Στίχοι πολυελέου "Εξομολογείσθε" Θ. Φωκαέως, ήχος Δ'.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αρχίσαμε στη διάρκεια της Θείας Κοινωνίας με ένα ... μωρό να ισοκρατεί στον Παναγιώτη:(, και τον συνεχίσαμε στη διανομή του αντιδώρου και ο Ρ/Σ δεν σταμάτησε την αναμετάδοση:D. Το ξανά 'παμε! Μονοπώλιο!:D:D:D
Στο τέλος, κάποιος ήθελε να του συστηθώ! Και ακούγεται η αυτοσύσταση! «ΓΙΑΝΝΟΥ»:D (Πάλι καλά που δεν είπα ημι-ανάπαυσις!:D)
Στον φίλο Παναγιώτη, "εις ανάμνησιν ημερών αρχαίων"...:wink:.
Ε! Όχι και τόσο αρχαίων!:D Εγώ με μαύρα μαλλιά, και κείνος με μαύρο μουστάκι!
 

Attachments

  • EKSOMOLOGEISTHE FOK (P.TZAN -N. GIAN).mp3
    9.3 MB · Views: 132
P

ptz

Guest
-Βρε φίλε Νικολή που τα ''ξεθάβεις'' αυτά?Και εγώ δεν έχω τίποτα,εκτός από κάποια που σού έχω στείλει.Παρ' ότι εντελώς ξερή η εγγραφή καθ' ότι ο σταθμός τότε ήταν με πρωτόγονα μέσα και με κάτι μικρόφωνα αρχαία,οι φωνές μας δείχνουν και ηλικίες[αχ να ξαναγύρναγαν].Και δεν λέγαμε το ''άλλο''εξομολογείσθε αλλά αυτό του
κυρ Θ.π.π.Φωκαέα,που και δύσκολο και κοπιαστικό είναι.Οσο γιά τό τέλος,κάποιος μας ρωτά πως λεγόμαστε.Λες να είναι από αυτούς που ερχόντουσαν γιά να μας κόψουν σε επιταγή τα μπόνους ?.......
-Νάσαι καλά.Παλιές καλές μέρες.Και συνεργασία όμως οι δυό μας.Πιό
πάνω και από φιλική....Π.Τζ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;68892 said:
-Βρε φίλε Νικολή που τα ''ξεθάβεις'' αυτά?Και εγώ δεν έχω τίποτα,

Λες να είναι από αυτούς που ερχόντουσαν γιά να μας κόψουν σε επιταγή τα μπόνους ?.......
Νάσαι καλά.Παλιές καλές μέρες.Και συνεργασία όμως οι δυό μας.Πιό πάνω και από φιλική....Π.Τζ

Ηχολήπτης: Η σύζυγος!:D Μοντάζ: Η σύζυγος! Ξεθάφτης: Ο Νικολάκης που αποφάσισε να ακούσει τα περιεχόμενα των κασεττών του για να βάλει κάποια τάξη!:(

Εσύ τά 'φαγες τα bonus? Εγώ σαν λιτοδίαιτος (και όχι ... λυκοδίαιτος) έχω μαγιά!:D
Εάν ξεθάψω κάτι άλλο ζωντανό όπως ο πολυέλεος, τα ξαναλέμε!
ΝΓ
Είδες τον τίτλο του συνημμένου; Π Τζαν. Ν. Γιαν.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ηχολήπτης: Η σύζυγος!:D Μοντάζ: Η σύζυγος! Ξεθάφτης: Ο Νικολάκης που αποφάσισε να ακούσει τα περιεχόμενα των κασεττών του για να βάλει κάποια τάξη!:(

Εσύ τά 'φαγες τα bonus? Εγώ σαν λιτοδίαιτος (και όχι ... λυκοδίαιτος) έχω μαγιά!:D
Εάν ξεθάψω κάτι άλλο ζωντανό όπως ο πολυέλεος, τα ξαναλέμε!
ΝΓ
Είδες τον τίτλο του συνημμένου; Π Τζαν. Ν. Γιαν.

.. οπότε οι αδηφάγοι και άπληστοι αναμένουν αποκαλύψεις ουσιώδεις θαρσαλέως....

Δ.
 
Ευχαριστούμε! Μας ανοίξατε την όρεξη! Είναι εύκολο να βρεθεί ολόκληρη η ηχογράφηση αυτού του πολυελέου από οποιονδήποτε ψάλτη ή χορωδία;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστούμε! Μας ανοίξατε την όρεξη! Είναι εύκολο να βρεθεί ολόκληρη η ηχογράφηση αυτού του πολυελέου από οποιονδήποτε ψάλτη ή χορωδία;

Υπάρχει εκλογή στίχων από τη χορωδία του Υπουργείου Οικονομικών με χοράρχη τον νυν Άρχοντα Θεόδωρο Βασιλικό στη σειρά άλμπουμ του ΙΒΜ, Βυζαντινοί και Μεταβυζαντινοί Μελουργοί.

Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει εκλογή στίχων από τη χορωδία του Υπουργείου Οικονομικών με χοράρχη τον νυν Άρχοντα Θεόδωρο Βασιλικό στη σειρά άλμπουμ του ΙΒΜ, Βυζαντινοί και Μεταβυζαντινοί Μελουργοί.
Δ.
Ο φίλος όλων μας Παναγιώτης επεξεργάστηκε το ηχητικό του πολυελέου που ανέβασα, και μου τό 'στειλε για να αντικαταστήσω το αρχικό. Αλλά προτίμησα να υπάρχουν και οι δυο εκδοχές ... ακατέργαστο (αγνό παρθένο μαλλί:D) και κατεργασμένο:D. (πολύ καλή επεξεργασία! μόνο που δεν μπόρεσε να βγάλει το ... ισοκράτημα απ' τον πρώτο στίχο - κάπως αλλιώς το διατύπωσε:D).
Αν οι κ.κ. συντονιστές θέλουν να τα ενοποιήσουν έχουν το ελεύθερο να αφαιρέσουν το .... ακατέργαστο..:D
 

Attachments

  • EKSOMOLOGEISTHE FOK (P.TZAN -N. GIAN)diorthomeno.mp3
    9.3 MB · Views: 187

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Tο δίδυμο της Μονής Πετράκη "πετούσε" τότε !! Ο κυρ-Βασίλης Αγωγιάτης (Θεός σχωρέσ'τον) μού είχε μιλήσει σχετικά με πολλή εκτίμηση. Αν δε τύχαινε να συμπέσει στον αγ.Σπυρίδωνα Αιγάλεω με τον τέως Ηγούμενο, ιεροκήρυκα της Μητρ.Νικαίας, "μνησικακούσε" έντονα...:eek:

ΥΓ. Για όσους δεν εννόησαν τον τίτλο του συνημμένου: Τζανάκος - Τζιάννου (compositore γαρ:D)
 
Last edited:
Top