Στέλιος VS Στράτος

Ανοίγω αυτό το θέμα εν είδει δημοσκόπησης, για να ανεβάσουμε ωραία άσματα και να καταθέσουμε την ψήφο μας στους τιτάνες Στέλιο Καζαντζίδη και Στράτο Διονυσίου. Αφιερώνω τον παρακάτω Στράτο στον Σκρέκα και τον παρακάτω Στέλιο στον Βαγενά. Είναι τα αγαπημένα κομμάτια μου από τον καθένα τους. Αν και θα ψήφιζα Στράτο για πολλούς λόγους, την ψήφο μου θα την ρίξω στο Στέλιο μόνο και μόνο για αυτό το τραγούδι (δεν χρειαζόταν να τραγουδήσει τιποτα άλλο).
Οπότε Στέλιος-Στράτος 1-0 :wink:
Στράτος: http://www.youtube.com/watch?v=t26eFJnDSAw
Στέλιος: http://www.youtube.com/watch?v=f0NAoslxmv0&feature=related
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Όποιο δάκτυλο και να μου κόψουν, τον ίδιο πόνο θα κάνει... ακριβώς για το λόγο ότι οι άνθρωποι αυτοί ήταν, είναι και θα παραμείνουν ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ και ΑΞΙΕΣ.
Εχω τρέλα και με τους δύο, επομένως δεν μπορώ να επιλέξω.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Λοιπόν, Νίκο, αν και προβλέπεται να είναι ντέρμπι:
προκειμένου για τον νεανικό Στέλιο σαν αυτόν που έβαλες και που έχει εκείνο το κάπως κλαψιάρικο ύφος που ήταν της μόδας τότε ψηφίζω: Στράτος

προκειμένου για τον όψιμο Στέλιο, και δη εκείνον που επανέκαμψε μερικό καιρό πριν τον θάνατό του, και που είχε κατακτήσει θαυμαστή κατ' εμέ, εκφραστκή ωριμότητα, ψηφίζω: Στέλιος.
:)
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Γιώργος Μ.;64724 said:
Λοιπόν, Νίκο, αν και προβλέπεται να είναι ντέρμπι:
προκειμένου για τον νεανικό Στέλιο σαν αυτόν που έβαλες και που έχει εκείνο το κάπως κλαψιάρικο ύφος που ήταν της μόδας τότε ψηφίζω: Στράτος

προκειμένου για τον όψιμο Στέλιο, και δη εκείνον που επανέκαμψε μερικό καιρό πριν τον θάνατό του, και που είχε κατακτήσει θαυμαστή κατ' εμέ, εκφραστκή ωριμότητα, ψηφίζω: Στέλιος.
:)

+10000000000000000

(έκοψα μερικά μηδενικά για το "κλαψιάρικο". Ὀχι ότι δεν ισχύει ακριβώς, αλλά είναι το μόνιμο "επιχείρημα" αυτών που τον σνομπάρουν και απλώς με εκνευρίζει να το ακούω!:mad:
Σόρρυ, Γιώργο...:eek:)

Ευχαριστώ το Νικόλα για την αφιέρωση. Πιστεύω ότι ο Στέλιος ωρίμασε εκπληκτικά από το '70 και μετά (απ' το "Υπάρχω" και μετά, δηλαδή) ώστε να μην σηκώνει σύγκριση ούτε με άλλον τραγουδιστή, ούτε με τον παλιότερο εαυτό του. Τα τραγούδια του όμως όλων των περιόδων εξίσου καλά.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανοίγω αυτό το θέμα εν είδει δημοσκόπησης, για να ανεβάσουμε ωραία άσματα και να καταθέσουμε την ψήφο μας στους τιτάνες Στέλιο Καζαντζίδη και Στράτο Διονυσίου. Αφιερώνω τον παρακάτω Στράτο στον Σκρέκα και τον παρακάτω Στέλιο στον Βαγενά. Είναι τα αγαπημένα κομμάτια μου από τον καθένα τους. Αν και θα ψήφιζα Στράτο για πολλούς λόγους, την ψήφο μου θα την ρίξω στο Στέλιο μόνο και μόνο για αυτό το τραγούδι (δεν χρειαζόταν να τραγουδήσει τιποτα άλλο).
Οπότε Στέλιος-Στράτος 1-0 :wink:
Στράτος: http://www.youtube.com/watch?v=t26eFJnDSAw
Στέλιος: http://www.youtube.com/watch?v=f0NAoslxmv0&feature=related


Αφού δηλώσω ότι θαυμάζω απεριόριστα τη μοναδικά ανεπανάληπτη φωνή και έκφραση του Στέλιου, αντιδωρίζω με επιλογές κάποιων από τα εμμελέστερα του Στράτου. Το πιο ενδιαφέρον μουσικά ίσως είναι ''Το χάρο τον αντάμωναν'' που δεν ανεβάζω αφού δε συνάδει προς τη θεματολογία του φόρουμ. Θα το λάβει βέβαια ο φίλτατος Νικόλαος δι᾽ άλλης οδού...

