Σβιντρίδης Γεώργιος

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
Σε ένδειξη τιμής και της ευγνωμοσύνης μου προς τον διδασκαλό μου, "ανεβάζω" δύο μικρά ηχητικά δείγματα από τον αείμνηστο Γεώργιο Σβιντρίδη. Η ποιότητα της εγγραφής δεν είναι πολύ καλή,(κασετοφωνάκι χειρός),αλλά δεν μπορεί να κρύψει την "αξία" του διδασκάλου.
Για την ιστορία, ο Γ. Σβιντρίδης επί 25 έτη ήταν πρωτοψάλτης του Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Αλεξανδρουπόλεως .έως την κοίμησή του, τον Ιανουάριο του 2002.
Ο Θεός ας τον αναπαύει.

ΥΓ. Αξίζει να προσέξετε στο τροπάριο "Άλαλα τα χείλη", τη φράση "Λουκά ιερωτάτου"....Όποιος από τους πολυάριθμους μαθητές του έχει περισσότερα μέλη και σε καλύτερη ποιότητα, παρακαλώ ας ανεβάσει.
 

Attachments

  • kyrie ton paralyton.mp3
    11.3 MB · Views: 41
  • Alala ta xeilh.mp3
    7.5 MB · Views: 59
Last edited by a moderator:
Σε ένδειξη τιμής και της ευγνωμοσύνης μου προς τον διδασκαλό μου, "ανεβάζω" δύο μικρά ηχητικά δείγματα από τον αείμνηστο Γεώργιο Σβιντρίδη. Η ποιότητα της εγγραφής δεν είναι πολύ καλή,(κασετοφωνάκι χειρός),αλλά δεν μπορεί να κρύψει την "αξία" του διδασκάλου.
Για την ιστορία, ο Γ. Σβιντρίδης επί 25 έτη ήταν πρωτοψάλτης του Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Αλεξανδρουπόλεως .έως την κοίμησή του, τον Ιανουάριο του 2002.
Ο Θεός ας τον αναπαύει.

Γιώργο ευχαριστούμε πολύ. Επίσης ηχογράφηση του δασκάλου υπάρχει και εδώ http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=7310 Οι συντονιστές ας φροντίσουν να τα μεταφέρουν στο ίδιο θέμα. Ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: tzo

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα να σας συγχαρώ για την προσπάθεια που κάνατε να ανεβάσετε έστω δύο μέλη με την φωνή του αξέχαστου δάσκαλου του Γιώργου του Σβηντρίδη. Έίχα κι εγώ τη τύχη να τον γνωρίσω από κοντά, όταν υπήρξα πρωτοψάλτης στην Αγία Κυριακή κατά τα έτη 1981-84 και 1990-92, και είχαμε μία άριστη συνεργασία σε επίπεδα διδασκαλίας στο δημοτικό ωδείο,αλλά και στις πολλές χορωδιακές εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν.Ένας εξαίρετος άνθρωπος,ένας διαπρεπής και ταπεινός πρωτοψάλτης,ένας εργάτης του αναλογίου που άφησε μεγάλο έργο αναδεικνύοντας πλήθος νέων ιεροψαλτών.Όλοι θα τον θυμούμαστε και όλοι θα τον ευγνωμονούμε για όσα μας προσέφερε, όντες σίγουροι ότι η φωνή του συνεχίζει να υμνεί και να δοξάζει το θεό μαζί με τους αγγέλους....
 
  • Like
Reactions: tzo
Top