Σπύρος Υφαντής : Ηχογραφήσεις

Thanasis

Θανάσης Δήμος
Γεια σε όλους.Σας ευχαριστώ, τον διαχειριστή τους συντονιστές και όλους σας που με πολύ κόπο ανεβάζετε αρχεία και τα χαιρόμαστε μαζί σας.Σήμερα κάνω και εγώ την αρχή ανεβάζοντας ηχογραφήσεις του Άρχοντα Υμνωδού της Α.τ.Χ.Μ.Ε.
και Πρωτοψάλτου του Ι.Ν.Αγίου Αθανασίου ,Μητροπολιτικού ναού Ιωαννίνων, Σπ.Υφαντή,που είχα την τύχη και την τιμή να είναι δάσκαλός μου στη βυζαντινή μουσική.
Ο Σπ.Υφαντής δίδαξε και διηύθυνε σε πολλές εκδηλώσεις, χορωδίες βυζαντινής μουσικής.Τα τελευταία χρόνια διδάσκει και διευθύνει τη χορωδία «Ενδόφωνον»
της οποίας είμαι μέλος και θα ανεβάσω σύντομα ηχογραφήσεις της, όπως και από άλλη χορωδία που διηύθυνε και συμετείχα.
Ακούστε χαρείτε τα και τα ξαναλέμε.
Υ.Γ. Πρώτη φορά ανεβάζω.Αν κάτι δεν κάνω καλά πείτε μου, παρακαλώ, οι υπεύθυνοι.
Για όποιες ατέλειες της ηχογράφησης ζητώ συγγνώμη.
 
Last edited by a moderator:
Αγαπητέ κ. Θανάση
Χαίρομαι ιδιαίτερα για την παρουσία σου στο ψαλτολόγιο και για την προσπάθεια που ξεκίνησες να ανεβάζεις ηχογραφήσεις του δασκάλου μας.
Καιρός ήταν να το κάνει κάποιος μαθητής του δεδομένου και του ενδιαφέροντος φίλων μελών. Λυπάμαι που δεν είμαι εγώ αύτή.
Κάνω πάντως προσπάθεια, με τις οδηγίες που δίνουν εδώ καλοί φίλοι και τους ευχαριστώ όλους, να μετατρέψω τις κασσέτες με τα μαθήματα του κυρίου Σπύρου Υφαντή σε MP3 για να μπορέσω να τα ανεβάσω. Δυσκολεύομαι αρκετά (άσχετη γαρ) και δεν με ικανοποιεί η ποιότητα του αποτελέσματος. Αν τα καταφέρω και δεν αδικείται ο δάσκαλος από την ποιότητα του ήχου θα το τολμήσω προς όφελος όσων ακόμη είναι μαθητές.
Θα χαρώ να ακούσω και δικές σου ηχογραφήσεις.
Φιλικά
Ειρήνη
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φίλτατοι,

Ἄν ὑπάρχει καμιὰ ἠχογράφηση τοῦ κ. Ὑφαντῆ ἀπὸ κάποιον κατανυκτικὸ ἑσπερινὸ στὸν Ἅγιο Ἀθανάσιο, νὰ ψάλλει ἀργὸ ἰδιόμελο ἀπὸ Στανίτσα, ἄς ἀνεβεῖ σᾶς παρακαλῶ. Πολὺ νεαρόκοσμος μαζευόταν στὸ φιλόξενό ἀναλόγιό του τὰ ἀπογεύματα τῶν Κυριακῶν τῆς Μ. Τεσσαρακοστῆς γιὰ τὸν ἀκούσουμε καὶ νὰ 'χουμε τὴν τιμὴ νὰ τοῦ ἰσοκρατήσουμε, ἀλλὰ καὶ νὰ συμψάλλουμε, πρόβλημα δὲν εἶχε.

Εὐχαριστῶ.
 

