Σουρλαντζής Δημήτριος

Ορίστε και καλήν ακρόαση!
 

Attachments

  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-01.mp3
    545 KB · Views: 688
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-02.mp3
    762.1 KB · Views: 487
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-03.mp3
    1,005 KB · Views: 420
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-04.mp3
    1.2 MB · Views: 413
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-05.mp3
    4.3 MB · Views: 438
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-06.mp3
    2.6 MB · Views: 441
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-07.mp3
    2.4 MB · Views: 409
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-08.mp3
    2.1 MB · Views: 411
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-09.mp3
    4.9 MB · Views: 447
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-10.mp3
    2.4 MB · Views: 355
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-11.mp3
    2.2 MB · Views: 420
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-12.mp3
    2.9 MB · Views: 407
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-13.mp3
    3.7 MB · Views: 439
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-14.mp3
    3.5 MB · Views: 416
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-15.mp3
    4.5 MB · Views: 435
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962-16.mp3
    2.8 MB · Views: 368
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-1962.doc
    22 KB · Views: 590
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ορίστε και καλήν ακρόαση!

Αγαπητε Βασιλη
Κατ'αρχην πολλες ευχαριστιες για αυτα που ανεβασατε με τον αειμνηστο Δημ.
Σουρλαντζη . Ειναι περιπου τα ιδια με αυτα που εχει ο κ. Χουπας στον
''Ιεροψαλτης''/Ψαλτες/Δημητριος Σουρλαντζης . Τυχαινει να τα εχω και εγω απο κασεττα που μου ειχε δωσει ο ιδιος ο αειμνηστος . Αλλα στην δικη σας
ηχογραφηση ειναι πολυ πιο καθαρα . Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Βασιλη και αγαπητοι φιλοι
Ο αειμνηστος ερχονταν συχνα στο Ηρακλειο , γιατι τα δυο παιδια (γιοι) που ειχε , εμεναν μονιμα στο Ηρακλειο , οπου και ειχαν πανδρευθει και εργαζοταν .
Δηστυχως τον Ιανουαριο (αν θυμαμαι καλα) του 2006 , ο μεγαλος του γιος
σκοτωθηκε κανωντας ορειβασια . Ο αειμνηστος δεν το αντεξε και πεθανε μετα
απο λιγους μηνες (Αυγουστος) .
Επισυναπτω απο ζωντανη ηχογραφηση τα ιδιομελα του Ν' ψαλμου κατα την
περιοδο του Τριωδιου .
 

Attachments

  • 3'39''=Σουρλαντζης+χορος=Της μετανοιας..Πλ.Δος - Τα πληθη.. Πλ.Βος_new.mp3
    1 MB · Views: 325

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μήπως (λέω μήπως...) όμως πρέπει να ανοίξετε ένα καινούργιο θέμα στις ηχογραφήσεις, γιατί το εδώ θέμα είναι Χειρόγραφα Β.Νικολαΐδη;

Έτσι θα είναι και πιο εύκολο να το βρει κι ένας τρίτος. Αλλιώς πρέπει να..."μυρίσει τα νύχια του" για να υποπτευθεί ότι μέσα στο θέμα Χειρόγραφα Β.Νικολαΐδη υπάρχουν ηχογραφήσεις του Σουρλαντζή.;)

(μήπως να μεταφέρεις κι αυτές Δημήτρη στο ανάλογο θέμα?)

 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί Βασίλη και Βαγγέλη, ευχαριστούμε.
Βλέπω ότι 12 ώρες μετά το "ανέβασμα" έγιναν 80 "κατεβάσματα" που σημαίνει ότι ο αείμνηστος ήταν πολύ αγαπητός στον ιεροψαλτικό κόσμο. Πολύ καλός ψάλτης!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στην ειδική σελίδα για τον Δ. Σουρλαντζή στο Αναλόγιον υπάρχει μουσικό κείμενο δικό του με όλα τα προσόμοια σε δική του καταγραφή καθώς και οι σχετικές ηχογραφήσεις από το 1964.
 
