Σπύρος Περιστέρης : Άστρον ήδη ανατέταλκεν (με κράτημα)

Aselinos

Μέλος
Εχει μηπως καποιος το "αστρον ηδη ανατεταλκεν" και το σχετικο κρατημα απο τον αρχοντα ?
Αν ναι μπορει να τα ανεβασει να τα ακουσουμε και εμεις οι νεοτεροι ?
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εχει μηπως καποιος το "αστρον ηδη ανατεταλκεν" και το σχετικο κρατημα απο τον αρχοντα ?
Αν ναι μπορει να τα ανεβασει να τα ακουσουμε και εμεις οι νεοτεροι ?


Συγγνώμη, σε ποιό κράτημα αναφέρεστε, και τίνος εκτέλεση ζητάτε;

Δ.
 

Aselinos

Μέλος
Συγγνώμη, σε ποιό κράτημα αναφέρεστε, και τίνος εκτέλεση ζητάτε;

Δ.

Σ αυτο που ψαλλοταν στη μητροπολη στο τελος της λειτουργιας των χριστουγεννων απο τη χορωδια του αειμνηστου Σ. Περιστερη
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σ αυτο που ψαλλοταν στη μητροπολη στο τελος της λειτουργιας των χριστουγεννων απο τη χορωδια του αειμνηστου Σ. Περιστερη

Τον καλοφωνικό ειρμό του Μπαλάση ιερέως τον ψάλλει ο νυν Πρωτοψάλτης τής Μητρόπολης συνήθως τα Χριστούγεννα. Δε γνωρίζω αν τον έψαλλε και ο μακαρίτης Σπ. Περιστέρης. Επομένως, και πάλι ποιό κράτημα έλεγε εξαρτάται. Η μνήμη μου δεν ανακαλεί Περιστέρη να λέει κρατήματα πάντως...

Δ.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Τον καλοφωνικό ειρμό του Μπαλάση ιερέως τον ψάλλει ο νυν Πρωτοψάλτης τής Μητρόπολης συνήθως τα Χριστούγεννα. Δε γνωρίζω αν τον έψαλλε και ο μακαρίτης Σπ. Περιστέρης. Επομένως, και πάλι ποιό κράτημα έλεγε εξαρτάται. Η μνήμη μου δεν ανακαλεί Περιστέρη να λέει κρατήματα πάντως...

Δ.

Πολύ παλιά, προ του 1982, τον είχα ακούσει στο ραδιόφωνο να λέει το "Άστρον" του Μπαλασίου και το κράτημα του Ιωάννου Τραπεζουντίου (Τοτοοο...), το δεύτερο με κάποιες μικρές περικοπές. Είχα προλάβει να ηχογραφήσω το τέλος του ειρμού και όλο το κράτημα, το οποίο μάλιστα ήταν το πρώτο μέλος που προσπάθησα να απομαγνητοφωνήσω, μιας και τότε δεν υπήρχαν βιβλία για να το βρώ. Δυστυχώς την ηχογράφηση, αν υπάρχει ακόμη, την έχω στη Χαλκίδα, αλλά και να την βρώ δεν έχω τον τρόπο να την μετατράψω σε ΜΡ3. Πάντως πρόκειται νομίζω γι' αυτό το κράτημα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πολύ παλιά, προ του 1982, τον είχα ακούσει στο ραδιόφωνο να λέει το "Άστρον" του Μπαλασίου και το κράτημα του Ιωάννου Τραπεζουντίου (Τοτοοο...), το δεύτερο με κάποιες μικρές περικοπές. Είχα προλάβει να ηχογραφήσω το τέλος του ειρμού και όλο το κράτημα, το οποίο μάλιστα ήταν το πρώτο μέλος που προσπάθησα να απομαγνητοφωνήσω, μιας και τότε δεν υπήρχαν βιβλία για να το βρώ. Δυστυχώς την ηχογράφηση, αν υπάρχει ακόμη, την έχω στη Χαλκίδα, αλλά και να την βρώ δεν έχω τον τρόπο να την μετατράψω σε ΜΡ3. Πάντως πρόκειται νομίζω γι' αυτό το κράτημα.

Πολύ σημαντική η πληροφορία. Μήπως επρόκειτο για ηχογράφηση εκτός εκκλησίας; Πιθανόν να έψαλλε κομμάτια που συνετέθησαν ώστε να εμπεριέχουν κράτημα ( πχ Το μήλον το εύοσμον του Χουρμουζίου), αλλά η αίσθησή μου ηταν ότι εντός ναού κρατήματα μάλλον απέφευγε. Η ηχογράφηση (η ίδια ή κάποια άλλη) θα διεφώτιζε την κατάσταση.

Δ.
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Πολύ σημαντική η πληροφορία. Μήπως επρόκειτο για ηχογράφηση εκτός εκκλησίας; Πιθανόν να έψαλλε κομμάτια που συνετέθησαν ώστε να εμπεριέχουν κράτημα ( πχ Το μήλον το εύοσμον του Χουρμουζίου), αλλά η αίσθησή μου ηταν ότι εντός ναού κρατήματα μάλλον απέφευγε. Η ηχογράφηση (η ίδια ή κάποια άλλη) θα διεφώτιζε την κατάσταση.

Δ.

