Σπυριδόπουλος Βασίλης: Δοξαστικό αίνων Κυριακής Απόκρεω

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Δοξαστικο αινων Κυριακη της Αποκρεω και μέρος από την Θεία Λειτουργία.
Χρονολογία δεν ξέρω.


Κύριε Σαλιβερε ευχαριστώ για την ανάρτηση αυτού του συνδέσμου. Όπως πιθανόν θα παρατηρήσατε στις ακολουθίες του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας -τμήματα των οποίων συνθέτουν το περιεχόμενο του αναρτωμενου αρχείου- χοροστάτησε ο μακαριστός Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κυρός Παντελεήμονας Χρυσοφακης , οπότε αυτές τελέστηκαν προ της τελευτής του, που επήλθε τον Ιούλιο του 2003. Στις εν λόγω ακολουθίες μεταξύ άλλων παρατηρούμε και την παρουσία και συμμετοχή του αιδεσιμολογιότατου πρωτοπρεσβυτέρου πατρός Δημήτριου Βακαρου, εφημέριου από το 1975 και εντεύθεν του Ιερού Ναού Αγίου Δημητριού Θεσσαλονίκης , ο οποίος εκτός των άλλων διακρίνεται για την ευλαβή στάση του ως λειτουργός , για την λιπαρή θεολογική του κατάρτιση αλλά και για την επιτυχή φωνητική ανταπόκριση του στις << υψηλές>> μουσικές απαιτήσεις που ανέκυπταν λόγω του ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου των ιεροψαλτικων χορών με τους οποίους συνεργάστηκε κατά την διάρκεια της πολυετούς ιερατικής διακονιάς του. Η εναρκτήριος δοξολογία της Θείας Λειτουργιας << Ευλογημένη η Βασιλεία >> εκφωνείται υπό του επί σειρά ετών διατελεσαντος Πρωτοσυγκελου της Ιερας Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης και σημερινό Μητροπολίτη Της Ιερας Μητροπόλεως Λαγκαδά Λητης και Ρεντινης κύριο Ιωάννη Τασσια .Θα ήθελα να παρακαλεσω αν κάποιο μέλος του Φόρουμ γνωρίζει να μας γνωστοποιήσει το όνομα του επικεφαλής του αριστερού χορού. Πρόκειται προφανώς για τον προκάτοχο του κυριου Χαραλάμπου Τζινευρακη. Αν γνωρίζει κάποιος , καλό θα ήταν να μας διαφωτίσει. Καλό βραδύ.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Aν δεν κάνω λάθος και δεν είναι κάποιος περιστασιακός λαμπαδάριος, πρόκειται για τον πρώην συνλαμπαδάριο με τον Βασίλη του Χρυσάνθου, τον Χρήστο Παπαδόπουλο, ο οποίος ανέλαβε για ένα διάστημα λαμπαδάριος μετά τον θάνατο του μεγάλου πρωτοψάλτου.Πάντα γειά
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Aν δεν κάνω λάθος και δεν είναι κάποιος περιστασιακός λαμπαδάριος, πρόκειται για τον πρώην συνλαμπαδάριο με τον Βασίλη του Χρυσάνθου, τον Χρήστο Παπαδόπουλο, ο οποίος ανέλαβε για ένα διάστημα λαμπαδάριος μετά τον θάνατο του μεγάλου πρωτοψάλτου.Πάντα γειά

Κύριε Μιχελουδακη καλησπέρα σας . Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας δίνετε . Η αλήθεια είναι πως και εγώ σκέφθηκα πως πιθανά να είναι ο κύριος Χρήστος Παπαδόπουλος, αλλά επειδή στην μουσική μου αρχειοθήκη έχω μόνο ηχητικά και όχι οπτικά αρχεία με τον κύριο Παπαδόπουλο, από την εποχή που συνεψαλλε με τον κύριο Σπυριδοπουλο στο αριστερό αναλόγιο του Ι Ν Αγίου Δημητριού, δεν είμαι σε θέση να κάνω την ταυτοποίηση. Όπως και να χει σας ευχαριστώ. Ίσως κάποια στιγμή κάποιο μέλος του φόρουμ επιβεβαιώσει τις εικασίες μας ( ίσως ο κύριος Σκρεκας) . Καλό σας απόγευμα.
 
Top