Σε υμνούμεν -περιπέτεια

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χρόνια τώρα ψάλλω το παρακάτω χωρίς να έχω καταφέρει να το προσεγγίσω(νοηματικά και μουσικά)Τελικά μου φαίνεται πως η ψαλτική είναι ένα περιπετειώδες ταξίδι με πολλούς συνταξιδιώτες απο τους οποίους οι περισσότεροι δεν θα φτάσουμε στον τελικό προορισμό......
 

Attachments

  • %u03A3%u03B5 %u03C5%u03BC%u03BD%u03BF%u03CD%u03BC%u03B5%u03BD.mp3
    1.6 MB · Views: 237

tb---

τσοπάνης
Τουλάχιστον να υπάρχει αυτογνωσία και ο καθένας ας προσπαθεί στο πνεύμα των κειμένων και όχι των "αυτιών".

Ευχαριστούμε για τα ηχητικά ~
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Τουλάχιστον να υπάρχει αυτογνωσία και ο καθένας ας προσπαθεί στο πνεύμα των κειμένων και όχι των "αυτιών".

Ευχαριστούμε για τα ηχητικά ~

Ετσι Νεκτάριε σωστά εντόπισες.Η ψαλτική θέλει αυτογνωσία ,ψάξιμο και πάλι ψάξιμο ε και λίγη έστω πίστη.Ευχαριστώ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Έχω ακούσει πολλές εκτελέσεις της ... περιπέτειας όπως χαρακτηρίζεις το συγκεκριμένο κομμάτι. Η εκτέλεση που επισύναψες είναι απ' τις καλύτερες! Γιατί υποτιμάς τον εαυτό σου; Συγχαρητήρια!
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Η επιμέλεια και η σωστή εκτέλεση των ψαλλομένων αποτελούν και την προσευχή του ψάλτη. Γιατί η διακονία του, βοηθά την προσευχή όλης της λατρευτικής Συνάξεως.
Όσο για την "περιπέτεια", η ίδια η ζωή της Εκκλησίας είναι μιά ολόκληρη περιπέτεια. Η πνευματική ζωή είναι η άρνηση του βολεμένου εγωισμού μας, και κάθε καταστάσεως που μας χαρίζει την αίσθηση της ψευτοασφάλειας.
Με λίγα λόγια, η συναίσθηση της όποιας πνευματικής καταστάσεώς μας, ήδη μας ανεβάζει, γιατί εμπεριέχει την ταπείνωση και ελκύει τη χάρη του Θεού. Μακάρι όταν ψάλλουμε να το κάνουμε με συναίσθηση της καταστάσεώς μας και με ευθύνη απέναντι στη διακονία μας. Γιατί αυτό από μόνο του συμβάλει στην πνευματική μας πρόοδο, τα υπόλοιπα είναι της Χάριτος.
Η εκτέλεση πολύ ωραία όπως πάντα. και ο προβληματισμός διδακτικός, ευχαριστούμε.
π. Σπυρίδων Σκορδίλης.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αλλη μια περιπέτεια για μένα φίλοι μου,το -Σε υμνούμεν- σε ήχο Γ του Χατζηαθανασίου
 

Attachments

  • σε υμνουμεν γ ηχος χατζηαθανασιου.mp3
    1.5 MB · Views: 84

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Χωρίς να έχω πρόθεση να αλλάξω το θέμα σου αγαπητέ Αντώνιε με την χαρισματική σου φωνή και δεξιοτεχνία σου στην ψαλτική, όμως πιο πολύ απ' όλα μου έκανε εντύπωση ο ήχος. Φόρεσα μάλιστα και τα ακουστικά και τον ακούω αρκετά καθαρό και στερεοφωνικό παρότι είναι ζωντανή ηχογράφηση από ναό με πλήθος πιστών!

Ποια συσκευή χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται για την καταγραφή του; Ή αν τον επεξεργάστηκες [FONT=&quot]εκ των υστέρων[/FONT] με ποιο πρόγραμμα; Σε ευχαριστώ
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χωρίς να έχω πρόθεση να αλλάξω το θέμα σου αγαπητέ Αντώνιε με την χαρισματική σου φωνή και δεξιοτεχνία σου στην ψαλτική, όμως πιο πολύ απ' όλα μου έκανε εντύπωση ο ήχος. Φόρεσα μάλιστα και τα ακουστικά και τον ακούω αρκετά καθαρό και στερεοφωνικό παρότι είναι ζωντανή ηχογράφηση από ναό με πλήθος πιστών!

