Στεφανίδης Παναγιώτης - Πρωτοψάλτης Ι. Μητρ. Ν. Αγίου Μηνά Θεσσαλονίκης απο το 1907

Papassss

Παλαιό Μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μεταφορά μηνυμάτων από το θέμα: Γρηγοριάδης Γεώργιος

Πρωτίστως στον ιερέα πατέρα του, το όνομα του οποίου μου διαφεύγει. Μαθήματα, όμως, έκανε στον πρωτοψάλτη του Αγ. Μηνά Θεσσαλονίκης όταν ο ναός ήταν Μητρόπολη, ο οποίος έψαλλε και στη Δοξολογία για την απελευθέρωση της πόλης μας και το όνομά του επίσης μου διαφεύγει. Θα ανατρέξω, όμως, κάπου που έχω υπόψη μου και μάλλον θα το βρω, όχι όμως απόψε.

μου ειχε πει σε καποιον Στεφανιδη ...... αλλα δεν μπορεσα να του αποσπασω αλλα λογια πανω σε συζητηση και με αλλους
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
μου ειχε πει σε καποιον Στεφανιδη ...... αλλα δεν μπορεσα να του αποσπασω αλλα λογια πανω σε συζητηση και με αλλους
Ενδεχομένως να είναι ο περί ου ο λόγος πρωτοψάλτης του Αγ. Μηνά, καθώς αυτόν αναφέρει σαν δάσκαλό του. Θα ανατρέξω αύριο και θα σας πω.
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
... στον πρωτοψάλτη του Αγ. Μηνά Θεσσαλονίκης όταν ο ναός ήταν Μητρόπολη, ο οποίος έψαλλε και στη Δοξολογία για την απελευθέρωση της πόλης μας και το όνομά του επίσης μου διαφεύγει. Θα ανατρέξω, όμως, κάπου που έχω υπόψη μου και μάλλον θα το βρω, όχι όμως απόψε.
μου ειχε πει σε καποιον Στεφανιδη ...... αλλα δεν μπορεσα να του αποσπασω αλλα λογια πανω σε συζητηση και με αλλους
Ενδεχομένως να είναι ο περί ου ο λόγος πρωτοψάλτης του Αγ. Μηνά, καθώς αυτόν αναφέρει σαν δάσκαλό του. Θα ανατρέξω αύριο και θα σας πω.
Παναγιώτης Στεφανίδης πρωτοψάλτης Ι. Μ. Ν. Αγίου Μηνά απο το 1907. Κοιμήθηκε στην Κομοτηνή περί το 1970 όπου και ήταν επι πολλά έτη πρωτοψάλτης του Ι. Ναού Αγίου Γεωργίου.
 
Last edited by a moderator:

Papassss

Παλαιό Μέλος
Παναγιώτης Στεφανίδης πρωτοψάλτης Ι. Μ. Ν. Αγίου Μηνά απο το 1907. Κοιμήθηκε στην Κομοτηνή περί το 1970 όπου και ήταν επι πολλά έτη πρωτοψάλτης του Ι. Ναού Αγίου Γεωργίου.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΙΣΗ ΤΟΥ?
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΙΣΗ ΤΟΥ?

Η περιοδος φωνητικης ακμης του μακαριτη του Στεφανιδη βρισκεται στο πρωτο μισο του 20 ου αιωνα . Απο πληροφοριες που εχουμε απο τους τελευταιους εν ζωη ακροατες του διακρινονταν για τις σπανιες φωνητικες του δυνατοτητες την πολυ μεγαλη εκταση της φωνης του αλλα και για την πιστη αποδωση των μουσικων κειμενων που επελεγε να ψαλει
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Αν εξετασει κανεις μουσικα κειμενα του Στεφανιδη θα διαπηστωσει την στενη συγγενεια τους με αυτα του Νηλεως Καμαραδου . Με βαση στοιχεια που υπαρχουν για τον τοπο καταγωγης του αλλα και μια πιθανη ημερομηνια γεννησης αναμεσα στο 1880 και στο 1885 ειναι πολυ πιθανο να μαθητευσε στο ιδιο τον Καμαραδο. Ο τελευταιος παντως Ναος στον οποιο διακονησε ηταν αυτος του Αγιου Γρεωργιου στην Κομοτηνη απο τον οποιο αποσυρθηκε το διαστημα μεταξυ των ετων 1958 - 1960
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ίσως ο κυρ-Γιώργος ο Γρηγοριάδης να γνωρίζει πράγματα καθώς υπήρξε μαθητής του. Διάφορες ιστοριούλες, πάντως, μας έλεγε στο περσινό πανηγύρι του Αγ. Φανουρίου, όπως και για έναν λαμπαδάριό του που, για να ψάλλει στη Δοξολογία της απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης, τον πήραν κυριολεκτικά από τα χωράφια...
 
Top