Σταμάτης Γονίδης

Κοιτάξτε το παρακάτω λινκ. Πώς σας φαίνεται? Πιστεύω ότι το θετικό είναι η προβολή της βυζαντινής μουσικής στον ευρύ κόσμο και το αρνητικό ότι αυτό που τραγουδάει δεν είναι βυζαντινή μουσική :)

http://www.youtube.com/watch?v=nVz3QW7jCyQ
 

emil

Παλαιό Μέλος
Κοιτάξτε το παρακάτω λινκ. Πώς σας φαίνεται? Πιστεύω ότι το θετικό είναι η προβολή της βυζαντινής μουσικής στον ευρύ κόσμο και το αρνητικό ότι αυτό που τραγουδάει δεν είναι βυζαντινή μουσική :)

http://www.youtube.com/watch?v=nVz3QW7jCyQ

Εγώ πάντως μόνο σαν προβολή δεν το βλέπω αυτό το πράγμα, ή μάλλον καλύτερα μόνο προβολή για τον εαυτό του το βλέπω και όχι για την ψαλτική τέχνη. Βγάλαμε έλα cdακι να δείξουμε ότι είμαστε καλοί χριστιανοί και να αυξήσουμε λιγάκι και το εισόδημά μας και τίποτα άλλο...

Θυμάμαι τη συζήτηση ενός εγκάρδιου φίλου που είχε πάει για ορθοφωνία και είχε δώσει στον καθηγητή ένα cd με επιλογές από παλιούς ψάλτες, από Φιρφιρή μέχρι Στανίτσα.Όταν το άκουσε ο καθηγητής ορθοφωνίας είπε το εξής: πρώτη φορά ακούω τέτοια ψαλμωδία....είχα την εντύπωση ότι είναι άλλο πράγμα και όχι σαν αυτούς....
Αυτός νόμιζε ότι ήταν κάτι το πιο δυτικοπρεπές....

Όταν πας να αναζητήσεις κάτι στο internet για παράδειγμα στο youtube και βάλεις για αναζήτηση "Αγίον Όρος"" θα σου βγάλει βιντεάκια με εικόνες (επηρεασμένες από Δύση ) και από πίσω να ακούγεται ο Γαϊτάνος!

Αυτό λοιπόν δεν είναι προβολή της Βυζαντινής Μουσικής αλλά δυσφήμιση.
Δόξα τον Θεό υπάρχουν ακόμα χορωδίες με πολλές συναυλίες στο ενεργητικό τους που προβάλουν την πραγματικότητα...

Ευχαριστώ

Υ.Γ: Έπεσε στα χέρια το cd που είχε βγάλει τότε ο Γονίδης και το άκουσα όλο...όσο μπορούσα :D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για τον συγκεκριμένο τραγουδιστή πιστεύω ότι έχει ευλυγισία στη φωνή και θα μπορούσε να τραγουδήσει κάτι ποιοτικό, όπως οι τούρκοι και οι τουρκάλες τραγουδίστριες που τραγουδούν κλασσική ανατολική μουσική (όχι μόνο παλαιών συνθετών αλλά και του αιώνα μας, όπως του αξέχαστου Νουρεντίν). Ακριβώς όμως αυτή του την ευλιγισία την έχει θέσει στην υπηρεσία του σκυλάδικου, με αποτέλεσμα να ακούν πολλοί συνάδελφοι τα τραγούδια του και να προσπαθούν να τον μιμηθούν μέσα στην εκκλησία, επειδή τους αρέσουν τα γυρίσματά του!! Αυτοί, για μένα, είναι χειρότεροι. Κι εμένα μ' αρέσουν πολύ αυτά τα γυρίσματα, δε λέω. Άλλο όμως να μου αρέσει κάτι σαν μουσική κι άλλο ό,τι μου αρέσει να προσπαθώ να το εντάξω στην ψαλτική: αν γνωρίζει κανείς λίγο από ψαλτικό ύφος, θα καταλάβει ότι δεν πάνε αυτά τα πράγματα στην εκκλησία. Θαύμασε την ευλυγισία του και προσπάθησε να την υιοθετήσεις με βυζαντινό ύφος όμως, όχι με σκυλάδικο.

