[Ανακοίνωση] Σεμινάριο Μαΐου: "Μία δεκαετία στα πατριαρχικά αναλόγια" (εισηγητής: Μ. Παππάς)

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,

Το ΔΣ του Σωματείου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης "Ιωάννης ο Δαμασκηνός" σας προσκαλεί στο σεμινάριο του Μαίου με θέμα "Μία δεκαετία στα πατριαρχικά αναλόγια" και κύριο εισηγητή τον Άρχοντα Α' Δομέστικο της Μ.Χ.Ε. κ. Μιλτιάδη Παππά.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 29 Μαίου 2015, στις 19:30, στο Πνευματικό Κέντρο του Ι.Ν. Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά (Αγ. Σοφίας 3), στον 1ο όροφο.

Όλοι οι φιλόμουσοι, ψάλτες, ιερείς και μαθητές, καλούνται να συμμετέχουν ενεργά με ερωτήσεις και απορίες ώστε να αντλήσουμε γνώσεις από την πολύτιμη εμπειρία του Άρχοντα κ. Μιλτιάδη Παππά σε θέματα μουσικής, τυπικού και τελετουργίας, όπως τα βίωσε "εκ του σύνεγγυς" μέσα στην κοιτίδα της μουσικής μας, τον ιστορικό πατριαρχικό ναό του Αγ. Γεωργίου στο Φανάρι.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτό το σεμινάριο θα πρέπει να θεωρηθεί ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για όσους είναι σοβαροί μελετητές του Ιερού Αναλογίου. Οι γνώσεις, εμπειρίες, μαρτυρίες και συμβουλές του Άρχοντος Μιλτιάδου θα είναι όχι μόνον διδακτικές αλλά και ΧΡΗΣΙΜΕΣ. Εγώ ο φουκαράς που βρίσκομαι στην Αμερική, εάν μπορούσα, θα έκοβα αεροπορικό εισητήριο μόνον και μόνον για να ακούσω τον Άρχοντα να μιλήσει.

Εύχομαι και προσεύχομαι αυτό το σεμίνάριο να βιντεοσκοπηθεί.

Απόστολος
 

anthem

Μέλος
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτό το σεμινάριο θα πρέπει να θεωρηθεί ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για όσους είναι σοβαροί μελετητές του Ιερού Αναλογίου. Οι γνώσεις, εμπειρίες, μαρτυρίες και συμβουλές του Άρχοντος Μιλτιάδου θα είναι όχι μόνον διδακτικές αλλά και ΧΡΗΣΙΜΕΣ. Εγώ ο φουκαράς που βρίσκομαι στην Αμερική, εάν μπορούσα, θα έκοβα αεροπορικό εισητήριο μόνον και μόνον για να ακούσω τον Άρχοντα να μιλήσει.

Εύχομαι και προσεύχομαι αυτό το σεμίνάριο να βιντεοσκοπηθεί.

Απόστολος

Ναι παιδιά, αν μπορεί να βιντεοσκοπηθεί και να ανέβει γιατί για εμάς της επαρχίας είναι δύσκολο να παραβρεθούμε...
 
Top