[Ερώτηση] "Σκονάκι" Λειτουργικών

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Καλησπερα!
Οπως εχω (ξανα)αναφερει ειμαι καπως νεος στην βυζαντινη (ή τουλαχιστον βολευομαι να κρυβομαι πισω απο αυτο :D ) οποτε αποφασισα να φτιαξω ενα "σκονακι":
Αυτο περιεχει κομματια του Ορθρου (πχ πασαπνοαρια, δοξολογιες, κυριως κοψο-ραψιματα απο Αναστασιματαριο Ιωαννου, Ορθρο Καραμανη κτλ) και της Λειτουργιας (Χερουβικα με καλυψε ο Νικολαϊδης), ενα απο καθε ηχο, ωστε χωρις να ψαχνω σε χαοτικα βιβλια και κειμενα με πολλα 'τσιγκελια' να βγαζω μια στοιχειωδη ακολουθια.

Οποτε, ποια θα ηταν η επιλογη σας σε Τρισαγιον Αποστολου και Λειτουργικα;
Ψαχνω κατι απλο, αλλα ομορφο (οχι εκφωνητικα), ενα απο καθε ηχο.
Ευχαριστω!

Υγ. Οταν το ολοκληρωσω μπορω αν θελετε να το ανεβασω, πιθανον να βοηθησει και αλλους μαθητες.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το:
ενα απο καθε ηχο.
Αφορά μόνα στα λειτουργικά ή και στο Τρισάγιον του Αποστόλου;
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Το:
Αφορά μόνα στα λειτουργικά ή και στο Τρισάγιον του Αποστόλου;

Νομιζω καλο θα ηταν και στο Τρισαγιον του Αποστολου.
Σιγουρα θα μπει του Βηματος σε β' ηχο, και του Καλογηρου σε πλ.α (επειδη το λεμε στις αγρυπνιες, αλλα καλο θα ηταν να βρω και ενα ακομη σε πλ.α γιατι συνηθως οι ιερεις δυσκολευονται να απαντησουν στο συγκεκριμενο)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Για ιδέες υπάρχουν πάρα πολλές έτοιμες στις ανάλογες ενότητες των μουσικών κειμένων. Μεταξύ αυτών (για την ευλόγηση και των γενιών μας) και αυτή.
 
Του Χρήστου το σκονάκι είναι το χρησιμότερο και το καλύτερο.
Έτσι για να ευλογούμε τα γένια μας:D:D:D
Αλλά το τρισάγιο , αφού όπως λες , είναι μαθητικό εγχειρίδιο , μόνο σε δεύτερο ήχο σε καλύπτει . Εγώ προσωπικά δεν λέω σ άλλον ήχο και δεν ψάλω δύναμις πλέον *(τους λόγους τους έχω αναπτύξει σε άλλο θέμα νομίζω ). Μπερδεύεις και τον κόσμο και το εκκλησίασμα και τους Ιερείς . Ειδικά σε συλλείτουργο δημιουργείς χάος .
Ποιος ο λόγος ;
Όπως μου είπε και ένα πουλάκι ...:eek:
ονομαστός ψάλτης , σε συλλείτουργο , επέλεξε να ψάλλει , τρισάγιο- δύναμις , δικής του σύνθεσης - έμπνευσης , σε μακαμοειδή ανατολίζοντα δρόμο και έγινε της κακομοίρας...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Όπως μου είπε και ένα πουλάκι ...:eek:
ονομαστός ψάλτης , σε συλλείτουργο , επέλεξε να ψάλλει , τρισάγιο- δύναμις , δικής του σύνθεσης - έμπνευσης , σε μακαμοειδή ανατολίζοντα δρόμο και έγινε της κακομοίρας...

όταν τον ονοματίσεις, θα είναι ονομαστός....
μεχρι τωρα, ανώνυμος.
 
όταν τον ονοματίσεις, θα είναι ονομαστός....
μεχρι τωρα, ανώνυμος.

Μη με πιλατεύεις .:D
Αν ήθελα να τον ονομάσω , θα το κανα και από το πρώτο μήνυμα .
Δεν το κάνω για αυτόν (ούτε εγώ μασάω , όπως ξέρεις), απλά "προστατεύω" την πηγή μου .
Βαφτίσια και ονομαστήρια , άλλη μέρα...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Του Χρήστου το σκονάκι είναι το χρησιμότερο και το καλύτερο.
Έτσι για να ευλογούμε τα γένια μας:D:D:D
Αλλά το τρισάγιο , αφού όπως λες , είναι μαθητικό εγχειρίδιο , μόνο σε δεύτερο ήχο σε καλύπτει . Εγώ προσωπικά δεν λέω σ άλλον ήχο και δεν ψάλω δύναμις πλέον *(τους λόγους τους έχω αναπτύξει σε άλλο θέμα νομίζω ). Μπερδεύεις και τον κόσμο και το εκκλησίασμα και τους Ιερείς . Ειδικά σε συλλείτουργο δημιουργείς χάος .
Ποιος ο λόγος ;
Όπως μου είπε και ένα πουλάκι ...:eek:
ονομαστός ψάλτης , σε συλλείτουργο , επέλεξε να ψάλλει , τρισάγιο- δύναμις , δικής του σύνθεσης - έμπνευσης , σε μακαμοειδή ανατολίζοντα δρόμο και έγινε της κακομοίρας...

ήτοι εις ήχον...;


Υγ Χρόνια πολλά τα προπροεόρτια..
 
