[Ερώτηση] Σε ποιον χορό "ανήκει" το αποστολικό ανάγνωσμα;

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εμείς πάντως που είμαστε συνήθως δύο (δεξιός κι αριστερός) εφαρμόζουμε αυτό:
... την μιά Κυριακή τον λέει ο Δεξιός και την άλλη ο Αριστερός. ...
με την επιφύλαξη της περίπτωσης
.... νά ἀπαγγέλεται ὁ ἀπόστολος ἀπό μουσαφίρηδες ψάλτες, τιμῆς καί ἀγάπης ἕνεκεν.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Δικαιωματικά και με το νόμο στον χειροθετημένο προς τούτο, Αναγνώστη.

Υπάρχουν αναγνώστες που δεν μπορούν να πουν σωστά ούτε το Πάτερ ημών.
Σκέψου να πούνε και Απόστολο.

Τα νεώτερα παιδιά αλλά και νέοι ιερείς επειδή δεν έχουν διδαχθεί Αρχαία Ελληνικά ή δεν μεγάλωσαν
μέσα στην παράδοση της Εκκλησίας, δυσκολεύονται στον συλλαβισμό οπότε πρακτικά δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τα σημεία στίξεως κλπ

Συμφωνώ με τον Κ. Καρασταμάτη απολύτως
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Υπάρχουν αναγνώστες που δεν μπορούν να πουν σωστά ούτε το Πάτερ ημών.
Σκέψου να πούνε και Απόστολο.

Τα νεώτερα παιδιά αλλά και νέοι ιερείς επειδή δεν έχουν διδαχθεί Αρχαία Ελληνικά ή δεν μεγάλωσαν
μέσα στην παράδοση της Εκκλησίας, δυσκολεύονται στον συλλαβισμό οπότε πρακτικά δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τα σημεία στίξεως κλπ

Συμφωνώ με τον Κ. Καρασταμάτη απολύτως

μη λέμε κ ό,τι θέλουμε..............
υπάρχουν κ ιερείς που δεν ξέρουν να κάνουν εκφωνήσεις!!!!!!!!!!!! τις κάνετε εσείς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
εγώ έγραψα ποιό είναι το σωστό.
Από κει κ πέρα ας τον αναγνώσει κ η κυρά Φώτω, που λέει ο λόγος.

στην τελική, ο Δάσκαλος να προετοιμάσει τους παρατρεχάμενους να ξέρουν πώς κ τί να πούν κ να μην κάνει επίδειξη ο ίδιος κ οι μαθητές να τον τραβούν βίντεο με το iphone. (δεν αναφέρομαι σε σας).

άκουσα για τον Πρωτοψάλτη, για το Λαμπαδάριο, για το μετά το "ελέησον ημάς", κ πολλά άλλα....
γιατί υπάρχει χειροθεσία αναγνώστη, αν δεν εξυπηρετεί κάτι.....
κ γιατί, πχ. στο εγκόλπιο δε γράφει "αν ο Πρωτοψάλτης είναι καλλίφωνος και θεωρήσει ότι τη δεδομένη στιγμή (γεμάτος ο ναός) πρέπει να αποδώσει τα βαθύτερα νοήματα αλλάζοντας κανα δεκαριά ήχους, ΜΠΟΡΕΙ να αναγνώσει αυτός το Αποστολικό Ανάγνωσμα αντί του Αναγνώστου";;;;;;;;;;;;;;;
ας μη γελιόμαστε..... για το θεαθήναι γίνονται όλα..... τα υπόλοιπα για συλλαβισμό, αρχαία, σημεία στίξεως, αρθρωση κλπ είναι εκ του πονηρού......
Τα παλιότερα χρόνια στα χωριά καταλάβαινε κανένας τίποτα;;;; το μυστήριο παρακολουθούσαν σαν πραγματικό μυστήριο....
με συγχωρείτε για τα πολλά.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... γιατί υπάρχει χειροθεσία αναγνώστη, αν δεν εξυπηρετεί κάτι.....
Ποιος είπε ότι υπάρχει; Εγώ δεν έχω παραστεί σε καμιά, εκτός από τη δική μου.
..... τα υπόλοιπα για συλλαβισμό, αρχαία, σημεία στίξεως, αρθρωση κλπ είναι εκ του πονηρού......
ε, τώρα ξεφεύγεις πολύ! Αν είναι δυνατόν να είναι εκ του πονηρού τα εντελώς απαραίτητα και στοιχειώδη.
....Τα παλιότερα χρόνια στα χωριά καταλάβαινε κανένας τίποτα;;;; το μυστήριο παρακολουθούσαν σαν πραγματικό μυστήριο....
Περιττό να απαντήσω. Δεν είναι η πρώτη φορά που επικροτείται το ακατάληπτο στην λατρεία. Δεν παύει όμως να είναι λάθος.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ποιος είπε ότι υπάρχει; Εγώ δεν έχω παραστεί σε καμιά, εκτός από τη δική μου.

ε, τώρα ξεφεύγεις πολύ! Αν είναι δυνατόν να είναι εκ του πονηρού τα εντελώς απαραίτητα και στοιχειώδη.

Περιττό να απαντήσω. Δεν είναι η πρώτη φορά που επικροτείται το ακατάληπτο στην λατρεία. Δεν παύει όμως να είναι λάθος.

1)αν η δική σου χειροθεσία είναι Αναγνώστου, απαντάς μόνος σου... αν δεν είναι, δηλ. είναι κάτι άλλο, πχ. ιεροψάλτου, να σου στείλω το γράμμα χειροθεσίας που έχω.
2)για να είναι κάποιος χειροθετημένος αναγνώστης, πάει να πεί ότι κάποιος τον άκουσε κ του έδωσε την ευχή του κλπ κλπ.....
3)μην απαντάς........
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάλι θα αναφέρω την μεγαλοψυχία των Πρωτοψαλτών της επαρχίας.
Τον Απόστολο τον λέει ο Λαμπαδάριος, εκτός μερικών εξαιρέσεων:
1. Όταν η εκκλησία είναι γεμάτη κόσμο, τον λέει ο Πρωτοψάλτης γλυτώνοντας τον Λαμπαδάριο από το αμάρτημα της κενοδοξίας.
2. Όταν ο Απόστολος είναι από αυτούς που είναι "ωραίοι" και αγαπητοί. Τότε ο Πρωτοψάλτης λέει τον Απόστολο για να διδάξει τον Λαμπαδάριο ώστε κάποτε κι αυτός να τον λέει ωραία.
3. Όταν το αριστερό κλίτος είναι γεμάτο (με ΜΟΗ 30):wink:
4. Όταν λειτουργεί ο Αρχιερεύς τον λέει ο Πρωτοψάλτης, μην τυχόν και κάνει κανένα λάθος ο Λαμπαδάριος και εκτεθεί στα μάτια του Αρχιερέως.

ΠΟλὺ καλό!!!!!!

Εἰδικὰ τὸ 3 σηκώνει μέχρι καὶ παραβίαση τοῦ ... κλιτοῦ:wink: καὶ σήκωμα τοῦ ... ἴσου κατὰ πολλὰ ... μόρια :wink::p
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Αυτό με τον "οφφικιούχο αναγνώστη" φαντάζομαι ισχύει όταν αυτός έχει ορισθεί να λέει τον Απόστολο σε ένα συγκεκριμένο ναό και όχι οπουδήποτε τύχει να βρίσκεται!
 
Last edited:
Top