Στίχοι Προκειμένων (Μεγάλη Τεσσαρακοστή και Μεγάλες Εορτές του Κυρίου)

mv_ns

Member
Μπορεί κάποιος να δώσει πληροφορίες για τους στίχους για τον εσπερινό προκείμενο, συγκεκριμένα κατά τη Μεγάλη Τεσσαρακοστή και για τις Μεγάλες Εορτές του Κυρίου;

Θα ήταν χρήσιμο να τα έχουμε όλα σε μια τοποθεσία...

Ευχαριστώ πολύ!
 

mv_ns

Member
Τί ἐννοεῖτε;
Απλώς ρωτούσα αν υπήρχε σε μία πηγή οι στίχοι για τους διάφορους εσπερινούς προκείμμενα καθ' όλη τη διάρκεια του λειτουργικού έτους. Έχω όλους τους στίχους...κάπου στην εκτεταμένη συλλογή μου και δυσκολεύομαι να τα εντοπίσω.
 

mv_ns

Member
Αυτό εννοούσα στην αρχική μου ερώτηση.

Βρήκα τα προκείμενα (με τους στίχους) - το μόνο που λείπει είναι τα προκείμενα και οι στίχοι για τις Μεγάλες Εορτές του Κυρίου.
 

Attachments

  • esperas_prokeimenon.pdf
    188.8 KB · Views: 72

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Τὰ προκείμενα προφανῶς δευτερώνονται πρὸ τῆς στιχολογίας τους, ὅσους στίχους καὶ ἄν αὐτὴ ἔχει
(Ἰ. Φουντούλη Λειτουργικὴ Α’-Εἰσαγωγὴ στὴ θεία λατρεία, Θεσσαλονίκη 1993 σ. 140).

Σάββατον:
Ὡρολόγιον Κρυπτοφέῤῥης ἔκδ. 1772 σ. 166, Π. Τρεμπέλα Μικρὸν Εὐχολόγιον ἔκδ. β’ 1998 τ. 2 σ. 277.

Μεγάλα προκείμενα:
χφφ. Μ. Μετεώρου 83 τυπικὸ τοῦ ἔτους 1580 φφ. 96v, 106r, 165r, Παντοκράτορος 312 τυπικὸ τῆς Μ. Λαύρας τοῦ ἔτους 1917 σ. 244, Συλλειτουργικὸν ἔκδ. Σίμωνος Πέτρας 2004 σ. 36 κ. ἄ.
 

mv_ns

Member
Τὰ προκείμενα προφανῶς δευτερώνονται πρὸ τῆς στιχολογίας τους, ὅσους στίχους καὶ ἄν αὐτὴ ἔχει
(Ἰ. Φουντούλη Λειτουργικὴ Α’-Εἰσαγωγὴ στὴ θεία λατρεία, Θεσσαλονίκη 1993 σ. 140).

Σάββατον:
Ὡρολόγιον Κρυπτοφέῤῥης ἔκδ. 1772 σ. 166, Π. Τρεμπέλα Μικρὸν Εὐχολόγιον ἔκδ. β’ 1998 τ. 2 σ. 277.

Μεγάλα προκείμενα:
χφφ. Μ. Μετεώρου 83 τυπικὸ τοῦ ἔτους 1580 φφ. 96v, 106r, 165r, Παντοκράτορος 312 τυπικὸ τῆς Μ. Λαύρας τοῦ ἔτους 1917 σ. 244, Συλλειτουργικὸν ἔκδ. Σίμωνος Πέτρας 2004 σ. 36 κ. ἄ.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Top