Σιγησάτω

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί μου κατ εμέ η ωραιότερη λειτουργια του χρόνου είναι αυτή του Μ.Σαββάτου.Ουδόλως θεολογική είναι η αποψή μου παρά μόνο υποκειμενική.Απο αυτή την λειτουργία ανεβάζω το Σιγησάτω όπως το έψαλλα φέτος.Δεν ξέρω ειλικρινά αν απέδωσα τις εναρμόνιες θέσεις.Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Σιγησάτω.mp3
    5.8 MB · Views: 98

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μου κατ εμέ η ωραιότερη λειτουργια του χρόνου είναι αυτή του Μ.Σαββάτου.Ουδόλως θεολογική είναι η αποψή μου παρά μόνο υποκειμενική.Απο αυτή την λειτουργία ανεβάζω το Σιγησάτω όπως το έψαλλα φέτος.Δεν ξέρω ειλικρινά αν απέδωσα τις εναρμόνιες θέσεις.Καλή ακρόαση
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
Ένα ακόμα μάθημα που είναι από τα πιο αριστοτεχνικά της βυζαντινής υμνολογίας το ακούσαμε από τον φίλο Αντώνη.
Λίγο στα ψιλά δεν πρέπει να φωνάζουμε τόσο-δεν είσαι βέβαια και ο μόνος-κι εγώ το ίδιο κάνω και μετά εορτής το καταλαβαίνω.
Χαίρομε για τις ωραίες ηχογραφήσεις σου και σε προτρέπω να συνεχίσεις να ανεβάζεις κι άλλες.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
Ένα ακόμα μάθημα που είναι από τα πιο αριστοτεχνικά της βυζαντινής υμνολογίας το ακούσαμε από τον φίλο Αντώνη.
Λίγο στα ψιλά δεν πρέπει να φωνάζουμε τόσο-δεν είσαι βέβαια και ο μόνος-κι εγώ το ίδιο κάνω και μετά εορτής το καταλαβαίνω.
Χαίρομε για τις ωραίες ηχογραφήσεις σου και σε προτρέπω να συνεχίσεις να ανεβάζεις κι άλλες.

Φίλε Κώστα θεωρώ πολύ εύστοχη την επισήμανσή σου.Ισως αυτή η ένταση με κάνει να αναρωτιέμαι για τις εναρμόνιες θέσεις.Για να γελάσουμε κιόλας κάποιος φίλος που άκουσε το κομμάτι αναρωτήθηκε πως Μ.Σάββατο και είχα ξεκούραστη φωνή.Μάλιστα μου λέει :Μήπως αρχισες να τρώς αυγά απο το Μεγάλο Σαββατο;Ευχαριστώ και πάλι και περιμένουμε και απο σένα κομμάτια
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Δεν ξέρω ειλικρινά αν απέδωσα τις εναρμόνιες θέσεις.Καλή ακρόαση

Δεν υπάρχει ζωντανή ηχογράφηση χωρίς μικροπροβληματάκια,όταν όμως βγαίνει από την καρδιά του ψάλλοντος τότε νομίζω ότι ο εκτελεστής επιτυγχάνει τον στόχο του να αναβιβάσει τον πιστό λαό του Θεού από της γης εις τα επουράνια.

Λίγο στα ψιλά δεν πρέπει να φωνάζουμε τόσο

Θυμάμαι τον Άρχοντα Χ.Ταλιαδώρο όταν κάποτε το ψάλλαμε σε συναυλία, συνεχώς έλεγε <μαλακά>. Όταν σε φθάναμε στο <και βοώντα τον ύμνον> μας λέει <εδώ μπορείτε να βοήσετε>

Πολύ καλό φίλε Αντώνη μετά από μία Μεγάλη Εβδομάδα.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πολύ κατανυκτικό το "Σιγησάτω". Συγχαρητήρια κύριε Μιχελουδάκη.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Καταρχίν φίλοι μου καλό μήνα σε όλους.Τώρα επέστρεψα απο μια μικρή απόδραση στο πατρικό μου στην Κίσσαμο και σας μεταφέρω την ευλογία του Αγίου Αριστείδη(εκκλησίας που έχτισε ο πατέρας μου μακαριστός πατήρ Αριστείδης).Με χαρά είδα την ανταπόκρισή σας στα τελευταία ανεβάσματα.Με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σας και γι αυτό σας ευχαριστώ πολύ όσους εκφραστήκατε.Ετσι με βοηθάτε Επίσης ευχαριστώ και όσους μπαίνουν στον κόπο να κατεβάζουν αυτά που εγώ ανεβάζω.Βέβαια σκέφτομαι μήπως και το παρακάνω αλλά όλοι έχουμε ελαττώματα......Ευχαριστώ και πάλι
 
Last edited:

gorgopodarous

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΜΙΧΕΛΟΥΔΑΚΗ ΕΙΣΤΕ ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΤΑΤΟΣ. ΑΚΟΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΕ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΑ ΕΠΟΥΡΑΝΙΑ. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΚΟΥΝ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ... ΚΑΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΥΠΕΡΟΧΟ. ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ, 6 ΜΗΝΩΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ, ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΨΕΛΝΩ. ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΔΑΚΡΥΣΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΡΧΕΤΑΙ ΣΦΑΓΙΑΣΘΗΝΑΙ ΚΑΙ ΔΟΘΗΝΑΙ ΕΙΣ ΒΡΩΣΙΝ ΤΟΙΣ ΠΙΣΤΟΙΣ... ΠΟΙΟΣ; Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΥΟΝΤΩΝ ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΚΥΡΙΕΥΟΝΤΩΝ...ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΤΟ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ κ. ΜΙΧΕΛΟΥΔΑΚΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΑΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Κάποτε μου έλεγε ο δάσκαλός μου οτι ρώτησαν τον αείμνηστο Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Κωνσταντίνο Πρίγγο, τί να κάνουν σχετικά με την κόπωση της φωνής από τις πολύωρες ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδος και αυτός αστειευόμενος τους απάντησε να βράσουν πρόκες (καρφιά) και να κάνουν γαργάρες, εννοώντας οτι δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα αυτό.
Ακούγοντας τις ηχογραφήσεις θαύμασα την δύναμη και την αντοχή! μετά από τόσες ακολουθίες... Θεού το δώρον!
Εγώ ακόμη πρόκες βράζω...:p
Έξοχη ερμηνεία πραγματικά. Συγχαρητήρια και καλή δύναμη.
π. Σπυρίδων.
 
Top