Σίμωνος Καρά: Αι ακολουθίαι Μεγάλης Εβδομάδος

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ο σύλλογος προς διάδοσιν της εθνικής μουσικής, έχει εκδώσει ένα βιβλίο πλήρες με οτιδήποτε χρειάζεται από ψαλτικής πλευράς κατά την αγία και μεγάλη εβδομάδα.
Πρόκειται περί χειρογράφου του αείμνηστου δασκάλου της βυζαντινής μουσικής Σίμωνος Καρά με σχεδόν 500 σελίδες!
Εκεί κανείς μπορεί να βρει τα πάντα. Σύντομα όσο και αργά μέλη σε τροπάρια όπως το αλληλούια, το ιδού ο νυμφίος, το ότε οι ένδοξοι, τα καθίσματα κ.λπ. Αρχίζει από την ακολουθία του Νυμφίου και τελειώνει στον εσπερινό της αγάπης του Πάσχα.
Σίγουρα δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο για να παρουσιάσω αυτό αλλά και άλλα βιβλία του συλλόγου, έτσι δεν συνεχίζω σε περαιτέρω λεπτομέρειες. Το έχω πάρει από το βιβλιοπωλείο της αποστολικής διακονίας στην Αθήνα πριν καιρό, όμως το έχουν εκτός από εκεί και από το σύλλογο και άλλα βιβλιοπωλεία μέχρι και αυτά στο διαδίκτυο:

με μια έκπτωση της τιμής του που ανέρχεται στα 35 ευρώ.
hw.png

Πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Αυτό το λέω επειδή έχει σε όλους τους ύμνους διαστολές, με βάση ασφαλώς τον τετράσημο κάτι που βοηθά απίστευτα επειδή μας κρατά όσο γίνεται στο χρόνο σε συνδυασμό με τις διάφορες έλξεις γραμμένες ώστε να χτυπάμε με σιγουριά τον κάθε τόνο, έχει ακόμα και τα διάφορα σημαδάκια όπως οξεία τζάκισμα, στρεπτόν κ.τ.τ., ώστε να ξέρει κανείς τι και γιατί αναλύει και γιατί το ψάλει έτσι και όχι αλλιώς και επομένως δε μένει τίποτα άλλο παρά... διάβασμα.
Τέλος αυτά που γράφουν ορισμένοι πως δήθεν είναι δύσκολη γραφή... Όχι Σεβαστή η γνώμη τους αλλά δεν ισχύουν. Πιστεύω πως αν για ένα μικρό διάστημα μελετούσαν τα βιβλία του συλλόγου με τα χειρόγραφα του Σίμωνος Καρά θα άλλαζαν γνώμη. Στην αρχή είναι φυσικό να φαίνονται δύσκολα. Αλλά αμέσως, λίγο να ασχοληθεί κανείς θα διαπιστώσει πως δεν είναι έτσι όπως νόμιζε. Είναι χειρόγραφα εντάξει, όμως το να μπορέσεις να αποδώσεις τον ύμνο σωστά θέλει τόση μελέτη που η μικρή δυσκολία σε κάποια σημεία στην ανάγνωση του απλού και όχι του μουσικού κειμένου είναι άνευ σημασίας. Άλλωστε με ένα μολυβάκι μπορεί κάποιος να γράψει πιο καθαρά κάποια φωνήεντα ή σύμφωνα όπου κρίνει πως είναι κάπως δυσανάγνωστα.
Το δείγμα στο συνημμένο αρχείο είναι όπως γράφει του Γιακουμάκη Πρωτοψάλτου της Μ. Εκκλησίας του Πελοποννησίου.

Καλή Ανάσταση!

 

Attachments

  • hw2.jpg
    1.8 MB · Views: 624

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Τέλος αυτά που γράφουν ορισμένοι πως δήθεν είναι δύσκολη γραφή... Όχι Σεβαστή η γνώμη τους αλλά δεν ισχύουν.

