Σουρλαντζής Δημήτριος : Απόστολος

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Μια ηχογράφηση που έρχεται να ανοίξει (φοβάμαι) ξανά το θέμα της απαγγελίας του αποστόλου, αλλά ταυτόχρονα και μια μαστορική απόδοση:
Απόστολος σε Ά ή πλ.Ά (ο ήχος της Κυριακής που εκφωνήθηκε) απο τον Δημήτριο Σουρλαντζή.Είναι στον Ι.Ν. Μεταμορφώσεως Σωτήρος Καλαμαριάς (Θεσσαλονίκη) στις 12-9-1982. Είναι απόσπασμα απο ηχογράφηση ολόκληρης της ακολουθίας στην οποία ψάλλουν οι:Λυκούργος Πετρίδης (νομίζω δεξιά), Σουρλαντζής (υποθέτω αριστερά) και Απόστολος Ιωαννίδης (κολλητός και των δύο, συνδιδάσκαλος του Σουρλαντζή στον "ΓΑΛΑΞΙΑ" επι χρόνια, φανατικός στανιτσικός, σήμερα ψάλλει στον Ι.Ν. Αγ. Ελευθερίου Ντεπώ).
Περιμένω γνώμες και (σας ικετεύω) οτιδήποτε άλλο έχετε απο Σουρλαντζή (αν υπάρχει η θέληση και αν είναι εφικτό φυσικά).
 

Attachments

  • ApostolosSourlantzi_12-9-1982Kalamaria.mp3
    4.6 MB · Views: 744

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μια ηχογράφηση που έρχεται να ανοίξει (φοβάμαι) ξανά το θέμα της απαγγελίας του αποστόλου, αλλά ταυτόχρονα και μια μαστορική απόδοση:
Απόστολος σε Ά ή πλ.Ά (ο ήχος της Κυριακής που εκφωνήθηκε) απο τον Δημήτριο Σουρλαντζή.Είναι στον Ι.Ν. Μεταμορφώσεως Σωτήρος Καλαμαριάς (Θεσσαλονίκη) στις 12-9-1982. Είναι απόσπασμα απο ηχογράφηση ολόκληρης της ακολουθίας στην οποία ψάλλουν οι:Λυκούργος Πετρίδης (νομίζω δεξιά), Σουρλαντζής (υποθέτω αριστερά) και Απόστολος Ιωαννίδης (κολλητός και των δύο, συνδιδάσκαλος του Σουρλαντζή στον "ΓΑΛΑΞΙΑ" επι χρόνια, φανατικός στανιτσικός, σήμερα ψάλλει στον Ι.Ν. Αγ. Ελευθερίου Ντεπώ).
Περιμένω γνώμες και (σας ικετεύω) οτιδήποτε άλλο έχετε απο Σουρλαντζή (αν υπάρχει η θέληση και αν είναι εφικτό φυσικά).

Ε δεν ξερεις . Οι παραδοσιακοι θα πουν οτι αυτος ο Αποστολος ειναι απαραδεκτος , δεν βοηθα στην προσευχη κλπ κλπ και οι μη παραδοσιακοι
οπως εγω , θα πουν ωραιος ειναι .
Και μιας και ''ικετευεις'' , κατι θα ανεβασω απο Σουρλαντζη και Αποστολο
Ιωαννιδη , αλλα ''ικετευω'' και εγω να ανεβασεις ολοκληρη την ηχογραφηση
που αναφερεις . Περιμενω .
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό. Με προβληματίζει λίγο ο όγκος (2 cd) αλλά σιγά-σιγά... Μόνο σας παρακαλώ μην ανεβάσετε κάτι απο τα γνωστά (βλ. ieropsaltis.com) γιατί τα έχουμε χιλιοακούσει.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό. Με προβληματίζει λίγο ο όγκος (2 cd) αλλά σιγά-σιγά... Μόνο σας παρακαλώ μην ανεβάσετε κάτι απο τα γνωστά (βλ. ieropsaltis.com) γιατί τα έχουμε χιλιοακούσει.

