Σιγησάτω πάσα σάρξ.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το Σάββατο 23 Οκτωβρίου η Εκκλησία μας εορτάζει τη μνήμη του Αγίου Αποστόλου Ιακώβου του Αδελφοθέου.
Σε πολλούς Ι. Ναούς τελείται η αρχαιοπρεπής Θεία Λειτουργία του, και όπως είναι γνωστό, ψάλλεται αντί Χερουβικού, το "Σιγησάτω πάσα σάρξ βροτεία" που ψάλλεται και το πρωΐ του Αγίου και Μεγ. Σαββάτου.
Στον παλαιό μου υπολογιστή βρήκα το συνημμένο, που σε άσχετο χρόνο κατέγραψα σύμφωνα με ηχογράφηση του αειμνήστου άρχοντος Θρ. Στανίτσα.
Καλή ανάγνωση ... μεγαλοφώνως!:D
 

Attachments

  • SIGHSATW PASA SARX.pdf
    57.3 KB · Views: 947

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το Σάββατο 23 Οκτωβρίου η Εκκλησία μας εορτάζει τη μνήμη του Αγίου Αποστόλου Ιακώβου του Αδελφοθέου.
Σε πολλούς Ι. Ναούς τελείται η αρχαιοπρεπής Θεία Λειτουργία του, και όπως είναι γνωστό, ψάλλεται αντί Χερουβικού, το "Σιγησάτω πάσα σάρξ βροτεία" που ψάλλεται και το πρωΐ του Αγίου και Μεγ. Σαββάτου.
Στον παλαιό μου υπολογιστή βρήκα το συνημμένο, που σε άσχετο χρόνο κατέγραψα σύμφωνα με ηχογράφηση του αειμνήστου άρχοντος Θρ. Στανίτσα.
Καλή ανάγνωση ... μεγαλοφώνως!:D


Κάτι μου θυμίζει...
νομίζω...

Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ορθώς σου θυμίζει...
Εμένα ... δυστυχώς δεν μου θύμισε τίποτα!:confused: Αλλά τώρα που μου το θύμισες το θυμήθηκα ... βλέπεις η θύμισή μου ξεθύμανε...:D
Ένα θετικό υπάρχει.... Είναι διορθωμένο το "και βοώντα τον ύμνον".
Απορία: Γιατί όταν έκανα αναζήτηση με τις λέξεις Σιγησάτω δεν μού 'βγαλε τίποτα; Μάλλον έβγαλε το θέμα "Εις μνημόσυνον αιώνιον" του άρχοντος και δεν κοίταξα τις 2 σελίδες...
 
Top