ήτοι εις ήχον...;


Υγ Χρόνια πολλά τα προπροεόρτια..
Ειλικρινά δεν ξέρω , γιατί δεν άκουσα .
Μου το μετέφεραν το περιστατικό , ότι όταν ήρθε η ώρα να απαντήσουν οι συλλειτουργούντες ιερείς έγινε Βατερλώ και μακελίδι και στο τέλος , όταν τον ρώτησαν τι ήταν αυτό που έψαλε στο τρισάγιο ,απάντησε ότι ήταν δικό του σε ήχο μακάμ ... φθορικό ....ήχο πλάγιο ..τρεχαγύρευε...

Ευχαριστώ για τις ευχές.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Χαιρομαι που βλεπω το topic που ανοιξα να μαζευει τοσες απαντησεις, αλλα ριξτε και καμια ιδεα για το σκονακι :)

Υγ. Ευχαριστω πολυ κ.Χρηστο!!
 
Χαιρομαι που βλεπω το topic που ανοιξα να μαζευει τοσες απαντησεις, αλλα ριξτε και καμια ιδεα για το σκονακι :)

Υγ. Ευχαριστω πολυ κ.Χρηστο!!

Εγώ , αν δεν το κατάλαβες , συμβουλές έδωσα.
Αλλά εσύ μάλλον θες "τζέρτζελο" . . .
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εγώ θα πρότεινα, αν η επιλογή είναι ένα από κάθε ήχο, γνωστό, σχετικά απλό και όμορφο, του Βασ. Νικολαΐδη σε α΄, β΄γ΄, δ΄ του Κανελίδου ή τα "πατριαρχικά" σε πλ.α΄, του Κ.Πρίγγου σε βαρύ και του Κανελίδου (ή του Σακελλαρίδη) σε πλ.δ΄. Για πλ.β΄δεν έχω πρόταση (κάτι γνωστό και απλό).
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Τελικα σε αυτα κατεληξα, ειναι πραγματι πολυ ωραια και αρκετα απλα [βεβαια, παλι τα πειραξα λιγο τα κειμενα :) ]
Σε πλ.β θα προσθεσω Χατζηαθανασιου.
Εχω ομως το εξης προβλημα: Δεν βρηκα Κυριε ελεησον-Παρασχου Κυριε ουτε για πλ.α Κανελιδου, ουτε για πλ.β Χατζηαθανασιου!

Επισης, εχω μερικα συντομα τρισαγια για α', β' και βαρυ ηχο. Μονο αυτοι οι ηχοι χρησιμοποιουνται ομως; Στα περισσοτερα βιβλια που κοιταξα δεν βρηκα αλλους!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Επισης, εχω μερικα συντομα τρισαγια για α', β' και βαρυ ηχο. Μονο αυτοι οι ηχοι χρησιμοποιουνται ομως; Στα περισσοτερα βιβλια που κοιταξα δεν βρηκα αλλους!
Το τι χρησιμοποιείται διαφέρει κατά συνάδελφο και κατά την φιλοσοφία του. Εάν σε ενδιαφέρουν σύντομα τρισάγια σε όλους τους ήχους, ρίξε μία ματιά στις σύντομες δοξολογίες (Πέτρου, Μανουήλ κλπ). Πάρε τα τρισάγια που υπάρχουν εκεί και κάνε δύναμις τα Ασματικά. Το πιθανότερο είναι να είσαι πιο "εντός του ήχου" με αυτή την επιλογή, παρά με τις όποιες άλλες ιδέες συναντήσεις στην αναζήτηση για τη συμπλήρωση του εν λόγω βοηθήματος, ιδέες που πολύ πιθανόν θα ακολουθούν την κλίμακα και την βάση του ήχου, αλλά όχι τα υπόλοιπα.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Εάν σε ενδιαφέρουν σύντομα τρισάγια σε όλους τους ήχους, ρίξε μία ματιά στις σύντομες δοξολογίες (Πέτρου, Μανουήλ κλπ). Πάρε τα τρισάγια που υπάρχουν εκεί και κάνε δύναμις τα Ασματικά.

Καλυφθηκαν και αυτα λοιπον! :)
Ποια Κυριε ελεησον-Παρασχου Κυριε ταιριαζουν με πλ.α Κανελιδου, και πλ.β Χατζηαθανασιου; Δεν βρηκα....
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Καλυφθηκαν και αυτα λοιπον! :)
Ποια Κυριε ελεησον-Παρασχου Κυριε ταιριαζουν με πλ.α Κανελιδου,
Θ. Λειτουργία Αθ. Καραμάνη σελ. 179 (3 Κύριε ελέησον μόνο και αρκετά Παράσχου Κύριε). Εναλλακτικά Θ. Λειτουργία Χαρ. Ταλιαδώρου σελ. 108.
και πλ.β Χατζηαθανασιου; Δεν βρηκα....
Η μουσική ζωοδόχος πηγή του συνθέτη έχει δύο "πακέτα" λειτουργικών στον ήχο αυτόν και αμφότερα συνοδεύονται από τις απαντήσεις στα Πληρωτικά.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Καλυφθηκαν και αυτα λοιπον! :)
Ποια Κυριε ελεησον-Παρασχου Κυριε ταιριαζουν με πλ.α Κανελιδου, και πλ.β Χατζηαθανασιου; Δεν βρηκα....
Ανθολογία Λειτουργικών - Β. Νικολαΐδη 1967
σελ.19

Καλυφθηκαν και αυτα λοιπον! :)
και πλ.β Χατζηαθανασιου; Δεν βρηκα....
Ανθολογία Λειτουργικών - Β. Νικολαΐδη 1967
σελ.53
 
Top