Thanasis

Θανάσης Δήμος
Γεωργιάδου Ειρήνη;53710 said:
Αγαπητέ κ. Θανάση
Χαίρομαι ιδιαίτερα για την παρουσία σου στο ψαλτολόγιο και για την προσπάθεια που ξεκίνησες να ανεβάζεις ηχογραφήσεις του δασκάλου μας.
Καιρός ήταν να το κάνει κάποιος μαθητής του δεδομένου και του ενδιαφέροντος φίλων μελών. Λυπάμαι που δεν είμαι εγώ αύτή.
Κάνω πάντως προσπάθεια, με τις οδηγίες που δίνουν εδώ καλοί φίλοι και τους ευχαριστώ όλους, να μετατρέψω τις κασσέτες με τα μαθήματα του κυρίου Σπύρου Υφαντή σε MP3 για να μπορέσω να τα ανεβάσω. Δυσκολεύομαι αρκετά (άσχετη γαρ) και δεν με ικανοποιεί η ποιότητα του αποτελέσματος. Αν τα καταφέρω και δεν αδικείται ο δάσκαλος από την ποιότητα του ήχου θα το τολμήσω προς όφελος όσων ακόμη είναι μαθητές.
Θα χαρώ να ακούσω και δικές σου ηχογραφήσεις.
Φιλικά
Ειρήνη
Ειρήνη σε χαιρετώ.Έχω την δυνατότητα να ανεβάσω τέτοιες ηχογραφήσεις από μαθήματα αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να το κάνω για πολλούς λόγους.1)Δεν έχουν την ποιότητα της ερμηνείας όπως όταν αποδίδονται οι ύμνοι στο αναλόγιο.2)Δεν έχουν καλή ποιότητα ηχογράφησης.3)Δεν νομίζω άλλωστε ότι υπάρχει ενδιαφέρον στο forum για ηχογραφήσεις διδασκαλίας δεδομένου ότι για ύμνους που αποδίδει ο ίδιος στο αναλόγιο ή η χορωδία που διευθύνει και έχουν εξαιρετική ποιότητα δεν ύπήρξε και τόσο ενδιαφέρον που να με ωθεί να κάνω αυτό που προτείνεις.4)Βλέπω ότι ούτε άλλοι ανεβάζουν ηχογραφήσεις διδασκαλίας από τούς δασκάλους τους και το κατανοώ.5)Οι μαθητές που λες, έχουν τις ηχογραφήσεις των μαθημάτων τους από τους δασκάλους τους.Σ' αυτές θα στηριχθούν για τις σπουδές τους.Απο εκεί και πέρα τους βοηθούμε καλύτερα με ακούσματα από τα αναλόγια.6)Το σημαντικότερο:Για ό,τι ανέβασα και ό,τι ακόμη θα ανεβάσω έχω την άδεια του δασκάλου.Πριν ανεβάσεις ό,τιδήποτε εννοείται ότι πρέπει να έχεις την άδειά του.
Με βάση όλα αυτά πιστεύω ότι όντως θα αδικηθεί ο δάσκαλος από τέτοιες ηχογραφήσεις και γι αυτό δεν τις ανεβάζω.
 
Last edited:

Thanasis

Θανάσης Δήμος
Φίλτατοι,

Ἄν ὑπάρχει καμιὰ ἠχογράφηση τοῦ κ. Ὑφαντῆ ἀπὸ κάποιον κατανυκτικὸ ἑσπερινὸ στὸν Ἅγιο Ἀθανάσιο, νὰ ψάλλει ἀργὸ ἰδιόμελο ἀπὸ Στανίτσα, ἄς ἀνεβεῖ σᾶς παρακαλῶ. Πολὺ νεαρόκοσμος μαζευόταν στὸ φιλόξενό ἀναλόγιό του τὰ ἀπογεύματα τῶν Κυριακῶν τῆς Μ. Τεσσαρακοστῆς γιὰ τὸν ἀκούσουμε καὶ νὰ 'χουμε τὴν τιμὴ νὰ τοῦ ἰσοκρατήσουμε, ἀλλὰ καὶ νὰ συμψάλλουμε, πρόβλημα δὲν εἶχε.

Εὐχαριστῶ.
Λυπάμαι.Τέτοιες ηχογραφήσεις δεν έχω.
 