Επειδή η δυσκολία στην ανάγνωση του εκτυπωμένου χειρογράφου είναι ζήτημα υποκειμενικό, τότε αν αυτή είναι η γνώμη τους σημαίνει ότι ισχύει κιόλας.
Νομίζω ότι οι εκδόσεις αυτές πολύ αδικούνται από το δυσανάγνωστο του χειρογράφου, όπως άλλωστε το ίδιο ίσχυε για τα χειρόγραφα του Βουδούρη, μέχρις ότου, δια της δακτυλογράφησης από τα φιλόπονα μέλη του Ψαλτολογίου, έγιναν τα μουσικά αυτά κείμενα προσβάσιμα σε όλους.
Πέρα από τις γνωστές διαφωνίες γύρω από το όνομα και το έργο του Σ. Καρά, νομίζω ότι ενδεχόμενη δακτυλογράφηση και επανέκδοση των βιβλίων θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ το έχω γράψει και άλλη φορά:
όταν πήγα να μάθω ψαλτική έπαθα ένα σοκ από τη σημειογραφία, έχοντας μάθει στο πεντάγραμμο. Αν έβλεπα κάτι τέτοιο σαν αυτό το βιβλίο θα έκανα μεταβολή επί τόπου!

Και συμφωνώ με την πρόταση του Νεοκλή για δακτυλογράφηση των κειμένων ώστε να είναι ευανάγνωστο το βιβλίο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Το δείγμα στο συνημμένο αρχείο είναι όπως γράφει του Γιακουμάκη Πρωτοψάλτου της Μ. Εκκλησίας του Πελοποννησίου.

Κι ένα άλλο που μ' ενόχλησε στην επισύναψη (μπορεί να μην είναι χαρακτηριστικό του όλου βιβλίου) είναι αυτή η προσπάθεια εντυπωσιασμού, η διάθεση να φανούν (κάποιοι) ότι είναι διαφορετικοί (=καλύτεροι) από τους άλλους. Υπάρχει κάποιος άλλος σοβαρός λόγος που ο γνωστότατος σε όλους Ιάκωβος ο Πρωτοψάλτης, όπως αναφέρεται σε όλα τα άλλα βιβλία βυζαντινής μουσικής, εδώ πρέπει να ονομάζεται «Γιακουμάκης Πρωτοψάλτης της Μ. Εκκλησίας ο Πελοποννήσιος»;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ο σύλλογος προς διάδοσιν της εθνικής μουσικής, έχει εκδώσει ένα βιβλίο πλήρες με οτιδήποτε χρειάζεται από ψαλτικής πλευράς κατά την αγία και μεγάλη εβδομάδα.
Πρόκειται περί χειρογράφου του αείμνηστου δασκάλου της βυζαντινής μουσικής Σίμωνος Καρά με σχεδόν 500 σελίδες! ......

Έχω μια απορία. Απ' ότι λες και φαίνεται και στη φωτογραφία, πρόκειται για ένα τόμο με σκληρό εξώφυλλο που περιέχει όλη την Μ. Εβδομάδα. Όταν επισκέφτηκα το βιβλιοπωλείο της ΑΔ (στη Θεσσαλονίκη), βρήκα αντί για το παραπάνω, δύο τόμους (Β΄και Γ΄) από ένα τρίτομο έργο, άδετους, με χαρτονένιο κόκκινο εξώφυλλο, που περιείχαν μέρος της Μ. Εβδομάδος, και μάλιστα με διπλή συνηχητική γραμμή, όπως του Κ.Ψάχου. Φυσικά χειρόγραφο κα η τιμή € 35 για τον καθε τόμο. Έχει κάποια σχέση η μία έκδοση με την άλλη; Που πωλείται ο εικονιζόμενος τόμος;
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Χριστός Ανέστη Νεοκλή.
Δε ξέρω να σου απαντήσω. Δηλαδή δε ξέρω κάτι παραπάνω από αυτά που έγραψα εδώ το μέρος που το αγόρασα και τα e-βιβλιοπωλεία. Προφανώς υπάρχει και άλλη έκδοση. Δε γνωρίζω και κάποιον από το σύλλογο. Ωστόσο στο βιβλίο αυτό που παρουσίασα εδώ, έχει κάπου στις πρώτες σελίδες το τηλέφωνο του συλλόγου: 210 8811930 και 8816547
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και κάτι άλλο που παρέλειψα. Το τρίτομο βιβλίο στο οποίο αναφέρθηκα είναι δίχρωμο (κόκκινο-μαύρο) ενώ το επίτομο φαίνεται ότι είναι ασπρόμαυρο, πράγμα το οποίο, κατά την γνώμη μου, μάλλον θα επιτείνει το δυσανάγνωστο. Καλά θα ήταν αν μπορούσα να το δω από κοντά.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τελικά απ' ότι φαίνεται κυκλοφορούν και οι δύο εκδόσεις
Το επίτομο (ασπρόμαυρο) και το τρίτομο (τρίγραμμο, δίχρωμο).
Αν μπορεί κάποιος ας μας πληροφορήσει κατά πόσον τα περιεχόμενά τους ταυτίζονται.
Η ίδια διαφορά υπάρχει και στην έκδοση του Τριωδίου. Ασπρόμαυρο και δίχρωμο (μονόγραμμο).
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Έχω μια απορία. Απ' ότι λες και φαίνεται και στη φωτογραφία, πρόκειται για ένα τόμο με σκληρό εξώφυλλο που περιέχει όλη την Μ. Εβδομάδα. Όταν επισκέφτηκα το βιβλιοπωλείο της ΑΔ (στη Θεσσαλονίκη), βρήκα αντί για το παραπάνω, δύο τόμους (Β΄και Γ΄) από ένα τρίτομο έργο, άδετους, με χαρτονένιο κόκκινο εξώφυλλο, που περιείχαν μέρος της Μ. Εβδομάδος, και μάλιστα με διπλή συνηχητική γραμμή, όπως του Κ.Ψάχου. Φυσικά χειρόγραφο κα η τιμή � 35 για τον καθε τόμο. Έχει κάποια σχέση η μία έκδοση με την άλλη; Που πωλείται ο εικονιζόμενος τόμος;

