Σίμων ή Σίμος Αβαγιανού;

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μια πραγματικότητα, που και ο συντάκτης του μηνύματος αυτού αγνοούσε, μέχρι που έπεσε στα χέρια του το βιβλίο του οποίου το εξώφυλλο επισυνάπτεται, όπως και η ιδιόχειρη υπογραφή του μελοποιού - συγγραφέως στη β' σελίδα....
Επομένως πρέπει να διορθωθεί το όνομα σε όλα τα βιβλία και τα χειρόγραφα που περιέχουν το «Δύναμις του Σίμου Αβαγιανού»
 

Attachments

  • ΣΙΜΟΣ ΑΒΑΓΙΑΝΟΥ.pdf
    223.7 KB · Views: 402

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κ. Γιάννου το βιβλίο έπεσε στα χέρια σας και μετά χάθηκε, κι έμεινε μόνο το εξώφυλλο, ή να ελπίζουμε ότι αν περιμένουμε θα δούμε και το υπόλοιπο; Βλέπετε έχουμε καλο(κακο-)συνηθίσει εδώ στο «Ψαλτολόγιο».:D
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μια πραγματικότητα, που και ο συντάκτης του μηνύματος αυτού αγνοούσε, μέχρι που έπεσε στα χέρια του το βιβλίο του οποίου το εξώφυλλο επισυνάπτεται, όπως και η ιδιόχειρη υπογραφή του μελοποιού - συγγραφέως στη β' σελίδα....
Επομένως πρέπει να διορθωθεί το όνομα σε όλα τα βιβλία και τα χειρόγραφα που περιέχουν το «Δύναμις του Σίμου Αβαγιανού»
(Διορθώστε με, οι γνώστες, αν κάνω λάθος...)
Κύριε Γιάννου, δε νομίζω πως χρειάζεται να διορθώσουμε τίποτα. Μπορεί να είναι επιλογή του συνθέτη να τον αποκαλούν Σϊμο, αλλά το Σϊμων δεν είναι λάθος, αφού το Σίμος προέρχεται από το Σίμων (αρχικό όνομα τού Aποστόλου Πέτρου). Αν εγώ φερειπείν -παρ' ελπίδα- γινόμουν συνθέτης και υπέγραφα Γιώργης Μ., δεν θα ήταν λάθος να αναφερθείτε στο Δύναμις του Γεωργίου Μ. (δεδομένων των κρατούντων στην εκκλησιαστική γλώσσα).

ΥΓ Για το Αβαγιανός ή Αβαγιανού βέβαια είναι αλλιώς τα πράγματα.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κ. Γιάννου το βιβλίο έπεσε στα χέρια σας και μετά χάθηκε, κι έμεινε μόνο το εξώφυλλο, ή να ελπίζουμε ότι αν περιμένουμε θα δούμε και το υπόλοιπο; Βλέπετε έχουμε καλο(κακο-)συνηθίσει εδώ στο «Ψαλτολόγιο».:D

Το βιβλίο είναι ολόκληρο... Το είχε χαρίσει στον πατέρα μου ο πρώην ... γαμπρός του. (Παντρεύτηκε την θεία μου - αδελφή του αλλά χήρεψε πολύ γρήγορα, εγώ δεν τη γνώρισα).
Το ερώτημα είναι άλλο..... Ποιός σκανάρει 434 σελίδες; υπάρχει κάποιος διαθέσιμος; Γιατί είναι βαριά ... η καλογερική!:D
Επί τη ευκαιρία, να σας πω ότι για χατήρι ενός φίλου σκανάρω τον 3ο τόμο της Κυψέλης - Των μή εορταζομένων αγίων - που είναι μικρού σχήματος και το σκάνερ αντγράφει 2-2 τις σελίδες.... οπότε ξέρω από ... καλογερική.:D.
286σελ:2=143 σκαναρίσματα... (ακόμα δεν το έχω τελειώσει, αλλά κοντεύω)...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γιώργος Μ.;40301 said:
αφού το Σίμος προέρχεται από το Σίμων