Σαν άκουσμα τώρα, αυτή η "διασκευασμένη βυζαντινή" (ας το ονομάσουμε έτσι) νομίζω ότι εξαρτάται από τον καλλιτέχνη το πόσο υποφερτό μπορεί να είναι. Ο Γαϊτάνος π.χ. νομίζω δεν ακούγεται. Ο Γονίδης και ο Νταλάρας υποφέρονται κάπως. Η Φαϊρούζ είναι τέλεια... Ωστόσο, αυτή η επίδειξη, το "συναίσθημα" όπως το ονομάζουν αυτοί, είναι τελείως δυτικότροπη αντίληψη και οπωσδήποτε ξενίζει.

Σίγουρα αυτό δεν είναι βυζαντινή μουσική με την κλασσική της έννοια. Αλλά κι αν ένας σοβαρός ψάλτης ήταν στη θέση του, πάλι δε θα μας ξύνιζε αν ακούγαμε από πίσω τα ηλεκτρονικά όργανα αναμεμειγμένα με παραδοσιακά να κάνουν ισοκράτημα στη φωνή του ψάλτη;; Εννοώ ότι θα μας ξύνιζε ψαλτικά, αφού θα προτιμούσαμε ισοκράτημα. Αν το πάρουμε κοσμικά - πολιτιστικά, όντως δεν είναι άσχημο που έστω και μ' αυτό τον τρόπο ο κόσμος παίρνει μια ελαχιστότατη γεύση από τους θησαυρούς της βυζαντινής μουσικής. Η ίδια η βυζαντινή βέβαια δεν προάγεται με τίποτα έτσι, κατά τον ίδιο τρόπο που δεν προάγεται και η κλασσική μουσική από εγχειρήματα τύπου "Hooked on classics". Γίνονται απλά γνωστές κάποιες μελωδίες, ανεβαίνει η μουσική αυτή στην εκτίμηση του κόσμου αλλά από κει και πέρα τίποτα περισσότερο: ο κόσμος γενικά δεν παρακινείται απ' αυτά ν' ακούσει αληθινή βυζαντινή μουσική. Μόνο ίσως κάποιος ψαγμένος ακουστικά. Πάντως σε ένα άλλο video (http://uk.youtube.com/watch?v=sQZDbGUoR2U) μου κάνει άσχημη εντύπωση το ύφος της κοπέλας που λέει έναν από τους στίχους που προτάσσονται των εγκωμίων της 2ης στάσης.

Εν ολίγοις, συμφωνώ χοντρικά με το συμπέρασμα του Nikolaou.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Να σας πω την αλήθεια ο Γονίδης ήταν πάντα αυτός που με "΄εφτιαχνε" όπως λέμε.
Και συνεχίζει...
Μπράβο του μονο και μόνο για το ότι σκύβει το κεφάλι και ζητά επιεικώς να τον κρίνουν....δεν ξέρω τι λέτε φιλοι μου, αλλα τον προτιμώ απο κάτι άλλους που λένε οτι είναι ψάλτες και τα λένε σχεδόν όπως ο Σταμάτης....τουλάχιστον δεν αυτοαποκαλείται ψάλτης....
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Να σας πω την αλήθεια ο Γονίδης ήταν πάντα αυτός που με "΄εφτιαχνε" όπως λέμε.
Και συνεχίζει...
Μπράβο του μονο και μόνο για το ότι σκύβει το κεφάλι και ζητά επιεικώς να τον κρίνουν....δεν ξέρω τι λέτε φιλοι μου, αλλα τον προτιμώ απο κάτι άλλους που λένε οτι είναι ψάλτες και τα λένε σχεδόν όπως ο Σταμάτης....τουλάχιστον δεν αυτοαποκαλείται ψάλτης....

Συμφωνω κ' εγω!..:)
 
Top