Χριστός Ανέστη Νεοκλή.
Δε ξέρω να σου απαντήσω. Δηλαδή δε ξέρω κάτι παραπάνω από αυτά που έγραψα εδώ το μέρος που το αγόρασα και τα e-βιβλιοπωλεία. Προφανώς υπάρχει και άλλη έκδοση. Δε γνωρίζω και κάποιον από το σύλλογο. Ωστόσο στο βιβλίο αυτό που παρουσίασα εδώ, έχει κάπου στις πρώτες σελίδες το τηλέφωνο του συλλόγου: 210 8811930 και 8816547

Αφού έχεις αναρτήσει παλιότερα κ φωτό εδώ. :confused:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αφού έχεις αναρτήσει παλιότερα κ φωτό εδώ. :confused:

Νομίζω ότι η εκεί φωτογραφία ανήκει στο ίδιο (επίτομο) έργο που παρουσιάζεται εδώ. Άλλωστε διαφέρουν και οι τίτλοι :
Αι ακολουθίαι Μεγάλης Εβδομάδος και
Αι Θείαι και Ιεραί ακολουθίαι Μεγάλης Εβδομάδος.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ο σύλλογος προς διάδοσιν της εθνικής μουσικής, έχει εκδώσει ένα βιβλίο πλήρες με οτιδήποτε χρειάζεται από ψαλτικής πλευράς κατά την αγία και μεγάλη εβδομάδα.
Πρόκειται περί χειρογράφου του αείμνηστου δασκάλου της βυζαντινής μουσικής Σίμωνος Καρά με σχεδόν 500 σελίδες!
Εκεί κανείς μπορεί να βρει τα πάντα. Σύντομα όσο και αργά μέλη σε τροπάρια όπως το αλληλούια, το ιδού ο νυμφίος, το ότε οι ένδοξοι, τα καθίσματα κ.λπ. Αρχίζει από την ακολουθία του Νυμφίου και τελειώνει στον εσπερινό της αγάπης του Πάσχα.
Σίγουρα δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο για να παρουσιάσω αυτό αλλά και άλλα βιβλία του συλλόγου, έτσι δεν συνεχίζω σε περαιτέρω λεπτομέρειες. Το έχω πάρει από το βιβλιοπωλείο της αποστολικής διακονίας στην Αθήνα πριν καιρό, όμως το έχουν εκτός από εκεί και από το σύλλογο και άλλα βιβλιοπωλεία μέχρι και αυτά στο διαδίκτυο:

με μια έκπτωση της τιμής του που ανέρχεται στα 35 ευρώ.
hw.png


Ευχαριστούμε για την ενθουσιώδη βιβλιοπαρουσίαση κ τις εξαντλητικές πληροφορίες για την προμήθευσή του. Η φωτό δεν ανταποκρίνεται, ωστόσο, στην πραγματικότητα.

Πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Αυτό το λέω επειδή έχει σε όλους τους ύμνους διαστολές, με βάση ασφαλώς τον τετράσημο κάτι που βοηθά απίστευτα επειδή μας κρατά όσο γίνεται στο χρόνο σε συνδυασμό με τις διάφορες έλξεις γραμμένες ώστε να χτυπάμε με σιγουριά τον κάθε τόνο, έχει ακόμα και τα διάφορα σημαδάκια όπως οξεία τζάκισμα, στρεπτόν κ.τ.τ., ώστε να ξέρει κανείς τι και γιατί αναλύει και γιατί το ψάλει έτσι και όχι αλλιώς και επομένως δε μένει τίποτα άλλο παρά... διάβασμα.

...δλδ (ευρωπαϊκή) μετροφωνία! :rolleyes:
Σεβαστή η άποψη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο περιποιεί τιμή για ένα θεμελιωδώς αντικλασικό βιβλίο.

Τέλος αυτά που γράφουν ορισμένοι πως δήθεν είναι δύσκολη γραφή... Όχι Σεβαστή η γνώμη τους αλλά δεν ισχύουν. Πιστεύω πως αν για ένα μικρό διάστημα μελετούσαν τα βιβλία του συλλόγου με τα χειρόγραφα του Σίμωνος Καρά θα άλλαζαν γνώμη. Στην αρχή είναι φυσικό να φαίνονται δύσκολα. Αλλά αμέσως, λίγο να ασχοληθεί κανείς θα διαπιστώσει πως δεν είναι έτσι όπως νόμιζε. Είναι χειρόγραφα εντάξει, όμως το να μπορέσεις να αποδώσεις τον ύμνο σωστά θέλει τόση μελέτη που η μικρή δυσκολία σε κάποια σημεία στην ανάγνωση του απλού και όχι του μουσικού κειμένου είναι άνευ σημασίας. Άλλωστε με ένα μολυβάκι μπορεί κάποιος να γράψει πιο καθαρά κάποια φωνήεντα ή σύμφωνα όπου κρίνει πως είναι κάπως δυσανάγνωστα.
Το δείγμα στο συνημμένο αρχείο είναι όπως γράφει του Γιακουμάκη Πρωτοψάλτου της Μ. Εκκλησίας του Πελοποννησίου.

Καλή Ανάσταση!


Τελικά θέλει (ήθελε) απλά "διάβασμα" ή πολλή "μελέτη"; :confused:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η καταγραφή του κειμένου πριν από κάθε μουσική φράση τού φίλου μας του Γιακουμάκη, είναι για τους κανονάρχους;:D Αυτό θα πει σημασία στη λεπτομέρεια!:confused: Κι αν δεν υπάρχει κανονάρχος; (απορία:rolleyes:)
 
Last edited:

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Τέλος αυτά που γράφουν ορισμένοι πως δήθεν είναι δύσκολη γραφή...
χειρογράφου του Γιακουμάκη Πρωτοψάλτου της Μ. Εκκλησίας του Πελοποννησίου.
δηλαδή είναι με την παλιά παρασημαντική προ των τριων μουσικοδιδασκάλων Χρύσανθου-Χουρμούζιου-Γρηγορίου που φέραν την άσπρη μέρα στη βυζαντινή μουσική;
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ο σύλλογος προς διάδοσιν της εθνικής μουσικής, έχει εκδώσει ένα βιβλίο πλήρες με οτιδήποτε χρειάζεται από ψαλτικής πλευράς κατά την αγία και μεγάλη εβδομάδα.
Πρόκειται περί χειρογράφου του αείμνηστου δασκάλου της βυζαντινής μουσικής Σίμωνος Καρά με σχεδόν 500 σελίδες!
Εκεί κανείς μπορεί να βρει τα πάντα. Σύντομα όσο και αργά μέλη σε τροπάρια όπως το αλληλούια, το ιδού ο νυμφίος, το ότε οι ένδοξοι, τα καθίσματα κ.λπ. Αρχίζει από την ακολουθία του Νυμφίου και τελειώνει στον εσπερινό της αγάπης του Πάσχα.
Σίγουρα δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο για να παρουσιάσω αυτό αλλά και άλλα βιβλία του συλλόγου, έτσι δεν συνεχίζω σε περαιτέρω λεπτομέρειες. Το έχω πάρει από το βιβλιοπωλείο της αποστολικής διακονίας στην Αθήνα πριν καιρό, όμως το έχουν εκτός από εκεί και από το σύλλογο και άλλα βιβλιοπωλεία μέχρι και αυτά στο διαδίκτυο:

με μια έκπτωση της τιμής του που ανέρχεται στα 35 ευρώ.
hw.png

Πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Αυτό το λέω επειδή έχει σε όλους τους ύμνους διαστολές, με βάση ασφαλώς τον τετράσημο κάτι που βοηθά απίστευτα επειδή μας κρατά όσο γίνεται στο χρόνο σε συνδυασμό με τις διάφορες έλξεις γραμμένες ώστε να χτυπάμε με σιγουριά τον κάθε τόνο, έχει ακόμα και τα διάφορα σημαδάκια όπως οξεία τζάκισμα, στρεπτόν κ.τ.τ., ώστε να ξέρει κανείς τι και γιατί αναλύει και γιατί το ψάλει έτσι και όχι αλλιώς και επομένως δε μένει τίποτα άλλο παρά... διάβασμα.
Τέλος αυτά που γράφουν ορισμένοι πως δήθεν είναι δύσκολη γραφή... Όχι Σεβαστή η γνώμη τους αλλά δεν ισχύουν. Πιστεύω πως αν για ένα μικρό διάστημα μελετούσαν τα βιβλία του συλλόγου με τα χειρόγραφα του Σίμωνος Καρά θα άλλαζαν γνώμη. Στην αρχή είναι φυσικό να φαίνονται δύσκολα. Αλλά αμέσως, λίγο να ασχοληθεί κανείς θα διαπιστώσει πως δεν είναι έτσι όπως νόμιζε. Είναι χειρόγραφα εντάξει, όμως το να μπορέσεις να αποδώσεις τον ύμνο σωστά θέλει τόση μελέτη που η μικρή δυσκολία σε κάποια σημεία στην ανάγνωση του απλού και όχι του μουσικού κειμένου είναι άνευ σημασίας. Άλλωστε με ένα μολυβάκι μπορεί κάποιος να γράψει πιο καθαρά κάποια φωνήεντα ή σύμφωνα όπου κρίνει πως είναι κάπως δυσανάγνωστα.
Το δείγμα στο συνημμένο αρχείο είναι όπως γράφει του Γιακουμάκη Πρωτοψάλτου της Μ. Εκκλησίας του Πελοποννησίου.

Καλή Ανάσταση!


Αυτο το βιβλιο για μενα ειναι το τελειο ξεστρατισμα απο την παραδοση!!! Αφηστε μας να ακολουθησουμε αυτα που η μητερα εκκλησια μας παρεδωσε!!! Αν δεν σας αρεσουν δικαιωμα σας! Κλειστητε μεσα στους ιδιωτικους ναους και στους λοφους σας και πειτε οτι θελετε! Εκει μονο ομως!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀτυχέστατο τὸ χιουμοράκι ...

Βιβλία στὴν πυρὰ αποτελεῖ κατάντια καὶ παντελής ἔλλειψη παιδείας.

Διαφωνῶ κάθετα μὲ τὸ βιβλίο καὶ τὶς ἀποψεις τοῦ Eiryk Emnoshele ἀλλὰ ὄχι καὶ στὴν πυρά. Χαλαρά ...
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Απορώ πάντως πώς δεν έχεις καταλάβει ακόμη το εξής σχετικά με τις απόψεις μου και την στάση μου απέναντι σε θέματα ψαλτικής παράδοσης:

Ναι μεν υπερασπίζομαι την βυζαντινή μουσική παράδοση σε όλες της τις εκφάνσεις, αλλά δεν είμαι ποτέ αφοριστικός. Θυμάσαι τι έγραφα προ μηνών σε σχετικό θέμα; Όλοι αποτελούμε ως μέλη το σώμα της παράδοσης. Συνεπώς, δεν εννοούσα να ριχθεί στην πυρά το συγκεκριμένο σύγγραμμα, Αλλά εναντιώθηκα διακριτικά στον συμπαθέστατό μου κ. Καρασταμάτη. Αυτό έλειπε να ρίπτεται στην πυρά ό,τι διαφορετικό με την πατριαρχική παράδοση. Σε θεωρώ νοήμονα, και δεν περίμενα να παρερμηνεύσεις τόσο αβασάνιστα τα γραφόμενά μου. Δεν επιθυμώ ούτε εφαρμόζω εριστική στάση απέναντί σου (φυσικά ούτε εσύ το κάνεις), αλλά με παρεξήγησες.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αυτο το βιβλιο για μενα ειναι το τελειο ξεστρατισμα απο την παραδοση!!! Αφηστε μας να ακολουθησουμε αυτα που η μητερα εκκλησια μας παρεδωσε!!! Αν δεν σας αρεσουν δικαιωμα σας! Κλειστητε μεσα στους ιδιωτικους ναους και στους λοφους σας και πειτε οτι θελετε! Εκει μονο ομως!!!


Δικαίωμά σου να βγάζεις τα απωθημένα σου, δικαίωμα κ του
φίλου Eiryk να παρουσιάζει το εξαιρετικό αυτό βιβλίο.
Στο Ψαλτολόγιο παρουσιάζονται ΟΛΑ όσα έχουν
σχέση με τη Βυζαντινή Μουσική.Ρίξε μια προσεκτική
ματιά κ μην πατρονάρεις τους άλλους χρήστες.
Πες την άποψή σου όμορφα χωρίς φανατισμό.
Σταυροφορίες υπέρ της Παράδοσης είχαμε στο
παρελθόν με άσχημα αποτελέσματα.
Το κατάλαβαμε όπου Καράς-Αγγελόπουλος τζιζ:eek:
για σένα.
Στα ιδιωτικά εκκλησάκια,μιας κ το ανέφερες,
έχω περάσει πολύ ωραία, ανά την Ελλάδα κ
να σου θυμίσω ότι οι λόφοι παράγουν πολιτισμό
(βλ. Άγιον Όρος λοφος σε σχέση με τον Όλυμπο)
Αααα κάνε κ μια αίτηση να γίνεις συντονιστής
στο ανάλογο θέμα να περνούν από την
"παραδοσιακή σου κρίση".
Με έχεις τρελλάνει με αυτά που γράφεις.

Πάντως έτσι όπως σε άκουσα στις ωραίες ηχογραφήσεις σου
κάνεις μια χαρά για την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΛ.ΒΥ.Χ.:wink:
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Δικαίωμά σου να βγάζεις τα απωθημένα σου, δικαίωμα κ του
φίλου Eiryk να παρουσιάζει το εξαιρετικό αυτό βιβλίο.
Στο Ψαλτολόγιο παρουσιάζονται ΟΛΑ όσα έχουν
σχέση με τη Βυζαντινή Μουσική.Ρίξε μια προσεκτική
ματιά κ μην πατρονάρεις τους άλλους χρήστες.
Πες την άποψή σου όμορφα χωρίς φανατισμό.
Σταυροφορίες υπέρ της Παράδοσης είχαμε στο
παρελθόν με άσχημα αποτελέσματα.
Το κατάλαβαμε όπου Καράς-Αγγελόπουλος τζιζ:eek:
για σένα.
Στα ιδιωτικά εκκλησάκια,μιας κ το ανέφερες,
έχω περάσει πολύ ωραία, ανά την Ελλάδα κ
να σου θυμίσω ότι οι λόφοι παράγουν πολιτισμό
(βλ. Άγιον Όρος λοφος σε σχέση με τον Όλυμπο)
Αααα κάνε κ μια αίτηση να γίνεις συντονιστής
στο ανάλογο θέμα να περνούν από την
"παραδοσιακή σου κρίση".
Με έχεις τρελλάνει με αυτά που γράφεις.

Πάντως έτσι όπως σε άκουσα στις ωραίες ηχογραφήσεις σου
κάνεις μια χαρά για την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΛ.ΒΥ.Χ.:wink:

Χαχαχα....! Συνεχιζεις να εισαι ανεπιδεκτος μαθησεως, γραφικος και αστειος!!!
 
Top