ΥΓ Για το Αβαγιανός ή Αβαγιανού βέβαια είναι αλλιώς τα πράγματα.
Εὐχαριστοῦμε πάντως τόν κ. Γιάννου. Κι ἐγώ ἤθελα νά γράψω προηγουμένως, ἀλλά δέν ἔγραψα. Στή μουσική ἐγκυκλοπαίδεια εἶδα ὅτι τόν γράφουν «Σῖμος» καί ἐντός παρενθέσεως «(Σίμων)». Φυσικά τό «Σῖμος» εἶναι ἐξελληνισμένο ὄνομα τοῦ «Σίμων». Ἀλλά ὅμως φαίνεται καί ὅτι μπορεῖ νά μήν ἦταν «καλλιτεχνικό», ἀλλά αὐτό τό ὄνομά του, στήν ταυτότητα ἐννοῶ, ἴσως καί στήν βάπτιση. Ἔχουμε περιπτώσεις πού ἡ ταυτότητα (ἤ καί στή βάπτιση ζητεῖται) γράφει «Στέλιος» καί φυσικά προέρχεται ἀπό τό «Στυλιανός».
Εἶχα περίπτωση μακαριστοῦ ἐνορίτου μου πού ἡ ταυτότητά του ἔγραφε «ΣΙΜΟΣ». Αὐτός βέβαια εἶχε ἐπιλέξει νά τιμᾶ καί νά ἑορτάζει τοῦ ἁγίου Συμεών!
Πάντως ἡ βούληση τοῦ συνθέτη εἶναι σεβαστή καί ἔχει δίκιο ὁ κ. Γιάννου (ἐκτός μάλιστα ἄν δέν θέλει νά συγχέεται μέ ἄλλον Σίμωνα... –ἀστειεύομαι–).

ΥΓ. Τό «Ἀβαγιανοῦ» φαίνεται ὅτι εἶναι τό ἐπώνυμον, ἔτσι στή γενική, καί δέν μετατρέπεται στήν ὀνομαστική.


 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Γιώργος Μ.;40301 said:
(Διορθώστε με, οι γνώστες, αν κάνω λάθος...)
Κύριε Γιάννου, δε νομίζω πως χρειάζεται να διορθώσουμε τίποτα. Μπορεί να είναι επιλογή του συνθέτη να τον αποκαλούν Σϊμο, αλλά το Σϊμων δεν είναι λάθος, αφού το Σίμος προέρχεται από το Σίμων (αρχικό όνομα τού Aποστόλου Πέτρου). Αν εγώ φερειπείν -παρ' ελπίδα- γινόμουν συνθέτης και υπέγραφα Γιώργης Μ., δεν θα ήταν λάθος να αναφερθείτε στο Δύναμις του Γεωργίου Μ. (δεδομένων των κρατούντων στην εκκλησιαστική γλώσσα).

ΥΓ Για το Αβαγιανός ή Αβαγιανού βέβαια είναι αλλιώς τα πράγματα.

Βέβαια το βιβλίο δεν έχει φωτοτυπία της ... ταυτότητάς του:D (πλακίτσα).
Και βέβαια συμφωνώ για την προέλευση του Σίμος από το Σίμων ή και από το Συμεών εξελληνισμένο και απλοποιημένο ορθογραφικά. Αλλά εδώ είναι τυπωμένο σε βιβλίο και η υπογραφή ιδιόχειρη. Άλλο το Γεώργιος - Γιώργης ή Τζωρτζής, άλλο το Δημήτριος -... Μήτσος (ή και Μητσάρας.:D)
Για παράδειγμα τον μακαρίτη πατέρα μου τον φώναζαν Μανώλη. Στην ταυτότητά του έγραφε, Μανουήλ και στην ταυτότητά μου πατρώνυμο... Εμμανουήλ
Του ζητήθηκε βιογραφικό σημείωμα στο οποίο έγραψε: "Ονομάζομαι Μανουήλ. Σε μπέρδεψα με τα ... γενοφάσκια μου!
Ιδού και το τέλος του προλόγου.
 