Από όσα ανεβάζω, ξεχωρίζω κυρίως τη Φιλοσοφία ( 09-.mp3) όχι μόνο για το μακάμ, αλλά και για την εν γένει μάλλον βυζαντινότροπη έκφρασή της.


Δ.
 

Attachments

  • 09-.mp3
    2.7 MB · Views: 22
  • 05.Απόψε θα μεθύσω.mp3
    1.6 MB · Views: 5
  • 05.Αργά είναι πιά αργά.mp3
    4 MB · Views: 6
  • 11.Αν είναι η αγάπη φονικό.mp3
    4.7 MB · Views: 9
  • 07 - Enas Aetos Gkremisthke.mp3
    3.5 MB · Views: 7
  • 06_APOKOIMITHIKA.mp3
    5.7 MB · Views: 7
  • zitw akroasi Theou.mp3
    3.3 MB · Views: 7
  • 02_Track_02_Stratos_Dionisou_Ta_spania.mp3
    2.9 MB · Views: 11

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγαπημένο και βυζαντινότατο τραγούδι:
http://www.youtube.com/watch?v=OxrHZXhrGnk

Όχι ότι δε μου αρέσει και ο Στράτος, αλλά ο Στέλιος είναι αξεπέραστος!

ΥΓ: Μόλις μου είπε κατά λέξη η μητέρα μου που με άκουσε να ακούω το «Ίσως αύριο»: «Πώς το ακούς αυτό το πράγμα βρε Γιάννη! Εγώ λίγο που το ακούω, έπαθα!»...
 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Last edited:

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Ο Στέλιος Καζαντζίδης θα παραμείνει στην ιστορία του Ελληνικού τραγουδιού ως ο ανεπανάληπτος και αξεπέραστος τραγουδιστής με την κρυστάλλινη φωνή του.

Για μένα είναι ο πατριάρχης του ελληνικού τραγουδιού. Πολλές φορές αναρωτήθηκα πως θα ήταν άραγε τα πράγματα αν αυτός ο θρύλος του τραγοδιού έψαλλε;

Τραγουδώ και τα λόγια μου φτάνουν ως τον ουρανό..... λέγει κάποιο απο τα τελευταία του τραγούδια.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μα, εγώ το ακούω σαν ψάλσιμο! Τίποτα το απέριττο (πλην μερικών ικρουπερβολών στους λιγμούς και τα κοψίματα), σοβαρή εκτέλεση. «Στα βράχια της Πειραϊκής κοιμάται ο Στέλιος ο μπεκρής». Καθαρό ψάλσιμο πλ. β' ήχου!
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
ΤΑ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΘΕΙΑΣ ΦΩΝΗΣ
Οι συντελεστές των τραγουδιών, αναγράφονται στην αρχή κάθε βίντεο!
Από εδώ αρχίζει να ανεβαίνει όλη η δισκογραφία του Στέλιου Καζαντζίδη, με αρίθμηση από το 1 έως 931 και με την σειρά που ηχογραφήθηκαν!

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΦΗΓΗΣΗ: ΚΩΣΤΑΣ ΓΙΑΛΙΝΗΣ
http://www.youtube.com/watch?v=OMwf1-S-D0Q&feature=related
 
Last edited:

AlexiosK

Αλέξιος Κούβελος
Καλησπέρα σας !

Θα ήθελα να πώ και εγώ την γνώμη μου πάνω σε αυτό το ωραίο θέμα.

Είναι σίγουρο ότι και οι δύο αυτοί τραγουδιστές ήταν/είναι ''τέρατα'' του λαικού και ρεμπέτικου τραγουδιού, αφού συγκινήσανε το πανελλήνιο, και συνεχίζουν να το κάνουν, ακόμη και τόσα χρόνια μετά το ¨πέρασμά τους¨!

Λέγοντας λαικό τραγούδι κατευθείαν συνεπάγεται Διονυσίου, Καζαντζίδης και το αντίστροφο.