Επρόκειτο για ψαλμώδηση την ώρα της διανομής του Αντιδώρου, διότι τον άκουσα αμέσως μόλις επέστρεψα από την Εκκλησία την ημέρα των Χριστουγέννων (εμείς είχαμε τελειώσει νωρίτερα), σε ώρα δηλ. που υπήρχε αναμετάδοση και δεν υπήρχε ποτέ εκπομπή με Βυζαντινούς ύμνους (παρεμπιπτόντως, θυμάμαι ότι παλαιότερα υπήρχε μάλλον μόνο μία εκπομπή το Σάββατο το βράδυ, με έναν εκφωνητή που ανήγγελλε μόνο τίτλους και τα κομμάτια ήταν συνήθως από δίσκους του Πανελλ. Συλλ. ιεροψαλτών. Οι πρώτες εκπομπές με σχόλια κλπ ήταν του κ. Αγγελόπουλου, από το 1978 ή '79 κι αυτές ήταν στην απογευματινή ζώνη)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Επρόκειτο για ψαλμώδηση την ώρα της διανομής του Αντιδώρου, διότι τον άκουσα αμέσως μόλις επέστρεψα από την Εκκλησία την ημέρα των Χριστουγέννων (εμείς είχαμε τελειώσει νωρίτερα), σε ώρα δηλ. που υπήρχε αναμετάδοση και δεν υπήρχε ποτέ εκπομπή με Βυζαντινούς ύμνους (παρεμπιπτόντως, θυμάμαι ότι παλαιότερα υπήρχε μάλλον μόνο μία εκπομπή το Σάββατο το βράδυ, με έναν εκφωνητή που ανήγγελλε μόνο τίτλους και τα κομμάτια ήταν συνήθως από δίσκους του Πανελλ. Συλλ. ιεροψαλτών. Οι πρώτες εκπομπές με σχόλια κλπ ήταν του κ. Αγγελόπουλου, από το 1978 ή '79 κι αυτές ήταν στην απογευματινή ζώνη)


Κ πάλι σημαντικότατες οι πληροφορίες. Παρακαλούνται οι ποικίλοι Περιστερικοί να μας διαφωτίσουν περί την κατάσταση. Άλλους καλοφωνικούς ειρμούς έψαλλε ο Περιστέρης εντός ναού;

Δ.
 
Last edited:

Aselinos

Μέλος
Τα ειχα ακουσει και τα δυο κατ επαναληψη τοσο απο το ραδιοφωνο οσο και απο την τηλεοραση οντως κατα την διανομη του αντιδωρου.
Τα ιδια ακριβως ακουστηκαν και στο θεατρο Ηρωδου του Αττικου Ιουλιο του 1986
 

Nikos

Member
Φέτος πάντως όπως είδα απο αυτά που έγγραψα απο την τηλεόραση στην Ετ1 απο τον Ι.Ν. Αγ. Διονυσίου Αεροπαγίτου, εψάλει ο Καλ. ειρμος Άστρον Ήδη Ανατέταλκεν μετα κρατήματος τοοροτοεριρεμ.... από τον Λαμπαδάριου του ναού κ. Αλ. Κατσαρό κατα την ώρα της θείας μετάληψης μετά το τέλος του κοινωνικού και εμένα μου άρεσα αρκετά σαν άκουσμα και εκτέλεση. Θα το ανέβαζα αλλα δεν ξέρω πως απο το DVD να πάρω τον ήχο.:):):)

Χρονια Πολλά!!!
 
Last edited:

ggs

Νέο μέλος
Επρόκειτο για ψαλμώδηση την ώρα της διανομής του Αντιδώρου, διότι τον άκουσα αμέσως μόλις επέστρεψα από την Εκκλησία την ημέρα των Χριστουγέννων (εμείς είχαμε τελειώσει νωρίτερα), σε ώρα δηλ. που υπήρχε αναμετάδοση και δεν υπήρχε ποτέ εκπομπή με Βυζαντινούς ύμνους (παρεμπιπτόντως, θυμάμαι ότι παλαιότερα υπήρχε μάλλον μόνο μία εκπομπή το Σάββατο το βράδυ, με έναν εκφωνητή που ανήγγελλε μόνο τίτλους και τα κομμάτια ήταν συνήθως από δίσκους του Πανελλ. Συλλ. ιεροψαλτών. Οι πρώτες εκπομπές με σχόλια κλπ ήταν του κ. Αγγελόπουλου, από το 1978 ή '79 κι αυτές ήταν στην απογευματινή ζώνη)

ΟΝΤΩΣ, ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΝ ΣΠ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ (ΔΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΤΟΝ ΚΑΛΟΦΩΝΙΚΟ ΕΙΡΜΟ ΤΟΥ ΒΑΛΑΣΙΟΥ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΔΩΡΟΥ, ΣΥΝΟΔΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΙΟΥ (ΙΣΩΣ ΛΙΓΟ ΣΥΝΤΕΤΜΗΜΕΝΟ), ΑΜΦΟΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΛΛΟΦΩΝΙΚΟ ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΟ. ΗΤΑΝ, ΔΕ, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΣΕ ΥΠΟΣΚΑΖΟΝΤΑ (ΣΥΝΤΕΤΜΗΜΕΝΟ) ΡΥΘΜΟ, ΧΩΡΙΣ ΟΙ ΕΚΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΟΥΝ... ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΟΠΩΣ ΑΛΛΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ...
ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΩ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ !
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ !
 

Aselinos

Μέλος
Θα το ανέβαζα αλλα δεν ξέρω πως απο το DVD να πάρω το ήχο.:):):)

[Αν μπορει καποιος ας βοηθησει στο περασμα μηπως το ακουσουμε και εμεις
 
Top