Last edited by a moderator:
ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΑΥΡΑΓΚΑΝΟΣ;3159 said:
Το απόγευμα θ΄ ανεβάσω μια ηχογράφηση έκπληξη με τον αείμνηστο!

Ανεβάζω την ηχογράφηση της εκδήλωσης που είχε γίνει στη Θεολογική σχολή του Α.Π.Θ. και στα πλαίσια του επιλογομένου μαθήματος του καθηγητού κ. Λάμπρου Σιάσου στις 11-12-2002 προς τιμήν του αειμνήστου δασκάλου κυρού Δ. Σουρλαντζή. Κεντρικός ομιλιτής ήταν ο ίδιος ο δάσκαλος ο οποίος τραγούδησε και έψαλλε.Στο τέλος ψάλλει μουσικός χορός της Θεσ/νίκης υπό του κ. Ιωάννου Λιάκου, μουσικά τεμάχια του Δασκάλου και άλλα.
Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-Α.Π.Θ. 2002-01.mp3
    10.2 MB · Views: 339
  • Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-Α.Π.Θ. 2002-02.mp3
    14.3 MB · Views: 252
  • Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-Α.Π.Θ. 2002-03.mp3
    2.3 MB · Views: 214
  • Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-Α.Π.Θ. 2002-04.mp3
    2.8 MB · Views: 213
  • Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-Α.Π.Θ. 2002-05.mp3
    1.5 MB · Views: 205
  • Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-Α.Π.Θ. 2002-06.mp3
    1.4 MB · Views: 193
  • Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-Α.Π.Θ. 2002-07.mp3
    4.9 MB · Views: 212
  • Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ-Α.Π.Θ. 2002-08.mp3
    6.2 MB · Views: 226

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανεβάζω την ηχογράφηση της εκδήλωσης που είχε γίνει στη Θεολογική σχολή του Α.Π.Θ. και στα πλαίσια του επιλογομένου μαθήματος του καθηγητού κ. Λάμπρου Σιάσου στις 11-12-2002 προς τιμήν του αειμνήστου δασκάλου κυρού Δ. Σουρλαντζή. Κεντρικός ομιλιτής ήταν ο ίδιος ο δάσκαλος ο οποίος τραγούδησε και έψαλλε.Στο τέλος ψάλλει μουσικός χορός της Θεσ/νίκης υπό του κ. Ιωάννου Λιάκου, μουσικά τεμάχια του Δασκάλου και άλλα.
Καλή ακρόαση!

Συγχαρητηρια . Πολυ Καλο !!! Εχεις και αλλες ''εκπληξεις'' ;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Μπράβο Βασίλη, πολύ καλή δουλειά! (αν και τα ανέβασες σε λάθος σημείο χθές!) :d
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητέ Βασίλη Εύγε!!!, και ευχαριστώ για τα δώρα σου. Χαίρομαι, γιατί αυτά είναι μόνον η αρχή, και φαντάζομαι τι καλά θα μας δίνεις μελλοντικά.
Περιμένουμε και άλλα
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ο Σουρλατζης λεει το δικο του Αξιον Εστι στα Ιεροσολυμα στις 02 06 1966. Αν και σε ενα σημειο ειναι κομμενο η ηχογραφηση ειναι καλη. Απιστευτη φωνη και εκπληκτικη η ευκολια αναβασης στον Κε'.
 

Attachments

  • A x i o n E s t i n Σουρλαντζής (Ιεροσόλυμα 2-6-1966).mp3
    3.2 MB · Views: 368

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αυτο μαζι με κατι αλλα (εχω και -κομμενη- τη δοξολογια του Ιακωβου σε α') τα βρηκα σε ενα ασχετο Cd που μου εδωσε ενας μοναχος στο Ορος, αν θελετε την ανεβαζω. Δεν εχω ιδεα απο που - ποτε ειναι
 

Attachments

  • DinamisSourlatzis.mp3
    2 MB · Views: 237

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αυτο μαζι με κατι αλλα (εχω και -κομμενη- τη δοξολογια του Ιακωβου σε α') τα βρηκα σε ενα ασχετο Cd που μου εδωσε ενας μοναχος στο Ορος, αν θελετε την ανεβαζω. Δεν εχω ιδεα απο που - ποτε ειναι