Τώρα, στο ερώτημα το ποιός είναι καλύτερος, αν το λαικό τραγούδι αντιπροσωπευόταν από μια οντότητα :wink: (!), θα απαντούσε, κανένας. Διότι οι ερμηνείες που βγάλανε και οι δύο ξεπερνούσανε τα ''όρια'' που είχε θέσει το λαικό τραγούδι ! Ήτανε άπιαστες.

Άρα το βραβείο το παίρνουν και οι δύο!

Όμως, αν πάμε σε προσωπικό επίπεδο, τι νομίζει ο καθένας απο εμάς, υπάρχει ένας παράγοντας που θα καθορίσει τον νικητή !!
Το γούστο!

Έτσι, για να πώ και την προσωπική μου γνώμη (επιτέλους!) :p, το δικό μου γούστο, είναι οτι σε αυτό που υπερτερεί ο Καζαντζίδης απο τον Διονυσίου, είναι η χροιά της φωνής...
Και οι δύο, έχουνε γυρίσματα, ύφος, συναίσθημα!!, κ.τ.λ., και όλα αυτά που τους αναδείξανε σε ότι είναι, αλλά η φωνή του Στέλιου έχει το κάτι το χαρακτηριστικό που δεν το έχουν οι άλλες... Την σπανιότητα...Είναι κάτι το διαφορετικό. Δεν μοιάζει με κανενός άλλου.Τελείως διαφορετικό άκουσμα απο ότι κυκλοφορούσε, και κυκλοφορεί. Ενώ του Διονυσίου, κατ' εμέ, μπορείς να την συναντήσεις λίγο πολύ και κάπου αλλού. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη!:eek:

Άρα τον πόντο μου θα τον δώσω στον Στέλιο Καζαντζίδη, και μαζί με αυτόν θα επισυνάψω και 3 από τα αγαπημένα μου τραγούδια του, και μια ζωντανή ηχογράφηση από γλέντι με τους φίλους και την οικογένειά του, με το Μανώλια σε τούρκικη εκτέλεση :D :
 

Attachments

  • 09 - Ego pote den tragoudo.MP3
    4.4 MB · Views: 9
  • 09 Ta moutzouromena xeria.mp3
    3.9 MB · Views: 7
  • 10 Ilie mou vgaineis simera.mp3
    3.2 MB · Views: 9
  • Ζωντανή ηχογράφηση - Μανώλια.MP3
    5.4 MB · Views: 10

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Καλός, χρυσός ο Καζαντζίδης αλλά προσωπικά μετά από 2-3 τραγούδια με κουράζει κυρίως λόγω αυτού που κάποιοι ονομάζουν "κλάψα" και λόγω των λυγμών που σε πολλά τραγούδια βγάζει. Ενώ ο Στράτος......... τί να σχολίασω; Μπορώ να τον ακούω όλη μέρα, ειδικά σε άσματα όπως το Αποκοιμήθηκα, το Μινόρε παράπονο (άγνωστο τραγούδι των Πολυκανδριώτη, Πάριου), το Γύρισε κοντά μου, τον Σαλονικιό, τον Ταξιτζή, το Βρέχει φωτιά στη στράτα μου, το Και λέγε λέγε το,το,το,το.........Πάντα σοβαρές, στιβαρές, ανδροπρεπείς ερμηνείες με γυρίσματα, με έλξεις, με εύρος κ.α. Αλλά και ως καλλιτέχνης ήταν τεράστιος. Ατσαλάκωτος στην πίστα, μάγκας, αληθινός, ευθύς, πονόψυχος. Αντίθετα, και ζητώ συγχώρεση από τους fans του Καζαντζίδη, έχω ακούσει ιστορίες γι αυτόν που δε μου άρεσαν ιδιαίτερα. Δεν λέω ότι τα πιστεύω όλα, απλά ενοχλήθηκα από κάποια πράγματα. Στράτος με χίλια λοιπόν :D:D:D
 
A

andy

Guest
Στην αρχή νόμιζα ότι επρόκειτο για τους Στελλάκη Περπινιάδη και Στράτο Παγιουμτζή, μετά όμως που είδα ότι είναι άλλοι...
Αν ήταν να ψηφίσω μεταξύ των ανωτέρω, πραγματικά δεν θα μπορούσα, αξεπέραστοι κι οι δύο.
Τώρα όμως που επρόκειτο για άλλους Στέλλιο και Στράτο, θα δώσω την ψήφο μου σίγουρα στον Στράτο, γιατί ο Στέλλιος στην προκειμένη είναι αξεπέραστος μόνο σε ένα πράμα, το κλάμα αλλά Ξανθόπουλος. :eek:
 
Top