Στήσιμο χορωδίας με διαφορετικές φωνές λόγω ηλικίας

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Θα ήθελα να ρωτήσω: στο Ναό μας δημιουργήσαμε μια χορωδία Βυζαντινής Μουσικής, που αποτελείται μαθητές Λυκείου και φοιτητές αλλά και μεγαλύτερους, σύνολο 18 ατομα. Πως θα ήταν το καλύτερο στήσιμο, δηλ. οι δυνατές φωνές συγκεντρωμένες στο μέσο και οι λιγότερο καλές προς τα έξω του ημικυκλίου ή οι δυνατές φωνές διασκορπισμένες ανάμεσα στις λιγότερο καλές;
 

tb---

τσοπάνης
... Πως θα ήταν το καλύτερο στήσιμο, δηλ. οι δυνατές φωνές συγκεντρωμένες στο μέσο και οι λιγότερο καλές προς τα έξω του ημικυκλίου ή οι δυνατές φωνές διασκορπισμένες ανάμεσα στις λιγότερο καλές;

Νομίζω ότι ο αρχικός διαχωρισμός που κάνετε σε "δυνατές" , "λιγότερο καλές" φωνές κτλ, οδηγούν σε λάθος ή σε προβληματικές καταστάσεις. Στον χορό πρέπει να υπάρχει ομοιογένεια σε πάρα πολλά πράγματα ....

Αυτάααα
 
Last edited:

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Βουλομένο γράμμα διαβάζετε...Κανένας διαχωρισμός δεν υπάρχει. Απλά τα μικρότερα παιδιά έχουν πιο ασθενική φωνή, λιγότερο θάρρος, ενώ οι μεγαλύτεροι πιο στιβαρή και γεμάτη φωνή.
 

tb---

τσοπάνης
Άν ακούσετε τους κανονάρχους του 1950 στο Πατριαρχείο θα παρατηρήσετε ότι δεν έχουν καθόλου ασθενικές φωνές. Ειναι γνωστό ότι οι υψηλότερες συχνότητες των παιδικών φωνών τρυπούν τύμπανα λόγω της διαπεραστικότητάς τους. Εκτός αν θέλετε τα μικρά παιδιά να ψέλνουν σαν ενήλικες, λανθασμένο κατά την γνώμη μου. Παιδιά σε ηλικίες γυμνασίου - λυκείου ή και μεγαλύτερα που βρίσκονται σε κατάσταση αλλαγής της φωνής, καλό είναι να μήν ψέλνουν , παρα να ακούν και να ρουφούν.

Αυτά
 
Θα ήθελα να ρωτήσω: στο Ναό μας δημιουργήσαμε μια χορωδία Βυζαντινής Μουσικής, που αποτελείται μαθητές Λυκείου και φοιτητές αλλά και μεγαλύτερους, σύνολο 18 ατομα. Πως θα ήταν το καλύτερο στήσιμο, δηλ. οι δυνατές φωνές συγκεντρωμένες στο μέσο και οι λιγότερο καλές προς τα έξω του ημικυκλίου ή οι δυνατές φωνές διασκορπισμένες ανάμεσα στις λιγότερο καλές;

Άλλο "καλές" φωνές και άλλο ασθενικές και δυνατές φωνές .
Φωνή από άποψη έντασης έχει και το γαϊδούρι ..
Νομίζω αυτό επεσήμανε ο συνάδελφος αλλά σπεύσατε να τον αρπάξετε :
Βουλομένο γράμμα διαβάζετε....
 
Top