Πολυ ωραιο . Ευχαριστουμε . Ανεβασε και τα υπολοιπα .
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αυτα ειναι ολα τα κομματια που περιειχε το Cd μαζι με το δυναμις που εβαλα πιο πανω
 

Attachments

  • DoxIakovouSourl.mp3
    3.7 MB · Views: 215
  • XerouvikosSourl.mp3
    2.7 MB · Views: 243
  • TaisaggelikaisSourl.mp3
    335.1 KB · Views: 177
  • KurieeleisonSourl.mp3
    1.2 MB · Views: 179
  • KaitopneumatisouSourl.mp3
    117.4 KB · Views: 161
  • PateraYionSourl.mp3
    183 KB · Views: 180
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ο Σουρλατζης λεει το δικο του Αξιον Εστι στα Ιεροσολυμα στις 02 06 1966. Απιστευτη φωνη και εκπληκτικη η ευκολια αναβασης στον Κε'.

Πράγματι απίστευτη φωνή. Αυτά είναι τάλαντα!

Ίσως είμαι λίγο νέος για να κρίνω τον Σουρλατζή, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για την εκτέλεση του Άξιον εστί. Σε κάποια σημεία μου θυμίζει λίγο παραδοσιακό τραγούδι. Πιστεύετε ότι είναι Βυζαντινό το ύφος του στο συγκεκριμένο κομμάτι;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
PanagiotisK, ευχαριστούμε.
Στο χερουβικό είναι άπαιχτος ο παίχτης.
Ωραίοι λαρυγγισμοί.
Θησαυρός.
:D
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Πράγματι απίστευτη φωνή. Αυτά είναι τάλαντα!

Ίσως είμαι λίγο νέος για να κρίνω τον Σουρλατζή, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για την εκτέλεση του Άξιον εστί. Σε κάποια σημεία μου θυμίζει λίγο παραδοσιακό τραγούδι. Πιστεύετε ότι είναι Βυζαντινό το ύφος του στο συγκεκριμένο κομμάτι;

Πιστευω οτι σε αυτο δινει πολυ καλη εξηγηση η παροιμια 'ποιος εχει το μελι και δε το γλυφει' δηλαδη οσοι εχουν λαρυγγια τετοια δυσκολα αντιστεκονται και σε αναλογους λαρυγγισμους. Ακομη και ο Κετσετζης που θεωρειται παραδοσιακος, καποιες φορες... . Αρκει να γινεται με μετρο.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εχω παρατηρήσει ότι όλοι οι παλαιοί της στόλιζαν τα μέλη με πολλούς λαρυγγισμούς αλλά και με τόνισμα.
Η δημοτική πήρε τους λαρυγγισμούς από την εκκλησιαστική ή αντίθετα?
Σήμερα που έχουμε καταργήσει του λαρυγγισμούς ψάλλουμε ή άδουμε δυτικόμορφα?
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Εχω παρατηρήσει ότι όλοι οι παλαιοί της στόλιζαν τα μέλη με πολλούς λαρυγγισμούς αλλά και με τόνισμα.

Δε μιλάω για τους λαρυγγισμούς που κάνει, αλλά για το ηχόχρωμά του. Π.χ. αν προσπαθήσω εγώ να τραγουδήσω κάτι παραδοσιακό, θα φαίνεται στο ηχόχρωμα μου ότι είμαι περισσότερο ψάλτης από ότι τραγουδιστής. Σε αυτόν, μου φαίνεται ότι είναι περισσότερο τραγουδιστής παρά ψάλτης (στο συγκεκριμένο κομμάτι πάντα, όχι στα υπόλοιπα).

Άκου και το σημείο που λέει "και μητέρα, αχ μητέρα". Θα μου χτύπαγε κάπως περίεργο στην εκκλησία να απευθύνεται κάποιος στην Παναγία λέγοντας "αχ μητέρα". Υπάρχει ανάλογη φράση σε παλιότερο Άξιον Εστί ή είναι δική του πρωτοτυπία;
 
Top