Σου επισυναπτω κατι με Σουρλαντζη και κατι απο Πετριδη-Ιωαννιδη (απο Κυριακη των Πατερων) . Εντυπωσεις .
Με την ηχογραφηση που εχεις (δυο CDs) , να τα μετατρεψεις με καποιο προγραμμα μετετροπης σε λιγωτερα ΜΒ και να τα ανεβασεις . Αν δεν ξερεις ή
αν δεν εχεις σχετικο προγραμμα , στειλλε μου μηνυμα στο προσωπικο μου
μεηλ tonvag@otenet.gr , αναφερωντας και σταθερο τηλεφωνο και θα τα πουμε σχετικα . Αν ειναι γεματα (περιπου 80 λεπτα)τα δυο σιντις , θα ειναι περιπου 200-220 ΜΒ το καθενα . Με την μετατροπη θα γεινει το καθενα
20-22 ΜΒ οποτε τα ανεβαζεις ευκολα .
 

Attachments

  • 2'04''=ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ Δημητριος=Αξιον Εστιν(οκταηχον)_new.mp3
    608.4 KB · Views: 306
  • 9'24''=ΠΕΤΡΙΔΗΣ Λυκ-ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Αθαν=Εξ-ρια & Αινοι Πλ.Βου _new.mp3
    2.7 MB · Views: 236

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μια ηχογράφηση που έρχεται να ανοίξει (φοβάμαι) ξανά το θέμα της απαγγελίας του αποστόλου, αλλά ταυτόχρονα και μια μαστορική απόδοση...
Ε δεν ξερεις . Οι παραδοσιακοι θα πουν οτι αυτος ο Αποστολος ειναι απαραδεκτος , δεν βοηθα στην προσευχη κλπ κλπ και οι μη παραδοσιακοι οπως εγω , θα πουν ωραιος ειναι .
Κανείς δεν νομίζω ότι αμφισβητεί το κάλος.
Το θέμα είναι, το κάλος είναι το μόνο κριτήριο για το ότι μπαίνει σε λειτουργική χρήση;
 