Ειρήνη σεχαιρετώ.Έχω
την δυνατότητα να ανεβάσω τέτοιες ηχογραφήσεις από
μαθήματα αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να το κάνω για πολλούς
λόγους.
Θανάση σε χαιρετώ κι εγώ
Ας τα πάρω με τη σειρά:
1)Δεν έχουν την ποιότητα της ερμηνείας όπως όταν
αποδίδονται οι ύμνοι στο αναλόγιο.
Ναι αλλά στο αναλόγιο υπάρχουν πολλά ελαφρυντικά ως προς την πιστότητα
της εκτέλεσης
2)Δεν έχουν καλή ποιότητα ηχογράφησης.
Θα συμφωνήσω αλλά όταν πρόκειται για μάθημα νομίζω ότι θα πρέπει να
υπάρχει καποια ανοχή
3)Δεν νομίζω άλλωστε ότι υπάρχει ενδιαφέρον στο forum για
ηχογραφήσεις διδασκαλίας δεδομένου ότι για ύμνους που αποδίδει ο ίδιος
στο αναλόγιο ή η χορωδία που διευθύνει και έχουν εξαιρετική ποιότητα
δεν ύπήρξε και τόσο ενδιαφέρον που να με ωθεί να κάνω αυτό που
προτείνεις.
Αντίθετα εγώ πιστεύω ότι υπάρχει κρυφό ενδιαφέρον. Ισως αποφεύγουν να
το εκδηλώσουν για ευνόητους λόγους. Στο αναλόγιο έχουν γράψει και
γράφουν και ανεβάζουν πολλοί. Υπάρχει καταιγισμός τέτοιων ηχογραφήσεων.
Ετσι είναι χρονοβόρα η ακρόαση όλων και δύσκολη η επιλογή. Η πρότασή
μου πάντως αφορά και ηχογραφήσεις από το αναλόγιό σου.
B]4)[/B]Βλέπω ότι ούτε άλλοι ανεβάζουν ηχογραφήσεις διδασκαλίας
από τούς δασκάλους τους και το κατανοώ.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θέλουν να το κάνουν. Κι εγώ το κατανοώ όμως.
5)Οι μαθητές που λες, έχουν τις ηχογραφήσεις των
μαθημάτων τους από τους δασκάλους τους.Σ' αυτές θα στηριχθούν για τις
σπουδές τους.Απο εκεί και πέρα τους βοηθούμε καλύτερα με ακούσματα από
τα αναλόγια.
Μπορεί και να μην έχουν όλοι ή να είναι δύσκολο να βρουν. Η υπερπροσφορά
από τα αναλόγια συχνά δημιουργεί σύγχυση στους μαθητές και όχι μόνον
και αποβαίνει εις βάρος της μελέτης.
6)Το
σημαντικότερο:Για ό,τι ανέβασα και ό,τι ακόμη
θα ανεβάσω έχω την άδεια του δασκάλου.Πριν ανεβάσεις ό,τιδήποτε
εννοείται ότι πρέπει να έχεις την άδειά του.
Με βάση όλα αυτά πιστεύω ότι όντως θα αδικηθεί ο δάσκαλος από τέτοιες
ηχογραφήσεις και γι αυτό δεν τις ανεβάζω.
Φυσικά και το έχω συζητήσει με το δάσκαλο για τα ηχογραφημένα μαθήματα
και έχω τη σύμφωνη γνώμη του. Δεν χρειαζόταν η υπόδειξη. Είναι
αυτονόητο.΄Αλλωστε ξέρεις ότι ο ίδιος δεν διστάζει να εκτεθεί στη
δημόσια κριτική και έχει πάντα διάθεση ανιδιοτελούς προσφοράς.
Θα προσπαθήσω για το καλλίτερο δυνατό χωρίς βιασύνη.
 
Φίλτατοι,

Ἄν ὑπάρχει καμιὰ ἠχογράφηση τοῦ κ. Ὑφαντῆ ἀπὸ κάποιον κατανυκτικὸ ἑσπερινὸ στὸν Ἅγιο Ἀθανάσιο, νὰ ψάλλει ἀργὸ ἰδιόμελο ἀπὸ Στανίτσα, ἄς ἀνεβεῖ σᾶς παρακαλῶ. Πολὺ νεαρόκοσμος μαζευόταν στὸ φιλόξενό ἀναλόγιό του τὰ ἀπογεύματα τῶν Κυριακῶν τῆς Μ. Τεσσαρακοστῆς γιὰ τὸν ἀκούσουμε καὶ νὰ 'χουμε τὴν τιμὴ νὰ τοῦ ἰσοκρατήσουμε, ἀλλὰ καὶ νὰ συμψάλλουμε, πρόβλημα δὲν εἶχε.

Εὐχαριστῶ.
αν οι ηχογραφησεις που εχω ,ειναι καλες και μου το επιτρεψει ο δασκαλος ,θα ανεβάσω ολους τους κατανυκτικους την περιοδο του τρωδιου.εχω υλικο 100 και πλεον κασετων
 
Top