.

--------------------------------------------------------------------
Υπάρχει και στα εξής βιβλία
α)΄Α΄κ, Β΄τόμος του Ι.Παπαχρόνη (τα πρώτα μαθήματα της βυζαντινής . μουσικής)
β)΄Ο Όρθρος των διδασκάλων (Ανδρέα Μοναχού Θεοφιλοπουλου)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αφού ανέβασα το κείμενο των τριών ήχων http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=47738&postcount=6 που ψάλλουμε με τον φίλο Παν. Τζανάκο, και επειδή ζητήθηκαν και οι υπόλοιποι ήχοι, είπα να το τελειώσω το ... ψυχικό:D
Καλή ανάγνωση!
 

Attachments

  • ΣΤΙΧΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΙΝΩΝ.pdf
    880.3 KB · Views: 2,311

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Να είστε καλά!!! Περιμένουμε και το ηχητικό ε! Είμαστε απαιτητικοί!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν και έχει ξανανεβεί, ανεβάζω και πάλι σε διαφορετική σελιδοποίηση, από το Ειρμολόγιο του Πέτρου Βυζαντίου, το μουσικό κείμενο της στιχολογίας των αίνων, υπό Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος, για τις ανάγκες της ψαλμώδησης στον όρθρο.
Θυμίζω ότι ηχογράφηση υπάρχει στο θέμα :

ΓΙΑΝΝΟΥ-ΤΖΑΝΑΚΟΣ : Στιχολογία Αίνων
.
 

Attachments

  • Η Στιχολογία των Αίνων - Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.pdf
    8 MB · Views: 1,466
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έχουμε κάπου τις στιχολογίες δακτυλογραφημένες; Κάτι θυμάμαι αλλά ίσως κάνω λάθος. Ευχαριστώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έχουμε κάπου τις στιχολογίες δακτυλογραφημένες; Κάτι θυμάμαι αλλά ίσως κάνω λάθος. Ευχαριστώ.

Τουλάχιστον του Πρώτου ήχου; :eek: Ευχαριστώ.
 
Αυτές χρησιμοποιώ εγώ στα δικά μας αναλόγια.
 

Attachments

  • 1.pdf
    87.6 KB · Views: 631
  • 2.pdf
    87.4 KB · Views: 316
  • 3.pdf
    88.5 KB · Views: 277
  • 4.pdf
    88.9 KB · Views: 299
  • 5.pdf
    89 KB · Views: 279
  • 6.pdf
    88.4 KB · Views: 265
  • 7.pdf
    88.5 KB · Views: 247
  • 8.pdf
    88.7 KB · Views: 293
Προσπάθησα να τα ανεβάσω με το πρόγραμμα Πανδουρίς, με το οποίο τα έγραψα, για να μπορεί όποιος θέλει να τα διαμορφώσει, αλλά δεν δέχεται τα αρχεία .pan
Αν μπορούν οι συντονιστές να το φτιάξουν...
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αυτές χρησιμοποιώ εγώ στα δικά μας αναλόγια.

κ. Καραγιαννάκη, ευχαριστούμε πολύ γι' αυτή τη σειρά στιχολογιών. Τις χρησιμοποιούμε συστηματικά (εναλλάξ με τη σειρά του Χουρμουζίου). Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δικές σας συνθέσεις ή δακτυλογράφηση από κάπου αλλού. Ρωτάω απλά για να ξέρουμε που να αποδώσουμε τα εύσημα! Επίσης, στο τέλος της στιχολογίας του α' ήχου λείπουν δύο στίχοι, ίσως να θέλατε να τους συμπληρώσετε. Και πάλι, ευχαριστούμε!
 
κ. Καραγιαννάκη, ευχαριστούμε πολύ γι' αυτή τη σειρά στιχολογιών. Τις χρησιμοποιούμε συστηματικά (εναλλάξ με τη σειρά του Χουρμουζίου).
Παρακαλώ πολύ!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δικές σας συνθέσεις ή δακτυλογράφηση από κάπου αλλού. Ρωτάω απλά για να ξέρουμε που να αποδώσουμε τα εύσημα!
Αντιγραφή από αγιορείτικη φυλλάδα πανηγύρεων.

Επίσης, στο τέλος της στιχολογίας του α' ήχου λείπουν δύο στίχοι, ίσως να θέλατε να τους συμπληρώσετε.
Επειδή τις ψάλλουμε πάντα τις Κυριακές (στιχηρά εις 8), δεν μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να το συμπληρώσω. Μόνο σε εορτές θα χρειαστούν (στιχηρά εις 4), και όταν τα στιχηρά θα είναι του πρώτου ήχου. Μάλλον δεν ήρθα σε δύσκολη θέση αρκετά, ώστε να αναγκαστώ να αντιγράψω και αυτές τις δύο. Θα τις αναρτήσω όμως για την πληρότητα του θέματος.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αντιγραφή από αγιορείτικη φυλλάδα πανηγύρεων.

Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν; Από ποια μονή/σκήτη/αδελφότητα προέρχεται η φυλλάδα; Έχετε μήπως αντιγράψει/ανεβάσει κι άλλο υλικό από αυτήν την φυλλάδα;

Επειδή τις ψάλλουμε πάντα τις Κυριακές (στιχηρά εις 8), δεν μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να το συμπληρώσω. Μόνο σε εορτές θα χρειαστούν (στιχηρά εις 4), και όταν τα στιχηρά θα είναι του πρώτου ήχου. Μάλλον δεν ήρθα σε δύσκολη θέση αρκετά, ώστε να αναγκαστώ να αντιγράψω και αυτές τις δύο. Θα τις αναρτήσω όμως για την πληρότητα του θέματος.

Ψάλλουμε πάντα στιχολογία αίνων (όχι μόνο τις Κυριακές), οπότε τυχαίνει αρκετές φορές να έχουμε μόνο 4 στιχηρά. Φυσικά, δεν είναι πρόβλημα να συμπληρώσουμε δύο στίχους από μνήμης στον α' ήχο, απλά το ανέφερα, διότι σε όλους τους άλλους ήχους υπάρχουν αυτοί οι στίχοι και καλό θα ήταν να είχαμε όλο το έργο πλήρες από την πηγή του!

Και πάλι ευχαριστούμε!
 
Προς δόξαν του τριαδικού Θεού...

Έχω τέσσερα χρόνια στο Ψ και έχω γνωρίσει και μάθει πάρα πολλά. Όλα τα ενεργά μέλη έχουν συμβάλει σε αυτό.
Ιδιαίτερα όμως θέλω να ευχαριστήσω τους κυρίους:
Βασίλη Κιαμηλίδη και Χρήστο Τσακίρογλου, που με/μας προσφέρουν τόσο πολύ δακτυλογραφημένο υλικό,
Ιωάννη Αρβανίτη, που με/μας ανοίγει τους ορίζοντες της μελοποιίας με τα υπέροχα μέλη του,
τον π. Νεκτάριο Μαμαλούγκο για τις Κυριακάτικες φυλλάδες και για το μεγάλο και ωφέλιμο υλικό της ιστοσελίδας του,
και τέλος τον π. Μάξιμο που με συντονίζει/συμβουλεύει πάντα προς το καλύτερο.
Σας ευχαριστώ όλους!
 

Attachments

  • stixologia ainon vatopaidi..pdf
    6.9 MB · Views: 794

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
κ. Καραγιαννάκη, ευχαριστώ τα μέγιστα για τις στιχολογίες των αίνων!
 
Top