asxetos

έν οίδα ότι ουδέν οίδα
Το παρόν ηχογραφημένο Αποστολικό Ανάγνωσμα αποτελεί προσωπική μελωδική έκφραση και στιγμιαία διάθεση του αειμνήστου Πρωτοψάλτη. Ως ηχητικός πειραματισμός, από απόψεως απόδοσης του Α΄ήχου είναι επιτυχής, δεν είναι όμως αυτό πάντοτε το ζητούμενο.
Από την άλλη πλευρά, η εκ παραδόσεως εμμελής απαγγελία σε ύφος κλιτού είναι απλή στο ύφος αλλά και δύσκολη στην εκτέλεση. Στην Εκκλησία αυτό που επιζητούμε να μιμηθούμε είναι το λιτό και σοφό.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ως ηχητικός πειραματισμός, από απόψεως απόδοσης του Α΄ήχου είναι επιτυχής
Είχα την τύχη να ακούω τον Σουρλατζή τα καλοκαίρια, γιατί κατέβαινε στα Μεσόγεια. Πέρα από τα όποια θεωρητικά ζητήματα (για τα οποία είμαι αναρμόδιος) η συγκεκριμένη εκτέλεση μου δίνει την εντύπωση εκτέλεσης prima vista. Ο αείμνηστος είχε πολύ περισσότερη ευφυία και δεξιοτεχνία από όση αφήνει να φανεί αυτός ο απόστολος. Και το λέω αυτό γιατί ο πρώτος ήχος ήταν κυριολεκτικά στο αίμα του. Η δωρικότητα του ήχου ταίριαζε κάπως με το σεμνό και ρυθμικό ήθος της ψαλτικής του. Θυμάμαι σε κάποιο πανηγύρι στο ναό Αγίας Μαρίνας Πόρτο Ράφτη, πριν από 6-7 χρόνια, όταν έφτασαν τα Πληρωτικά ο ιερέας ρώτησε κρυφά τον Σουρλατζή τι ήχο να βάλει, κι εκείνος απάντησε "Ε, πρώτο που αρέσει στο λαό".
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Στον Αποστολο μοιαζει πολυ με τον Χατζημαρκο!!:):) Φυσικο θα μου πειτε ειναι αφου κ οι δυο φωναρες ειχαν!!!!!!!!:D:D:D Ως προς την εκτελεση, προσωπικα μια χαρα την βρισκω! Ειναι μεσα στα πλαισια, δεν περνα τη γραμμη εκεινη οπου επειτα θεωρειται αμανες:wink: Οσον αφορα αυτο που ειπε ο σεβαστος κ. Λιναρδακης οτι ο ιδιος δεν ειναι παραδοσιακος σε σχεση με αλλους εχω να πω το εξης: Μια χαρα ειστε κ. Βαγγέλη κ οι συνθεσεις τις οποίες εχετε ανεβασει φοβερες!!!:D:D:):) Σε αλλο θεμα ανεφερα θεση του καθηγητη θεολογιας του ΑΠΘ κ. Μαντζαριδη που μιλαει για δημιουργικη συνεχεια της παραδοσης χωρις αλλοιωση του πνευματος κ της ουσιας της πιστεως μας! Γιατι αυτο να μην αφορα κ τη Β. Μουσικη?? Για τοσα αλλα κανουμε λανθασμενα τους ''προοδευτικους'' ενω στη μουσικη λανθασμενα μενουν καποιοι στασιμοι!! Δεν μπορω να το καταλαβω?? Αν καποιοι ''κολλανε'' κ ειναι αντιθετοι σε καθετι περαν των αυστηρα κλασσικων γραμμων, δεν θεωρω πως ειναι σωστοι ή ''παραδοσιακοι''...Αντιθετως αθελα τους κανουν κακο αφου δεν αφηνουν τη μουσικη να εξελιχθει μεσα στα πλαισια κ το σκοπο τον οποιο αυτη εξυπηρετει φυσικα!:wink: Ταπεινη μου γνωμη παντα:p
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μιά χαρά είναι ρε παιδιά που και που να ακούμε και κάτι διαφορετικό όπως π.χ. Απόστολο σε ήχο Α. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν τον ακούμε απο κανα-τυχαίο ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ είναι αυτός. Ο Α ήχος και σεμνός είναι και μεγαλοπρέπεια έχει. Θυμάμαι τον παπα-Πρόδρομο (Στην ΝΕΑ ΣΚΗΤΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ-ΑΛΛΗ ΨΑΛΤΑΡΑ ΑΥΤΟΣ), να λέει το Ευαγγέλιο της Αναστάσεως (Εν αρχή ην ο λόγος), σε ήχο πλ.α (ΚΕ) ένοιωθες όλο το μεγαλείο της Αναστάσεως. ΓΝΩΜΗ μου λοιπόν είναι πως και κάτι διαφορετικό δεν βλάπτει.
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η εκτέλεση αποστολικών αναγνωσμάτων, από κορυφαίους μουσουργούς - ιεροψάλτες, σε διαφορετικό ήχο από τον συνήθη Πλ. Δ΄, δεν μπορεί παρά να ακούγεται ευχάριστα. Όμως, δεν σημαίνει πως αυτό μπορεί να καθιερωθεί και να λέγεται ο απόστολος στον ήχο της κάθε ημέρας - εβδομάδας. Το ότι π.χ. ο Αθανάσιος Παναγιωτίδης έλεγε πολλές φορές το Πάτερ ημών εμμελώς, δεν νομίζω ότι μπορεί να το κάνει ο καθένας.... Αυτό νομίζω, αυτό πιστεύω.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος

Προκείμενον του Αποστόλου:
Θαυμαστὸς ὁ Θεὸς ἐν τοῖς Ἁγίοις αὐτοῦ.
Στίχ.: Ἐν Ἐκκλησίαις εὐλογεῖτε τὸν Θεὸν.
Πρὸς Ἑβραίους επιστολής Παύλου το Ανάγνωσμα.