Ποια συσκευή χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται για την καταγραφή του; Ή αν τον επεξεργάστηκες [FONT=&quot]εκ των υστέρων[/FONT] με ποιο πρόγραμμα; Σε ευχαριστώ
Αγαπητέ μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Τώρα στα ερωτηματά σου εχω να σου πω ότι καταρχίν με βοηθά η ακουστική του ναού και μόνο, γιατί η μικροφωνική είναι πεπαλαιωμένη αλλά για τους ιερείς δεν τρέχει τίποτα...Γράφω με το olymbus ls 10 το οποίο τώρα απ΄ότι είδα στο πλαίσιο, έχει μεγαλώσει την μνήμη του και εχει το νούμερο 11.Στην συνέχεια δίνω κυρίως ένταση και βαζω κάποιους κομπρέσορες με το
adobe audition 3.0 το οποίο υπάρχει στο διαδίκτυο.Ολα αυτά τα κάνω για πλάκα πρέπει να πω γιατί, αν μείνουμε σε αυτά θα χάσουμε την ουσία της ψαλτικής .Πάντως θέλει λίγο ψάξιμο.Νάσαι καλά και αν θέλεις κάτι παραπάνω στην διαθεσή σου αλλά και σε όποιον άλλον θέλει
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Εξαιρετικό άκουσμα συγκλονιστική ερμηνεία. Μπράβο φίλε Αντώνη.

Και εγώ με olympus DS-50 γράφω στην Εκκλησία μου.
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Άλλη μια περιπέτεια (για να είμαι συνεπής στον αρχικό τίτλο) όπως την κατέγραψα σήμερα.Πάντα γειά
 

Attachments

  • Σε υμνουμεν πλ β.mp3
    1.6 MB · Views: 61

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Αγαπητε Αντωνιε ευχαριστουμε για τις ηχογραφήσεις σου,ωραιότατες!Το πρωτο σε υμνουμεν που ανεβασες και το τελευταιο του πλβ απο που διαβάζεις;Ευχαριστω!:)
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητε Αντωνιε ευχαριστουμε για τις ηχογραφήσεις σου,ωραιότατες!Το πρωτο σε υμνουμεν που ανεβασες και το τελευταιο του πλβ απο που διαβάζεις;Ευχαριστω!:)
Aγαπητέ Αναστάσιε χαίρομαι που σου άρεσαν οι ηχογραφήσεις.Συνήθως τα λειτουργικά του Πρίγγου τα ψάλω απο την λειτουργία του Καραμάνη.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Καιρὸ ἔχω νὰ σᾶς ἀκούσω ...
Αγαπητέ domestice χωρίς να θέλω να πω ότι είχα κάτι καλύτερο να πω απο την σιγή, σκέφτομαι ότι ο Μένανδρος είχε απόλυτο δίκιο, αλλά βλέπεις οι ανθρώπινες αδυναμίες μας κάνουν στην πράξη να καταλύουμε την σοφία του πνεύματος.Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.Πάντα γειά
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητέ domestice χωρίς να θέλω να πω ότι είχα κάτι καλύτερο να πω απο την σιγή, σκέφτομαι ότι ο Μένανδρος είχε απόλυτο δίκιο, αλλά βλέπεις οι ανθρώπινες αδυναμίες μας κάνουν στην πράξη να καταλύουμε την σοφία του πνεύματος.Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.Πάντα γειά

Τὰ ρητὰ δὲν εἶναι γιὰ νὰ τὰ παίρνουμε τοῖς μετρητοῖς ... Ἁπλὸς μπούσουλας εἶναι ... Ἐγὼ ποὺ τὸ χρησιμοποιῶ τὸ καταστρατηγῶ κατὰ συρροὴ καὶ κατ᾿ ἐπανάληψη ... :)
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Αντωνης Μιχελουδακης;34723 said:
Χρόνια τώρα ψάλλω το παρακάτω χωρίς να έχω καταφέρει να το προσεγγίσω(νοηματικά και μουσικά)Τελικά μου φαίνεται πως η ψαλτική είναι ένα περιπετειώδες ταξίδι με πολλούς συνταξιδιώτες απο τους οποίους οι περισσότεροι δεν θα φτάσουμε στον τελικό προορισμό......

Μπραβο πολυ καλα το λες κ μ'αρεσει κ η φωνη σου!!!
Εγω ισως να το 'λεγα λιγο πιο αργα κ πιο απαλα...
 
Last edited:

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Αντωνης Μιχελουδακης;84486 said:
Άλλη μια περιπέτεια (για να είμαι συνεπής στον αρχικό τίτλο) όπως την κατέγραψα σήμερα.Πάντα γειά

αυτη η ηχογραφιση δεν ειναι τοσο καθαρη οσο το προηγουμενο (του Χατζιαθανασιου) σε υμνουμεν που ανεβασες.
Επισης εχω την εντυπωση πως στη φραση "και δεομεθα" και συγκεκριμενα επανω στο "δε",επρεπε να ειπωθει με υφεση. (ο ΓΑ ΔΙ ειναι τονος διοτι εχει προτυτερα διατονικη φθορα)
Αλλα βεβαια κι ετσι οπως το λες ακουγεται πανεμορφα...
 
Top