Attachments

  • Σίμος Αβαγιανού Β.jpg
    120.3 KB · Views: 157
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τα έργα του Σίμωνος Αβαγιαννού έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον διότι ήταν ένας εκ των 3 συνθετών των οποίων τα έργα δεν έτυχαν της εγκρίσεως της Πατριαρχικής επιτροπής-οι άλλοι δύο ήταν ο Νικόλαος Σμύρνης και ο Δημ. Βουλγαράκης από Θεσ/νίκη.

Ο Δημ. Βουλγαράκης πιθανολογείται ότι προσχώρησε στην Βουλγαρική Εξαρχία-σε βιβλιοθήκη της ΠΓΔΜ, στη Σόφια και στη Μονή Ζωγράφου υπάρχουν έργα του διασκευασμένα στη σλαβονική και έγινε και έκδοση κάποιων από αυτών στα Σκόπια.
 

girls2serve

Νέο μέλος
Γνωρίζετε που μπορώ να βρω βιογραφικές πληροφορίες για τον Σίμο Αβαγιανό?


με εκτίμηση
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτεται ο πρόλογος του Τρωδίου του...
Ποιό καλό παιδάκι θα αναλάβει το σκανάρισμα του βιβλίου αυτού; Από μένα είναι διαθέσιμο... (ασφαλώς με επιστροφή, και όχι ... δανεικό κι αγύριστο:D).
 

Attachments

  • Από το Τριώδιον του Σίμου Αβαγιανού.pdf
    731.2 KB · Views: 136

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Να ένα καλό παιδάκι από τη Θεσσαλονίκη. Φαντάζομαι να έχει αρκετά και στην Αθήνα.
Η δουλειά γίνεται απλά, οικονομικά και γρήγορα.
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΙΜΟΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ Ο ΙΔΟΣ,ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΜΕΤΩΠΙΔΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΦΙΈΡΩΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ, ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣ ΣΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΑΘΗΝΩΝ, ΓΕΡΜΑΝΟ ΚΑΛΛΙΓΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙΤΥΠΟΥ ΑΥΤΟ ΣΗΜΕΙΩΝΕΙ,ΑΛΛΑ, ΒΕΒΑΙΑ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΒΑΓΙΑΝΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΒΑΓΙΑΝΟΥ,ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑΤΙΚΗ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΕΙΩΜΕΝΟ

Γ.Χ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επισυνάπτεται ο πρόλογος του Τρωδίου του...
Ποιό καλό παιδάκι θα αναλάβει το σκανάρισμα του βιβλίου αυτού; ....

Το ξαναθυμήθηκα με αφορμή αυτό.

Κ. Γιάννου, δεν υπάρχουν πια καλά παιδάκια;:D
 
P

PANROUST

Guest
Αβαγιανός Σίμος.Πρωτοψαλτης εν τω καθεδρικω Ναω της Μητροπολεως Αθηνων εις δυο περιοδους,ο ειτα και προτερον-απο του 1860-πρωτοψαλτης της Μυτιληνης,διακριθεις επι καλλιφωνια και μουσικη εμπειρια.Μαθητης Ιωαννου του Βυζαντιου,Πρωτοψαλτου της Μ.Εκκλησιας.Εξεδωκε το 1891,εγκρισει της Ι.Συνοδου της Εκκλησιας της Ελλαδος,μουσικον βιβλιον υπο τον τιτλον Τριωδιον,υπαρχει δε και ανεκδοτον Πεντηκοσταριον αυτου και πασα η ακολουθια των Εγκαινιων.Εδιδαξε την μουσικην εν τω Σχολαρχειω και εν τω Παρθεναγωγειω Μυτιληνης.Εγεννηθη τω 1839 και απεβιωσε εν τη πατριδι αυτου Μυτιληνη.
 
Top