Ἀδελφοί, οἱ ἅγιοι πάντες διὰ πίστεως κατηγωνίσαντο βασιλείας, εἰργάσαντο δικαιοσύνην, ἐπέτυχον ἐπαγγελιῶν, ἔφραξαν στόματα λεόντων, ἔσβεσαν δύναμιν πυρός, ἔφυγον στόματα μαχαίρας, ἐνεδυναμώθησαν ἀπὸ ἀσθενείας, ἐγενήθησαν ἰσχυροὶ ἐν πολέμῳ, παρεμβολὰς ἔκλιναν ἀλλοτρίων· ἔλαβον γυναῖκες ἐξ ἀναστάσεως τούς νεκροὺς αὐτῶν· ἄλλοι δὲ ἐτυμπανίσθησαν, οὐ προσδεξάμενοι τὴν ἀπολύτρωσιν, ἵνα κρείττονος ἀναστάσεως τύχωσιν· ἕτεροι δὲ ἐμπαιγμῶν καὶ μαστίγων πεῖραν ἔλαβον, ἔτι δὲ δεσμῶν καὶ φυλακῆς· ἐλιθάσθησαν, ἐπρίσθησαν, ἐπειράσθησαν, ἐν φόνῳ μαχαίρας ἀπέθανον, περιῆλθον ἐν μηλωταῖς, ἐν αἰγείοις δέρμασιν, ὑστερούμενοι, θλιβόμενοι, κακουχούμενοι, ὧν οὐκ ἦν ἄξιος ὁ κόσμος, ἐν ἐρημίαις πλανώμενοι καὶ ὄρεσι καὶ σπηλαίοις καὶ ταῖς ὀπαῖς τῆς γῆς. Καὶ οὗτοι πάντες μαρτυρηθέντες διὰ τῆς πίστεως οὐκ ἐκομίσαντο τὴν ἐπαγγελίαν, τοῦ Θεοῦ περὶ ἡμῶν κρεῖττόν τι προβλεψαμένου, ἵνα μὴ χωρὶς ἡμῶν τελειωθῶσι. Τοιγαροῦν καὶ ἡμεῖς, τοσοῦτον ἔχοντες περικείμενον ἡμῖν νέφος μαρτύρων, ὄγκον ἀποθέμενοι πάντα καὶ τὴν εὐπερίστατον ἁμαρτίαν, δι’ ὑπομονῆς τρέχωμεν τὸν προκείμενον ἡμῖν ἀγῶνα, ἀφορῶντες εἰς τὸν τῆς πίστεως ἀρχηγὸν καὶ τελειωτὴν Ἰησοῦν.
 
Last edited by a moderator:

Diogenes

Νέο μέλος
Από την ιστοσελίδα https://www.pemptousia.gr/2020/10/ekfonitiki-apangelia-dim-sourlatzis/ :

Εκφωνητική απαγγελία (Δημ. Σουρλαντζής)
12 Οκτωβρίου 2020​


Ο Δημ. Σουρλαντζής εκφωνεί το αποστολικό ανάγνωσμα της Κυριακής με ιδιαίτερη καλλωπιστική διάθεση καθώς ο μακαριστός Άρχων διακρίνονταν για το φωνητικό χάρισμα και τις υψηλότονες επιδόσεις.

 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Παντα το βρισκω διασκεδαστικο να ακουω περιτεχνες ερμηνείες, αμανετζιδικους αυτοσχεδιασμους και επιδειξη φωνητικων ικανοτητων απο ψαλτες που "επισημως", κατα τα λεγομενά τους και κατα την συμφωνη γνωμη των περισσοτερων ψαλτων, χαρακτηριζονται ως "παραδοσιακοι", "πατριαρχικοι", "γνησιοι εκφραστες της παραδοσεως" και αλλα τετοια ομορφα...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Παντα το βρισκω διασκεδαστικο να ακουω περιτεχνες ερμηνείες, αμανετζιδικους αυτοσχεδιασμους και επιδειξη φωνητικων ικανοτητων απο ψαλτες που "επισημως", κατα τα λεγομενά τους και κατα την συμφωνη γνωμη των περισσοτερων ψαλτων, χαρακτηριζονται ως "παραδοσιακοι", "πατριαρχικοι", "γνησιοι εκφραστες της παραδοσεως" και αλλα τετοια ομορφα...
Απλά είναι περισσότερο μερακλήδες( όχι τους δήθεν...) που κάποιες φορές "ξεφεύγουν" λίγο.
Αλλωστε, νομιζω, όλοι μας κάποιες φορές εχουμε αφησει τον εαυτό μας "ελεύθερο" να εκφραστεί στο αναλόγιο...
Σίγουρα και σ` ένα απλο Κύριε ελέησον....
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
ε ναι, ο Ελληνας το χει μεσα του το μερακλωμα, τι να κανουμε...
απλως, για να θυμηθουμε την ρηση ενος πολυ σπουδαιου ηρωα, "με τη μεγαλη δυναμη ερχεται και η μεγαλη ευθυνη"...
οταν ο μεσος ψαλτης ακουει τους κορυφαιους να λενε κατι, το πιθανοτερο ειναι να το αποδεχθει και να το μιμηθει στο βαθμο που μπορει.
οποτε ειναι ευθυνη των κορυφαιων ψαλτων να τηρουν παντοτε τις πρεπουσες μουσικες γραμμες για να δινουν το σωστο παραδειγμα...
 
Top